Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
387 replies to this topic

#379
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

 Vlad_22, on 22 iulie 2019 - 14:16, said:

Ce sa caute ștrandul in spatele Palatului ? Poate că ar fi fost mai bine să rămână doar Gradina Palas, fara Mall. Eventual doar clădirile de birouri .

Să admire lumea Palatul şi cei din palat viaţa   :)

#380
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 djl, on 24 iulie 2019 - 13:38, said:

Să admire lumea Palatul şi cei din palat viaţa   Posted Image
Era rromeala maxima zona aia la Festivalul berii si cand erau balciuri . Plus, boschetari si alti dubiosi, acu multi ani . S-a civilizat mult zona ca urmare a aparitiei Palas-ului . Bautura, injuraturi si altele in spatele unui Palat, nu prea se leaga . Cum ar fi sa accepte cei de la Versailles asa ceva, de ex ? Da, si spatiile verzi total neingrijite + strandul ala care nu avea vreo legatura cu zona . Ar fi fost o rusine pt imaginea orasului, ca strandul si zona aia total neintretinuta, sa fi ramas si azi . Plus Palatul renovat exterior-interior si piateta Palatului, parca are o fata noua . Vor sa regandeasca total Piata Palatului, din cate am inteles . Ce s-a facut acu, odata cu venirea Papei, e mai mult provizoriu .

Edited by Vlad_22, 25 July 2019 - 02:48.


#381
flanker_88

flanker_88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 29.09.2018
Festivalele erau misto, zona a pierdut mult din punctul asta de vedere, dar in rest da, arata mai ok cu Palas.

#382
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 flanker_88, on 25 iulie 2019 - 09:08, said:

Festivalele erau misto, zona a pierdut mult din punctul asta de vedere, dar in rest da, arata mai ok cu Palas.
Și acu n-ai festivaluri, vrei sa spui ? Afterhills-ul aduce mult mai mulți bani la bugetul local, decât nu știu ce bâlci și festival al berii, unde se adunau toți ciudații . Presupun că și venirea Papei a mai adus ceva capital de imagine orașului . Plus că suntem un important centru IT in Romania și în estul Europei etc .

#383
flanker_88

flanker_88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 29.09.2018
Afterhills e la dracu in praznic si daca e vorba de ciudati sunt mai multi pe acolo. Papa nu a venit pentru ca s-a construit in Iasi Palas, iar centru IT pentru estul Europei e cea mai buna gluma pe azi, mai buna si decat nationala Romaniei la fotbal.

#384
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 flanker_88, on 08 septembrie 2019 - 21:37, said:

Afterhills e la dracu in praznic si daca e vorba de ciudati sunt mai multi pe acolo. Papa nu a venit pentru ca s-a construit in Iasi Palas, iar centru IT pentru estul Europei e cea mai buna gluma pe azi, mai buna si decat nationala Romaniei la fotbal.
Pai era mai bine să rămânem la stadiul de bâlci, bere și mici in spatele Palatului, pe tăpșanul ăla de zici că erai pe la tara, fix la 2 pași de centrul orașului ? Nu zic că n-a avut nici Dascălu și primăria interese cu Palasul etc., dar zona s-a civilizat mult, sa fim realiști . Și da, au venit în Iași multinaționale, precum Amazon, Oracle etc . IT-istii români sunt căutați peste tot in lume .

Edited by Vlad_22, 09 September 2019 - 12:28.


#385
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 flanker_88, on 08 septembrie 2019 - 21:37, said:

Afterhills e la dracu in praznic si daca e vorba de ciudati sunt mai multi pe acolo. Papa nu a venit pentru ca s-a construit in Iasi Palas, iar centru IT pentru estul Europei e cea mai buna gluma pe azi, mai buna si decat nationala Romaniei la fotbal.
Nu degeaba romana e printre cele mai vorbite limbi la Google sau Microsoft . Cunosc lume de bună-credință care merg la Afterhills . Aia 4-5 care vindeau droguri nu sunt majoritatea . Bine, nu sunt eu mare fan al muzicii de la Afterhills, dar îi respect pe cei care aleg sa participe . Unde era să-l facă, daca lumea din Pacurari, Breazu sau Copou se plângeau de zgomotul din zona Complexului Era ? Când vom avea și noi un stadion calumea, atunci îl vor face acolo . Numa nemulțumiți peste tot . Multi nu sunteți în stare să vă strângeți gunoiul, sa nu mai aruncați pe jos mizerii și țigări sau sa colectați selectiv, dar intotdeauna aveti pretenții .

Edited by Vlad_22, 09 September 2019 - 15:21.


#386
flanker_88

flanker_88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 29.09.2018
Doar atat? Ai uitat sa spui ca Traian Vuia a inventat avionul si Coanda motorul cu reactie....
Serios, chestia aia cu romana la Microsoft si Google e mit urban, bun de umflat ego-ul in romani, dar cam atat.
N-am zis ca era sau nu mai bine de facut Afterhills la ERA, am facut doar o constatare, ca e la dracu in praznic, la granita cu judetul vecin, deci nu foarte accesibil.

Calr ca zona arata mai bine acum cu Palas fata de cum era inainte, dar se puteu face niste investitii si fara Palas, ca nu a venit Capgemeni sau mai stiu eu ce petarda de outsourcing la Iasi pentru ca s-a facut Palas, au venit din alte motive

Edited by flanker_88, 09 September 2019 - 21:24.


#387
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,578
  • Înscris: 05.11.2009

 Vlad_22, on 25 iulie 2019 - 02:39, said:

Era rromeala maxima zona aia la Festivalul berii si cand erau balciuri . Plus, boschetari si alti dubiosi, acu multi ani . S-a civilizat mult zona ca urmare a aparitiei Palas-ului . Bautura, injuraturi si altele in spatele unui Palat, nu prea se leaga . Cum ar fi sa accepte cei de la Versailles asa ceva, de ex ? Da, si spatiile verzi total neingrijite + strandul ala care nu avea vreo legatura cu zona . Ar fi fost o rusine pt imaginea orasului, ca strandul si zona aia total neintretinuta, sa fi ramas si azi . Plus Palatul renovat exterior-interior si piateta Palatului, parca are o fata noua . Vor sa regandeasca total Piata Palatului, din cate am inteles . Ce s-a facut acu, odata cu venirea Papei, e mai mult provizoriu .
zona aia o fost intentionat lasata in paragina ca sa aiba dascalu si acolitii lui motiv sa fure cumpere ieftin pamantul de acolo

#388
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 flanker_88, on 09 septembrie 2019 - 21:24, said:

Doar atat? Ai uitat sa spui ca Traian Vuia a inventat avionul si Coanda motorul cu reactie....
Serios, chestia aia cu romana la Microsoft si Google e mit urban, bun de umflat ego-ul in romani, dar cam atat.
N-am zis ca era sau nu mai bine de facut Afterhills la ERA, am facut doar o constatare, ca e la dracu in praznic, la granita cu judetul vecin, deci nu foarte accesibil.

Calr ca zona arata mai bine acum cu Palas fata de cum era inainte, dar se puteu face niste investitii si fara Palas, ca nu a venit Capgemeni sau mai stiu eu ce petarda de outsourcing la Iasi pentru ca s-a facut Palas, au venit din alte motive
E doar o opinie personala . Oricum , primaria ar trebui sa faca ceva cu traficul din oras, ca iar e jale acu de cand au inceput scolile si va fi si mai nasol cand vor incepe si studentii . Oricum la noi , un pod sau un pasaj e inaugurat cu atata fast, de zici ca e Canalul Manecii ... Dupa mine, Palas Mall nu avea ce cauta acolo , dar asta e. Mai vin si toti moldovenii de peste Prut si aglomereaza orasul asta, ca vor ei sa vada Palas-ul . In spatele Palatului, mergea mai degraba , pe langa gradina si un complex sportiv , la cele mai inalte standarde , cu terenuri de fotbal , tenis , baschet , tenis de masa , volei , bazine de inot olimpice etc .
Daca ii ducea capul, extindeau Complexul Era si il faceau de pe atunci Mall Moldova si aici ramanea gradina si cu altele .

Edited by Vlad_22, 12 September 2019 - 01:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate