Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Absurditati in Coran

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
248 replies to this topic

#55
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Nefersetty, on Apr 17 2007, 16:07, said:

Chestia cu Talmudul was a joke mai. :P Dar nu inseamna ca nu respect Quranul daca-i frig una inapoi lu' barbata'meu in caz ca o ia razna.O fi scriind in Quran ca are sotul dreptu' sa-mi dea vreo palma,dar nu scrie ca eu atunci tre' sa-i suport asta si sa tac din gura.
You don't know me AMDG,no man lays a hand on me and get's away without at least a "payback".I'm no fool. ;)
Don't worry,I still have faith! Pina acum nu am comis vreun mortal sin against God, am respectat mereu the five pillars of Islam and I'm overall a good person si niciodata nu m-am dat inapoi cind a trebuit sa ajut pe cineva. The little things are "negociable".Besides God is mercifull.Sincer acum,crezi ca ma va trimite in iad pentru o palmuta? :naughty:

Faptul ca nu permiti sotului tau sa-si exercite un drept prevazut in Coran ( retine , are dreptul sa te bata doar daca nu esti ascultatoare , deci e clar reglementata utilizarea acestui mijloc de coercitie ) te descalifica in ochii musulmanilor autentici care respecta Coranul - chiar cei de pe pagina asta .

Degeaba respecti five pillars daca ignori citatele din Coran cu care nu esti de acord . Plus ca stii ca o "palmuta" poate degenera , caci sotul poate sa-ti dea alta si alta pentru ca esti neascultatoare , conform Coranului .

#56
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

 AMDG, on Apr 17 2007, 09:32, said:

Faptul ca nu permiti sotului tau sa-si exercite un drept prevazut in Coran ( retine , are dreptul sa te bata doar daca nu esti ascultatoare , deci e clar reglementata utilizarea acestui mijloc de coercitie ) te descalifica in ochii musulmanilor autentici care respecta Coranul - chiar cei de pe pagina asta .

Degeaba respecti five pillars daca ignori citatele din Coran cu care nu esti de acord .Plus ca stii ca o "palmuta" poate degenera , caci sotul poate sa-ti dea alta si alta pentru ca esti neascultatoare , conform Coranului .

My dear critic,singurul lucru corect pe care l-ai afirmat,este ca acea "palmuta" poate intradevar degenera in full scale beating.Dar lucrul acesta depinde de la om la om.Sa nu ai impresia ca toti barbatii(musulmani sau nu) rezulta la violenta fizica pentru a-si rezolva conflictele matrimoniale.In ziua de azi exista alte lucruri la dispozitie,unul din ele ar fi couple's therapy(cred ca ai auzit de asta)and also o metode mai vechi,precum ar fi: talking things out si in ultima instanta divorce.
Eu personal nu trebuie sa dovedesc nimanui daca sint acceptabila ca musulmanca sau nu.Pina acum nu am vazut vreo critica la adresa mea,din partea fratilor musulmani de pe acest forum,dar chiar daca o sa intimpin asa ceva,nu m-ar afecta cu absolut nimic.In the end everything is between me and God.
"Degeaba respecti five pillars daca ignori citatele din Coran cu care nu esti de acord "
In cazul asta gresesti cit se poate de mult. Cei 5 pillars sint cei mai importanti de respectat,dupa care urmeaza restul.Nu ai cu adevarat cunostinta despre ce inseamna sa fii musulman,sa take it easy cu acuzatiile.Iar cind spui ca nu respect versetele cu care nu sint deacord,ce vrei sa spui prin asta? Adu-mi te rog versetul unde spune ca eu ar trebui sa stau si sa rabd  bataie din partea sotului.Unde spune ca femeia nu are voie sa faca nimic daca barbatul o abuzeaza fizic?Te gindesti oare la ce vorbesti? Faptul ca nu m-as lasa vreodata lovita de barbat,nu inseamna sub nici o forma ca sint mai putin musulman decit altcineva.Si chiar daca lumea ar gindi astfel,am mai spus si repet: nu ma intereseaza de judecata oamenilor.It not them that would get me into heaven(if i'm ment to go there).
The bottom line is: believe that God exist and in One and be good in life,have a good heart,help people and do no evil.Atit timp cit stiu ca indeplinesc toate aceste cerinte, my heart is at peace.
Te rog mult,nu te mai obosi sa judeci felul cum practic eu religia mea,pentru ca singurul mod in care ai sti lucrul asta,ar fi sa vezi cu ochii tai.Sa fii cu mine in fiecare zi si sa fii martor la modul in care-mi practic eu religia.Din moment ce asta nu sa intimplat,tot ce poti tu sa faci este doar sa presupui.
:)

Edited by Nefersetty, 18 April 2007 - 19:01.


#57
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Nefersetty, on Apr 18 2007, 20:00, said:

My dear critic,singurul lucru corect pe care l-ai afirmat,este ca acea "palmuta" poate intradevar degenera in full scale beating.

Pai da - si atunci daca ripostezi sotul te poate bate si mai mult ca esti neascultatoare - sau sa te inlocuiasca cu alta sotie ( sau altele :) ) si sa te ignore fara sa-ti ofere vreun divort - asa cum se intampla prin statele cu majoritate musulmana .

"In the end everything is between me and God."

Pai de aceea ar trebui sa respecti Coranul - si ca sa te citez "poate degenera in full scale beating" :)

Cum ai reactiona daca sotul tau si-ar lua mai multe neveste din cauza ca tu esti neascultatoare ?

#58
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

 AMDG, on Apr 19 2007, 07:28, said:

Pai da - si atunci daca ripostezi sotul te poate bate si mai mult ca esti neascultatoare - sau sa te inlocuiasca cu alta sotie ( sau altele :) ) si sa te ignore fara sa-ti ofere vreun divort - asa cum se intampla prin statele cu majoritate musulmana .

"In the end everything is between me and God."

Pai de aceea ar trebui sa respecti Coranul - si ca sa te citez "poate degenera in full scale beating" :)

Cum ai reactiona daca sotul tau si-ar lua mai multe neveste din cauza ca tu esti neascultatoare ?

1) De unde stii tu ce se intimpla 'prin statele cu majoritate musulmana'? Nu lua de bun tot ce vezi pe la TV sau citesti prin presa, e o mare greseala. Sincer, eu una as avea mai mare incredere in horoscopul din ziar decit in sondaje si mai stiu eu ce 'argumente' aduc ei prin materialele pe care le prezinta ca fiind veridice. In ziua de astazi foarte putini musulmani isi iau mai mult de o sotie.

2) Sotului nu ii este permis sa isi ia a doua, a treia sau a patra nevasta dintr-un astfel de motiv. Referitor la poligamie, conditiile sint precizate foarte clar in Qu'ran Kareem.

#59
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

 AMDG, on Apr 19 2007, 00:28, said:

Pai da - si atunci daca ripostezi sotul te poate bate si mai mult ca esti neascultatoare - sau sa te inlocuiasca cu alta sotie ( sau altele ) si sa te ignore fara sa-ti ofere vreun divort - asa cum se intampla prin statele cu majoritate musulmana .

"In the end everything is between me and God."

Pai de aceea ar trebui sa respecti Coranul - si ca sa te citez "poate degenera in full scale beating"

Cum ai reactiona daca sotul tau si-ar lua mai multe neveste din cauza ca tu esti neascultatoare ?

Vad ca vorbesc cu peretii.In primul rind in casnicia mea nu se pune cazul cu bataia sa orice fel de abuz fizic.Si eu si sotul sintem oameni educati,inteligenti care stiu cum sa-si rezolve conflictle.Ok?
In al doilea rind,eu nu sint sclava nimanui ca sa trebuiasca sa fiu ascultatoare.Daca sotului nu-i convine de mine e liber sa-si ia bagajelul si sa plece.Faptul ca nu mi-ar oferi divort este iar aiurea,deoarece traim in Canada si sintem cetateni canadieni si inafara de casatoria religioasa mai sintem casatoriti si la starea civila in tara asta.Chestia cu alte neveste pica si ea,deoarece eu am inclus in "contractul" de casatorie clauza ca nu-i este permis sa se mai casatoreasca atit timp cit e cu mine.Am discutat cu el acest lucru inainte de nunta si el a fost de acord sa introduc regula asta.Daca nu respecta acest lucru va fi obligat sa-mi dea divortul,conform intelegerii pre-matrimoniale.
In ceea ce priveste full scale beatings,in this country you go to prison a long time for much less than that,fie ca esti musulman sau nu.

Ce intelegi tu de exemplu cind imi spui mie ca trebuie sa respesc Quranul? Sa ma las batuta? Nu scrie in Quran asa ceva.Numai pentru faptul ca barbatilor le este permis sa-si disciplineze nevasta,asta nu inseamna ca eu ar trebui sa nu ma apar cu orice metode la dispozitie.Again vorbesc la modul figurat,pentru ca nu se va intimpla asta in casatoria mea.Am discutat odata subiectul asta cu el,si mi-a spus ca nu i-ar place sa loveasca vreodata o femeie si de asemenea ca nici o femeie indiferent de cum este nu merita batuta.Acum inainte sa te apuci sa spui ca nici el nu respecta Quranul,trebuie sa intelegi ca el nu este obligat de Quran sa-si disciplineze  nevasta cu vreo palmuta.Chestia asta nu este un lucru obligatoriu.

PS: Iti spun eu ca daca un musulman ajunge sa creada ca are motiv sa-si bata serios nevasta(nu zic ca sint de acord cu asta) atunci sigur va divorta el de ea in curind sau chiar pe loc.Asemenea motive ar insemna un singur lucru: breech of honour.Divorce 100%...

Edited by Nefersetty, 19 April 2007 - 11:27.


#60
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Nefersetty, on Apr 19 2007, 12:25, said:

Vad ca vorbesc cu peretii.In primul rind in casnicia mea nu se pune cazul cu bataia sa orice fel de abuz fizic.Si eu si sotul sintem oameni educati,inteligenti care stiu cum sa-si rezolve conflictle.Ok?
In al doilea rind,eu nu sint sclava nimanui ca sa trebuiasca sa fiu ascultatoare.Daca sotului nu-i convine de mine e liber sa-si ia bagajelul si sa plece.Faptul ca nu mi-ar oferi divort este iar aiurea,deoarece traim in Canada si sintem cetateni canadieni
PS: Iti spun eu ca daca un musulman ajunge sa creada ca are motiv sa-si bata serios nevasta(nu zic ca sint de acord cu asta) atunci sigur va divorta el de ea in curind sau chiar pe loc.Asemenea motive ar insemna un singur lucru: breech of honour.Divorce 100%...

E amuzant ca atunci cand Coranul nu iti ofera o solutie satisfacatoare a probleme il suplimentezi cu legile seculare canadiene si tot felul de contracte prenuptiale . E mai simplu cu solutia oferita de Noul Testament , care nu permite bataia sau divortul :)

Cu alte cuvinte , stilul tau de islam poate fi practicat doar intr-un stat care iti recunoaste tot acel pachet juridic care trebuie sa il introduci pentru a fi egala cu barbatul - slabe sanse in tarile cu majoritate musulmana .

In momentul cand ai dori sa te intorci in Orient ai fi la mila legilor locale ( vezi cazurile din Yemen , Egipt , Siria , Liban , Arabia Saudita etc ) , ce sunt masiv in favoarea sotului - in unele tari ai pierde automat si dreptul la custodia copiilor :)

In cel mai rau caz ai ajunge intr-o tara ca si Irakul in care islamistii au recapatat din nou puterea dupa o perioada de secularism , si atunci sa te tii :)

#61
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Sarrita81, on Apr 19 2007, 10:21, said:

1) De unde stii tu ce se intimpla 'prin statele cu majoritate musulmana'? Nu lua de bun tot ce vezi pe la TV sau citesti prin presa, e o mare greseala. Sincer, eu una as avea mai mare incredere in horoscopul din ziar decit in sondaje si mai stiu eu ce 'argumente' aduc ei prin materialele pe care le prezinta ca fiind veridice. In ziua de astazi foarte putini musulmani isi iau mai mult de o sotie.

2) Sotului nu ii este permis sa isi ia a doua, a treia sau a patra nevasta dintr-un astfel de motiv. Referitor la poligamie, conditiile sint precizate foarte clar in Qu'ran Kareem.

Oamenii se pot informa si citi legile de pe acolo plus jurisprudenta locala , ce sunt inspirate masiv din hadith - inclusiv privind  uciderea cu pietre a femeilor in caz de adulter . Nu urmaresc TV si nu citesc presa in acest domeniu :)

Simplul fapt ca exista poligamie in islam ar trebui sa te faca sa realizezi raportul de forte sot-sotie :)

#62
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

 AMDG, on Apr 19 2007, 04:45, said:

E amuzant ca atunci cand Coranul nu iti ofera o solutie satisfacatoare a probleme il suplimentezi cu legile seculare canadiene si tot felul de contracte prenuptiale . E mai simplu cu solutia oferita de Noul Testament , care nu permite bataia sau divortul :)

Cu alte cuvinte , stilul tau de islam poate fi practicat doar intr-un stat care iti recunoaste tot acel pachet juridic care trebuie sa il introduci pentru a fi egala cu barbatul - slabe sanse in tarile cu majoritate musulmana .

In momentul cand ai dori sa te intorci in Orient ai fi la mila legilor locale ( vezi cazurile din Yemen , Egipt , Siria , Liban , Arabia Saudita etc ) , ce sunt masiv in favoarea sotului - in unele tari ai pierde automat si dreptul la custodia copiilor :)

In cel mai rau caz ai ajunge intr-o tara ca si Irakul in care islamistii au recapatat din nou puterea dupa o perioada de secularism , si atunci sa te tii :)

So what the fuck is the problem here? Ce puii mei vrei? Daca m-am casatorit in Canada la primarie e si normal ca intru sub legile canadei cind e vorba de divort. Ce suplimentare de Quran are loc aici? Iar in privinta contractului matrimonial asta apartine de islam.Casatoria religioasa in islam este de fapt un acord intre cei doi miri,in care se pot pune conditii sau clauze(deci un fel de contract).Este cu totul normal.Intr-o ceremonie islamica,mai intii se rezolva chestia cu "contractul" si dupa aia te bagosloveste imamul.

"In Islamic law, marriage is a legal bond and social contract between a man and a woman as prompted by the Shari'a."

http://en.wikipedia....slamic_marriage
Ce pachet juridic? Documenteaza-te inainte sa deschizi gura. "Contractul" pre-matrimonial tine de islam,nu face parte din nici un pachet.
Exista doar un singur mod de a practica islamul si acela este modul corect.Nu toti cei din tarile musulmane practica aceasta religie  corect si cinstit asa ca nu-mi mai da exemple generalizante.

Iraq was never secular. Get this through your head. Don't confuze the governing system with the country itself.People of Iraq always believed in God and always will. Iar in Iraq nu e nici un islamist la putere.You don't know jack shit about Iraq.Tot ce stii auzi de la televizor.You can talk bullshit about everything but not when it comes to Iraq.Don't you f***ing pretend to know anything about my country.Posted Image

AND PS: IT'S WRITTEN WITH "Q" NOT "K".....IRAQ

Edited by Nefersetty, 19 April 2007 - 12:13.


#63
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

 AMDG, on Apr 19 2007, 11:50, said:

Oamenii se pot informa si citi legile de pe acolo plus jurisprudenta locala , ce sunt inspirate masiv din hadith - inclusiv privind  uciderea cu pietre a femeilor in caz de adulter . Nu urmaresc TV si nu citesc presa in acest domeniu :)

Simplul fapt ca exista poligamie in islam ar trebui sa te faca sa realizezi raportul de forte sot-sotie :)

Hehe, unora le este greu sa inteleaga ca sistemul de drept din lumea musulmana reprezinta o lume juridica diferita de celealte; diferentele apar din cauza izvoarelor si a structurii, in primul rind. D. Milliot a dedicat un tratat acestui sistem de drept, carte care incepe cu urmatoarele cuvinte: "Nu se poate intra in Islam cum intri intr-o moara; e necesara, pentru aceasta, o pregatire". Crede-ma, ca sa ajungi sa ai o parere avizata despre anumite aspecte din Islam trebuie sa studiezi ceva timp.

Ia zi-mi si mie, te rog, in ce limba te-ai informat tu din jurisprudenta locala... sa fi fost cumva in araba? Si din ce tari ai cules 'exemplele'?

Ohhh, 'raportul de forte sot-sotie'... Casatoria nu este in nici un caz o confruntare intre soti, atit sotul cit si sotia au drepturi si obligatii! Si ce daca exista poligamie? Ti-am zis ca este in continua scadere numarul musulmanilor care isi iau mai mult de o sotie... care e problema ta ca barbatului i se permite sa aiba mai mult de o sotie? Cum ti se pare mai corect, sa ai doua sotii sau sa ai o sotie si o amanta?

#64
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Nefersetty, on Apr 19 2007, 13:12, said:

So what the fuck is the problem here? Ce puii mei vrei?.com/style_emoticons/default/cursing.gif[/img]

AND PS: IT'S WRITTEN WITH "Q" NOT "K".....IRAQ

In primul rand , nu e nevoie sa folosesti un astfel de limbaj , iar mai apoi , in limba romana se scrie IRAK , nu IRAQ :)

Unele parti ale "contractului" sunt nule de drept ( sau nule din cauza aplicarii practice a legilor ) in legislatia unor tari din orientul in care vrei sa te intorci - incearca sa initiezi un divort in Arabia Saudita de exemplu .

De asemenea , situatia din Irak e din nefericire destul de clara oricui - de la omul de pe strada la Benedict al XVI-lea - se trece dintr-un secularism relativ ( de pe vremea lui Sadam ) intr-o tara de tip taliban/ tip iranian in care militiile religioase gen armata lui Mahdi fac jurisprudenta pe seama unui guvern ( ce a dat legi seculare perfecte pe hartie ) sustinut de armata americana - mai adauga la asta un exod al clasei de mijloc si o confruntare globala de interese .

#65
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Sarrita81, on Apr 19 2007, 14:45, said:

Ia zi-mi si mie, te rog, in ce limba te-ai informat tu din jurisprudenta locala... sa fi fost cumva in araba? Si din ce tari ai cules 'exemplele'?

Ohhh, 'raportul de forte sot-sotie'... Casatoria nu este in nici un caz o confruntare intre soti, atit sotul cit si sotia au drepturi si obligatii! Si ce daca exista poligamie? Ti-am zis ca este in continua scadere numarul musulmanilor care isi iau mai mult de o sotie... care e problema ta ca barbatului i se permite sa aiba mai mult de o sotie? Cum ti se pare mai corect, sa ai doua sotii sau sa ai o sotie si o amanta?

O imagine face cat o mie de cuvinte - sper ca esti de acord :) - iar imaginile/filmele  tratamentului aplicat femeilor in diverse tari cu populatie majoritar musulmana explica destul de clar jurisprudenta locala .

Ma mira un lucru - de ce esti indiferenta la scaderea numarului de musulmani care isi iau mai mult de o sotie - nu trebuie toti sa-l emulati pe Mohamed sau pe califi ? Sa fie oare pietatea religioasa in descrestere ?

Mie mi se pare corect sa ai o sotie , conform NT - fara divort , amante sau batai in program :)

#66
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

 AMDG, on Apr 19 2007, 14:39, said:

O imagine face cat o mie de cuvinte - sper ca esti de acord :) - iar imaginile/filmele  tratamentului aplicat femeilor in diverse tari cu populatie majoritar musulmana explica destul de clar jurisprudenta locala .

Ma mira un lucru - de ce esti indiferenta la scaderea numarului de musulmani care isi iau mai mult de o sotie - nu trebuie toti sa-l emulati pe Mohamed sau pe califi ? Sa fie oare pietatea religioasa in descrestere ?

Mie mi se pare corect sa ai o sotie , conform NT - fara divort , amante sau batai in program :)

1) Depinde de imagine sau de film :) Nu transforma exceptia in regula. Si la noi vezi la stiri tot felul de minuni: batai, omoruri (inclusiv cazuri de pruncucidere), violuri etc. Sa fie oare toti romanii violatori, hoti, ucigasi? Asa ar rezulta, potrivit teoriei tale... Doar sint imagini care fac cit o mie de cuvinte.

2) Nu te mira. NICAIERI nu ni se cere sa il veneram pe Profetul Muhammed SAWS sau pe vreun calif... Supunere ii datoram numai lui Allah SWT. Pe profeti ii respectam, dar nu ii consideram sfinti, nu exista nici o ierarhie. Cum adica sint indiferenta 'la scaderea numarului de musulmani care isi iau mai mult de o sotie' - eu ti-am spus care este practica in ziua de astazi, doar vremurile s-au mai schimbat. Conditiile care trebuie indeplinite pentru existenta poligamiei sint foarte clare, iar cel care nu va tine cont de ele si isi va lua o a doua sotie fara un motiv temeinic va da socoteala in ziua judecatii.

'Sa fie oare pietatea religioasa in descrestere ?' - iti raspund in numele meu si al musulmanilor pe care ii cunosc: NU.

Da, ti se pare corect ca un barbat sa aiba o singura sotie, dar chiar si aici in Romania vei gasi destul de putine cazuri de barbati fideli nevestei.

#67
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

 Sarrita81, on Apr 19 2007, 20:28, said:

Da, ti se pare corect ca un barbat sa aiba o singura sotie, dar chiar si aici in Romania vei gasi destul de putine cazuri de barbati fideli nevestei.

Bun si deci daca in Romania vei gasi destul de putine cazuri de barbati fideli nevestei, inseamna ca in islam este normal sa fie permis sa ai mai multe neveste si batai in program. Vad ca peste tot cand vi se arata o hiba la islam, sariti cu "pai si la crestini e hiba cutare". Pe interlocutor nu-l intereseaza crestinii, il intereseaza islamul, de ce va scuzati hibele aratand catre altii?

Edited by Kyu, 19 April 2007 - 21:05.


#68
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

 Kyu, on Apr 19 2007, 20:56, said:

Bun si deci daca in Romania vei gasi destul de putine cazuri de barbati fideli nevestei, inseamna ca in islam este normal sa fie permis sa ai mai multe neveste si batai in program. Vad ca peste tot cand vi se arata o hiba la islam, sariti cu "pai si la crestini e hiba cutare". Pe interlocutor nu-l intereseaza crestinii, il intereseaza islamul, de ce va scuzati hibele aratand catre altii?

Nu incerc sa scuz nimic, doar ca exista atiea persoane care nu interpreteaza cum trebuie si nu inteleg complet, oricit as incerca sa explic. Asa ca trebuie sa fac paralele cu aspecte pe care le cunosc ei.

NU a spus nimeni 'ca in islam este normal sa fie permis sa ai mai multe neveste si batai in program', sa fim seriosi, intreaba orice musulman de pe acest forum si o sa-ti raspunda la fel. Am tradus tafseer pentru aceste doua probleme de nu stiu cite ori, din nu stiu cite surse, cred ca jumatate din postarile mele reprezinta Tafseer la 4:34... Si nu rezulta de nicaieri ca e ceva normal sau recomandat... Sheesh!

#69
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Sarrita81, on Apr 19 2007, 21:28, said:

1) Depinde de imagine sau de film :) Nu transforma exceptia in regula.
2) Nu te mira. NICAIERI nu ni se cere sa il veneram pe Profetul Muhammed SAWS sau pe vreun calif Conditiile care trebuie indeplinite pentru existenta poligamiei sint foarte clare, iar cel care nu va tine cont de ele si isi va lua o a doua sotie fara un motiv temeinic va da socoteala in ziua judecatii.

'Sa fie oare pietatea religioasa in descrestere ?' - iti raspund in numele meu si al musulmanilor pe care ii cunosc: NU.

Da, ti se pare corect ca un barbat sa aiba o singura sotie, dar chiar si aici in Romania vei gasi destul de putine cazuri de barbati fideli nevestei.

Nivelul de violenta din unele tari musulmane - maceluri interconfesionale , executii publice , atentate etc - depaseste cu mult pana si cel al alogenilor din Ferentari :)

Nu e vorba de venerarea profetului , ci de emularea lui - el a luptat contra necredinciosilor , a avut n neveste etc - iar majoritatea musulmanilor din ziua de azi ( poate cu exceptia lui Osama&co ) sunt mult mai letargici :)

Uite de exemplu in Iraq - e ocupat de armata americana , dar majoritatea musulmanilor nu fac jihad si sunt indiferenti atata timp cat ei , in dictaturile lor seculare , o duc relativ bine .

#70
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Sarrita81, on Apr 20 2007, 01:01, said:

Nu incerc sa scuz nimic, doar ca exista atiea persoane care nu interpreteaza cum trebuie si nu inteleg complet, oricit as incerca sa explic. Asa ca trebuie sa fac paralele cu aspecte pe care le cunosc ei.

NU a spus nimeni 'ca in islam este normal sa fie permis sa ai mai multe neveste si batai in program', sa fim seriosi, intreaba orice musulman de pe acest forum si o sa-ti raspunda la fel. Am tradus tafseer pentru aceste doua probleme de nu stiu cite ori, din nu stiu cite surse, cred ca jumatate din postarile mele reprezinta Tafseer la 4:34... Si nu rezulta de nicaieri ca e ceva normal sau recomandat... Sheesh!

In Coran scrie negru pe alb ca e permisa poligamia ( in anumite conditii ) si de asemenea si bataia nevestelor ( idem ) . In NT aceste lucruri sunt interzise . Asa ca poti fi un musulman pios si sa-ti bati cele n neveste ( in anumite conditii ) - pe cand nu poti fi un crestin pios si sa faci acelasi lucruri .

Sursa problemelor e chiar in Coran :)

#71
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

 AMDG, on Apr 19 2007, 07:25, said:

In primul rand , nu e nevoie sa folosesti un astfel de limbaj , iar mai apoi , in limba romana se scrie IRAK , nu IRAQ :)

Unele parti ale "contractului" sunt nule de drept ( sau nule din cauza aplicarii practice a legilor ) in legislatia unor tari din orientul in care vrei sa te intorci - incearca sa initiezi un divort in Arabia Saudita de exemplu .

De asemenea , situatia din Irak e din nefericire destul de clara oricui - de la omul de pe strada la Benedict al XVI-lea - se trece dintr-un secularism relativ ( de pe vremea lui Sadam ) intr-o tara de tip taliban/ tip iranian in care militiile religioase gen armata lui Mahdi fac jurisprudenta pe seama unui guvern ( ce a dat legi seculare perfecte pe hartie ) sustinut de armata americana - mai adauga la asta un exod al clasei de mijloc si o confruntare globala de interese .

Pai cu tine e nevoie ca ma exasperezi. Ti-am mai spus ca am impresia ca vorbesc la un perete cind vorbesc cu tine.Nu vrei sa intelegi deloc unele lucruri,si continui sa aberezi aiurea. Eu ti-am explicat pur si simplu circumstantele in care a avut loc casatoria mea si ce drepturi am,iar tu imi spui ca ma ascund in spatele unor legi seculare pentru ca nu-mi convine ce scrie in Quran.
I quote you: "E amuzant ca atunci cand Coranul nu iti ofera o solutie satisfacatoare a probleme il suplimentezi cu legile seculare canadiene si tot felul de contracte prenuptiale."


Quote

In momentul cand ai dori sa te intorci in Orient ai fi la mila legilor locale ( vezi cazurile din Yemen , Egipt , Siria , Liban , Arabia Saudita etc ) , ce sunt masiv in favoarea sotului - in unele tari ai pierde automat si dreptul la custodia copiilor

Din moment ce nu ai bagat la cap ca fiind cetatean al Canadei si nu a altor tari,am toate drepturile la dispotitie atit timp cit nu renunt la cetatenie(chiar daca ma voi muta de aici)inclusiv dreptul de a fi protejata de guvernul meu daca am probleme legale cum ar fi de exemplu custodia copiilor care vor fi nascuti in Canada.Beeing a lawyer myself,I know better than to put myself in situations where I don't know what to do and what rightes I have or don't have.I informed myself about every posibility,long time ago.

Quote

In cel mai rau caz ai ajunge intr-o tara ca si Irakul in care islamistii au recapatat din nou puterea dupa o perioada de secularism , si atunci sa te tii

De ce spui in cel mai rau caz? I'm not afraid to go back to Iraq.I love this country and maybe one day I will go there,when the time comes.Am familie,rude si prieteni acolo.
Deocamdata nu e nimeni la putere in Iraq.Guvernul ala e un guvern de lachite, pe care l-au infiintat americanii si nu e bun de nimic.Pina acum acest guvern a fost in pozitia de a guverna tara sub derectivele americanilor.
Daca erau islamistii la putere,nu mai vedeai demult nici urma de american in Iraq.

Quote: "....si atunci sa te tii" end quote.

Ce vrei sa zici prin asta? :huh:

#72
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

 AMDG, on Apr 19 2007, 07:25, said:

Unele parti ale "contractului" sunt nule de drept ( sau nule din cauza aplicarii practice a legilor ) in legislatia unor tari din orientul in care vrei sa te intorci - incearca sa initiezi un divort in Arabia Saudita de exemplu .

Vrei sa explici putin la ce te referi?
Curios faptul ca pina nu am mentionat eu acel "contract" care este de fapt o casatorie musulmana,habar nu aveai despre ce vorbesc. Acum insa vad ca te dai drept cunoscator al contractului,clauzelor ba chiar si a legilor unor tari din middle east.  Posted Image

Ps: Iar incepi sa dai Saudia Arabia ca exemplu(care sint asa de extremi,incit femeile nici nu conduc sau ies singure din casa)? Cind vine vorba de exemplificat repede va
      aruncati numai la Arabia,Afganistan si Iran. This is such a clishe!Posted Image

Edited by Nefersetty, 20 April 2007 - 08:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate