Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

UPC ASTRAL la pamant

- - - - -
  • Please log in to reply
300 replies to this topic

#289
raoultitus33

raoultitus33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.09.2007
o intrebare ptr toti clienti upc cum va merge downloadul in ultimul timp -eu aveam pe torrente pina la inceputul lui septembrie 3Mega dar din septembrie rar mai prind 3 Mega intre 768 si 900 kilobits -am sunat la UPC Bucuresti si Timisoara nici un raspuns ma tot abureau cu traficul pe torrente ca poate nu am seedari.ca sa ma interesez la o cunostinta care lucreaza la C.N.A ca UPC ne limiteaza din servere abia la o saptamana am fost sunat si mi sa confirmat ca exista limitari - cei care au abonament de 1,5 Mega au voie sa descarce maxim 1,5GB pe zi altfel vor fi limitati la 768 kilo down si 256 kilo upload - cei care au abonament de 3 Mega  maxim 2 GB altfel limitare 768 kilo/down si 256 kilo/uplod cei cu vechile abonamente de 4 Mega 2,5Gb/zi limitare la fel cum scrie la primele 2 abonamente si la abonamentul de 6Mega  3Gb/zi tot aceleasi limitari .ptr mai multe relatii cereti la caserii --anexa 3.1-- tarife internet si date  .limitarea cica este valabila pina la ora 24 a zilei respective dar eu nici dupa o zii in care nu am dat nimik jos pe torrente nu am mai prins 3 Mega .asa ca hotii astia de la UPC neau facuto .hotie pe fatza

#290
DJ MOraleSs

DJ MOraleSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.01.2006

View Postraoultitus33, on Sep 30 2007, 20:51, said:

o intrebare ptr toti clienti upc cum va merge downloadul in ultimul timp -eu aveam pe torrente pina la inceputul lui septembrie 3Mega dar din septembrie rar mai prind 3 Mega intre 768 si 900 kilobits -am sunat la UPC Bucuresti si Timisoara nici un raspuns ma tot abureau cu traficul pe torrente ca poate nu am seedari.ca sa ma interesez la o cunostinta care lucreaza la C.N.A ca UPC ne limiteaza din servere abia la o saptamana am fost sunat si mi sa confirmat ca exista limitari - cei care au abonament de 1,5 Mega au voie sa descarce maxim 1,5GB pe zi altfel vor fi limitati la 768 kilo down si 256 kilo upload - cei care au abonament de 3 Mega  maxim 2 GB altfel limitare 768 kilo/down si 256 kilo/uplod cei cu vechile abonamente de 4 Mega 2,5Gb/zi limitare la fel cum scrie la primele 2 abonamente si la abonamentul de 6Mega  3Gb/zi tot aceleasi limitari .ptr mai multe relatii cereti la caserii --anexa 3.1-- tarife internet si date  .limitarea cica este valabila pina la ora 24 a zilei respective dar eu nici dupa o zii in care nu am dat nimik jos pe torrente nu am mai prins 3 Mega .asa ca hotii astia de la UPC neau facuto .hotie pe fatza


Dumnezeule mare! Iar citesc tot felul de ineptii pe forum.
Deci sa incep cu inceputul:

1. CNA nu are legatura cu providerii de net ci ANRC. CNA se ocupa cu datul amenzi la radiourile si televiziunile din tara si cu cenzura in mass-media audiovizuala. Mai au si alte atributii dar altceva decat cele mentionate mai sus nu se deranjeaza sa faca.

2. UPC nu limiteaza vitezele dupa nu stiu cati GB deascarcati. De ce? Pentru ca daca ar face asta, trebuie stipulat in contract. Exista probleme cu vitezele in general in sensul ca nu prea se ating cele din contract,  din cauza traficului mare. Asta se intampla din cauza retelei configurate foarte prost.

3. Limitari nu se mai pun de aproape 2 ani cand nu era upc ci Astral, iar atunci cand se puneau erau stipulate in contract.

4. Eu fac trafic de aproximativ 5 GB / zi si nu am niciun fel de limitare. Probleme cu transferul apar in general seara dupa ora 19:00 cand reteaua este aglomerata si nu mai ajung la cei 4 mbps ci in cel mai rau caz la 1.5 mbps. Viteza isi revine undeva pe la ora 23:00.

Nu te mai lua dupa toate tampeniile. Mai intai informeaza-te ce face fiecare institutie in tara apoi posteaza aici. Si fii sigur ca daca o institutie mare stia ce se intampla in upc cu siguranta lua masuri. Nu sta nimeni cu mainile in san sa se uite cum o mare companie nu respecta contractele.
Multi ar spune ca institutiile nu ar face nimic. Eu zic sa va mai ganditi. Nu uitati ca acum cateva luni rds si upc au fost amendate de Consiliul Concurentei pentru ca nu au respectat legea concurentei.

Edited by DJ MOraleSs, 01 October 2007 - 08:12.


#291
vali02br

vali02br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 20.01.2007
2. UPC nu limiteaza vitezele dupa nu stiu cati GB deascarcati. De ce? Pentru ca daca ar face asta, trebuie stipulat in contract. Exista probleme cu vitezele in general in sensul ca nu prea se ating cele din contract,  din cauza traficului mare. Asta se intampla din cauza retelei configurate foarte prost.

3. Limitari nu se mai pun de aproape 2 ani cand nu era upc ci Astral, iar atunci cand se puneau erau stipulate in contract.


  ha ha ha ha.... aici esti chiar tare morales :thumbup:
  ia si tu si citeste un contract din asta nou de la UPC si minuneaza-te....

Edited by vali02br, 01 October 2007 - 18:27.


#292
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006

View Postvali02br, on Oct 1 2007, 19:26, said:

ha ha ha ha.... aici esti chiar tare morales :thumbup:
  ia si tu si citeste un contract din asta nou de la UPC si minuneaza-te....

nu vrei sa faci tu un scan si sa il pui aici.

sincer si eu cred ca o sa fie cu fup pentru ca pana acum nu mergea nici ultra 6mbps bine asa ca nu vad cum pe aceleasi fire o sa meraga 20mbps.

#293
vali02br

vali02br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 20.01.2007

View Postvlad2006, on Oct 1 2007, 20:03, said:

nu vrei sa faci tu un scan si sa il pui aici.

sincer si eu cred ca o sa fie cu fup pentru ca pana acum nu mergea nici ultra 6mbps bine asa ca nu vad cum pe aceleasi fire o sa meraga 20mbps.

eu am facut transfer de abonament in august si mi s-a facut un nou contract,cum era si normal.nu  am chef sa ma cert cu lumea pe aici sa scanez contractul ca dupa aia sa inceapa sa se zica ca e fals sau mai stiu eu ce.du-te la orice sediu upc si cere un contract tip pt abonament internet de care vrei tu si ai sa vezi ca are o anexa in care se specifica exact chestia cu limita de trafic,in functie de fiecare abonament,singurul fara limita fiind cel mai mic,ala de 768 down.

#294
jablonsky

jablonsky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 10.10.2006

View Postvali02br, on Oct 1 2007, 22:25, said:

eu am facut transfer de abonament in august si mi s-a facut un nou contract,cum era si normal.nu  am chef sa ma cert cu lumea pe aici sa scanez contractul ca dupa aia sa inceapa sa se zica ca e fals sau mai stiu eu ce.du-te la orice sediu upc si cere un contract tip pt abonament internet de care vrei tu si ai sa vezi ca are o anexa in care se specifica exact chestia cu limita de trafic,in functie de fiecare abonament,singurul fara limita fiind cel mai mic,ala de 768 down.

corect

#295
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

View PostDJ MOraleSs, on Sep 27 2007, 22:36, said:

Garantata in scris. Baietii au peste 1000 de abonati in oras, si au conexiune in server de la Euroweb. Asta cred ca spune tot. Oricum patronul de acolo s-a oferit sa-mi dea banda garantata cand a aflat ca hostez un server ftp.
Este bine.. dar ce faci cu viteza aia de upload? 259 kbps nu te ajuta sa faci prea multe.
Eu cand vad pe dc++ cate un individ cu net de la clicknet, ma apuca nervii ca pana iau de la el, imi albeste parul.

Plus ca eu hostez un server ftp. Cu viteza aia mai bine il hostez pe un server extern.. ceea ce costa cam multicel. Deci, cam asta e treaba.
A doua la mana e latenta de aproape 400ms, pe care pe upc nu as avea-o oricat de infect ar merge netul. Dar latenta e cauzata de obicei, de viteza mica de upload. Vezi cum se leaga totul?
Nici tu nu sti ce vrei: cind UPC e bun, cind nu...
Eu aveam la ab. de 6Mbs pe UPC latenta de 900 ms.
Asa ca las-o mai moale, ca macane.... Nu vezi ca nu te crede nimeni? :lol:

#296
Rocket_Ronaldo

Rocket_Ronaldo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 01.12.2007
Ce au facut astia pe 1 decembrie ca de atungi merge si mai greu decat de obicei? Nici un joc nu mai pot sa joc din cauza lag-ului...adio cs..

#297
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Era mult mai bun abonamentul anterior, care mergea cu 200-300 de kilo constant. Se lauda cu viteze de 20 de mega  ! ai banda de 30 - 40 de kilo. Ar trebui facut ceva, trebuie instiintata lumea sa stie sa nu se mai pacaleasca.

#298
blister

blister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 25.07.2007

View Postploiesteanu, on Dec 5 2007, 23:48, said:

Era mult mai bun abonamentul anterior, care mergea cu 200-300 de kilo constant. Se lauda cu viteze de 20 de mega  ! ai banda de 30 - 40 de kilo. Ar trebui facut ceva, trebuie instiintata lumea sa stie sa nu se mai pacaleasca.

inainte rau, dupa oferta mai rau… UPC : din lac in put !

#299
DJ MOraleSs

DJ MOraleSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.01.2006
UPC o suge violent de mult. Si asa va fi si de acum inainte.

Edited by DJ MOraleSs, 06 December 2007 - 16:40.


#300
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007
Intrebare pentru braileni ! Voua va merge netul ? Mie de ieri a inceput sa imi faca figuri si acum nu mai vrea deloc . modemul este conectat am toate led-urile aprinse dar la ping google primesc request time out .

#301
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007
Intre timp s-a rezolvat problema cu netul . Dar am scos televizorul din sufragerie . Am discutat cu cei de la Suport tehnic dar ei imi spun ca nu am probleme de semnal . Interesant cum a mers pana acum !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate