Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

IMPORT CHINA

- - - - -
  • Please log in to reply
2816 replies to this topic

#2737
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,566
  • Înscris: 31.12.2006
In primul rand ai grija ca daca ai o multime de produse identice vama poate sa respinga importul pe persoana fizica, si daca se intampla asta o sa ai o foarte mare problema.
Pentru cam orice merge la curent asigura-te ca are certificare europeana (CE), e obligatorie chiar si pentru importurile pe pf.
Iti recomand sa folosesti o firma romaneasca de shipping (eu am folosit europrim), pentru ca lucrul cu vama din port nu e ca la posta sau curier, nu te poti duce personal la dana sa-ti iei produsul. Se descarca containerul in depozitele unei firme acreditate si acolo se fac toate operatiunile vamale. Daca folosesti o firma de shipping chinezeasca o sa-ti dea un pret mic initial si apoi o sa ai o supriza aici. Sunt costuri de cateva sute de dolari (manipulari, documente, taxe, comisioane). Foarte probabil si chinezul o sa-ti ceara vreo 200 de dolari in plus cand le spui ca vrei cu firma ta de shipping, ca o sa trebuiasca sa scoata documente in plus pe care altfel ti le taxa firma lor de shipping dupa aia.

#2738
didrau

didrau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.05.2008

View Post_bcristian_, on 29 noiembrie 2017 - 22:17, said:

In primul rand ai grija ca daca ai o multime de produse identice vama poate sa respinga importul pe persoana fizica, si daca se intampla asta o sa ai o foarte mare problema.
Pentru cam orice merge la curent asigura-te ca are certificare europeana (CE), e obligatorie chiar si pentru importurile pe pf.
Iti recomand sa folosesti o firma romaneasca de shipping (eu am folosit europrim), pentru ca lucrul cu vama din port nu e ca la posta sau curier, nu te poti duce personal la dana sa-ti iei produsul. Se descarca containerul in depozitele unei firme acreditate si acolo se fac toate operatiunile vamale. Daca folosesti o firma de shipping chinezeasca o sa-ti dea un pret mic initial si apoi o sa ai o supriza aici. Sunt costuri de cateva sute de dolari (manipulari, documente, taxe, comisioane). Foarte probabil si chinezul o sa-ti ceara vreo 200 de dolari in plus cand le spui ca vrei cu firma ta de shipping, ca o sa trebuiasca sa scoata documente in plus pe care altfel ti le taxa firma lor de shipping dupa aia.
Multumesc pentru sfaturi. Din ce ai mentionat, trebuie sa verific pentru un produs ca are CE (merge la curent) si trebuie sa gasesc o firma la noi in port care sa ma ajute cu descarcatul produselor si operatiunile vamale (sunt la primul import si nu sunosteam toate detaliile, am reusit totusi sa negociez termenii de CIF pentru shipping cu chinezul la aceeasi bani, sper sa ajunga ok pana la noi).
Pana ajung la noi trebuie sa mai imi iau codul EORI si sa obtin de la ei restul actelor: cargo insurance policy or certificate, bill of lading, certificare europeana, invoice, packing list, international commercial invoice, delivery note, certificate of origin, booking confirmation. ( mai sunt altele? Posted Image  )
Data viitoare (daca va mai fi una) voi negocia FOB si apoi firma de la noi pentru export-import.
Multumesc pentru ajutor!

#2739
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,566
  • Înscris: 31.12.2006
Certificatul CE e suficient in poza. Bill of landing, packing list si factura iti trebuie in original. Neaparat sa scrie pe factura "MADE IN CHINA", ca altfel iti trebuie certificat de origine si costa.
Vorbeste cu firma de shipping chineza, vezi daca au pe cineva aici, daca nu, cauta-ti din vreme o firma sa se ocupe de formalitati. Nu pierde vremea, stationarea in port/depozit se plateste.

#2740
didrau

didrau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.05.2008

View Post_bcristian_, on 30 noiembrie 2017 - 22:46, said:

Certificatul CE e suficient in poza. Bill of landing, packing list si factura iti trebuie in original. Neaparat sa scrie pe factura "MADE IN CHINA", ca altfel iti trebuie certificat de origine si costa.
Vorbeste cu firma de shipping chineza, vezi daca au pe cineva aici, daca nu, cauta-ti din vreme o firma sa se ocupe de formalitati. Nu pierde vremea, stationarea in port/depozit se plateste.
Multumesc, am notat.
Intreb daca au chinezii ceva pe la noi pt formalitati dar deja am in vedere 2 variante de la noi, cred ca rezolv pana ajung produsele.

Seara faina!

#2741
oraca_adrian

oraca_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.07.2006
Salut. Ma confrunt cu urmatoarea problema:
Am infiintat un SRL pentru a importa produse din China (AlieExpress) si a le vinde in tara. Am cod EORI pe firma.
Produsele pe care vreau sa le aduc sunt in general cosmetice (produse manichiura si machiaj). Pentru inceput, sa vad daca merge treaba, vreau sa aduc in cantitati foarte mici (3-5 buc din fiecare produs). Din cate stiu, chinezii nu prea vor sa dau factura. In cazul asta cum procedez? Cum pot importa pe firma daca nu primesc factura? Daca le comand pe persoana fizica, cand ajung produsele in vama, le pot trece pe persoana juridica...nu stiu, sa le schimb destinatarul cand completez declaratia vamala si sa le trec pe firma? Daca aveti si alte sfaturi, legale, le astept cu placere.
PS: Cum contabilizez marfa importatata daca chinezul nu imi da factura?
Am vazut ca a aparut in magazinul Chrome un soft numit AliExpress...care iti genereaza facturi de pe AliExpress. Este legal?
Multumesc anticipat

Edited by oraca_adrian, 04 January 2018 - 11:50.


#2742
Catalin2o14

Catalin2o14

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.02.2016
Salutari, face cineva deja import de lavete microfibra(chestiile alea mici cu care stergi ochelari) 20x20 sau dimensiuni asemanatoare?
Sau de unde pot achizitiona astfel de produs din bucuresti la un pret acceptabil?
Stiti vrun producator de asa ceva?Care poate si personaliza?
contact: [email protected]

#2743
SirNeo

SirNeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 21.09.2006
Am si eu nevoie de un sfat, am primis faimosul email de la DHL prin care sunt intrebat daca imi platesc singur taxele vamale sau daca ii las pe ei sa se ocupe contra unei sume de 100lei.
Mentionez ca am cumpara 10 produse in valoare de 3.5$ bucata (costul pachetului este de 35$) Factura pe care o am de la chinez este pentru costul pachetului+transport+taxa ebay ~65$.
Intrebarea mea este daca platesc taxe vamale pentru aceasta suma. Teoretic pentru 3.5$/cablu USB nu trebuie sa platesc dar daca se considera intreaga suma de 35$ pentru toate cablurile trebuie sa platesc.
Daca nu trebuie sa platesc taxa vamala banuiesc ca e mai ok sa ii las pe cei de la DHL sa se ocupe pentru ca nu o sa le platesc comision. Comisionul se plateste pentru taxe vamale mai mari de 25 lei.
Multumesc!!!!

#2744
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,566
  • Înscris: 31.12.2006
Taxele se platesc la valoarea produselor + transportului, adica la cei 65 usd. Ai de plata doar TVA, taxa vamala (daca exista) se aplica de pe la 100 si ceva de euro/dolari, nu mai stiu exact pragul. Pana in vreo 10 nu se plateste nimic.

#2745
bibili

bibili

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.11.2017
Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Pentru un import din China cu transport aerian prin DHL, ce termen Incoterms e corect de trecut pe factura? Multumesc anticipat!

#2746
Amy_spg

Amy_spg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.03.2018
Buna ziua, as vrea sa import din China GPS-uri , la o cantitate de 50buc/luna. Care credeti ca esti cea mai usoara procedura de import si bineinteles si cea mai putin costisitoare?

#2747
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004

View PostAmy_spg, on 03 martie 2018 - 18:52, said:

Buna ziua, as vrea sa import din China GPS-uri , la o cantitate de 50buc/luna. Care credeti ca esti cea mai usoara procedura de import si bineinteles si cea mai putin costisitoare?
Dacă ai chef să aștepți aproape 2 luni si marfa este grea, cu vaporul. Dar  50 GPS uri nu cred să aibe o greutate prea mare, atunci avion.

#2748
alb112233

alb112233

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.09.2016
Buna ziua,stie cineva taxele vamale la Gresie ,faianta,Mozaic din China??parca auzisem ceva de antidumping,,multumescPosted Image Posted Image Posted Image

#2749
alb112233

alb112233

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.09.2016
Doresc sa import mozaic din China,imi poate da ,va rog ,cineva niste sfaturi utile,,,MultumescPosted Image Posted Image Posted Image

#2750
vevemilion

vevemilion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.07.2008
Luni intru in cea de-a treia zi de cand pachetul e la DHL iar eu nu am trimis actele necesare.
Tot luni vreau sa-mi fac EORI dar nu stiu daca va fi gata atunci. Are ceva daca in formularul care DHL in care trebuie sa completez EORI scriu RO+CNP chiar daca nu l-am obtinut inca? si-l trimit inainte sa-mi primesc EORI-ul?

#2751
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014
Salut.
Am comandat produsul asta (https://www.aliexpre...2802306924.html) pentru cineva si acum am vazut ca au transport prin DHL.
Ce inseamna asta? O sa platesc pe langa TVA si o alta taxa a lor? Cat o sa platesc in total?

#2752
shadowlife99

shadowlife99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.04.2018

View Postdidrau, on 29 noiembrie 2017 - 13:46, said:

Salut,
Ma poate ajuta cineva cu niste informatii?
Doresc sa cumpar niste produse din China, pe persoana fizica, in valoare totala de aprox. 4500USD.
Am luat legatura cu un producator de pe Alibaba si recent am primit o factura proforma pentru ce am comandat cu urmatoarele detalii:
1. DELIVERY TIME: 30 DAYS AFTER RECEIVE TT ADVANCE.
2. TERMS OF SALES: CFR CONSTANTA
3. TERMS OF PAYMENT: T/T
4.LOADING PORT:DALIAN,CHINA DESTINATION PORT:CONSTANTA, Romania
5. BANK INFORMATION:

Tin sa mentionez ca produsele comandate nu ocupa un container intreg si nici nu cunosc mai multe detalii de transport inca. Stiu doar ca termenul e FOB si ca pretul include transportul pana la noi in port.
Inainte de a face plata, nelamuririle mele (posibil sa fi inteles eu gresit) sunt urmatoarele:
- de unde stiu cum sunt incarcate(in ce containere) si cand ajung la noi in port?
- care sunt pasii, dupa ce aflu cumva ca au ajuns in port la noi, sa le fac vama?
- am optiunea sa merg si personal sa fac vama insa recomandati serviciile altcuiva (avand in vedere si valoarea comenzii)?
- alte sfaturi/probleme intampinate?

Multumesc si imi cer scuze daca in thread mai aparea genul asta de intrebare!!!

Eu as vrea sa caut un intermediar pentru TAOBAO ,cum pot gasi??

Salut,as vrea sa comand și eu ceva de pe TAOBAO,dar nu știu cum sa iau legătura cu acel om de legătura,chinezul,îmi poate da cineva vreun sfat va rog ? Mulțumesc anticipat!

Salut,as vrea sa comand și eu ceva de pe TAOBAO,dar nu știu cum sa iau legătura cu acel om de legătura,chinezul,îmi poate da cineva vreun sfat va rog ? Mulțumesc anticipat!

#2753
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Daca cineva are nevoie de ajutor cu import produse din Asia ori din Sua,va pot ajuta,ne ocupam de import produse de peste 10 ani,ne ocupam noi de tot si va livram produsele acasa la usa ori le ridicati personal.Cine este interesat sa imi lase un mesaj privat sa nu poluez topicul.

#2754
soare1290

soare1290

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.03.2018
Buna ziua,

Pentru cei care au mai facut import prin portul Constanta,

Imi puteti spune cam la la ce suma (aproximativ) ajung taxele pentru un transport in regim LCL  (~1m3)? (Declaratii vamale, Handling, Deconsolidare, etc (THC,LCL,etc)

Va multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate