Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Beton Celular Usor ( BCU)

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
diandan

diandan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.04.2007

View Postbarbarian, on 22nd June 2010, 12:55, said:

un compresor de aer, sau ceva similar, bagi teava in solutie si ar trebui sa creasca precum cozonacul cu atatea milioane de bule mici de aer.

Am încercat eu și  nu merge. Face niște bule mari care nu rezistă mai mult de câteva secunde.

#38
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Ma gandesc ca efectul venturi ar putea fi aplicat. Exact ca la varuitul cu aspiratoarele comuniste. La trecerea unui jet de aer printr-un tub se creeaza o depresiune ce absoarbe lichidul printr-un al doilea tub, care lichid este "infoiat" de catre jetul de aer in momentul in care ajung in contact. Sper ca m-am facut inteles. Uneori mi-e mai greu sa expun ce gandesc...

#39
diandan

diandan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.04.2007
Cam ăsta cred și eu că e principiul generatoarelor ce se comercializează pe la noi. Aici, la pagina 14 și 15 apar niște scheme de generatoare de spumă. Piesa "vinovată" de producerea spumei, apare sub denumirea de "dozator automat cu debit variabil" fig. 3.4.1. și arată cam așa. Bineînțeles  totul la o scară redusă.

#40
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
He heee! credeam ca numai eu am ajuns pe la gepro. Ai vazut si in ce consta(in multe cazuri) vestitul "spumogen"?

#41
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Fratilor, eu am facut impreuna cu ai mei o casa intreaga din BCU, langa Bucuresti. Vrajelile ca nu e bun, ca e sfaramicios ca e stiu eu cum...sunt doar abureli.Apropo, nu vreau sa vand nimic, nu vreau sa fac reclama la nimic,  ca sa fim intelesi.

BCU-ul da, e clar ca la inceput e sfaramicios.Iti trebuie ceva incercari pana nimeresti proportia corecta.BCU-ul in general se face din nisip si cat mai putin balast.O iei mai mult pe incercari.Dar odata nimerita  nu mai gresesti de loc.Desigur ai nevoie de o betoniera si cofraje.La betoniera, da folosesti spuma aia, tre sa stii si acolo cum sa o dozezi, dupa ce a iesit o pasta il torni in cofraje.Il lasi pana a doua zi, dupa care il pui la uscat cel putin 2 saptamani inainte de al folosi ! Poate aici gresesc multi.De udat se uda zilnic de vreo 2-3 ori/zi, prima saptamana.
Normal, se folosete la partile ne-esentiale ale casei.Zidarie, chestii din astea.Structura de rezistenta tot din beton&fier o faci.

Fata de BCA izoleaza mult mai bine termic, cat despre densitate, e sub 1000 de KG/mc, din moment ce plutea pe apa.Plus ca iti iese o casa mult mai usoara.
Ca nu rezista la cutremure.Pai in primul rand socul unui cutremur e preluat de structura de rezistenta a casei care e din beton armat, nicidecum de un perete de BCU !

Spumogenul...nu e altceva decat spuma ptr stins incendii.Nu stiu ce vinde Foton-ul, dar ceva imi spune ca e mai prost decat ce folosesc pompierii.De scumpa nu e scumpa, 100 de RON, 20 de litri.

Plus ca spunea cineva de inghet-dezghet, etc.N-are nici pe naiba! Au trecut deja 2 ierni peste zidul de la parter.Plus ca incasat un cutremur de vreo 5 grade.Nici macar o crapatura.


Cam atat.

Edited by M4V3RiCk_, 14 July 2010 - 19:56.


#42
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Si spuma cu ce ai produs-o?

#43
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
si eu torn bcu de 2 saptamani si sunt multumit  ,

#44
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View PostLOCOmotive, on 17th July 2010, 17:37, said:

Si spuma cu ce ai produs-o?

Pai cred ca am spus destul de clar...se cumpara! E spuma folosita de pompieri la stingerea incendiilor.Are aceeasi formula chimica, ca prostia care o vand ei la supra-pret.

#45
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Si eu cred ca ai spus, si sunt sigur ca n-am înțeles.
1. Ai cumpărat vreun aparat de stins incendii?
2. Poti sa dai un exemplu concret de produs comercial sau denumire generica de spumă? Sau e vorba de un praf/o soluție care devine spumă?
3. Cum se face exact pentru a obține spuma de pus in betonieră? (înțeleg că ai cumpărat-o, dar nu cred ca ai luat 4 metri cubi de la magazin, suspectez ca aerul l-ai adăugat la locul constructiei)

Mersi

#46
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007

View PostM4V3RiCk_, on 17th July 2010, 17:33, said:

Pai cred ca am spus destul de clar...se cumpara! E spuma folosita de pompieri la stingerea incendiilor.Are aceeasi formula chimica, ca prostia care o vand ei la supra-pret.
Nu cumperi spuma... Cumperi lichidul din care faci spuma. Intrebarea era: Cu ce transformi lichidul in spuma?

View Postban, on 17th July 2010, 19:34, said:

2. Poti sa dai un exemplu concret de produs comercial sau denumire generica de spumă? Sau e vorba de un praf/o soluție care devine spumă?

Mersi
PROFOAM 806    da-i cu google si sigur gasesti. Daca nu,PM me.

View Postpetre69, on 17th July 2010, 17:20, said:

si eu torn bcu de 2 saptamani si sunt multumit  ,
Detalii?? Poate si-o poza ceva.. Crede-ne! Suntem tare curiosi.

#47
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postban, on 17th July 2010, 20:34, said:

Si eu cred ca ai spus, si sunt sigur ca n-am în?eles.
1. Ai cumpărat vreun aparat de stins incendii?
2. Poti sa dai un exemplu concret de produs comercial sau denumire generica de spumă? Sau e vorba de un praf/o solu?ie care devine spumă?
3. Cum se face exact pentru a ob?ine spuma de pus in betonieră? (în?eleg că ai cumpărat-o, dar nu cred ca ai luat 4 metri cubi de la magazin, suspectez ca aerul l-ai adăugat la locul constructiei)

Mersi

1 Nu :) E un aparat care transforma acel lichid (ca e un lichid) in spuma.
2. Nu are nici o denumire generica.E o fabrica de asa ceva pe la Filipesti de Padure.Solutia aia e lichida, odata bagata in aparat iese spuma.Acel lichid in combinatie cu apa, da exact spuma folosita de pompieri la stinsul incendiilor.In aparat nu bagi apa.Doar aer de la un compresor+lichid-ul acela.In combinatie, din acel aparat iese spuma, spuma ce o bagi in betoniera impreuna cu nisip, ceva balast + ciment+apa.Se amesteca si se toarna in forme dupa aceea.
3. Cu aparatul acela...

Edited by M4V3RiCk_, 18 July 2010 - 19:55.


#48
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Ne apropiem!
1. Despre ce aparat e vorba? E un aparat pompieristic sau constructionistic? E cumva aparatul de 10 milioane de la Ploiesti (vladoius)? Pompierii oare cum procedeaza?
2. Daca intreb la magazin cum formulez? Care e cantitatea minima vanduta uzual?

#49
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Cel mai probabil de-ala e "aparatul". Sunt sigur ca are o constructie mai mult decat simpla. a vazut cineva ce se afla in tubul ala de polietilena? http://forum.softped...m...t&p=8249377 Nu stiu de ce nu-mi iese din cap efectul venturi. In viitorul apropiat o sa comand 5 litri de spumogen sa experimentez.

#50
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Chiar nu a vazut nimeni tubul ala desfacut?

#51
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Nimeni?? Hai ca vin eu cu inc-o idee. Poate-o dezvoltam.
Attached File  sting.JPG   68.63K   77 downloads
Pentru sceptici: http://findarticles....ag=content;col1

Edited by LOCOmotive, 27 July 2010 - 12:08.


#52
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Oare cat costa stingatorul din prima poza? Dar o reîncarcare?

#53
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007

View Postban, on 6th August 2010, 21:45, said:

Oare cat costa stingatorul din prima poza? Dar o reîncarcare?
Ai inteles gresit. Ideea era sa folosesti modalitatea prin care e produsa spuma de catre extinctor( sa construiesti o duza asemanatoare cu aia care produce spuma din profoam+apa+aer comprimat),  nu sa cumperi extinctoare si sa le-ncarci ca pe sifoane... Chiar crezi ca sunt atat de dobitoc??

#54
mihaill2004

mihaill2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.11.2010

View Postban, on 26th November 2009, 12:33, said:

Ma scuzati ca resuscitez topicul, dar vorba bancului, eu acum am aflat.
Asadar, a turnat cineva pereti din BCU?
M-ar interesa sa cofrez peretii, eventual cu ceva instalatii inauntru (electrice, poate si termice) si sa torn spuma inauntru.
Nu imi dau seama ce consistenta are șmaglavaisul, mi-e teamă ca ar putea fi prea spumos si sa nu curgă, mai ales ca vreau pereti mai inguști (25-35cm) cu chestii înauntru.
Poate cu un vibrator?

Deci: are cineva experiență cu turnat pereți? Dar cu folosit scula improvizată de mai sus? Pe mine m-ar tenta foarte tare!

am facut eu o casa din pereti monolit  din bcu,uite cateva poze

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate