Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
387 replies to this topic

#361
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

 djl, on 13 noiembrie 2013 - 18:22, said:

Adică nenorocirea asta? http://www.palasiasi.ro/prezentare/
Văd că în toate colţurile Patriei au ceva cu ştrandurile vechi!  Posted Image


Da, nenorocirea aia. In ultimii ani "strandul" devenise locul de desfasurare a Festivalurilor Berii unde veneau toti taranii cu buletin de Iasi si buletin de comune si sate limitrofe. Mai scuipau o samanta, mai beau o bere, mai faceau pe cineva la buzunar, mai o manea - de astea.

Cand nu se organizau Festivaluri "culturale" de genul asta, locul ramanea parasit si insalubru, populat pe ici pe colo de boschetari.

Ceea ce este in prezent, fix pe locul strandului, este "nenorocirea" din poza. Daca plangeai poate dupa o fabrica te-as fi inteles.

Acum, daca sunt intrebari.

[ http://somnulescu.com/wp-content/uploads/2012/06/palas-iasi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by StGermain, 14 November 2013 - 13:27.


#362
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
Păi şi de ce nu s-a putut renova ştrandul? Pe vremuri era civilizat pe acolo. Ah, trăim în România...

#363
aton

aton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 22.06.2008

 djl, on 14 noiembrie 2013 - 13:41, said:

Păi şi de ce nu s-a putut renova ştrandul? Pe vremuri era civilizat pe acolo. Ah, trăim în România...

Ti s-a raspuns foarte clar ca s-a renovat pentru ca au facut unul nou la o margine de oras, numai bun sa se scalde indienii acolo, fara sa mai umble cu pieile la vedere prin targ. Basca, pe locul unde au construit noul strand erau intinse corturile nomazilor. Uite ce simpla e civilizatia, ba chiar mi se pare ca e cam singurul loc unde nu-i vezi pe comunitari.

Edited by aton, 14 November 2013 - 14:54.


#364
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008

 StGermain, on 14 noiembrie 2013 - 13:27, said:

Da, nenorocirea aia. In ultimii ani "strandul" devenise locul de desfasurare a Festivalurilor Berii unde veneau toti taranii cu buletin de Iasi si buletin de comune si sate limitrofe. Mai scuipau o samanta, mai beau o bere, mai faceau pe cineva la buzunar, mai o manea - de astea.

Cand nu se organizau Festivaluri "culturale" de genul asta, locul ramanea parasit si insalubru, populat pe ici pe colo de boschetari.

Ceea ce este in prezent, fix pe locul strandului, este "nenorocirea" din poza. Daca plangeai poate dupa o fabrica te-as fi inteles.

Acum, daca sunt intrebari.

[ http://somnulescu.com/wp-content/uploads/2012/06/palas-iasi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acum festivalurile berii s-au mutat tocmai in fata Palatului Culturii. Maimutoii participanti au si rupt recent o placa comemorativa acolo. Si concerte rock /dance/Radio Zu si alte sh**-uri to t in fata la Palat. Pe parcarea cui ,btw, a pus mana tot Dascalu.
Ce-i in poza ai e singurul lucru frumos din Palas. In rest toate cladirile alea moderene culminand cu hotelul in stil nord-corean a lui Rusanu sunt infiorator de urate.

Quote

Basca, pe locul unde au construit noul strand erau intinse corturile nomazilor. Uite ce simpla e civilizatia, ba chiar mi se pare ca e cam singurul loc unde nu-i vezi pe comunitari.
  Nici parcul ala din poza si intreg Palasul. nu duce lipsa de pirande... Noul strand  e construit pe locul fostului stadion Constructorul. La nici o aruncatura de bat se afla Favela Cicoarei ,o adunatura de maghernite construite ilegal(se mai numeste Dallas) si care recent a fost despartita de Bahlui printr-un zid. Idee proasta pt. ca desele inundatii de acolo ii mai spalau cat de cat pe locuitorii colorati.
In rest:
La Dascălu ajunge un euro pentru fiecare om care trece pragul mallului Palas Iaşi

Edit: Nu stiu daca a mai fost prezentat aici:
https://www.facebook...fotografiivechi
Nenea care tine pagina aia face o treaba minunata.
Sunt acolo si poze cu strandul vechi de car nu pre imi pare rau. Inschinb regret lacul cu barcute de langa.

Edited by edigee, 14 November 2013 - 21:07.


#365
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Festivalurile berii de sine statatoare sau ocazionate de zilele Iasului din octombrie se fac in proximitatea strandului, in acest sens se blocheaza strada Sarmisegetuza complet.

Ceea ce vezi in fata palatului sunt doar exceptii in legatura cu festivalurile. Concertele sunt altceva, este locul cel mai larg in care poti strange multi oameni. Unde sa faci in alta parte un concert in aer liber, care sa fie si accesibil?!?

In legatura cu parcarea din fata palatului, a carei plata pentru parcare a fost preluata tot de Palas, nu cred ca este nimeni caruia sa ii convina. Insa imagineaza-ti cum ar fi fost daca ar fi fost lasata cum era inainte, "la liber". Se parcau masinile unele peste altele de catre toti cei care vroiau sa mearga la Palas si nu doreau sa achite 2/4/6/8 lei pentru parcare. Ar fi fost o harababura de nedescris si tot nu ai fi gasit loc aproape niciodata.

In legatura cu banii pe care ii castiga patronul complexului, nu vad care este problema, nu te opreste nimeni sa faci orice afaceri vrei si sa castigi si mai multi bani. Ce stiu eu este ca s-a schimbat fata centrului, ca exista o oferta mult mai variata pentru timp liber de cand a aparut Palas-ul, ca din ce in ce mai multi cetateni moldoveni si de prin judetele limitrofe vin si cheltuie bani la Iasi, si asa mai departe. Locul este curat, civilizat, nu vad problema. De s-ar mai face.
Legat de design-ul cladirilor, presupun ca iti dai seama ca nu ar fi existat niciun tip de design care sa multumeasca pe toata lumea. Deocamdata e "bun asa rau cum e".

#366
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă vă mai intersează unele lucruri despre Iaşi, intraţi aici: http://forum.softped...2#entry14144782

#367
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
Poveşti cu tramvaie: http://www.rauwoitor...r-din-iasi.html

#368
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
Pagină de facebook cu Iaşii de altădată: https://www.facebook...fotografiivechi

Din fostele Ateliere C.F.R. Nicolina a mai rămas ceva?

#369
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,696
  • Înscris: 13.06.2004
Imagini vechi din dulcele târg al Ieşilor: http://sanuuitam.blo...moldovei-2.html

Edited by djl, 20 January 2015 - 14:49.


#370
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,593
  • Înscris: 05.11.2009
eu is curios de  podul de la tigarete. Tot podul are tablierul (Aka partea ce sta pe stalpi) pus pe stalpii aia cu tot felul de bucati de traverse , una mai lunga, alta mai scurta, zici ca o facut cineva un experiment cu jocuri lego incomplete. Asa trebuie sa fie sau e ceva temporar? ca ma indoiesc ca rezista la trafic auto sau doamne feri .. la un cutremur

aici se vede partial la ce ma refer:

[ http://cache.bzi.ro/cache/1/10/s560x316_Pasajul_Octav_Bancila_Iasi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vanitty, 20 January 2015 - 17:16.


#371
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,593
  • Înscris: 05.11.2009
nici bine nu au inaugurat pasajul de la fundatie,ca deja il baga in reparatii. Sa ne traiesti primare!


Quote

Cea mai importantă decizie adoptată de către membrii Comisiei are în vedere închiderea circulaţiei rutiere prin pasajul subteran „Mihai Eminescu”, în mai multe etape, având în vedere lucările de reparaţii şi remedieri care vor fi efectuate de către S.C. Conest S.A. Iaşi. Prin urmare, în zilele de vineri, 8 mai, începând cu 16.00, şi până sâmbătă, 9 mai, ora 6.00, sâmbătă, 9 mai, între orele 12.00 - 24.00, şi duminică, 10 mai, între orele 8.00-16.00, pasajul va fi închis, circulaţia urmând a se desfăşura prin sensul giratoriu de la Biblioteca Centrală Universitară.


#372
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Hmmm, asta cand a fost inceput ? Am plecat din Iasi in 2008 dar nu imi aduc aminte sa fi inceput lucurul la el..

Edited by chaosss, 07 May 2015 - 21:35.


#373
Balaboit

Balaboit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2018
Buna ziua!

Eu nu sunt din Iasi, dar as dori sa ma mut curand, si sunt in cautare de apartament. Gasesc anunturi cu apartamente in piata doi baieti, si as dori sa ma lamuriti cat fac pe jos din piata doi baieti pana in Pallas. Pe google maps imi arata 45 de minute, 3,5km. Insa unul din agentii imobiliari mi-a spus ca nu e adevarat, as ajunge mutl mai repede. Ma gandesc ca doreste sa ma prosteasca, doar pentru a-si incasa comisionul.

Apreciez autorul, si va multumesc anticipat!

#374
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,003
  • Înscris: 16.07.2015

 Balaboit, on 19 iulie 2019 - 11:28, said:

Buna ziua!

Eu nu sunt din Iasi, dar as dori sa ma mut curand, si sunt in cautare de apartament. Gasesc anunturi cu apartamente in piata doi baieti, si as dori sa ma lamuriti cat fac pe jos din piata doi baieti pana in Pallas. Pe google maps imi arata 45 de minute, 3,5km. Insa unul din agentii imobiliari mi-a spus ca nu e adevarat, as ajunge mutl mai repede. Ma gandesc ca doreste sa ma prosteasca, doar pentru a-si incasa comisionul.

Apreciez autorul, si va multumesc anticipat!
Pai pe jos ai de mers cam 3.6 km . Cu mașina, ai cam 4.2 sau 4.5 km, depinde pe unde o iei . Daca Maps îți spune asta, înseamnă că are dreptate . Sunt ieșean și ai oleacă de mers din Tatarasi-Metalurgie și până la Palas, care e la 2 pași de centrul orașului . Daca vrei ceva mai aproape de Centru, poți căuta prin Podu Ros, Sf.Lazar sau Primăverii, de ex . Dar sa te aștepți ca și chiriile sa fie mai mari, pt că ai multe puncte de interes la 2 pași de tine. Ai mai putea încerca și prin Tudor Vladimirescu, deoarece ai Iulius Mall langa tine . Sau prin CUG, fiindcă este un cartier relativ nou, cu multe blocuri construite după '80 . Plus că înca se dezvolta masiv .

Edited by Vlad_22, 20 July 2019 - 18:12.


#375
Balaboit

Balaboit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2018

 Vlad_22, on 20 iulie 2019 - 18:05, said:

Pai pe jos ai de mers cam 3.6 km . Cu mașina, ai cam 4.2 sau 4.5 km, depinde pe unde o iei . Daca Maps îți spune asta, înseamnă că are dreptate . Sunt ieșean și ai oleacă de mers din Tatarasi-Metalurgie și până la Palas, care e la 2 pași de centrul orașului . Daca vrei ceva mai aproape de Centru, poți căuta prin Podu Ros, Sf.Lazar sau Primăverii, de ex . Dar sa te aștepți ca și chiriile sa fie mai mari, pt că ai multe puncte de interes la 2 pași de tine. Ai mai putea încerca și prin Tudor Vladimirescu, deoarece ai Iulius Mall langa tine . Sau prin CUG, fiindcă este un cartier relativ nou, cu multe blocuri construite după '80 . Plus că înca se dezvolta masiv .
Multumesc pentru raspuns, Vlad! Mi-ai fost de folos.

In Cug nu m-as muta niciodata, e mult prea departe, si ma intereseaza doar mersul pe jos, pentru a reduce cheltuielile la maxim. Si nu cred ca studentii s-ar ingramadi sa inchirieze un apartament in acea zona.

Merci inca o data!

#376
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,003
  • Înscris: 16.07.2015

 Balaboit, on 22 iulie 2019 - 12:02, said:


Multumesc pentru raspuns, Vlad! Mi-ai fost de folos.

In Cug nu m-as muta niciodata, e mult prea departe, si ma intereseaza doar mersul pe jos, pentru a reduce cheltuielile la maxim. Si nu cred ca studentii s-ar ingramadi sa inchirieze un apartament in acea zona.

Merci inca o data!
N-ai pentru ce . Ți-am rezumat așa, in mare, dar poți căuta pe net și pe grupurile de Fb din Iași ( Chirii Iași, Ești din Iași daca etc . ) și afli mult mai multe . Am și un coleg de la facultate care a avut tema de licență pe tema imobiliarelor din Iași .

#377
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,003
  • Înscris: 16.07.2015

 djl, on 14 noiembrie 2013 - 13:41, said:

Păi și de ce nu s-a putut renova ștrandul? Pe vremuri era civilizat pe acolo. Ah, trăim Ăźn RomĂąnia...
Ce sa caute ștrandul in spatele Palatului ? Poate că ar fi fost mai bine să rămână doar Gradina Palas, fara Mall. Eventual doar clădirile de birouri .

#378
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,099
  • Înscris: 20.12.2007
Am urmărit pe SSC etapele construcției Mall-ului și a refacerii grădinii. Și săptămâna trecută în turul meu prin tara am ajuns și la Iași, prima oara după 17 ani. Și impresia mea este ca una peste alta zona arata bine este vie, atrage oameni și se completează foarte bine cu zona pietonalizata de peste drum. Desigur ca într-o lume ideala se puteau face o gramada chestii altfel dar cum e acum nu e deloc rău.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate