Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Surpriza UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#37
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
subscriu la ce zice Courage ... am nevoie de IP fix. PUNCT. Nu am IP fix, nu am nici o posibilitate reala de incheia unul din pasii de autentificare pe la mai toti clientii ... si asta inseamna ca nu am acces la nimic.

Chiar daca mi se garanteaza verbal ca nu se schimba IP-ul, ce fac intr-o zi cand nu sunt acasa, am vreo buba si - brusc - un capabil sau un echipament al UPC cedeaza nervos, si mi se aloca (voit sau nu) un alt IP?! Ma poate costa distractia asta cat un an de abonamente UPC ...

E un risc in plus pe care nu vreau sa mi-l asum, asa ca deja am discutat cu un retelist din blocul vecin, care - culmea! - a si fost (saracul) de acord cu toate cererile mele (unele considerate si de mine deplasate) ... si maine se face instalarea. Gratuit, la fel ca si primele 3 luni de abonament. Eh, parca suna altfel decat oferta UPC. Deocamdata voi tine si abonamentul lor pentru back-up. Dar - daca toate vor fi OK cu retelistii mei - atunci voi renunta sa mai ingras curu' astralului in continuare.

Chiar daca am fost (foarte) multumit de serviciile lor pe partea de home-use (in 5 ani de zile este provider-ul cu uptime-ul cel mai bun din toti cei pe care i-am avut pe la diversi clienti! Si aia platesc bani seriosi! :D). Insa daca ai o problema, faci cateva mii de matanii pana se indura vreun mameluc sa raspunda la numerele de suport. Am clienti cu abonamente business, destul de "grase" ... si plang (la propriu) pe langa telefon sa le raspunda aia ... recordul personal? 1h si 40 minute sunat in continuu ... plus 40 de minute inainte ... Este INADMISIBIL!  Sa mai pun si un upload de toata jena? Sa mai pun si cresterea NEJUSTIFICATA (din punctul meu de vedere) al abonamentului TV? Pe vremea cand era dolarul 32.000, plateam TV vreo 230.000 ROL ... acum, cand e dolarul cu aproape 20 % mai mic, abonametul TV este cu aproape 45% mai ieftin ca atunci?! :w00t:


PS: explicatia cu arp-ul in retea suna ... "ciudat" ... insa eu am constant 24-32 kbps din banda mancati de traficul DHCP. Al ASTRALULUI, asta e culmea! De luni de zile. Am spus la suport, si raspunsul a fost : vom investiga ... Situatia a ramas identica ... si as paria ca va ramane in continuare, daca nu mai rau. ...

EDIT: am uitat sa zic, apropo' de suport: 6 zile trecute fix le-au trebuit celor de la Astral sa faca modificari in DNS-uri pentru unul din clienti, cand ala si-a mutat saracul sediul, si-a schimbat IP-urile etc ... L-au calarit cateva zile incontinuu sa semneze contractul tot cu ei ... iar cand am cerut (inclusiv in scris, plus o gramada de telefoane) sa se schimbe un kkt de inregistrare pentru NS-uri (si MX-uri, dar macar NS-urile) in nameserverele Astral, pauza ...  6 zile jumate pentru o astfel de operatiune este mai mult decat jenant! Nici cu dusmanii nu faci asa!

Edited by Tyby, 11 December 2006 - 02:29.


#38
nicudotro

nicudotro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 22.06.2004
Eu nu vad nici un avantaj in schimbarea ip-urilor dinamic. Nu inteleg cine castiga din asa ceva. Din punct de vedere al administrarii nu e neparat mai simplu cu dhcp pentru ca mai e inca un serviciu in plus de administrat, dpdv al clientului dhcp ofera un avantaj in sensul simplificarii configurarii conexiunii la internet, dar pe langa asta nu mai vad nici un avantaj.

Ipoteza cu costurile de alocare ale ip-urilor noi nu mi se pare plauzibila deoarece un range de 255 de ip-uri costa 75 USD adica aproximativ 30 de centi per ip pe care ISP-ul ii plateste doar o data.
http://www.rotld.ro/...alocare_ip.html
La un cost atat de mic nu vad dece s-ar complica cu dhcp, in concluzie trbuie sa existe alte motive

#39
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004
Tyby , recordul meu personal cu supportul astral-upc este de fix 3 ore.....si asta ca atit m-a tinut rabdarea....apoi m-am dus la ei la sediu central unde culmea.....nici macar la oameni lor nu le raspund...a trebuit ca persoana respectiva sa isi foloseasca mobilul ca sa deaa de cei de la suport..... :death:  :death:  :death:

#40
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

 boooggy, on Dec 11 2006, 07:53, said:

Tyby , recordul meu personal cu supportul astral-upc este de fix 3 ore.....si asta ca atit m-a tinut rabdarea....apoi m-am dus la ei la sediu central unde culmea.....nici macar la oameni lor nu le raspund...a trebuit ca persoana respectiva sa isi foloseasca mobilul ca sa deaa de cei de la suport..... :death:  :death:  :death:
Ei bine ca abonat am avut si eu recorduri de genul asta dar nu de asteptare pe linie ci de vorbit cu suportul tehnic care nu imi putea explica de ce am caderi in zero. Ei bine problema s-a rezolvat de la sine culmea cand am devenit unul de ai lor  :lol: Cu cresterea abonatilor am observat ca in cadrul suportului tehnic in loc sa se mareasca numarul de persoane s-a intamplat tocmai invers. Conditiile de munca deja sub orice critica si sincer sa pui un singur om la cateva mii de abonati si cand sunt probleme este inacceptabil. Comunicarea intre departamente lasa de dorit intr-adevar dar cred ca depinde si de sucursala. Cat despre topic nici eu nu sunt de acord cu solutia DHCP. Tot asa si eu folosesc un server de ftp, un server web, un server de remote si chiar mai fac niste servere de jocuri. Din ce am inteles in Constanta acum se va aplica si solutia DHCP care deja este in probe. Dupa ce am renuntat ca angajat la ei, am renuntat si la serviciile de internet pentru ca nu se merita sa dau atatia bani pe un serviciu de... Se pare ca si retelele de cartier sunt o solutie. Ciao si numai bine. B)

Edited by apollo_expert, 11 December 2006 - 08:25.


#41
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006
Nu vă faceţi probleme, şi eu am DHCP de mai bine de un an de la ei şi de luni de zile nu mai am alt IP. Pe router am chiar IP fix, aşa cum mi-au şi recomandat cei de la suport. Tot de la ei am şi DNS-urile. Bine, acuma nu e în toată ţara ca la Timişoara ;)

#42
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006

 apollo_expert, on Dec 11 2006, 08:23, said:

Se pare ca si retelele de cartier sunt o solutie. Ciao si numai bine. B)
Ca fost utilizator de retea de cartier, fost utilizator de RDS si actual utilizator de Astral/mai nou UPC, te asigur ca retea de cartier vs. cablu sunt lumi diferite. Daca iti convine sa deschizi calculatorul fara sa fii sigur ca o sa ai net pe fir, retelele de cartier sunt super OK. Daca vrei sa te uiti la ploaia de afara gandindu-te "sper sa nu se ude switch-ul", iara sunt super OK. Daca vrei ca reteaua sa cada regulat pe motiv ca un user a scos un switch din priza sau un TIR ratacit a rupt un cablu intins aiurea sau s-au furat echipamente, iara e super OK. Dar daca vrei net fiabil ramai la un provider adevarat. Experienta proprie.

#43
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005

 clicu, on Dec 11 2006, 11:06, said:

Ca fost utilizator de retea de cartier, fost utilizator de RDS si actual utilizator de Astral/mai nou UPC, te asigur ca retea de cartier vs. cablu sunt lumi diferite. Daca iti convine sa deschizi calculatorul fara sa fii sigur ca o sa ai net pe fir, retelele de cartier sunt super OK. Daca vrei sa te uiti la ploaia de afara gandindu-te "sper sa nu se ude switch-ul", iara sunt super OK. Daca vrei ca reteaua sa cada regulat pe motiv ca un user a scos un switch din priza sau un TIR ratacit a rupt un cablu intins aiurea sau s-au furat echipamente, iara e super OK. Dar daca vrei net fiabil ramai la un provider adevarat. Experienta proprie.


Si la pariu ca nu e asa ?  :nonobad: Daca vrei iti pot da exemplu de o firma la care sunt eu abonat, la care o singura data in 2 ani de zile a fost picat netu pentru 2 ore si atunci au schimbat toate switch-urile parca.
Zona mea e tranzitata zilnic de zeci de tiruri, care vin la ciment, cablurile sunt intinse foarte bine, astfel ca nici de craciun cand trec camioane cu brazi nu s-a intamplat nimic.
Noi toti avem Ip-uri publice alocate dinamic (dhcp) pe baza MAC-ului. Astfel tu le comunici lor MAC-ul in caz ca iti schimbi placa si ei opereaza pe loc si ai net iarasi.
De la o sesiune de conectare la alta IP-ul nu se schimba. VIteza este super ok, pt 10 $, iar acum sa nu incepe-ti ca fac reclama si bla bla bla.
Mai exista o firma concurenta tot in acelasi oras, care reprezinta foarte bine spusele lui "clicu", la fiecare ploaie trebuie sa schimbe cateva switch-uri, netul cade din ora in ora, IP-uri publice nici nu au auzit de asa ceva si multe altele.

#44
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Evident ca miscarea asta a busit cel putin 50% din abonatii astral. Deja sunt de o ora si 30 de minute pe linia de asteptare la suport -.- ... noroc ca am 3G de la Orange sa imi fac treaba. UPC sucks maxim cu mutarea asta ...

#45
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Io intru inca cu vechea metoda  :huh:

#46
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 don_dannielo, on Dec 12 2006, 18:40, said:

Io intru inca cu vechea metoda  :huh:
Nu mia merge nimic de azi dimineata de la 5. Nici cu vechea nici cu alocare dinamica nimic. Deja 12 ore disper, stau de 2 ore aproape la telefon sa intru sa ii injur ca sunt sigur ca retardatii nu sunt in stare sa-mi rezolve problema oricum -.-

#47
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Explcati-mi si mie va rog voi aveati abonamente la Astral la care alocarea IP-urilor se facea manual, adica trebuia sa tastati IP-urile o data dupa instalarea sistemului de operare ca sa mearga? Din ce orase sunteti? Eu in Braila la abonamentul meu se folosea DHCP de ani buni de zile.

#48
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
Si aici inca merge pe ip fix, mi-a fost lene sa-l schimb :P

#49
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006
La mine (in Cluj) merge Astral din 2004 cu "Detect settings automatically". Cand am pus router a trebuit sa-i sun ca se schimbase MAC-ul... ce-o mai fi si aia... si s-a rezolvat. IP-ul e acelasi de cand mi-am facut abonament.

#50
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Stau deja de 3 (TREI) ORE pe telefon -.- ...

#51
geojoking

geojoking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 04.11.2005
si o sa mai stai mult si bine. astia nu se grabesc sa raspunda.

#52
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 geojoking, on Dec 12 2006, 20:36, said:

si o sa mai stai mult si bine. astia nu se grabesc sa raspunda.
Niste handicapati -.- nu-i de mirare de ce fuge lumea de ei ca de dracu ...

#53
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Cred ca am stabilit un nou record: 4 ore pe linie. Inca jumatate de ora si ma mut la RDS de maine la prima ora.

#54
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
In rest ai incercat toate cele? Restart modem, restart calculator, ipconfig, ping etc?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate