Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Toyota Yaris vs Noul Opel Corsa

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#19
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postchevrolet, on Jan 3 2007, 02:23, said:

1. La multi ani + tot ce va doriti
2.Opelul nu mai este ce a fost! inainte era super masina dar acum nu mai arata mai nimic- dupa mn
3. Opelul are 2 ani garantie
4. Toyota are 4 sau 5 ani garantie?
5. E banul tau si faci ce vrei cu el dar parerea mea e sa mergi pe mana japonezilor ca au dovedit cele mai fiabile masini de pe piatza! adica peste BMW Audi Mercedes Ford VW care sunt mult peste Opel la toate capitolele!!


cand zici ca sunt cele mai fiabile masini chiar mai fiabile decat mercedes audi etc pe ce te bazezi? pe statisticile jd power cumva? ;) :rolleyes:

#20
SHTIRLITZ

SHTIRLITZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 23.11.2006
Alegerea e destul de complicata. Am o problema asemanatoare ca si tine dar dintr-o gama mai larga de modele, iar dintre VW polo. Peugeot 207 si chiar peugeot partner chiar daca e din alta clasa, si vechiul corsa in finala a iesit noul yaris, prin diverse comparatii de pret dotari consum si siguranta. Desi am carnet de 5 ani inca nu am condus si nu pot sa mi dau cu parerea la fiabilitate si alte chestii de stabilitate etc., de care chiar habar n-am, dar pe un forum de la masini.ro despre yaris se vorbeste pina acum numai de bine.  Intre timp am vazut si noul corsa... ce sa zic, e super designul, pare mai lunga decat yarisul, in concluzie mi-a placut. La o prima comparatie de preturi e mai ieftina. Am inceput sa pun optionalele la corsa airbag-uri laterale si alte chestii ca sa fie dotata aproximativ ca yaris si sa nu depasesca pretul. Din cite tin minte ramasese corsa fara jante din aliaj, poate o sa detaliez intr-o zi si cu dovezi, dar nu acum. Iar cel care m-a atras a fost consumul mai mic. Si chiar daca mai stateam la indoiala, punctul pe i l-a pus sotia care a zis "yaris ne luam" :coolspeak: In concluzie depinde de ce masina te indragostesti: blonda, bruneta inalta mica cu sani mari , mici etc. Indiferent pe care o alegi,,s-o stapinesti bine!
Abia astept sa dau comanda care o sa fie aproximativ peste doua luni.

#21
razvanc

razvanc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.04.2005

View Postchevrolet, on Jan 3 2007, 02:23, said:

4. Toyota are 4 sau 5 ani garantie?

toyota are 3 ani garantie

#22
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postchevrolet, on Jan 3 2007, 03:23, said:

2.Opelul nu mai este ce a fost! inainte era super masina dar acum nu mai arata mai nimic- dupa mn


Adevar graiesti. Opel nu mai e ce-a fost. In ultimii 5-6 ani s-au ridicat foarte mult. Mai au putin sa ajunga alte marci mai bune din urma.

#23
SHTIRLITZ

SHTIRLITZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 23.11.2006
Noul Corsa a aparut recent si eventuale defecte ar trebui sa se vada dupa mai multe luni cu mai multi km rulati, cum a fost si la yaris anul trecut. Dar iata ca in jurnalul de bord la Toyota yaris apare o problema, si anume scartaie usile.

#24
raiden28

raiden28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.01.2007
yaris-ul arata jalnic ca design parerea mea. nici nu exista termen de comparatie, in rest las pe altii mai priceputi sa-si dea cu parerea

#25
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
intradevar destul de slabut interiorul yaris-ului daca il compari cu cel al lui corsa. sau cel putin nu e pe gustul meu

#26
raiden28

raiden28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.01.2007
ma refeream in primul rand la exterior, nu-mi place deloc designul, parca a trecut printr-o presa

#27
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
eh.. arata destul de bine si yaris-ul exterior, sa-l vezi in culoarea alba de exemplu. Sau in 3u.. dar astea sunt chestii subiective, depinde de gusturile fiecaruia

#28
SHTIRLITZ

SHTIRLITZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 23.11.2006

View Postraiden28, on Jan 30 2007, 13:02, said:

yaris-ul arata jalnic ca design parerea mea. nici nu exista termen de comparatie, in rest las pe altii mai priceputi sa-si dea cu parerea
designul? Cind am vazut-o prima data m-am oprit si am admirat-o si habar nu aveam ca e yaris, pe urma m-am informat despre ce e vorba. Acum fac la fel si cu corsa. Arata la fel de bine ambele, parerea mea artist.

#29
flo06

flo06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.12.2006

View Postraiden28, on Jan 30 2007, 13:02, said:

yaris-ul arata jalnic ca design parerea mea. nici nu exista termen de comparatie, in rest las pe altii mai priceputi sa-si dea cu parerea
  
POFTIM?? Interiorul jalnic la Yaris?!  :nonobad: Din contra asta e punctul ei forte. Te-ai uitat la ea? Uita-te in brosura ei daca nu gasesti un model viu? Merita! Are spatiu de depozitare suplimentar si bordul....nu se compara Corsa, despre care si cunoscatorii marcii Opel recunosc ca are un minus la capitolul interior (http://www.clubopel....d=19&Itemid=135)

La design exterior intr-adevar Corsa e mai frumoasa. Dar cred ca fost un compromis al Toyota pentru ca interiorul sa fie mult mai spatios si sa para mai "agresiva". Mie personal imi placea mai mult ca design vechea Yaris, dar e mai putin spatioasa. Daca s-ar putea face o combinatie intre cele doua as alege exteriorul de la Corsa si interiorul de la Yaris.
Pe de alta parte e foarte adevarat ca e important sa fie si frumoasa, sa-ti placa (precum o partenera) dar e mult mai important sa stii ca te poti baza pe ea. Toyota face din start o selectie a potentialilor proprietari: vrei toyota? atunci nu poti s-o ai decat cu tot pachetul de securitate, nu se negociaza. Daca te intereseaza mai mult se fie frumoasa si sa fie mai ieftina atunci ia-ti altceva. Si s-a dovedit ca daca e sa renunte la ceva ca sa mai scada din pret, majoritatea romanilor opteaza sa renunte la pachetul securitate (din pacate).
Asa ca pana la urma, ca pentru multe altele in viata, trebuie sa ajungi la un compromis cand faci o astfel de investitie si cand ai pus cu greu ban pe ban pentru asta.
Din pacate Toyota Romania nu te ajuta prea mult in luarea deciziei in favoarea ei, avand un serios minus la capitolul marketing (poate citesc si ei). Ultima promotie e chiar penibila, pentru cat costa o astfel de masinuta.

#30
mihaim80

mihaim80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 17.11.2004
@flo06: spune-mi ca glumesti. Am facut test drive cu amandoua si interiorul de la Yaris nu se compara cu cel de la Corsa...este mai slab calitativ. Si da, Corsa este mai frumoasa si in exterior. Motiv pt care am cumparat-o :)

#31
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postflo06, on Jan 31 2007, 09:49, said:

Pe Toyota face din start o selectie a potentialilor proprietari: vrei toyota? atunci nu poti s-o ai decat cu tot pachetul de securitate, nu se negociaza.

realy? si atunci ce e cu nivelul de echipare aqua? airbaguri are doar pt sofer si pasager

#32
SHTIRLITZ

SHTIRLITZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmihaim80, on Jan 31 2007, 11:18, said:

@flo06: spune-mi ca glumesti. Am facut test drive cu amandoua si interiorul de la Yaris nu se compara cu cel de la Corsa...este mai slab calitativ. Si da, Corsa este mai frumoasa si in exterior. Motiv pt care am cumparat-o :)
Atunci spune cum sta corsa la fiabilitate, ca asta intreaba de fapt cine a ainceput topicul si ma intereseaza si pe mine. Exteriorul si designul sunt chestii personale. Desi am auzit de exemplu pareri despre Audi A2 cind aparuse ca e naspa designul, mie exact designul mi-a placut. Iar cand deja ceva place la prea multi inseamna ca e prea dulceaga forma.

#33
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View PostSHTIRLITZ, on Jan 31 2007, 14:34, said:

Atunci
spune cum sta corsa la fiabilitate, ca asta intreaba de fapt cine a
ainceput topicul si ma intereseaza si pe mine. Exteriorul si designul
sunt chestii personale. Desi am auzit de exemplu pareri despre Audi A2
cind aparuse ca e naspa designul, mie exact designul mi-a placut. Iar
cand deja ceva place la prea multi inseamna ca e prea dulceaga
forma.

Corsa noua ( Opel Corsa D ) are cam 4 luni de la lansare ....asa ca nu prea poti sa calculezi fiabilitatea .
Corsa modelul fabricat din 2001 pina in octombrie 2006 ...adik Opel Corsa C ...uite un
tabel, de la ADAC, pe care l-am luat din alt topic... :) .
....cifrele indica ceva cu ...rata defectarilor ???

Clasa mica

marca           2000/2003/2005
Toyota Yaris    12.5 /7.9  /4.0
Nissan Micra    23.8 /13.0 /5.9
Mazda 2          -   /14.4 /6.3
Hyundai Getz     -   /12.6 /12.2  
Opel Corsa      27.2 /8.0  /4.3
VW Polo         24.3 /8.8  /3.6
Peugeot206      33.6 /10.6 /4.5

sau
http://www.adac.de/I...tcm8-145338.pdf

Edited by eb2e2, 31 January 2007 - 17:48.


#34
flo06

flo06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.12.2006

View Postmihaim80, on Jan 31 2007, 11:18, said:

@flo06: spune-mi ca glumesti. Am facut test drive cu amandoua si interiorul de la Yaris nu se compara cu cel de la Corsa...este mai slab calitativ. Si da, Corsa este mai frumoasa si in exterior. Motiv pt care am cumparat-o :)
Felicitari si s-o stapanesti sanatos! Poti spune ca ai facut o alegere in cunostinta de cauza. Pana la urma, din punct de vedere estetic, alegerea tine de gustul fiecaruia. Si mie de ex. imi place mai mult Yaris-ul la interior (modelul Sol in special). Din curiozitate totusi te-as intreba ce te-a nemultumit la interiorul Yarisului comparativ cu cel al Corsei, de spui ca e mai slab calitativ?

#35
flo06

flo06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.12.2006

View Postromaximusro, on Jan 31 2007, 13:53, said:

realy? si atunci ce e cu nivelul de echipare aqua? airbaguri are doar pt sofer si pasager
Nu cunosc varianta asta, de unde ai luat-o? In brosura de la dealer (ca de altfel si in cea de pe site-ul Toyota) nu sunt decat trei variante: Terra, Luna si Sol

#36
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
de pe site-ul Toyota, vezi ca este un fisier cu preturi si acolo gasesti si aceasta versiune

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate