Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

Greselile BOR

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
279 replies to this topic

#73
TRazvan

TRazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.12.2004
Unde a aparut scoala? In biserica. Unde e prima scoala atestata din Romania? La biserica Sfantul Nicolae din Brasov. Ce a facut mitropolitul Saguna pentru raspandirea scolilor in Ardeal nu stiti, sau nu vreti sa stiti? Usor e sa acuzi... Scuzele catolicilor sunt frectii. Dupa ce ai ucis si ai jefuit, usor e sa zici imi pare rau...

#74
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Nu ma intereseaza credinta ortodoxa si spre deosebire de voi, nu am blamat credinta ortodoxa sau orice alta credinta. Orice ati zice voi, fata unei biserici este data de faptele si deciziile clericilor. Aceste fapte si decizii influenteaza atat biserica cat si poporul pe care il pastoreste. Iar daca aceste fapte si decizii au adus sau o sa aduca prejudicii  poporului roman am sa le contest.

Apreciez patriotismul tau dar în problemele de religie conteaza altceva: voia lui Dumnezeu.


Iar Biserica ortodoxa  a dat nespus de mult chiar si cultural românilor. Du-te la Muzeul National de Arta (unul din cele mai frumos amenajate muzee din lume) la sectia de Arta Româneasca Medievala.

Du-te la cele vreo 30 de manastiri si schituri din Vâlcea sau cele 30 din Neamt sau la manastirile Bucovinei. Sau uita-te la bisericile vechi ale Bucurestiului cu arhitectura lor atât de calda, de umana.

#75
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
creanga ii iubea tare mult pe popi :lol: mai citeste si tu "amintiri din copilarie", cultiva-te :D

#76
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRamunc, on Jan 8 2007, 01:28, said:

Mai citeste si tu altceva decât ce au adunat niste webmasteri greco-catolici. mai viziteaza niste manastiri, muzee, biserici.
Spre deosebire de tine care iti iei majoritatea informatiei de pe net... eu imi iau majoritatea informatiilor din carti. Acel citat de mai sus este din G. Ionescu - Influenta culturii grecesti, Bucuresti 1900.

In ce priveste vizitarea de muzee, manastiri si biserici sunt convinsa ca am vizitat mult mai multe ca si tine. Eu nu ma sfiesc sa intru intr-o manastire sau o biserica ortodoxa. Am vizitat nu o singura data manastirile din nordul Moldovei. Ca sa nu mai vorbesc de basilicile Romei sau muzeul Vaticanului in care pana nu intri si vezi, nici nu iti poti imagina ce se afla acolo.

Edited by Megara, 08 January 2007 - 01:42.


#77
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Apreciez patriotismul tau dar în problemele de religie conteaza altceva: voia lui Dumnezeu.

Un roman patriot adevarat e numai ortodox pentru ca ortodoxia la noi se muleaza perfect pe fiinta nationala. Ortodox a murit Brancoveanu, ortodocsi au fost Stefan, Mihai Viteazul si toti marii nostrii voievozi care ne-au cladit tara. Ortodoxia e coloana vertebrala a romanismului.
Romanii de alte culte sunt niste renegati la fel ca musulmanii bulgari sau sarbi care in loc sa sufere alaturi de fratilor ortodocsi au preferat sa-si vanda sufletele ocupantului pentru o bucata de mamaliga in plus :death:

#78
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ai uitat sa precizezi ca ortodocsii sint pasnici si intelegatori si ca isi iubesc aproapele cu un cutit in capatzina :console:

#79
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
Uite câteva din nestematele Bucurestiului:

Attached Files

  • Attached File  bb21.jpg   109.61K   11 downloads
  • Attached File  bb2.jpg   113.5K   10 downloads
  • Attached File  bb14.jpg   117.16K   5 downloads
  • Attached File  bb16.jpg   114.66K   7 downloads


#80
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Posttihomir, on Jan 8 2007, 01:36, said:

Un roman patriot adevarat e numai ortodox pentru ca ortodoxia la noi se muleaza perfect pe fiinta nationala. Ortodox a murit Brancoveanu, ortodocsi au fost Stefan, Mihai Viteazul si toti marii nostrii voievozi care ne-au cladit tara. Ortodoxia e coloana vertebrala a romanismului.
Romanii de alte culte sunt niste renegati la fel ca musulmanii bulgari sau sarbi care in loc sa sufere alaturi de fratilor ortodocsi au preferat sa-si vanda sufletele ocupantului pentru o bucata de mamaliga in plus :death:
Esti nebun la cap? Ai idee cati catolici, protestanti si atei au murit in razboaiele purtate de-a lungul secolelor pentru tara? Cand o sa iti intre in cap ca religia este o alegere personala si nu trebuie impusa unui intreg popor? Mai mult decat atat, tu conditionezi apartenenta la o natiune de apartenenta la o religie? Ei uite ca eu sunt ateu si sunt 100% roman, ambii bunici au murit pentru tara si pentru ca tu sa iti poti expune aberatiile pe aici. Exhibarea propriei religii este jenanta, mai ales cand doresti sa o impui. E ca si cum cei care nu fac sex oral nu sunt romani, doar pentru ca tu faci.

Edited by landscape10, 08 January 2007 - 01:43.


#81
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRamunc, on Jan 8 2007, 01:39, said:

Uite câteva din nestematele Bucurestiului:
Am si eu o gramada de poze facute de mine prin bisericile Bucurestiului. Le vrei? :D
Vezi ca am editat mesajul de mai sus.

#82
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Un roman deplin este ortodox.

Quote

Ei uite ca eu sunt ateu si sunt 100% roman

Posibil, dar nu simti 100% romaneste.

#83
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Vezi ca am editat mesajul de mai sus.

N-ar fi rau sa-ti "editezi" si acuzatiile nefondate la adresa BOR...

#84
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Posttihomir, on Jan 8 2007, 01:44, said:

Un roman deplin este ortodox.
Cine spune asta?

Quote

Posibil, dar nu simti 100% romaneste.
De unde stii tu ce simt eu? Invata sa respecti alegerea cuiva fara sa o impui pe a ta.

Edited by landscape10, 08 January 2007 - 01:47.


#85
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Posttihomir, on Jan 8 2007, 01:36, said:

Romanii de alte culte sunt niste renegati la fel ca musulmanii bulgari sau sarbi care in loc sa sufere alaturi de fratilor ortodocsi au preferat sa-si vanda sufletele ocupantului pentru o bucata de mamaliga in plus :death:
Aceasta este deja jignire... incalcarea regulamentului ariei... pentru asta primesti warn

#86
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Aceasta este deja jignire... incalcarea regulamentului ariei... pentru asta primesti warn

Dar tu cand ai jignit 80% din populatia romaniei jignind BOR aia cum se cheama, flatare?

#87
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Am si eu o gramada de poze facute de mine prin bisericile Bucurestiului. Le vrei? :D
Nu, multumesc.

Quote

In ce priveste vizitarea de muzee, manastiri si biserici sunt convinsa ca am vizitat mult mai multe ca si tine. Eu nu ma sfiesc sa intru intr-o manastire sau o biserica ortodoxa. Am vizitat nu o singura data manastirile din nordul Moldovei. Ca sa nu mai vorbesc de basilicile Romei sau muzeul Vaticanului in care pana nu intri si vezi, nici nu iti poti imagina ce se afla acolo.


De ce esti convinsa? Eu am vizitat sute de localitati din România special pentru monumente. Si de asemeni am vizitat individual (cu exceptia Capadociei unde am fost cu un grup) manastiri din Grecia (inclusiv Athos), bisericile bizantine ale Constantinopoleului, bisericile rupestre ale Capadociei, bazilicile Ravennei. Iar înainte sa le vizitez studiasem îndelung cele mai bune lucrari de istoria arhitecturii, monografii etc.

Într-un timp cunoasteam si bazilicile Romei, acum le-am cam uitat.

#88
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Posttihomir, on Jan 8 2007, 01:49, said:

Dar tu cand ai jignit 80% din populatia romaniei jignind BOR aia cum se cheama, flatare?
Cand eu afirm ca staretul de la Tanacu este un criminal jignesc BOR si ca atare 80% din populatia tarii?
Vreti imagine nepatata? Faceti curat. Eu nu am auzit de preoti catolici curvari, homosexuali si betivi in asa proportie cum am auzit de cei ortodocsi. De ce oare? Catolicii sunt mult mai disciplinati si fac curatenie rapid. Faceti la fel si nimeni nu va mai avea nimic de zis.

#89
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Cand eu afirm ca staretul de la Tanacu este un criminal jignesc BOR si ca atare 80% din populatia tarii?
Ea a spus clar ca BOR s-a opus unirii, nu a spus ca x si y s-au opus ci ca BOR s-a opus, citeste mai sus.

Quote

Eu nu am auzit de preoti catolici curvari, homosexuali si betivi in asa proportie cum am auzit de cei ortodocsi.

Cati preoti ortodocsi din astia ai auzit tu ma rog? Ai uitat scandalul din SUA de acum 2-3 ani cu preotii catolici? La noi ce preot ortodox pedofil cunosti? Si nu m-am legat de anglicani.....
Nu stam acum sa aratam cu degetul pe unu si pe altu sau sa spunem preotii vostrii sunt mai rai decat ai nostrii dar ai plecat de la o premiza gresita si am vrut doar sa vezi ca ai o gandire stereotipa....

#90
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRamunc, on Jan 8 2007, 01:49, said:

Eu am vizitat sute de localitati din România special pentru monumente. Si de asemeni am vizitat individual (cu exceptia Capadociei unde am fost cu un grup) manastiri din Grecia (inclusiv Athos), bisericile bizantine ale Constantinopoleului, bisericile rupestre ale Capadociei, bazilicile Ravennei. Iar înainte sa le vizitez studiasem îndelung cele mai bune lucrari de istoria arhitecturii, monografii etc.
Nu cred ca exagerez daca spun ca am vazut aproape toata Romania. In Grecia am fost si eu dar marturisesc ca mai mult m-a interesat Atena cu vestigiile antice si Delphi. La fel si la Ravenna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate