Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

MESIANICII

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
128 replies to this topic

#19
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostLoveDemon, on Apr 14 2007, 10:31, said:

Ce conteaza ca intre timp s-a stabilit ca omul nu-i facut chiar din argila, si nici lumea nu s-a faptuit in sase zile... asa scrie acolo, si pana mea, scrie de 5000 de ani. Musai ca-i adevarat.

Literalismul e prin natura lui un curent extremist , ca si creationismul , si a aparut doar in cadrul unor erezii sau al neoprotestantismului actual .

#20
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007
Considerati situatia urmatoare: Exista sau nu viata( inteligent or not) dincolo de planeta noastra? Intrbarea este valabila pentru credinciosi si darwinisti deopotriva. Eu cu sotul sintem muslims dar totusi citeodata avem conversatii pe tema asta.
Daca presupunem ca scenariul " ET is out there... "este adevarat, cum ramine cu Dumnezeu si trinitatea?
Daca Dumnezeu ne-a creat doar pe noi,atunci we're back to square one si viata merge inainte.

Edited by Nefersetty, 14 April 2007 - 22:34.


#21
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Mi se pare o abordare ingusta si egocentrista sa crezi ca doar noi am fi in Univers.
Cand faceam practica in facultate am fost intr-un satuc uitat de lume pe undeva prin munti. Erau acolo niste babute care nu prea intelegeau cum de mai e viata inteligenta si in afara satului lor. Era de neconceput ca mai exista ceva dincolo de nu stiu ce comuna mai marisoara pe care o stiau ele. Una din ele - intelectuala trupei - stia cate ceva de Bucuresti. Dar mi-a dat impresia foarte pregnanta ca pentru ea lumea se termina la Bucuresti si ca nu poate exista inca ceva dincolo de el. Nu aveau notiunea de tara sau limba straina, efectiv nu o aveau.
Asa si noi.

#22
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostAMDG, on Apr 14 2007, 14:26, said:

Literalismul e prin natura lui un curent extremist , ca si creationismul , si a aparut doar in cadrul unor erezii sau al neoprotestantismului actual .
Erezie fata de ce si in raport cu ce?

#23
loveritabil

loveritabil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 06.06.2007

View PostUnixMarius, on Jan 12 2007, 13:21, said:

Ce-i care au trecut de la religia mozaica si au format "Jews For Jesus" , dupa parerea mea , au facut rahatu` praf .

In opinia mea nu ai dreptate dar imi place limbajul pe care il folosesti.  :coolspeak:

P.S. Presupun ca nici isus nu mai e evreu pentru ca s-a numit mantuitor. Ciudata problema la evrei, sunt singurul popor care se numesc dupa religia lor, ca si cum  romanii sa isi spuna crestini nu romani, sa avem crestini nu americani. (lasand la o parte faptul ca se mai numesc si iudei, israelieni sau cine stie cate nume or mai avea, si culmea, sunt si arabi in acelasi timp)

Edited by loveritabil, 15 June 2007 - 05:58.


#24
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Postloveritabil, on Jun 15 2007, 05:54, said:

Ciudata problema la evrei, sunt singurul popor care se numesc dupa religia lor, ca si cum  romanii sa isi spuna crestini nu romani, sa avem crestini nu americani. (lasand la o parte faptul ca se mai numesc si iudei, israelieni sau cine stie cate nume or mai avea, si culmea, sunt si arabi in acelasi timp)
Esti intr-o confuzie cu denumirile.

Si de ce ciudata problema? Evreii au fost mii de ani definiti de religia lor, nu de vreo delimitare geografica, precum celelalte popoare amintite de tine. Cam cum ai fi vrut sa se numeasca, la comun, evreii din Rusia, Polonia, Siria, Argentina, Etiopia si de peste tot? Dupa cum sunt si evrei ne-israelieni, consider ca afirmatia conform careia evreii se mai numesc si israelieni e echivalenta cu afirmatia ca evreii se mai numesc si romani - esti de acord cu mine? Si cum adica sunt si arabi in acelasi timp?

#25
loveritabil

loveritabil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 06.06.2007

View PostLoveDemon, on Jun 16 2007, 03:00, said:

Si cum adica sunt si arabi in acelasi timp?


Ce sunt arabii? Cine sunt arabii? Uita-te putin in trecutul istoric si vei vedea ca sunt  :rolleyes:  au arabii astia obiceiul sa le placa razboiul dar asa a fost mereu.


Adica in trecut evreii erau si ei unul dintre triburile popoarelor arabice.

Arab e doar o denumire.

Edited by loveritabil, 16 June 2007 - 02:37.


#26
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Tare de tot. Semit nu e totuna cu arab.
Edit: nu intamplator, e ca in testele alea de inteligenta: toti arabii sunt semiti, dar nu tot semitii sunt arabi.

Edited by LoveDemon, 16 June 2007 - 02:43.


#27
loveritabil

loveritabil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 06.06.2007

View PostLoveDemon, on Jun 16 2007, 03:39, said:

Tare de tot. Semit nu e totuna cu arab.


Si tu ai stramosi arabi, crede-ma.

Am o intrebare pentru tine.

Evreu este religie sau etnie?

Adica, ca spune ca este evreu e ca si cum un roman ar spune ca e crestin sau ca si cum ar spune ca e roman?

Edited by LoveDemon, 16 June 2007 - 02:46.


#28
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Postloveritabil, on Jun 16 2007, 02:40, said:

Evreu este religie sau etnie?

Adica, ca spune ca este evreu e ca si cum un roman ar spune ca e crestin sau ca si cum ar spune ca e roman?
Ambele, evident.

#29
loveritabil

loveritabil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 06.06.2007

View PostLoveDemon, on Jun 16 2007, 03:45, said:

Da' de unde stii?


In primul rand ca din africa au migrat oamenii in lume  :rolleyes: si cu putina logica o sa observi ca arabii se afla cel mai aproape de acel loc (daca intram in detalii pierdem timp).

View PostLoveDemon, on Jun 16 2007, 03:47, said:

Ambele, evident.


Bun. Am auzit o poveste, ca (d.p.d.v. religios) un evreu poate sa aleaga alta religie dar cineva de la alta religie nu poate fi evreu (in primul rand ca e etnie si in al doilea rand ca asa sunt dogmele).

Ca sa nu mai spunem ca ei sunt si singura religie-etnie si ca se bazeaza pe un Testament care nu a evoluat in timp, deci cine este cel mai discriminator popor?

Edited by loveritabil, 16 June 2007 - 02:51.


#30
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Da, ma rog, m-am lamurit.
Adica vrei sa zici ca nu exista convertire la iudaism?

#31
loveritabil

loveritabil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 06.06.2007

View PostLoveDemon, on Jun 16 2007, 03:54, said:

Adica vrei sa zici ca nu exista convertire la iudaism?


Intreaba un evreu, sau un preot evreu,sau ma rog ce au ei acolo.

#32
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Pai eu iti zic ca exista, dar n-ai sa ma crezi.

#33
loveritabil

loveritabil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 06.06.2007

View PostLoveDemon, on Jun 16 2007, 03:58, said:

Pai eu iti zic ca exista, dar n-ai sa ma crezi.


Pey tocmai ai zis ca iudaismul e si religie si etnie, cum sa fie convertire a NEevreilor.

Si iti pot spune ca in Tora scrie ca nu e voie  :rolleyes:

#34
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Bine. Oricum dezbaterea asta nu face obiectul threadului. Daca vrei sa discuti despre convertirea la iudaism, poti deschide un thread nou (chiar te incurajez).

#35
loveritabil

loveritabil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 06.06.2007

View PostLoveDemon, on Jun 16 2007, 04:03, said:

Bine. Oricum dezbaterea asta nu face obiectul threadului. Daca vrei sa discuti despre convertirea la iudaism, poti deschide un thread nou (chiar te incurajez).

Nu multumesc  :rolleyes: atata mi-ar trebui sa fac oamenii sa creada intr-un dumnezeu.

Sunt multumit sa ramanem la subiectul threadului.

#36
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

View Postloveritabil, on Jun 16 2007, 03:56, said:

Intreaba un evreu, sau un preot evreu,sau ma rog ce au ei acolo.

Tu de pe ce planeta vii? Matusa mea s-a casatorit cu un evreu si s-a convertit la religia lui. Asa ca stai pe paginile extremei drepte carora le faci reclama sau macar vino informat aici.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate