Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Facultatea de ISTORIE

- - - - -
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#73
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008

View Postflaviusd, on 7th July 2010, 00:42, said:

Relatii internationale si studii europene...de aici poti iesi ambasador, translator ori cine mai stie ce....da oricum de kti ambasadori si translatori poate avea nevoie tara asta? Nu cred e de viitor. sunt o gramada de topicuri pe forumuri contra acestei specializari. Dar daca esti cu adevarat bun la istorie...asa cum cred k sunt toti de pe acest forum :D ducetiva la ceva kre se si plateste si se si gasesc locuri de munca....arhivistica am auzit k se plateste bine si tot istorie iti trebe si sa stiti ca si profesorii de istorie o duc destul de bine....nu ascultati la tv..un profesor castiga destul de binisor. La mine in liceu mai mult de jumatate au masina, ba chiar se intrec kre mai de care sa si-o schimbe. Profesorii mai castiga si din meditatii sau micile atentii de sfarsit de an. Nu sunt asa saraci pe cum vedeti la tv. Un iubitor de istorie mai poate studia si muzeologia sau arheologia. Daca esti cu adevara bun poti castiga bani si din astea( e adevarat mai putin mai ales pe criza asta kre oricum in 2 ani pana terminam o licenta se duce sper). Astept pareri,sa fiu contrazis sau alte chestii..:D Nici eu nu stiu ce specializare legata de istorie sami aleg :S

Vorbesti prostii...traducator d-ala bun poti doar din filologie sau din traductologie/lma. Cu rise nu iti poti lua autorizatie ;)...Nu vorbiti de traducatori/translatori fara sa stiti :thumbdown:

#74
flaviusd

flaviusd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.04.2010
ok anahi mia scz..am presupus k la rise se invata si limbi straine si de aici am dedus gresit...:D

#75
Sveik

Sveik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2009
Cine mai este anul I la istorie?

#76
tedinho91

tedinho91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.07.2010
care ati dat anul asta lA RISE am si eu o intrebare.NU reusesc sa inteleg cum sunt facute listele..Eu avand un punctaj nu foarte mare 28.8..am pus prima optiune la locuri cu taxa,,stiind ca n-m nici o sansa sa intru la buget...

si in total la taxa au fost inscrisi doar 23 de candidati..

si sunt trecut pe lista de asteptare..au fost 25 de locuri la buget si 150 la taxa..

mentionez ca puteai sa alegi optiunile..adica prima optiune sa fie cu taxa sau fara..

normal ar fi fost sa fi intrat la cu taxa direct daca am pus prima optiune...insa sunt altii care au avut prima optiune buget si apoi taxa..si sunt peste mn..

#77
Sveik

Sveik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2009
Du-te luni la secretariat, si intereseaza-te, poate e ceva gresit :) oricum, nu toti vor confirma locul pana pe 5 septembrie.

Edited by Sveik, 23 July 2010 - 17:06.


#78
Ygret

Ygret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 25.06.2010
S-au afisat listele cu repartizari?? Sau macar cele cu punctajele candidatilor?
Eu chiar nu am gasit nimic. . .  daca e cineva in cunostinta de cauza .... va rog nu ezitati si postati un link ceva.

Edited by Ygret, 24 July 2010 - 17:28.


#79
Sveik

Sveik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2009
Uite aici : http://www.unibuc.ro/ro/admitere

#80
Ygret

Ygret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 25.06.2010
Am o mare nelamurire. . . nu ma astept acum la vreo miraculoasa "luminare", dar totusi incerc.

Ce ati alege dintre Geografia Turismului si Relatii Internationale si Studii europene?
Care din astea doua imi ofera sanse mai mari de reusita in viata ?

Ce profil credeti ca este mai "serios" si mai de viitor ?

#81
Sveik

Sveik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2009
Gandeste-te ca la orice facultate de la Geografie a fost/este o mare concurenta. Anual ies foarte multi absolventi. La fel ca la ASE. Vino la Istorie! :D

#82
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View PostYgret, on 26th July 2010, 11:26, said:

Ce profil credeti ca este mai "serios" si mai de viitor ?

Informatica, inginerie, medicina si stomatologie, limbi straine etc
In niciun caz ce zici tu...

#83
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostBogdan R, on 26th July 2010, 13:33, said:

Informatica, inginerie, medicina si stomatologie, limbi straine etc
In niciun caz ce zici tu...

Subscriu.

#84
Ygret

Ygret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 25.06.2010

View PostBogdan R, on 26th July 2010, 13:33, said:

Informatica, inginerie, medicina si stomatologie, limbi straine etc
In niciun caz ce zici tu...

Adevarat. . . sunt cam prins la mijloc cu aceste optiuni, dar acum e prea tarziu. . .si da . . .ma asteptam oarecum la un asemenea raspuns.
In caz ca nu ati observat  eu am dat doi termeni de comparat. Daca vreti sa raspundeti e bine, daca nu la fel de bine.
So. . . geografia turismului sau RISE?

Alte optiuni nu am :deadtongue: .

#85
lupul1952

lupul1952

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.07.2007
Bogdan R a zis perfect niciuna dintre cele doua facultati nu iti ofera mai nimic in Romania, si asta o spune unul care stie bine ce zice.  doar daca nu cumva reusesti sa pleci cu o bursa de cercetare serioasa, nu erasmus sau alte tampenii de genul acesta, atunci poate ai alte sanse ceva mai maricele.

la RISE sunt cativa profesori capabili si care tin cursuri super, restul foarte slabi. Daca vrei sa lucrezi in diplomatie sau ministere iti trebuie musai doua trei limbi straine, din care musai una sa fie ciudata si foarte foarte foarte multe P.C.R. (pile, cunostinte si relatii), sau poti alege calea secundara perfectionara afara in stagii la institutii UE sau ONU sau OSCE sau CoE si apoi usor usor pui piatra peste piatra si vei prinde ceva mai serios pe acolo, dar iarasi iti trebuie musai limbile straine.
Foarte multi din cei care lucreaza in MAE si sunt tineri (atentie) au absolvit limbi straine sau drept.

#86
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008

View Postlupul1952, on 26th July 2010, 16:26, said:

Foarte multi din cei care lucreaza in MAE si sunt tineri (atentie) au absolvit limbi straine sau drept.

Exact. Un alt exemplu il pot da in multinatnionale. Ni s-a zis ca "noi nu cautam persoane care termina stiintele economice, dar nu stiu limbi straine, ci pe cei ce termina un profil de limbi straine si care stapanesc bine cel putin 2-3 limbi straine. Degeaba stiti chestiile economice, daca nu stapaniti limbile straine, caci poti invata pe parcurs". Sau Samsungul cred cautau vorbitori de limbi gen: portugheza, maghiara, ceha etc. Ideea e ca tu poti invata terminologia sau alte lucruri dintr-un domeniu, dar limbile straine nu le mai prinzi la fel la 25 ca la 18 sau 15 :)

#87
Ygret

Ygret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 25.06.2010
Inteleg.
Chiar aveam de gand sa urmez cursuri de limbi starine . Gandeam ca germana ar fi o limba potrivita, dar pana la urma cred ca mai bine m-as indrepta spre ceva mai special: portugheza,turca.

La RISE pe langa Engleza ce limbi se mai studiaza (daca se studiaza  :deadtongue: )?
Nu ca mi-as face mari sperante dar totusi. . .

#88
Epygon

Epygon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.02.2010
Salut.Am stat si-am citit tot topicul de la cap la coada,dar inca nu m-am lamurit.Sunt clasa a 12-a si ma bate serios gandul sa dau la facultatea de istorie.Mai exact la Al.I.Cuza,la Iasi.E un domeniu care ma pasioneaza de mic(in special istoria antica, cu tot ce tine de ea),asa ca nu cred ca as avea probleme.Totusi,nu prea stiu ce se poate face dupa terminarea acestei facultati. Profesor de gimnaziu sau de liceu e exclus,parintii mei sunt profesori si n-am de gand sa le repet greseala lor.Credeti ca daca invat serios,as avea vreo sansa sa prind vreo bursa de cercetare in afara?Sau,reformulez,exista burse de genul acesta?Si mai important,dupa ce termin,ce sanse ar fi sa raman in cadrul facultatii,m-ar tenta o cariera de profesor universitar.As vrea sa fac fac de istorie din pasiune,dar nici sa mor de foame nu e o solutie,asa ca incerc sa impac si capra si varza

#89
Sveik

Sveik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2009
E cineva la Istorie - Univ. Bucuresti? Se apropie inceputul facultatii!  :peacefingers:

#90
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Introducere
O sa par cel putin nebun. Si poate, adica sigur, ca, sunt.
Mi-a placut foarte mult istoria si imi place in continuare. Si ma gandeam sa urmez fac de Istoie, doar asa, pt placerea mea.
Cum am deja 47 de ani mi-e clar ca nu voi profesa niciodata in istorie si nici nu prea as vrea, pt ca totusi electronica e PASIUNEA si VIATA MEA.

On topic
la care ii rog sa imi raspunda pe cei care sunt studenti sau au absolvit in Bucuresti.
Cum am un job si o familie, mi-e clar ca va trebuie sa aleg studiul la fara frecventa. Teoretic e simplu, practica e alta...
Ce imi puteti spune din experienta voastra? Va trebui sa fac si practica printr-o institutie, de care si cam cat timp? Mi-e clar ca in acea perioada va trebuie sa imi concediu fara salariu de la job...
As vrea informatii din viata, nu care a fost ultima media si cat costa sau altele pe care le pot gasi pe site sau de la secretare.
Chiar, avand deja o fac. de stat in "carca" ma astept sa trebuiasca sa platesc...
Sper ca nu ma veti bateti la cap ca nu merita sau ca mai bine un doctorat in electronica. Sau un ka  ka de party, unde dai $$$ si ai titlu cu care...
In general folosesc hartie igienica ieftina...
Datorita profilor slabi din liceu + a putorii de elev care am fost, la cata matematica mai stiu, imi vor trebui cel putin cativa ani pana sa ajung la calculul integral fara de care..Sau cel putin asta cred acum..,
Va astept cu interes raspunsurile si cu speranta ca vor fi la obiect si fara prea multe misto-uri, va multumesc anticipat pt bunavointa..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate