Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Surpriza UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#19
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Deci am scris si mai sus faptul ca adresele se aloca dinamic nu insemna neaparat ca adresele se schimba de la o sesiune de conectare la alta. Serverul DHCP are un fel de baza de date in care se afla IP-urile pe care le aloca si fiecarei adrese IP ii este asignata o adresa MAC. Astfel pentru MAC-ul X se aloca IP-ul A pentru MAC-ul Y se aloca IP-ul B si asa mai departe. Astfel fiecare client poate avea IP fix dar alocat dinamic adica nu trebuie sa il scrie manaul. Asa era si la abonamentul meu de la UPC, in toti anii in care l-am avut mi s-a alocat aceiasi adresa mereu.

Se poate seta insa serverul DHCP sa aloce IP-uri aleatoriu dintr-un interval in limita IP-urilor disponibile astfel IP-ul se poate schimba de la o sesiune de conectare la alta. Din cate tin minte din contract la Astral (UPC) IP-ul poate fi schimbat de la o sesiune la alta (deci IP-ul fix nu este garantat) insa in practica ei nu il schimba.

Edited by e2k, 09 December 2006 - 19:53.


#20
geojoking

geojoking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 04.11.2005
pai asta inseamna ca ei isi fac publicitate la un serviciu pe care il folosesc de ani buni ? eu intodeauna am avut ipul alocat automat, nu a trebuit sa introduc nimic.

#21
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Macar tie ti-au trimis mail. Eu sunt pe RDS si m-am trezit pe nespusa masa ca nu mere netu, si nu stiam de ce :D.

#22
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
IP fix este necesar doar dacă rulezi ceva servicii de pe calculator - cum ar fi un server de web sau de mail. Până şi asta se rezolvă cu o soluţie gen no-ip.org sau dynamicdns... Altfel nu văd ce mare filosofie. Ar trebui înţeles că IP-urile sunt o resursă limitată.

#23
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Sunt o resursa limitata insa daca se aloca clientilor adrese care se schimba de la o sesiune la alta nu se reolva nici macar un pic aceasta problema. Pentru conexiunile permanente la Inernet (DSL, Cablu Tv, Ethernet, etc) oricum numarul de adrese de alocat trebuie sa fie mai mare sau cel putin egal cu numarul de clienti.

Pentru un ISP nu este cu nimic mai scump alocarea de IP-uri fixe clientilor fata de IP-uri care se pot schimba de la o conexiune la alta, practic este necesar acelasi numar de adrese in ambele cazuri.

Edited by e2k, 10 December 2006 - 00:30.


#24
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Poste2k, on Dec 10 2006, 00:30, said:

Sunt o resursa limitata insa daca se aloca clientilor adrese care se schimba de la o sesiune la alta nu se reolva nici macar un pic aceasta problema. Pentru conexiunile permanente la Inernet (DSL, Cablu Tv, Ethernet, etc) oricum numarul de adrese de alocat trebuie sa fie mai mare sau cel putin egal cu numarul de clienti.
Nu este deloc același lucru. Și Romtelecom și RDS au acuma PPoE și probabil că și cei de la UPC vor să implementeze asta. Faptul că este conexiune "permanentă" nu înseamnă că toți utilizatorii stau conectați permanent. Practic, o conexiune se închide când închizi calculatorul, ceea ce înseamnă că, la un moment dat, din poolul de adrese nu sunt folosite decât o parte (mai mare sau mai mică). Pe baza statisticilor, un ISP poate face o estimare a numărului de IP-uri necesare în mod real și nu teoretic și poate face un management mai bun al IP-urilor.

#25
katatonu

katatonu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.02.2006
Aoleu, abia am scapat de username & password pe conexiune PPPOE (care cadea mereu) si iar dau de ea? Ma rog, nu e atit de grav...  :mellow:

#26
george126

george126

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 02.07.2004
IP-ul se alege o data la inceput, in functie de MAC-ul placii de retea...

#27
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Nu vad problema...
De mai bine de o jumatate de an folosesc Astral prin DHCP pe un router. Nu am avut nici o problema, si IP-ul este mereu acelasi..

#28
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postzaboss, on Dec 10 2006, 09:18, said:

Nu este deloc același lucru. Și Romtelecom și RDS au acuma PPoE și probabil că și cei de la UPC vor să implementeze asta. Faptul că este conexiune "permanentă" nu înseamnă că toți utilizatorii stau conectați permanent. Practic, o conexiune se închide când închizi calculatorul, ceea ce înseamnă că, la un moment dat, din poolul de adrese nu sunt folosite decât o parte (mai mare sau mai mică). Pe baza statisticilor, un ISP poate face o estimare a numărului de IP-uri necesare în mod real și nu teoretic și poate face un management mai bun al IP-urilor.

Parerea mea ca nici un ISP nu ar face lucrul acesta, riscul ar fi mult prea mare. Sigur exista momente cand toti sau aproape toti utilizatorii se conecteaza si daca ar fi cum zici tu unii clienti nu ar mai avea IP-uri. Pentru a oferi servicii de acces permanent la internet furnizorul trebuie sa asigure conditiile ca absolut toti clientii sa se poata conecta simultan de unde rezulta ca trebuie sa aiba IP-uri pentru toti. In plus mai sunt multi care lasa calculatorul deschis non-stop (DC++) si altii care au router si acesta din urma sta conectat 24 din 24.

Nu cunosc detaliile tehnice dar si la PPPoE se pot alocat IP-uri fixe. Din cate am citit pe forum utilizatorii ADSL Express (nu Clikcnet) au astfel de IP-uri si folosesc PPPoE. Probabil ca serverul are o baza de date cu username-uri si parole si pentru fiecare username au asiganta cate o adresa IP pe care o da clientului. Servere DHCP am configurat in Linux si stiu cum functioneaza cu PPPoE insa nu am lucrat niciodata.

#29
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Poste2k, on Dec 10 2006, 13:16, said:

Parerea mea ca nici un ISP nu ar face lucrul acesta, riscul ar fi mult prea mare. Sigur exista momente cand toti sau aproape toti utilizatorii se conecteaza si daca ar fi cum zici tu unii clienti nu ar mai avea IP-uri.
IP dinamic asigură un mai bun management al IP-urilor. Punct. Asta nu înseamnă că un ISP va lua IP-uri mai puține decât numărul de utilizatori, ci doar mai puține.

View Poste2k, on Dec 10 2006, 13:16, said:

Nu cunosc detaliile tehnice dar si la PPPoE se pot alocat IP-uri fixe. Din cate am citit pe forum utilizatorii ADSL Express (nu Clikcnet) au astfel de IP-uri si folosesc PPPoE. Probabil ca serverul are o baza de date cu username-uri si parole si pentru fiecare username au asiganta cate o adresa IP pe care o da clientului. Servere DHCP am configurat in Linux si stiu cum functioneaza cu PPPoE insa nu am lucrat niciodata.
Da, se pot acorda IP-uri fixe și prin PPoE. Chiar și la o alocare dinamică se poate acorda unei mașini același IP pe baza MAC.

#30
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Explica-mi te rog mai detaliat de ce se folosesc mai putine IP-uri la alocarea automata decat la cea manuala ca eu nu inteleg. Mi se pare ilogic. Dupa parerea mea nu conteaza cum aloci IP-urile ci doar cati utilizatori care au nevoie de IP-uri ai astfel incat daca se conecteaza toti simultan sa nu ramana nici unul fara adresa.

Prin DHCP este mai usor pentru clienti si chiar si pentru administratori dar nu cred ca se pot salva IP-uri decat daca numarul de IP-uri este mai mic decat cel al clientilor, ceea ce insa nu prea este aplicabil.

#31
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Poste2k, on Dec 10 2006, 18:48, said:

Explica-mi te rog mai detaliat de ce se folosesc mai putine IP-uri la alocarea automata decat la cea manuala ca eu nu inteleg. Mi se pare ilogic. Dupa parerea mea nu conteaza cum aloci IP-urile ci doar cati utilizatori care au nevoie de IP-uri ai astfel incat daca se conecteaza toti simultan sa nu ramana nici unul fara adresa.
Pai exact asta poata fi unul din motive - daca ISP-ul constata ca niciodata in ultimul an de zile nu au fost conectati simultan mai mult de 60 - 70% din abonati, alocarea dinamica a IP-urilor (publice) le permite sa creasca numarul de abonati fara sa fie nevoiti sa creasca numarul de adrese in acelasi ritm.. Desigur, daca sunt momente cand se conecteaza absolut toti abonatii (putin probabil), avantajul dispare..

#32
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006

View Postgeorge126, on Dec 10 2006, 13:11, said:

IP-ul se alege o data la inceput, in functie de MAC-ul placii de retea...
Să înțeleg că, dacă mâine trec pe placa de rețea cu netu' (acu' sunt pe USB) și le comunic un MAC nou (cel al plăcii de rețea), mi se va schimba IP-ul? :D

#33
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004

View PostBadBoyBlue, on Dec 10 2006, 23:35, said:

Să înțeleg că, dacă mâine trec pe placa de rețea cu netu' (acu' sunt pe USB) și le comunic un MAC nou (cel al plăcii de rețea), mi se va schimba IP-ul? :D

MAC-ul modemului.

#34
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Poste2k, on Dec 10 2006, 18:48, said:

Explica-mi te rog mai detaliat de ce se folosesc mai putine IP-uri la alocarea automata decat la cea manuala ca eu nu inteleg.
Eu vorbesc de management mai bun, tu vorbești de IP-uri mai puține... Dacă nu știi ce înseamnă management, consultă un dicționar. Ideea este foarte simplă: ISP X are 1000 de clienți și 1000 IP-uri. Dacă le alocă fix, înseamnă că le-a alocat pe toate și trebuie să cumpere altele ca să poată acoperi o eventuală creștere. Dacă le alocă dinamic, el știe din experiență că în medie are 50% din clienți conectați simultan, cu vârfuri de 80%. Asta înseamnă că 20% din IP-uri nu sunt folosite niciodată, deci nu tebuie să se ducă mâine la magazin să mai cumpere, ci poate aștepta liniștit să mai crească numărul de clienți până când peakul ajunge la un 90%.

#35
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,665
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Adresa IP ramane aceeasi, protocolul prin care se aloca se schimba, adica
devine obligatorie folosirea DHCP.
Imbunatatirea vine din faptul ca se va elimina traficul ARP din reteaua de
cablu DOCSIS.

Echipa UPC - Astral

Asta e de la CS UPC

Da, eu vreau IP fix.
Pentru un utilizator normal nu e o problema daca are de fiecare data alt IP, insa unii au nevoie de IP fix pt securitate.

Pentru administrare de diverse resurse (servere, remote control etc), pe langa username & pass este bine sa implementezi si conectarea doar de pe un anumit IP.

#36
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View PostCourage, on Dec 10 2006, 23:53, said:

Pentru andministrare de diverse resurse (servere, remote control etc), pe langa username & pass este bine sa implementezi si conectarea doar de pe un anumit IP.
Nu este mai bine să o "legi" de MAC? Nu de alta, dar să zicem că este o urgență și providerul e down sau sunt la munte/mare... Ai o mulțime de variante de conectare și limitarea la un IP nu mi se pare o idee bună.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate