Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Allianz Tiriac Niste Jegosi!

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Boloxxx

Boloxxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.12.2006
Am Casco La Allianz Tiriac...full casco in afara de furt...la un golf 4 evaluat la 9050euro!acum 4 luni de zile am lovit masina...frontal...airbaguri sarite...motor....oricum s`a dat dauna totala...am asteptat pana s`a trimis dosaru la bucuresti si m`i s`a spus ca o sa primesc 75% din suma asigurata adica din 9050!acum vreo 2 luni am vorbit cu ei...au zis ca s`a dat acceptu de la bucuresti si mi`au zis sa verific contu intr`o saptama...m`am dus sa verific...nimic....am sunat la ei...si mi`au zis...intra mai greu...verificati`l joi...si au trecut vreo 7 saptamani si ei tot nu mai bagau banii gasind tot motive...si punandu`ma mereu pe drumuri spunandu`mi ca intra banii...Am tot asteptat si m`am tot dus la ei...ca sa aflu cum 2 zile ca a fost o problema...ca tre sa mai opreasca 31 de milioane franchiza...si mi`a aratat in contract...pana la urma am acceptat...ca nu aveam nimic de facut...si am fost chemat ieri la ei...si mi`au zis ca cei de la bucuresti imi dau 60% din valoare...adica din 6700 cat trebuia sa primesc la inceput...dupa 3 luni de asteptare sa aud ca mai primesc 4500 euro...am zis ca nu sunt de acord...ca doar pe asigurare am dat vreo 40 de mil cand sa o fac...si ei imi dau atat pe dauna totala?a trimis mail la bucuresti si am primit urmatoru raspuns...."Mai mult de 60% nu`i dam...daca nu e de acord sa scrie mare ACASA!"Deci m`a enervat foarte tare faza asta si pe mine si pe reprezentantul casco de aici(rm valcea)...i`am zis ca nu accept atat...si a spus ca baga dosarul din nou la altcinva...sau ceva de genu asta....Ce e de facut??O sa am de asteptat la fel ca pana acum?sau acum merge mai repede tinand cont de faptu ca acceptu a mai fost dat odata?o sa pot lua si eu macar 70%cat zic eu ca ar fi normal la o firma cu prestigiu?

#2
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 Boloxxx, on Dec 16 2006, 11:12, said:

Am Casco La Allianz Tiriac...full casco
Vedeti stimabililor de ce nu mi-am facut CASCO? Pentru ca exista firme de genul asta.Si decat sa platesc 3 ani cate 2500/an, mai bine pun banu deoparte si daca e ceva, decartez eu. Sau la o adica, ma inteleg la fata locului cu omu...
De regula merg corect.Deci doar furtul se poate pune ca No.1.In rest , imi asum eu riscul. Daca o loveste in parcare si nu stiu cine, o platesc eu.Daca e pe drum, merg corect. La furt ce sa zic.O tin in garaj si am alarma buna.Si nici  nu e o super masina , sa zici ca alearag hotii dupa ele, vreun S-Klasse  sau Tuareg, Q7, etc.
REPET: Nu faceti ca mine, faceti-va asigurari fratilor.

ps Oricum, firma de prestigiu sau de kko, aia o sa dea exact cat scrie in contract. De ce ar da mai mult sau mai putin? Legal nu au cum sa dea mai mult iar mai putin asisderea. Ai un contract in mana si il vor respecta.
Da cum s-a intamplat accidentul? Si din ce an e masina, date tehnice, etc,...O fi si o suspiciune de frauda sau de supra evaluare, plus ca poate ti-ai scos de pe masina cassul, boxele, mai stiu eu ce si in contract e scris ceva de chestia asta. Eu nu cred ca se procedeaza asa in anul 2006, sa platesti la anu si la multi ani. Dar nu inteleg nici chestia asta: adica eu asigur o masina si la sfarsit mi se da juma de masina!Ori platesti pt 100% ori nu mai platesti, nu stiu,..poate explica cineva.Harbul ramane in posesia ta?

Edited by sanddy1964, 16 December 2006 - 14:31.


#3
Boloxxx

Boloxxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.12.2006

 sanddy1964, on Dec 16 2006, 15:17, said:

Vedeti stimabililor de ce nu mi-am facut CASCO? Pentru ca exista firme de genul asta.Si decat sa platesc 3 ani cate 2500/an, mai bine pun banu deoparte si daca e ceva, decartez eu. Sau la o adica, ma inteleg la fata locului cu omu...
De regula merg corect.Deci doar furtul se poate pune ca No.1.In rest , imi asum eu riscul. Daca o loveste in parcare si nu stiu cine, o platesc eu.Daca e pe drum, merg corect. La furt ce sa zic.O tin in garaj si am alarma buna.Si nici  nu e o super masina , sa zici ca alearag hotii dupa ele, vreun S-Klasse  sau Tuareg, Q7, etc.
REPET: Nu faceti ca mine, faceti-va asigurari fratilor.

ps Oricum, firma de prestigiu sau de kko, aia o sa dea exact cat scrie in contract. De ce ar da mai mult sau mai putin? Legal nu au cum sa dea mai mult iar mai putin asisderea. Ai un contract in mana si il vor respecta.
Da cum s-a intamplat accidentul? Si din ce an e masina, date tehnice, etc,...O fi si o suspiciune de frauda sau de supra evaluare, plus ca poate ti-ai scos de pe masina cassul, boxele, mai stiu eu ce si in contract e scris ceva de chestia asta. Eu nu cred ca se procedeaza asa in anul 2006, sa platesti la anu si la multi ani. Dar nu inteleg nici chestia asta: adica eu asigur o masina si la sfarsit mi se da juma de masina!Ori platesti pt 100% ori nu mai platesti, nu stiu,..poate explica cineva.Harbul ramane in posesia ta?


1.9 Tdi 101 cai din 2001 140 de mii de km...aer conditionat geamuri electrice...esp incalzire in scaune...etc...suspiciuni nu sunt...pt ca au dat accept la dosar...accidentul s`a intamplat pe nisip...nu stiam drumu ala...era si ceata...si a venit o curba brusc nu am apucat sa mai franez...si fiind si nisip...am luat o "bordura"...rau de tot....in fine...epava ramane in posesia ta...da ce sa mai faci cu ea?de obicei toate firmele de asigurari dau de la 70 la 80% din suma....allianz tiriac...find cotata ca cea mai buna trebuia sa dea 80%...ma multumeam si cu 75 70%-franchiza...care mai e 1000 euro....dar nu 60%...asta chiar e bataie de joc...nu am auzit pe nimeni sa dea 60% la dauna totala...


#4
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
ca sa inteleg si eu.... adica daca e dauna totala nu iti da 100%?... bine 100%-franciaza... dar daca franciza e zero ramane 100%...

#5
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
in general iti fac o oferta pentru epava. In cazul in care nu iti convine, iti lasa tie epava si iti despagubesc valoarea asigurata minus franchiza minus cat ti-au evaluat ei epava.
Epava de regula se estimeaza la 25-30% din valoare, deci, dupa cum spuneai, trebuiau sa iti dea 75% din bani
Ce nu inteleg eu e altceva: tu ai avut franchiza si nu ai stiut?

#6
Boloxxx

Boloxxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.12.2006

 cryo, on Dec 16 2006, 19:40, said:

in general iti fac o oferta pentru epava. In cazul in care nu iti convine, iti lasa tie epava si iti despagubesc valoarea asigurata minus franchiza minus cat ti-au evaluat ei epava.
Epava de regula se estimeaza la 25-30% din valoare, deci, dupa cum spuneai, trebuiau sa iti dea 75% din bani
Ce nu inteleg eu e altceva: tu ai avut franchiza si nu ai stiut?


Da...Nu am stiut...mi`a zis cineva ca trebuia sa fac casco si pt furt...si sa bag franchiza pe furt...nu stiu ce sa fac...luni se trimite dosaru din nou la buc...sa`l mai trimit sa nu`l mai trimit...sunt sanse sa primesc cat trebuie?sau e posibil sa mai si pierd la cat de nesimtiti au fost?ce ma sfatuiti sa fac?


Ce nu inteleg eu de ce s`a ajuns la 60%-franchiza...adica dupa ce mi`au zis de franchiza trebuia sa iau 5600...si intr`o zi imi zic ca mai primesc decat 60% adica doar 4500 euro...cum e posibil?

#7
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 Boloxxx, on Dec 16 2006, 22:24, said:

Da...Nu am stiut...mi`a zis cineva ca trebuia sa fac casco si pt furt...si sa bag franchiza pe furt...nu stiu ce sa fac...luni se trimite dosaru din nou la buc...sa`l mai trimit sa nu`l mai trimit...sunt sanse sa primesc cat trebuie?sau e posibil sa mai si pierd la cat de nesimtiti au fost?ce ma sfatuiti sa fac?
Ce nu inteleg eu de ce s`a ajuns la 60%-franchiza...adica dupa ce mi`au zis de franchiza trebuia sa iau 5600...si intr`o zi imi zic ca mai primesc decat 60% adica doar 4500 euro...cum e posibil?
Pai ai bagat franchiza pe reparatie? atunci poate or avea oamenii dreptate, mai stii?Du-te si la alta Companie de Asigurari si fa-te ca vrei sa faci un Casco. In aceleasiconditii. vezi ce zic si aia. Si mergi SI LA ASIROM , CA ORICUM , SUNT MAI SERIOSI DECAT AIA, BAREM RESPECTA LEGEA.
Eu numai la Asirom imi fac RCA.La altii te trezesti cu surprize. Aici cel putin,

#8
Boloxxx

Boloxxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.12.2006
frachiza e pe dauna totala...la franchiza au dreptate...nu am mai zis nimic...da sa fie 75%-frachiza...nu 60%...asta ma deranjeaza...ce fac?mai trimit dosaru la bucuresti sau nu?sunt sanse sa`mi iau cat trebuie?sau mai rau fac daca`l trimit?

#9
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

 Boloxxx, on Dec 17 2006, 01:06, said:

frachiza e pe dauna totala...la franchiza au dreptate...nu am mai zis nimic...da sa fie 75%-frachiza...nu 60%...asta ma deranjeaza...ce fac?mai trimit dosaru la bucuresti sau nu?sunt sanse sa`mi iau cat trebuie?sau mai rau fac daca`l trimit?

Tu ar trebui sa afli mai intai motivul pentru care primesti asa de putin. Solicita un raspuns scris in care sa detalieze calculul pentru fiecare euro.

Ce cred eu ca s-a intamplat: din suma de 9050 de euro s-a scazut mai intai valoarea epavei (in general intre 15-20%), mai apoi valoarea fransizei (apropos, e "fransiza", nu franciza sau franchiza). Deci, la prima vedere, calculul a fost corect. Nu cred ca te-au tras in piept.

Solicita totusi un calcul detaliat al despagubirii si te vei dumiri.
Bafta! :peacefingers:

#10
Boloxxx

Boloxxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.12.2006

 batman, on Dec 17 2006, 09:17, said:

Tu ar trebui sa afli mai intai motivul pentru care primesti asa de putin. Solicita un raspuns scris in care sa detalieze calculul pentru fiecare euro.

Ce cred eu ca s-a intamplat: din suma de 9050 de euro s-a scazut mai intai valoarea epavei (in general intre 15-20%), mai apoi valoarea fransizei (apropos, e "fransiza", nu franciza sau franchiza). Deci, la prima vedere, calculul a fost corect. Nu cred ca te-au tras in piept.

Solicita totusi un calcul detaliat al despagubirii si te vei dumiri.
Bafta! :peacefingers:


Pai daca ar fi cum zici u ar fi parfum....sa`mi calculeze epava si 30% as fi multumit....da nu 40% cum au calculat`o ei....eu din 9050 euro primesc doar 4500 adica 60%-fransiza.deci ce raman eu final e 50% din valoare...ceea ce e bataie de joc!!Cel de la asigurari de aici a zis ca daca vreau luni trimitem dosaru din nou la buc...si nu stiu ce sa fac...mi`e ca`l trimit degeaba...pierd iar mult timp...si cine stie ce le mai trece lor prin cap si nu`mi mai dau nici atat....chiar nu stiu ce sa mai fac...:(

#11
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
stai, ca tu nu intelegi ceva.... franchiza si epava nu au treaba una cu alta.

Sa presupunem ca ai frachiza 15% (n-am auzit de franchizele alea de 60% sau ce vehiculezi tu pe acolo). In cazul asta, la dauna totala, vei primi 100%- 25% (valoare epavei, cifra este cu titlul de exemplu) - 15% (franchiza) = 60% din suma asigurata. Ceea ce mi se pare destul de apropiat de ce povestesti tu acolo.

#12
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 cryo, on Dec 17 2006, 12:51, said:

stai, ca tu nu intelegi ceva.... franchiza si epava nu au treaba una cu alta.
epava de ce trwe s-o ia el? daca nu-i onvine, s-o vanda ei! sau asa e intelegerea?
Acu pe bune, prea ai busit-o si tu!

#13
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
in general, se face asa: iti evalueaza epava, si se ofera sa ti-o cumpere pt suma respectiva. Daca tu crezi ca ei iti ofera prea putin, poti alege s-o pastrezi si s-o valorifici tu, ei dandu-ti mai putin cu suma la care au evaluat-o.

De regula, firma de asigurari face o licitatie pentru epava, sau cere cotatii de pret cimitirelor de masini.

Edited by cryo, 17 December 2006 - 14:40.


#14
2BB

2BB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.11.2006
Si eu cred ca nu ai inteles bine. Solicita o detaliere in scris. In plus, cei de la Allianz stiu sigur ca nu fac magarii. Daca tot esti nemultumit adreseazate in scris CSA. Bafta.

Edited by 2BB, 19 December 2006 - 17:18.


#15
amicoadriano

amicoadriano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.01.2006
salutare! atentie cu Tiriac Asigurari, ca eu am patit-o cu ei! Stationam, m-a lovit unul cu o dacie papuc, am sunat la politie, m-au trimis la sediul lor, ca era fara victime omenesti, am ajuns acolo, s-a facut procesul verbal, tipul a luat amenda si i-au luat 3 puncte de pe permis, am primit copie dupa RCA-ul lui la Tiriac, iar a doua zi cand m-am prezentat la Tiriac pentru constatare, au inceput sa se strambe: intai m-au intrebat daca am CASCO, (asta fara sa vada masina), apoi mai dupa-amiaza am facut o reconstituire cu masina celui care m-a accidentat, la sediul Tiriac, apoi a doua zi am mers la locul accidentului, pentru o alta reconstituire si tot ziceau ca ba nu se potrivesc semnele (se potriveau perfect), ba ca nu corespunde dinamica accidentului, ba ca politia nu a fost la locul accidentului sa faca constatarea, etc. Apoi au mai durat cateva zile in care tot dadeam telefoane si treceam pe la sediul lor ca sa-mi dea un raspuns. Nu stiu care a fost scopul, probabil ca asteptau "ceva" de la mine, dar eram hotarat sa nu le dau nimic, si de aceea m-am dus la CASCO-ul meu (Omniasig) care mi-au dat imediat drumul cu masina in service si in cateva zile aveam masina reparata. Tot ei au spus ca o sa se ocupe de recuperarea daunelor de la Tiriac.... DAR DACA NU AVEAM CASCO?

#16
ciomo

ciomo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.05.2005
Daca nu aveai Casco puteai fara nici o problema sa apelezi la Comisia de supraveghere a asigurarilor si ei i-ti spuneau ce e de facut in cazul asta sau puteai cere la Politie sa faca o expertiza asupra accidentului si cu ala te duceai la asigurari si era obligati sa-ti repare masina. In cazul in care celor de la asigurari li se pare suspect un anumit caz de dauna cer intotdeauna expertiza de la Politie ca sa fie ei acoperiti in cazul in care apar probleme legate de rezolvarea daunelor

#17
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 amicoadriano, on Jul 26 2007, 15:45, said:

salutare! atentie cu Tiriac Asigurari, ca eu am patit-o cu ei! Stationam, m-a lovit unul cu o dacie papuc, am sunat la politie, m-au trimis la sediul lor, ca era fara victime omenesti, am ajuns acolo, s-a facut procesul verbal, tipul a luat amenda si i-au luat 3 puncte de pe permis, am primit copie dupa RCA-ul lui la Tiriac, iar a doua zi cand m-am prezentat la Tiriac pentru constatare, au inceput sa se strambe: intai m-au intrebat daca am CASCO, (asta fara sa vada masina), apoi mai dupa-amiaza am facut o reconstituire cu masina celui care m-a accidentat, la sediul Tiriac, apoi a doua zi am mers la locul accidentului, pentru o alta reconstituire si tot ziceau ca ba nu se potrivesc semnele (se potriveau perfect), ba ca nu corespunde dinamica accidentului, ba ca politia nu a fost la locul accidentului sa faca constatarea, etc. Apoi au mai durat cateva zile in care tot dadeam telefoane si treceam pe la sediul lor ca sa-mi dea un raspuns. Nu stiu care a fost scopul, probabil ca asteptau "ceva" de la mine, dar eram hotarat sa nu le dau nimic, si de aceea m-am dus la CASCO-ul meu (Omniasig) care mi-au dat imediat drumul cu masina in service si in cateva zile aveam masina reparata. Tot ei au spus ca o sa se ocupe de recuperarea daunelor de la Tiriac.... DAR DACA NU AVEAM CASCO?


iti zic eu de ce . Pentru ca li se parea ceva suspect ...adica nu intelegeau dinamica accidentului. Is asa crispati deoarece se fac multe combinatii cu daune fictive.

Eu am facut asa ceva doar cu actele unui asigurat(fara ca masina celui care pretindeam ca e vinovat sa fie prezenta la politie si fara ca ea sa fie avariata). Asta din cauza ca acum cativa ani politia din bucuresti (1mai) m-a scos vinovat intr-un incident in care nu eram. Dauna am facut-o tot asigurarii care trebuia sa ma despagubeasca in incidentul-accidentul normal (in care si politia a recunoscut ca trebuie sa ma scoata vinovat cu totusi ca nu sunt....dar asa li s-a zis de sus) . Drept urmare am facut un accident fictiv(pe hartie) la distanta de cateva saptamani de cel initial,cu un alt asigurat,mana in mana cu politia .


Pe atunci asiguratorii plecau la de prezumtia de nevinovat intr-un accident (cu toate hartiile politiei ), acum in mare parte te ia direct infractor si daca accidentul pare prea suspect urmeaza sa procedeze (ca in cazul tau ) pentru a intelege cat de cat cum s-a intamplat.

P.S. nu mai lasati asiguratorii sa va calce in picioare , cititi normele de aplicare paragraf cu paragraf si apelati cu incredere la CSA. ( de curand 1-2sapt a fost `pacalit` de asigurari un prieten, care abia dupa ce i-am spus eu cate ceva in mare ,a aflat exact ce trebuie sa faca ......dar prea tarziu....dosarul era incheiat si semnat :deadtongue: )

Edited by cosmin_miu, 26 July 2007 - 16:35.


#18
alex_deraticom

alex_deraticom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.04.2007
Asa am patit si eu. Si vor sa faca reconstituire si eu nu dau de respectiv. Este legal asa ceva? Mersi!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate