Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

MESIANICII

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
128 replies to this topic

#55
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
Cu blogul lui Bataiosu (eu ii zic Ciomagaru....) m-ai dat pe spate....fara intentie,stiu..!

Cam ce relatii au israelienii cu aceasta grupare la ei in tara ??
(Daca se poate fara wikipedia)

#56
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Postabbulafia, on 01 octombrie 2012 - 15:02, said:

Cu blogul lui Bataiosu (eu ii zic Ciomagaru....) m-ai dat pe spate....fara intentie,stiu..!

Cam ce relatii au israelienii cu aceasta grupare la ei in tara ??
(Daca se poate fara wikipedia)

Noi ne initem din ce stim , traim si din wikipedia care de data asta nu-ti place.

#57
fifi_inaripat

fifi_inaripat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 281
  • Înscris: 19.09.2012
Din cite stiu, poate gresesc, dar evreii iudaici il asteapta in continuare pe Mesia. Acel Mesia cine poate fi? Un om, sau Dumnezeu insusi?

#58
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View Postfifi_inaripat, on 02 octombrie 2012 - 08:58, said:

Din cite stiu, poate gresesc, dar evreii iudaici il asteapta in continuare pe Mesia. Acel Mesia cine poate fi? Un om, sau Dumnezeu insusi?

Om, din tribul lui Iuda, descendent al regelui David.

#59
fifi_inaripat

fifi_inaripat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 281
  • Înscris: 19.09.2012

View PostPisa4you, on 02 octombrie 2012 - 10:00, said:


Om, din tribul lui Iuda, descendent al regelui David.


Aha, Multumesc. Imi place Steaua lui David....

#60
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostFrom 02 octombrie 2012 - 10:00:


Om, din tribul lui Iuda, descendent al regelui David.

Evreii au facut o ultima incercare nu de mult, cu Rabbi Lubavitch.
Avea toate conditiile.
nu a recunoscut statul Israel,nu a calcat acolo niciodata,a profetit ca toti evreii se vor intoarce in tara lor,desi ii ajuta pe emigrantii evrei in trecere prin America.
Cand a imbatranit,a constatat ca e cam grea calatoria pe magar la Ierusalim pentru a apare ca Messiah,asa ca dat ortul popii spre disperarea ciracilor lui,vestitul Chabad,care nici acum nu sunt impacati cu ideea ca Rabbi e oale si ulcele si i-a lasat orfani  de Messiah
Sunt vre-o 18 ani de atunci,desi in fiecare an se vad "semne " cum ca el a fost Mesiah.
Mesianicii insa "stiu " ca Messiah a venit,se plimba in tara,ii vede si ii judeca.Nu se arata, ca deocamdata credinta este slaba...
Dar cu donatii si noi prozeliti situatia se poate indrepta.

Edited by abbulafia, 02 October 2012 - 22:54.


#61
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View Postabbulafia, on 02 octombrie 2012 - 22:51, said:

Evreii au facut o ultima incercare nu de mult, cu Rabbi Lubavitch.

Of of of si oy vey.

Evreii (religiosi) cred ca se naste un potential Mesia in fiecare generatie, dar se poate manifesta ca atare numai daca condiitile pentru venirea lui Mesia sint indeplinite. Care conditii le poti gasi cu google, ca mie mi-e sssoooooooooommmmnnnnnzzzzzzzzzzzzzz

#62
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010
Chabad doesn't recognize the State of Israel, but in former Soviet Union, it teaches Zionism
By Amiram Barkat
http://www.haaretz.c...ionism-1.197027

View Postfifi_inaripat, on 02 octombrie 2012 - 08:58, said:

Din cite stiu, poate gresesc, dar evreii iudaici il asteapta in continuare pe Mesia. Acel Mesia cine poate fi? Un om, sau Dumnezeu insusi?
Sintagma "evreii iudaici" nu exista, dupa cum nici "evreii mesianici"
Mai toti asa zisii "evreii mesianici" sunt crestini.
Interesant de stiut daca au si musulmani acolo = musulmani mesianici, crestini mahomedani - hirtia rabda.

View Postabbulafia, on 01 octombrie 2012 - 00:33, said:

Evreii mesianici sunt in mare parte evrei,care cred ca Iisus este Meshiah.
Copii simpatici si bine intentionati, dar mai bine lipsa.

Edited by Ben_Gal_1, 03 October 2012 - 14:00.


#63
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostThinkAbout, on 03 octombrie 2012 - 13:10, said:

Da` observi ca dupa ce-am facut-o de ras pentru incultura pe forumul islamic a invatat sa scrie corect

like

#64
ACorneliu

ACorneliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 25.05.2011

View Postfifi_inaripat, on 08 octombrie 2012 - 21:15, said:

......................
Fifilica, am inteles, postarile tale sunt spam. Multumesc pentru clarificare.


Apropo de mesianism.
Si aici aspectul este clar. Este o incercare se a converti pe evrei la crestinism pe o cale "light", cu usurelul, treptat, adica sa inveleasca hapul in ciocolata.
Eventualii amatori sunt convinsi sa creada in Isus, iar continuarea practicarii riturilor iudaice nu le este oprita, ba chiar incurajata. La urma urmei se ajunge la exact aceeasi formula in care se practica crestinismul la inceputurile lui, cand inca nu se desprinsese total din iudaism.
Este clar insa ca pe aceasta cale convertitii se rup practic de majoritatea poporului evreu care e legat inseparabil de religia sa. E la fel de clar ca generatia urmatoare nu va mai avea motiv sa continue practicile religiei in care s-au nascut parintii lor si vor "bascula" in mod natural spre crestinismul "neto".
In activitatea mesianismului se investesc fonduri mari, se tipareste o bogata literatura de propaganda, inclusiv biblii crestine in ebraica in conditii grafice exceptionale.
Cunosc blogul mesianic al lui Otniela. El mi-a confirmat o data mai mult concluziile.

Edited by ACorneliu, 08 October 2012 - 21:57.


#65
Valon_345

Valon_345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 12.10.2012
evrei care cred in Iisus?
asta e un anahronism.
0 alaturare absurda de vorbe.
Ceea ce caracterizeaza iudaismul este Tanachul si acolo nu scrie nimic despre Iisus.
Mai mult. Iisus nu a indeplinit cele cerute de la un Messiah, asa ca nu a impresionat pe nimeni.

#66
ACorneliu

ACorneliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 25.05.2011

View PostValon_345, on 19 octombrie 2012 - 20:35, said:

evrei care cred in Iisus?
asta e un anahronism.
0 alaturare absurda de vorbe.
Ceea ce caracterizeaza iudaismul este Tanachul si acolo nu scrie nimic despre Iisus.
Mai mult. Iisus nu a indeplinit cele cerute de la un Messiah, asa ca nu a impresionat pe nimeni.

Da, este un nonsens, dar ce nu face biserica pentru a racola noi credinciosi?
Iar convertirea de evrei a fost intotdeauna o misiune de mare cinste pentru biserica, caci continuarea existentei evreilor, cei care cred inca in "vechea credinta", e considerata ca un insucces major al bisericii crestine..

#67
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostBen_Gal_1, on 03 octombrie 2012 - 14:02, said:

Copii simpatici si bine intentionati, dar mai bine lipsa.

Domnul Leon nu crede ca fiecare persoana este libera sa creada in ce vrea si in ce simte ca are rezonanta in sufletul lui ??

#68
Valon_345

Valon_345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 12.10.2012
<p>

View Postabbulafia, on 19 octombrie 2012 - 23:53, said:

Domnul Leon nu crede ca fiecare persoana este libera sa creada in ce vrea si in ce simte ca are rezonanta in sufletul lui ??
libera exprimare in cadrul legiiMisionarism, nu.

#69
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009
Exista  deja asa un topic . Nu trebuia sa se deschida inca unu.

MESIANICII Iniţiat de penca, 09 ian 2007

#70
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Postperpetumobile, on 20 octombrie 2012 - 14:50, said:

Exista  deja asa un topic . Nu trebuia sa se deschida inca unu.

MESIANICII Iniţiat de penca, 09 ian 2007
Le-am unit; Succes cu topic-ul!

#71
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostValon_345, on 20 octombrie 2012 - 10:54, said:

<p>libera exprimare in cadrul legiiMisionarism, nu.

a...pentru unii muma pentru altii ciuma...asa vezi tu democratia ? Asa e si la voi ??

#72
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009
Fiecare persoana care traieste intr-o tara libera are dreptul sa creada in ce vrea  si i se potriveste.Libertatea cultului face parte din  Libertatea generala si libera exprimare. Asa ca persoane pot sa declare ca ele cred in  Judaism dar si in Mantuitorul crestinilor. Nimeni nu-i pot opri.  Problema incepe cu identitatea acelor care se cred evrei si cred la fel si in Iisus este cand acesti mesniaci  pretind ca sunt de fapt si evreiReligia Judaica recunoaste ca evrei acei care s-au nascut din mama evreica. Daca acei mesniaci  s-au nascut din mama evreica,ei vor fii recunoscuti ca evrei.Daca nu- nu.  Religia Judaica nu recunoaste nici o convertire la alta religie  si neori se poate ajunge la  cele mai bizare lucruri dar bizare numai la ne-evrei. O inalta figura bisericeasca franceza,care sa nascut din mama evreica dar sa convertit la Crestinism in tinerete,este recunoscut de Judaism ca fiind evreu.

Dece evreii nu recunosc pe Iisus ca "Fiul lui Dumnezeu" sau /si  Mesiah? .  Pe scurt,ca  dupa traditia evreilor  nu a fost implinita nici o conditie care trebuia sa se intample cu ivirea  lui  Mesiah. Asa ca Iisus nu este recunoscut de evreii ca fiind Mesiah  cum si faptul ca la evreii,Dumnezeu nu are copii  si nu exista Duh Sfant. .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate