Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Spam la TV ?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Am observat in ultimul timp la televiziunile din Romania o tactica ce mi se pare a semana cu spam-ul de pe email: publicitate fara generic. Adica, eu ma uit linistit la film si, de-o data, pac, reclama la branza. Fara avertisment fara nimic. Au fost cateva ocazii cand nici nu mi-am dat seama imediat ca e reclama si nu intelegeam ce se intampla. Nu mi se pare corect sa faca acest lucru. Eu vreau sa pot alege sa vad sau sa nu vad reclamele dar prin noua metoda nu prea am de ales ca pana ma misc io sa schimb canalul, a trecut juma' de reclama.

Voi ce parere aveti?

#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
legea CNA spune ca orice calup publicitar trebuie sa fie insotite la inceput si la sfarsit de genericele postului.. de sigla postului iar daca a intrerupt ceva trebuie sa se mentioneze ce a interupt...

poate au schimbat legea.. desi ma indoiesc....

#3
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Reclamele apar brusc si au doar un R intr-un colt.

#4
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
Nu stiu ce zice referitor la chestia asta legea .. dar orice ar spune, iti dau dreptate. Putem face 2 lucruri:
- sa dam in judecata postul daca legea e in favoarea noastra (buna gluma, nu?) :D
- sa nu mai facem audienta la astfel de posturi TV.

#5
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Pai in cazul meu care nu am cablu TV ci doar antena colectiva, e mai greu sa nu fac audienta la aceste posturi. Ar insemna sa nu ma mai uit la TV de loc ca am vazut practica aceasta la toate posturile. Pe mine ma enerveaza tare si pt. ca nu pot schimba repede canalele. Am un amarat de televizor A/N sport fara telecomanda si pana ma duc io sa schimb canalul... Da' nu-i nimic ca imi iau tuner si ala are si telecomanda :lol: .

#6
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003
Televiziunile au primit dreptul sa dea cate o singura reclama, fara generic si cu R in colt. Au primit de asemenea dreptul sa dea splash-uri la meciurile de fotbal.

Si gura lor trebuie sa mananca.

#7
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
A naibi gura, cu io n-am mai vazut chestia asta decat in RO.
(cum draq numai la noi se gaseste cate o "gura care trebuie sa manance")

Vorba alora din filmul Filantropica: "Ti-e mila, ti-am luat banii!".

#8
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Hai ma ca mananca... Televiziunile inghit cam 60-70% din bugetele de publicitate in Romania. La noi e exact pe dos decat este in Europa de vest unde majoritatea banilor se duc pe reclame in presa scrisa. Asa ca ce fac ei acum cu reclama aia e nesimtire.

#9
tech

tech

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.09.2003
Se numesc solo spot si toate TV-urile le practica, inclusiv TVR la meciurile de fotbal . Au un regim special (un nr. limitat de difuzari pe zi si prezenta R-ului). Audienta este foarte mare si e bataie pe ele.
Trebuie sa acceptam ca asa se finanteaza o statie TV.

#10
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Inca odata spun, in TV intra fffff multi bani la noi in tara. Crede-ma ca stiu. Lucrez in bransa.

#11
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,941
  • Înscris: 17.10.2003
Vai de c--u nostru. Peste tot intra bani la noi in tara numai unde trebuie nu.

#12
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
bravo: eu nu stiam de legea noua. atunci asta este....
ai 3 variante in continuare

1) canale platite fara reclame (ma indoiesc)
2) renunti la tv (doar e enervant)
3) accepti pt ca le primesti pe gratis (calul de dar nu se cauta la dinti)

decizia iti apartine....

#13
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
@tech: io n-am zis ca nu practica toate televiziunile, dar toate din RO. :)
Cat despre TVR .. eu platesc abonament TV-Radio pentru o televiziune non-comerciala (ex. TVR 1) ca sa mai scoata aia bani si din reclame .. muhahaha... asta da hotie legalizata.

#14
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
@k0n@d nicaieri in contractul tau nu scrie ca TVR1 e necomerciala. scrie doar ca e publica.... ca tu consideri ca ar trebuii sa nu aibe reclame,  alta poveste... realitatea e alta.

#15
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
@arty: posibil sa ai dreptate, nu-mi aduc aminte sa scrie "necomerciala", dar nici "comerciala" nu scrie.  Insa, este o televiziune pentru care se plateste abonament de unde as deduce ca nu este comerciala.
În calitate de serviciu public de televiziune, Televiziunea Română zice: "persoanele fizice (familie sau persoană care locuiește singură) cu domiciliul în România, cu exceptia celor care declară pe propria răspundere ca nu dețin receptoare radio-TV și persoanele juridice cu sediul în România, inclusiv filialele acestora, precum și sucursalele ,agentiile si reprezentantele lor și sucursalele sau reprezentanțele din România ale persoanelor juridice străine, sunt obligate la plata taxei pentru serviciile publice de radiodifuziune și televiziune" (privind modul de aplicare a prevederilor H.G. 977 si 978/2003,
referitoare la taxa pentru serviciile publice de radiodifuziune și televiziune)
Nici un alt post de TV nu specifica asta, deci eu sunt altfel fata de ProTV, Antena1, etc..  
Daca e cum spui tu .. noi platim taxa radio/tv dar nu avem nici un post de televiziune "national" care sa beneficieze de acea taxa.. funny!

#16
tech

tech

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.09.2003
@k0n@d
ai dreptate, la TVR e hotie si prostie legalizata
@johnny
cant o revista are 20.000 tiraj nu te mira ca nu atrage publicitate. Ai dreptate ca se aloca multi bani pe TV in Romania comparativ cu vestul Europei, dar daca atat poate presa din Ro...
30.ooo femei cumpara avantaje si 100.000 vad o telenovela, esti responsabil cu bugetul fabricii de dresuri: unde bagi banutzul ?
Daca esti in bransa, stii ce audienta fac ghidurile TV ...culmea nu ?

#17
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
postul tv public este TVR1, fie ca iti place sau nu. Postul de radio public este Romania 1... indiferent ca tu nu asculti decat ProFM sau altceva.

asta e legea.. iar unde e lege nu e tocmeala.... iar legea spune ca platesti taxa...

daca legea e proasta.. iesiti in strada si schimbati legea. daca nu protestati contra legii... atunci acceptati'o cum este si nu mai comentati....

e foarte simplu....

daca este doar HG... poate fi spulberata mai usor... daca e ratificata si votata in parlament... gata, n'ai ce'i face...

#18
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
@arty: Hehe.. ma bucur am cam ajuns la aceeasi concluzie.
Asa cum am spus si mai devreme: hotie legalizata. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate