Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

apocalipsa nu insemna sfarsitul lumii!

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#37
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Despre astea am scris si eu in threadul "Calendarul Maya", nu stiam ca scrie si aici. E vorba despre calendarul mayasilor care se termina in 2012, mai jos pun o poza sa vedeti cum arata istoria cunoscuta de noi suprapusa pe calendarul lor, se potriveste destul de bine. E un calendar bazat pe evolutia constiintei oamenilor
Y2K nu reprezenta nici un pericol, decat pentru cei cu calculatoare antice, in 2000 eu aveam deja un calculator care putea numara mai sus de 2000.
Problema cu Y2K a fost problema care a incaput o noua parte a calendarului Maya , cum arata in figura, suntem inca in aceasta penultima parte, cand s-a inceput sa se vorbeasca despre Y2K si lumea a constientizat ca e dependenta de tehnologie
Asa e "apocalipsa nu inseamna sfarsitul lumii", un nou inceput, o noua forma de a privi lucrurile. Au mai fost cateva "apocalipse", conform mayasilor noi suntem creatia numarul 5. Dupa documentarul la care am dat link in "Calendarul Maya", pana in 1999 am fost in epoca "puterii" - a tehnologiei, a triumfului asupra naturii, in 1999 cel care explica acolo spune ca am intrat in era "eticii' si o sa privim totul din aceasta perspectiva. Explica bine si alte lucruri despre psihologie acolo, dar oricum sunt doar explicatii ale lui, nu date de mayasi - ei au facut doar calendarul si perioadele de timp, se potrivesc explicatiile si istoria dar cam atat

Attached Files

  • Attached File  maya.jpg   86.73K   108 downloads

Edited by jet li, 11 January 2007 - 11:59.


#38
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005
Am reusit "performanta" sa citesc intreg topicul,ba chiar am dat o tura si pe google ca sa-mi fac o parere.
Si mi-am facut una,cum ca postul #2 e genial! :D

#39
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
fuck stupid people :death: inca 6 ani si scapam de teoria anului 2012. evident ca o sa apara probabil calendarul sumerian, descoperit din intimplare intr-o caverna, de un tinar vinator de macaci, care se termina in 2053, toamna. si iar o luam de la inceput :bandit:

#40
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Daca ma supar iau eu un bolovan il sculptez in forma de calendar misterios si apoi il prezint ca mare descoperire, si in fiecare an descopar alt bolovan cu alta data pe el pana nu se mai intelege nimic
Uitati aici cele 1000 de posibile sfarsituri ale lumii http://www.exitmundi.nl/exitmundi.htm
Oricum eu il pastrez pe cel mayas pana in 2012 :)

Edited by jet li, 12 January 2007 - 01:00.


#41
claudelb

claudelb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 26.01.2004
apropo....toate fetele disperate si chinuite de sfarsitul lumii sa ma contacteze...le rezolv eu...  :coolspeak:

Edited by claudelb, 14 January 2007 - 19:58.


#42
Costty

Costty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.01.2006
Apocalipsa (cel putin in sens biblic) inseamna sfarsitul acestei lumi dar inceputul alteia. Tot in Biblie este specificat ca nici ingerii din Cer ci doar Dumnezeu stie acest moment. Asa ca va amagiti degeaba cu 2012 sau cu urmatoarele "predictii" care or sa apara dupa ce nu se va fi intamplat nimic in 2012 :)

#43
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostCostty, on Jan 15 2007, 13:21, said:

nici ingerii din Cer ci doar Dumnezeu stie acest moment.

Si poate ca nici el, dar mai speram.

#44
AndreicuKapp

AndreicuKapp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 03.06.2006
aoleu! de cate nu s-a mai zis ca  vine sfarsitul lumii...si uite ca pana acum nu s-a intamplat nimic...
Cat despre inversarea polilor, intr-adevar, e ceva real, dar nimic dezastruos...s-a intamplat de atat de multe ori, dar in general nu a avut de-a face cu vreo disparitie de specii etc. Asta s-a intamplat de obicei din coliziuni cu alte corpuri din univers(asteroizi etc.), miscari ale continentelor ce au schimbat curentii, determinand schimbari climatice majore etc.
si ca sa radem putin...nitica anarhie nu strica  :coolspeak: ...cam asta se va intampla...or sa ne cam cada telecomunicatiile...ne intoarcem cu vreo 2 secole in urma...scapam de viciul asta cu internetul  :naughty: ...si daca mai mor cativa...ete na! oricum suntem prea multi!
parca-i la maimuta aia de baba ce apare pe la national tv, si o tot da cu razboiul crestin nu-stiu-cum...sa fim seriosi...daca suntem credinciosi, ne scapa Dumnezeu...daca suntem atei...e, daca suntem atei, viata n-avea sens.. mare paguba ca murim acum si nu mai tarziu!

#45
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostAndreicuKapp, on Jan 15 2007, 14:36, said:

...si daca mai mor cativa...ete na! oricum suntem prea multi!
daca suntem atei...e, daca suntem atei, viata n-avea sens.. mare paguba ca murim acum si nu mai tarziu!
Na ca mi-ai adus aminte de vorba lui Stalin... 'moartea unui om e o tragedie, moartea unui milion de oameni e o statistica'.

#46
clio2003

clio2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 20.06.2003
In 6 ani e imposibil sa se intimple atitea cite s-a spus in primul post, sunt aberatii iar sfirsitul lumi in realitate nu il vor apuca nici macar nepotii nostrii (care va avea !!!) - asa ca lasati vrajeala si traiti in prezent..

claudelb - get laid,man!!!

Si eu zic sa punem bani sa skimbam gardu de la spitalu 9 ca deja scapa astia prea des !!!:))

Edited by clio2003, 15 January 2007 - 14:52.


#47
AndreicuKapp

AndreicuKapp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 03.06.2006

View PostAndreicuKapp, on Jan 15 2007, 14:36, said:

aoleu! de cate nu s-a mai zis ca  vine sfarsitul lumii...si uite ca pana acum nu s-a intamplat nimic...
Cat despre inversarea polilor, intr-adevar, e ceva real, dar nimic dezastruos...s-a intamplat de atat de multe ori, dar in general nu a avut de-a face cu vreo disparitie de specii etc. Asta s-a intamplat de obicei din coliziuni cu alte corpuri din univers(asteroizi etc.), miscari ale continentelor ce au schimbat curentii, determinand schimbari climatice majore etc.
si ca sa radem putin...nitica anarhie nu strica  :coolspeak: ...cam asta se va intampla...or sa ne cam cada telecomunicatiile...ne intoarcem cu vreo 2 secole in urma...scapam de viciul asta cu internetul  :naughty: ...si daca mai mor cativa...ete na! oricum suntem prea multi!
parca-i la maimuta aia de baba ce apare pe la national tv, si o tot da cu razboiul crestin nu-stiu-cum...sa fim seriosi...daca suntem credinciosi, ne scapa Dumnezeu...daca suntem atei...e, daca suntem atei, viata n-avea sens.. mare paguba ca murim acum si nu mai tarziu!
hihi...ma autocitez...
adaug: va dati seama ce misto de aia care habar n-au de tehnologie, sateliti, internet, alte chestii "interesante"? indienii, ciobanul ala de sta-n munte, nici n-or sa-si dea seama ce s-a intamplat!...normal, in caz ca nu se imbolnavesc de cancer, cum zicea cineva pe-aici(greu mi-i sa caut cine!)...si chiar daca se-mbolnavesc de asa ceva, nestiind ce-i ala, li se pare normal  :deadtongue: (i-a muscat vreo vipera cu denumire latineasca sofisticata :naughty: )

Edited by AndreicuKapp, 15 January 2007 - 15:05.


#48
Costty

Costty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.01.2006
Implinirea profetiilor seamana cu ziua mortii noastre. In timp ce moartea fiecaruia este un lucru cert, ziua mortii ramane nestiuta pana cand se implineste. Aceasta trebuie sa retinem ca nu cunoastem dinainte, cu exactitate, toate evenimentele care se vor petrece. Ceva analog raspunde Iisus ucenicilor Sai, care doreau sa stie cand va fi restaurata Imparatia lui Israel. "Nu este al vostru a sti anii sau vremile pe care Tatal le-a pus in stapanirea Sa" (Fapt. 1, 7).

#49
Guliutza

Guliutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.01.2007
Am auzit si eu despre asa ceva de la o profesoara din liceu, spunea ca a venit sa ne anunte si aud toti dar putini asculta.Sunt multe lucruri interesante.Nimeni nu stie ce va fi.Apocalipsa inseamna o redescoperire. o moarte si o inviere totodata, o renastere.Iisus vorbea lumii si predica, dar putini intelegeau, se spundea despre El ca este regele iudeilor si multi vedeau in El un fel de Irod,suficient de puternic sa darame Roma, un intelept si un razboinic precum David...multi s-au mirat cand au vazut Regele un om simplu dar "a Carui imparatie nu va avea sfarsit". Putini au stiut ca El este un rege spiritual.
De ce voi credeti ca ne vom modifica fizic..ca vom avea 7 capete? E posibil sa fie ceva spiritual. E adevarat ca nimenni nu stie ce va fi...dar totusi puteam sa ne rugam si sa speram, atat.

Edited by Guliutza, 19 January 2007 - 23:17.


#50
Guliutza

Guliutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.01.2007
Profesoara mea mai spunea ca or sa vina ingerii cu sabii de foc din cer, ca diavolul cu 10 capete o sa prinda viata,ne sfatuia sa ne rugam mult si sa avem in acea perioada lumanari din biserica,ele au un miros specific,parfumat, sa ne izolam de lumea exterioara.Or sa fie 3 zile fara soare si fara lumina doar lumina din sufletele noastre ne va calauzi spre drumul cel bun.Am mai gasit informatii, cum ca aceasta transformare ce va fi se va intampla la sfarsitul lunii decembrie in jur de 23-25 decembrie.Eu nu cred prea multe din astea k "or sa fie" nimeni nu stie ce va fi dar am scris aici pentru ce interesati,pentru cei ce doreau ca si mine sa afle mai multe:)Dumnezeu sa ne aiba in pace! Miluieste-ne pe noi! ;)

#51
Costty

Costty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.01.2006
www.razboiulnevazut.org

#52
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
A man was caught in a flood. Two men came by in a boat to rescue him, but he waved them away shouting, “No thanks, the Lord will save me.”

One hour later another boat came along, but the man said, “No thanks, the Lord will save me.”

Eventually, a helicopter arrived but the man insisted, “No thanks! The Lord will save me!”

Unfortunately, the man drowned and at the gates of heaven he asked St. Peter, “Why didn’t the Lord save me?”

And St. Peter replied, “For crying out loud, he sent two boats and a helicopter, what more do you want?!”

Asta e o gluma despre prejudecati si prea multa imaginatie :)

#53
Guliutza

Guliutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.01.2007

View Postjet li, on Jan 20 2007, 13:50, said:

A man was caught in a flood. Two men came by in a boat to rescue him, but he waved them away shouting, “No thanks, the Lord will save me.”

One hour later another boat came along, but the man said, “No thanks, the Lord will save me.”

Eventually, a helicopter arrived but the man insisted, “No thanks! The Lord will save me!”

Unfortunately, the man drowned and at the gates of heaven he asked St. Peter, “Why didn’t the Lord save me?”

And St. Peter replied, “For crying out loud, he sent two boats and a helicopter, what more do you want?!”

Asta e o gluma despre prejudecati si prea multa imaginatie :)

Dumnezeu poate lua orice forma si de  barca daca e nevoie :P  :notangel:

#54
Guliutza

Guliutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.01.2007
Ah si oricum vom murii cu totii intr-o buna zi...nimeni nu e vesnic...decat sticlele d plastic :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate