Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Spam la TV ?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
tech

tech

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.09.2003
@arty
romanul s-a dezobisnuit sa mai iasa in strada. Iar daca ar iesi ar fi multe de indreptat.
Dar ai  dreptate, daca asta spune legea trebuie sa platim.

#20
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003

Quote

Originally posted by arty
bravo: eu nu stiam de legea noua. atunci asta este....
ai 3 variante in continuare

1) canale platite fara reclame (ma indoiesc)
2) renunti la tv (doar e enervant)
3) accepti pt ca le primesti pe gratis (calul de dar nu se cauta la dinti)

decizia iti apartine....


1) pai nu platesc la TV?
2) e o idee
3) pai nu le primesc gratis!!! (vezi pct.1)

#21
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003

Quote

Originally posted by k0n@d
@arty: posibil sa ai dreptate, nu-mi aduc aminte sa scrie "necomerciala", dar nici "comerciala" nu scrie.  Insa, este o televiziune pentru care se plateste abonament de unde as deduce ca nu este comerciala.  
În calitate de serviciu public de televiziune, Televiziunea Română zice: "persoanele fizice (familie sau persoană care locuiește singură) cu domiciliul în România, cu exceptia celor care declară pe propria răspundere ca nu dețin receptoare radio-TV și persoanele juridice cu sediul în România, inclusiv filialele acestora, precum și sucursalele ,agentiile si reprezentantele lor și sucursalele sau reprezentanțele din România ale persoanelor juridice străine, sunt obligate la plata taxei pentru serviciile publice de radiodifuziune și televiziune" (privind modul de aplicare a prevederilor H.G. 977 si 978/2003,
referitoare la taxa pentru serviciile publice de radiodifuziune și televiziune)
Nici un alt post de TV nu specifica asta, deci eu sunt altfel fata de ProTV, Antena1, etc..  
Daca e cum spui tu .. noi platim taxa radio/tv dar nu avem nici un post de televiziune "national" care sa beneficieze de acea taxa.. funny!



S-a discutat acum vre-un an doi despre chestia asta: daca noi platim taxa la TVR atunci sa nu mai bage reclame; dar s-a respins.
Pana la urma nu prea cred ca scoate TVR prea multi bani de la populatie de pe abonamente. Tot din reclame face grosul si cred ca s-ar putea lipsi de taxa.

Dar deh, tre' sa-i dea 18.000 USD/ LUNA  lu' Andreea Alpin pt. kktu ala de emisiune in care-si bate joc de oameni.

#22
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
@johnny bravo: mi-aduc aminte. Si o sa se mai discute si peste 2 ani, si vom ajunge la acceasi concluzie. :)

#23
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002

Quote

Originally posted by johnny bravo
Ar insemna sa nu ma mai uit la TV de loc ca am vazut practica aceasta la toate posturile.


Cred ca e cea mai buna solutie, oricum nu ai ce vedea... (d.p.d.v. al cantitatii & calitatii informatiei)

#24
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Imi bag io cablu cand mi-or mari salariul si ma uit numai pe Discovery ca macar acolo anunta cand baga reclame si are emisiuni interesante. Cel mai bun post TV.

#25
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Din cate stiu posturile nationale de radio si televiziune au 3 surse de finantare:
- taxa Radio/TV (care este incasata odata cu facutara de curent)
- reclamele (au niste restrictii: nu mai mult de 6 minute pe ora parca si doar intre emisiuni, exeptie alea scurte cu cerculet si P)
- si bugetul de stat( sunt alocate niste fonduri destul de maricele)

#26
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Pai da. Dar banii care ii scot din vanzarea spatiului de publicitate sunt foarte multi si nu prea cred ca acea taxa pe care suntem obligati sa o platim are o pondere foarte mare in totalul veniturilor lor.

#27
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
@johnny bravo: esti sigur, sau e doar o presupunere. (Putem pune pe hartie, o sa te miri cati platitori de taxe sunt) :)   Oricum, hotia legala exista, si nu putem face prea multe. :(

#28
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Tocmai, ca lumea nu prea plateste iar banii care sunt totusi stransi sunt prea putini. So, ar putea renunta la taxa pt ca oricum nu vor ajunge sa le stranga.

#29
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
@johnny bravo, de renuntat la taxa nu cred ca o vor face, sunt niste bani de luat nu de dat (pentru ei) si atunci de ce ar renunta (fie ei si putini, desi eu nu am habar cati platesc si cati nu platesc taxa aia)

#30
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
sunt destul de multi care platesc taxa aia oricum bugetul TVR e cam dublu fata de bugetul celorlalte televiziuni la un loc dar de tot e cam putin
adevarul ca cei de la televiziunea nationala sunt si cei mai bine organizati au un management foarte bun si o audienta in zonele rurale de peste 99% daca nu exista cablu sau bulgari, unguri etc
de fiecare data cand ma duc la tara si nu se prinde decat romania 1 innebunesc cand vad pa ce gen de emisiuni se duc banii acuma sincer recunoasteti ca nu va-ti mai uitat pe tvr decat la meciurile nationalei sau poate la silicoanele lu' andreea marin chiar va rog sa incercati sa dati pe tvr pe la 12 - 13 dar sa nu va enervati pe mine
in legatura cu spam-ul publicitar sincer nu m-am mai uitat la tv la filme poate doar la hbo si unele seriale in rest doar discovery NG si cnn sky si eurosport aaa si NFL pe telesport

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate