Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ajutati-ma sa fierb laptele!

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
de la o vreme...cred ca in ultimele 5-6 ori...de fiecare data cand fierb laptele se lipeste de cratita si se afuma...avand un gust naspa...
am 2 cratite clasice  emailate... si pana acum in atatia ani nu s-a lipit...nush ce draq se intampla acum...
ce pot sa-i fac?
laptele il iau de alimentara, la punga ...nu iau doar o marca...ci de care gasesc.... deci nu ar trebui sa fie de la marca...
sa fie de la faptul ca iau in general lapte cu un continut de grasime ceva mai mic?

#2
ginaangelina

ginaangelina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.11.2006

 bubalus, on Dec 12 2006, 12:23, said:

de la o vreme...cred ca in ultimele 5-6 ori...de fiecare data cand fierb laptele se lipeste de cratita si se afuma...avand un gust naspa...
am 2 cratite clasice  emailate... si pana acum in atatia ani nu s-a lipit...nush ce draq se intampla acum...
ce pot sa-i fac?
laptele il iau de alimentara, la punga ...nu iau doar o marca...ci de care gasesc.... deci nu ar trebui sa fie de la marca...
sa fie de la faptul ca iau in general lapte cu un continut de grasime ceva mai mic?

inainte de a pune laptele la fiert ... spala oala bine de tot... pune un pic de apa in ea....dupa ce se incalzeste apa, adaugi laptele!  se va lipi ... e inevitabil ... dar poate nu chiar atat de mult ca pana acum si nu va mai mirosi naspa!  :photo:

#3
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 ginaangelina, on Dec 12 2006, 14:27, said:

inainte de a pune laptele la fiert ... spala oala bine de tot... pune un pic de apa in ea....dupa ce se incalzeste apa, adaugi laptele!  se va lipi ... e inevitabil ... dar poate nu chiar atat de mult ca pana acum si nu va mai mirosi naspa!  :photo:

da...asta faceam si inainte spalam bine oala si mai nu o scurgeam de tot...lasam cativa stropi dar nu asteptam sa se incalzeasca ci puneam laptele direct si apoi dadeam drumul la foc...sa incec si asa... :)

#4
ginaangelina

ginaangelina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.11.2006
daca nu iti iese deloc ............baga fierbatorul in oala!     :angry:  ;)  :bandit:

Edited by ginaangelina, 12 December 2006 - 14:35.


#5
claus_S

claus_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 26.10.2006

 bubalus, on Dec 12 2006, 14:33, said:

da...asta faceam si inainte spalam bine oala si mai nu o scurgeam de tot...lasam cativa stropi dar nu asteptam sa se incalzeasca ci puneam laptele direct si apoi dadeam drumul la foc...sa incec si asa... :)


Exista oale care au pereti dubli iar intre pereti se pune apa. Din acte stiu io in oale de acel tip din aluminiu se fierbe laptele ca sa nu se afume. Amu de unde sa faci rost de oala pe care ti-am descris-o asta nu stiu stiu doar ca la mine in casa exista aceasta oala care se foloseste exclusiv la fiert laptele.

#6
raluca_risca

raluca_risca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.10.2006
Cumpara-ti o oala cu fund dublu, iar in acel loc pui apa. Iti garantez ca nu se va mai lipi. Si este buna si cand faci creme pt. prajituri. :)

#7
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 raluca_risca, on Dec 12 2006, 14:37, said:

Cumpara-ti o oala cu fund dublu, iar in acel loc pui apa. Iti garantez ca nu se va mai lipi. Si este buna si cand faci creme pt. prajituri. :)

asta stiam ca e o posibilitate....dar nu vreau sa cumpar o oala doar sa fierb laptele...pentru ca in rest nu gatesc f mult.....
poate totusi o sa cumpar o cratita de teflon ceva... de vreo 2 l.

mi-a zis cineva sa pun un strop de ulei.... merge?

#8
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 bubalus, on Dec 12 2006, 14:41, said:

asta stiam ca e o posibilitate....dar nu vreau sa cumpar o oala doar sa fierb laptele...pentru ca in rest nu gatesc f mult.....
poate totusi o sa cumpar o cratita de teflon ceva... de vreo 2 l.

mi-a zis cineva sa pun un strop de ulei.... merge?
Cumpara lapte cu un pic mai multa grasime si nu se va mai lipi. Daca pui ulei e cam acelasi lucru, insa gustul va fi un pic schimbat.

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
ai doua optiuni. ori iei o cratita, pui ceva pe fund, o umpli cu apa si in ea pui oala cu lapte, ori un disc gros de metal pe flacara la aragaz si peste el oala.

a3a idee ar fi sa pui 4-5mm de apa pe fundul oalei in care il fierbi si sa astepti pana cand da in clocot si apoi pui laptele peste.

#10
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
O alta idee ar fi sa dai 2000 de lei (later edit: 0,2 RON - pt carcotasi) mai mult pe litru si sa iei lapte care nu mai trebuie fiert. ;)

Edited by AlexIP, 13 December 2006 - 14:41.


#11
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 Aprilia, on Dec 13 2006, 06:29, said:

Cumpara lapte cu un pic mai multa grasime si nu se va mai lipi. Daca pui ulei e cam acelasi lucru, insa gustul va fi un pic schimbat.
cumpar lapte cu mai putina grasime pentru ca asa vreau (asa ne trebuie) ...nu ma zgarcesc la bani

 AlexIP, on Dec 13 2006, 14:40, said:

O alta idee ar fi sa dai 2000 de lei (later edit: 0,2 RON - pt carcotasi) mai mult pe litru si sa iei lapte care nu mai trebuie fiert. ;)

daca faci orez cu lapte sau chestii de-stea cu lapte....oricum trebuie fiert.

#12
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Pai la orez cu lapte oricum se lipeste. Cel mai bun e orezul acela putin ars de pe fundul oalei. :D

#13
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 maxy, on Dec 13 2006, 16:04, said:

Pai la orez cu lapte oricum se lipeste. Cel mai bun e orezul acela putin ars de pe fundul oalei. :D
Dacă stai lîngă el, nu se lipește.

#14
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Cind faci orez, gris, taitei, creme cu lapte pune o tabla sub oala.
Daca ai de fiert des lapte nu vad de ce sa nu iti cumperi oala de fiert laptele. Pe vremuri fiecare avea cel putin una din asta acasa.

#15
beastoff

beastoff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 18.07.2003
sa nu uitam de batranul si clasicul tuci...
este cel mai tare dupa a mea parere

vezi sa nu dea laptele in foc....

#16
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 mufă, on Dec 13 2006, 23:58, said:

Dacă stai lîngă el, nu se lipește.

Nu trebuie sa stai, trenbuie sa amesteci in el. :D

#17
kikina

kikina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.01.2006

 bubalus, on Dec 12 2006, 14:23, said:

de la o vreme...cred ca in ultimele 5-6 ori...de fiecare data cand fierb laptele se lipeste de cratita si se afuma...avand un gust naspa...
am 2 cratite clasice  emailate... si pana acum in atatia ani nu s-a lipit...nush ce draq se intampla acum...
ce pot sa-i fac?
laptele il iau de alimentara, la punga ...nu iau doar o marca...ci de care gasesc.... deci nu ar trebui sa fie de la marca...
sa fie de la faptul ca iau in general lapte cu un continut de grasime ceva mai mic?


     Clatesti   oala  cu  apa  rece ,  pui  laptele ,  si  apoi  il  pui  la  fiert . Succes !

Edited by kikina, 14 December 2006 - 19:10.


#18
acidhouse

acidhouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 25.04.2005
pui o cratita mai mare cu apa  pe foc iar in ea bagi alta cratita mai mica cu lapte:))) doamne ce greu e:)) auzi se lipejte laptele:)) bine ca nu sare pe tavan:D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate