Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Facultatea de ISTORIE

- - - - -
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#109
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011
Merci! Am fost si eu prin zona ieri, la admiterea la Jurnalism, sa-mi sustin o prietena. Bafta multa!

#110
comentatorul

comentatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 08.02.2007
Din pacate am intrat la Taxa la Jurnalism,asa ca raman aici la Istorie la buget.

SO,mai e cineva..? :D

#111
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mie viata asta ...mi-a jucat o festa urata, adica nu putut acumula banii de platit taxele necesare celei de a 2-a fac.
Poate la anu' o sa ii strang din timp, etc...
Sincer, imi pare extrem de rau.. Aste e.
Deocamdata.

#112
comentatorul

comentatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 08.02.2007
^^^

Nu prea am inteles exact la ce te referi.

#113
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 comentatorul, on 26th July 2011, 21:29, said:

^^^  Nu prea am inteles exact la ce te referi.
Ma refeream la ce am scris cu cateva pagini in urma, recte Post #90...
PS. Eu citesc toate discutiile inainte sa postez.

#114
comentatorul

comentatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 08.02.2007
AAA..oricum nu avea nici o legatura cu ce intrebam eu  :nonobad:

#115
comentatorul

comentatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 08.02.2007
Mai sunt 2 saptamani si incepem  :peacefingers: ..tot nu mai e nimeni boboc/boboaca la Istorie pe aici ?

#116
comentatorul

comentatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 08.02.2007
Deci,nimeni nimic ? :(

#117
comentatorul

comentatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 08.02.2007
Tot nimeni ?

#118
comentatorul

comentatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 08.02.2007
Tot nimeni ?  :confuzzled:

#119
dannynho

dannynho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.09.2007
Am o nelamurire. De la RISE poti sa iesi si profesor?

#120
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu vad nimic in comun cu istoria la acest profil.
http://www.unibuc.ro...torie/index.php

#121
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 Prien, on 26th July 2011, 20:47, said:

Mie viata asta ...mi-a jucat o festa urata, adica nu putut acumula banii de platit taxele necesare celei de a 2-a fac.
Poate la anu' o sa ii strang din timp, etc...
Sincer, imi pare extrem de rau.. Aste e.
Deocamdata.
Da, anul asta am dat si am intrat. Evident la Istorie curata, adica nu RISE sau istoria Artei, care nu ma interesau.
Deja ma gandesc cum o sa arate hodorogul de mine, aproape 49 de ani si 93 kg porc in viu, printre cei mai tineri, Sper ca entuziasmul lor sa ma contamineze si pe mine...

#122
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Hi, hi.. Tot m-a starnit cineva cu fac de Arheologie.
Da, cred ca am absovit primul an, si chiar cu niste note dragute, adica banuiesc ca am media generala peste 9. Spun banuiesc pt ca inca nu am aflat notele la 2 examene..
Sincer, pt mine toata povestea a fost de la extraordinara in sus.
Am intalnit si niste profesoare/profi, nu conteza gradul didatic, de la remarcabili in sus. Adevarul e cineva s-a uita la mine/noi cam ciudat ... si ne-a zis ca la ID, e cam altfel decat la zi. Corect, asa e. Chiar si cu " interepretarile" de rigoare.

Eu am dat la facultatea asta pt ca am vrut. Am invatat ce mi-au zis profii, dupa cursul si bibliografia data. Sincer, e omenesc sa iti recomanzi cartea scrisa de tine. Cum am scris si eu niste articole, inteleg ideea.
Si ca proful o sa ia niste banuti din drepturi, dar la o adica acolo e esenta credintei si experientei tale in materia respectiva. La o adica a dat ce e mai bun acolo...

Altfel, ce ne-au dat unii profi de citit a fost o revelatie. Si mai ales comentariiile de dupa, cu profii sau cu colegii..In "Principile", pe care il citisem acum +35 ani, la pag 16, era o fraza care m-a "rupt", citez din memorie" cand un pricipe invinge si ocupa teritoriul altui principe, principile invins impreuna cu familia lui trebuie sa dispara."..
Mi s-au taiat genunchii..Adica si copilul din leagan, si sotia si fratele lui..Da, asa s-a intamplat de foarte multe ori in istorie. Dar acolo se explica si de ce.
Iar la curs proful ne-a comentat faptul ca acesta carte e prima care arata clar ca interesele politica si morala crestina sunt uneori paralele.. Adica nu se intersecteaza si nu se tine seama de ...ghiciti ce..

Da, nu am luat doar 10, asta e. Incep sa imbatranesc, in nov voi face 50. si se simte. Caz concret. La Ev Mediu Romanesc, m-a pus proful sa enumar toate functiile de la curtea unui domnitor.. Si eu am uitat cum ii spunea aluia care se ocupa de caii lui Stefan cel mare, asta e.  Logic, nu mai merit nota maxima...
Mai ales ca omul m-a intrebat ce functie avea batranul Jder din "Fratii Jderi", deci a vrut sa ma ajute. Ca eu nu mi-am adus aminte, aste e, e doar vina mea..
Si eu in locul lui nu i-as fi dat 10 studentului respectiv.

Am avut de facut analize pe text, ce spune si mai ales ce nu spune si ce rezulta din ce e  sau nu, colaborat cu epoca..Chiar, cand am auzit de falsurile istorice ale lui B.P Hasdeu, care pt mine era un monstru sacru, absolut imaculat..

Asa ca per total sunt incantat.
Sunt convins ca nu o sa practic istoria niciodata, dar la o adica daca tot am hobbyul asta, o sa inteleg mai multe din cartile pe care le voi citi mai tarziu.

Edited by Prien, 07 July 2013 - 16:34.


#123
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 Prien, on 07 iulie 2013 - 16:31, said:


Fain asa! am si eu in cap sa urmez fac. de istorie doar pentru ca imi place domeniul si e un hobby pentru mine. Ma bucur ca ti-a placut si ca ti-a iesit cum ai vrut.

#124
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

 Prien, on 07 iulie 2013 - 16:31, said:


Felicitari ! Cu greu intalnesti astazi oameni preocupati de asemenea lucruri. Cu banii de scolarizare puteai sa-ti mai schimbi una alta pe la masina, sa mergi intr-un concediu, sa bei nu stiu cate beri, sa-ti cumperi un televizor nou, etc, insa nu, ai ales sa faci altceva, ceva deosebit, ceva ce te-a pasionat si continua sa te pasioneze, sunt sigur ca te-ai simtit neinplinit pana la momentul zero, momentul cand ai REdevenit (dupa multi ani, banuiesc) student.

Sunt curios cum a privit (si cum priveste) familia toata aventura Posted Image Un exercitiu de imaginatie:

Sotia: "Prien, unde ai fost atatea ore, nu m-ai anuntat, nu mi-ai spus nimic, m-am ingrijorat sa stii !"

Prien: "Imi pare rau draga, am iesit din sesiune, am fost cu baietii la o bere sa sarbatorim"

---------

Sotia: "Prien, stiai ca vecina de la etajul 3 are un amant ? Tot blocul vorbeste despre asta"

Prien: "Hehee, draga, da' tu stiai ca Regina Maria, regina noastra cea nobila, "mama ranitilor" cum mai era ea supranumita, simbolul perfectiunii si nobletei, avea si ea un amant, pe Barbu Stirbey. Eh, de asta ce zici?"

Sotia: "De unde ai aflat toate astea?"

Prien: "Cum de unde, am citit chiar aseara, mi-am cumparat o carte noua, ah, am uitat sa-ti spun... "

-----

Studentii, pustii mai bine zis, cum te intelegi cu ei ? In afara cursurilor, s-a intamplat sa dezbateti pe teme istorice ? Ai gasit pe cineva realmente interesat de istorie, si nu doar de diploma ? Au existat schimburi de argumente, in contradictoriu, cu profesorii, evident pe teme istorice ?

Ma rog, eu evul mediu l-am privit cu suspiciune tot timpul, nu m-a atras, e prea ambiguu, mi se pare ca s-a exagerat prea mult in perioada romantica (pasoptistii), Balcescu a contribuit si el la istoriografia romantica. Cand ajungeti insa la perioada moderna, indeosebi la revolutia din '89, poate ies scantei Posted Image)

Edited by Alex-Softpedia, 07 July 2013 - 17:49.


#125
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Hai sa o luam pe rand. Cu sotia am o BAFTA de BAFTA, sau mai bine zis un noroc porcesc. Uneori ma gandesc ca parca nu o merit..
Prima data pt ca e tot inginera electronista ca mine. Ma rog, acum nu mai face acelasi lucru ca mine, adica nu mai lucreaza in domeniul hardware, ca altadata, dar cand ii spun de un tranzistor ars, sau de un cablaj, stie ce e aia, pt ca facut si ea asa ceva....
Stiti ce mult conteaza sa vi acasa dupa o depanare grea si sa ii spui sotiei "sursa dracului, m-a frecat, dar am reusit sa ma prind era un nenorocit de condensator "..Sau "mi-a venit ideea si am rezolvat incrucisarea aia."..si ea sa inteleaga, pt ca stie bine diferenta dintre un condesator si o rezistenta...
Altfel, cand am avut accidentul ala nenorocit si am stat in pat 2 luni, cine m-a spalat? Asa ca de aia zic ca am o BAFTA cu ea..
Si ea cu mine, normal....

Despre Istorie. Mi-a inteles si pasiunea asta. Pana la urma e mai bine sa aiba un barbat care sta si citeste decat sa se uita sau fuge dupa fufe.. Si cand mai scrie articole cu submarine, -da, asta-i "moartea" mea- si apare acasa cu revista cu tusul inca umed, ma rog, normal ca se bucura...

Acum 3 ani am fost cu ea intr-o corabie si apoi la un muzeu naval unde era si macheta unui submarin german (Uboot)..Evident ca la ambele mi-a turuit gura ...
Asa ca spre suprinderea mea mi-a promis ca vom ajunge si intr-un Uboot.
Si in 2011 a organizat o excursie in Germania in care am vazut 5 si intrat in 4 submarine din WWII si de dupa aia..Ma rog, unul era" Cdelano v CCCP",* dar totusi, submarin..Nu va spun cum era inauntru, tipic sovietic, adica o grija pt om de nu am cuvinte..
Si da, intr-un submarin nemtesc m-am simtit om, intr-o masina de lupta, ingusta, dar totusi era tratat ca om....
Saraca mea caprioara, a trait niste clipe tari cand a vazut cum e intr-un asemenea sicriu de otel.
Iar la monumentul din Laboe, cand a vazut peretele cu simbolurile tuturor submarinelor, langa care erau niste cifre, cu semnul + langa ele, initial inima ei nu vroia sa realizeze ce creierul ei pricepuse din prima.
Vocea cu care m-a intrebat era plina de o falsa speranta.. Dar in realitate + 54 insemna 54 de suflete in patrula eterna.. Cand realizezi ca din 4 oameni, 3 ..
A, cand eram in submarinul U995, m-a intrebat daca i-as fi inchis usa dintre compartimente..Raspunsul meu, "foarte repede" a fost si spontan si rapid si real...Desi a inteles logica, restul zilei am vorbit doar eu.. Adevarul e ca nici eu...Jur ca ti se cam taie dupa ce vezi .. ...

Asa ca dupa ce ne-am intors m-a incurajat sa dau la facultate..

Cu colegii de grupa. Am o BAFTA si aici, sunt mai multi care sunt la o a doua facultate, sau au +30 de ani, asa ca privesc lucrurile cu o altfel de seriozitate..
Normal ca ne-am mai contrazis, suntem oameni doar. Si nici eu nu sunt chiar perfect, ba chiar Scorpion, asa ca uneori am si muscat nitel...
Dar altfel eu unul ma simt excelent in grupa asta. Imi stimez colegele si colegi pt ca merita. Sunt niste oameni interesanti si placuti..
Mi-a placut si ca profii ne-au indemnat sa facem referatele pe subiectele pe care ni le doream noi. Logic, mie imi pasa mai putin de Hanibal -care recunosc, e totusi o figura importanta- decat de o batalie navala..Pe mare ma simt mai bine, "traiesc", hi, hi evenimentele altfel,..Asa ca si munca de cercetare pt intocmirea referatului si redactarea lui au fost facute cu patima si placere, iar notele au fost pe masura..
Repet, nu am luat doar zece. Dar sincer, m-am bucurat si de 8-ul ala. La o adica e 8, nu 6, deci am stiut ceva destul de bine..
Jur ca eu nu i-as fi dat 10 studentului ala daca nu imi raspundea la toate intrebarile. Intr-o alta discutie din acest forum am facut foarte urat cand am un student, nu a stiut sa imi raspunda la o intrebare relativ simpla, dar ce necesita imaginatie +logica. Asta pt ca in viitor va avea acelasi titlu ca mine.
Cine il impiedica sa puna mana pe carte, sa citesca mai mult, etc..
Da, initial am fost nitel cam suparat ca nu am luat zece. Dar dupa ce m-am linistit nitel, am analizat si m-am gandit ca s-a intors soarta, si am acceptat-o...Proful avea dreptate. 10 e pt perfectiune.  Si eu nu am fost, deci nu meritam.

Sunt convins ca citind ce am scris unora o sa zica "dobitocul asta batran si inginer pe deasupra abereaza, e dus cu pluta, pardon, cu submarinul"  E dreptul vostru sa nu fiti de acord cu ideile mele.
Dar si al meu sa prefer o carte decat un meci de fotbal, un fim despre evenimente istorice decat te pui cu blondele, hi, hi...
Later edit "Cdelano vCCCP" inseamna fabricat in URSS..Nu va spui unde era URSS-ul si cu cine se invecina el.
Raspunul era corect "cu cine vroia el". Dupa ce radeti, reflectati nitel la ce inseamna asta. Mie mi s-au strepezit dintii...In dec 89 aveam 26 de ani..

Completare.. Adevarul e ca nici eu nu ma omor dupa Evul Mediu si nici pre/proto istorie. Si nici toata electronica nu imi place, de ex telefonia fixa..Iar de depanarea telefoanelor, eu care sunt "mort" sa repar aproape orice, sa nu aud...

Edited by Prien, 08 July 2013 - 21:03.


#126
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Prien, felicitari! E ceva sa citesc asemenea povesti!

Edited by catalina1, 09 July 2013 - 14:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate