Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Garmin maps & MapSource

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4384 replies to this topic

#145
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View PostIgnition, on May 12 2008, 11:07, said:

Exista optiunea de prevenire (alarma sonora) pt. camere ? Daca da unde pot gasii POI pt. camere Europa ?
Da.
Exista un topic intreg aici pe forum in GPS-Software - Camere Europa. Titlul lui se refera la Igo dar cu doar un pic de munca se pot adapta la Garmin fara probleme. Poti incerca si POI Plaza.

#146
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Ok, o sa caut in topic-ul de IGO...
Exista vreo limitare la nr. de harti (ca nr. nu ca marime in MB.) care se pot trimite in Mobile XT ?
Nu am reusit sa combin mai mult de 5 seturi diferite... nu mai pleaca programul.... sau poate este de bina una din harti...
Am gasit pentru Grecia inca o harta a lui Peter P. (nerutabila), care presupun ca este gratuita din moment ce nu cere nici un S/N... ce stiti despre harta asta ?

#147
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Am facut rost de hartile detaliate:
CarteBlache Ukraina v.3.20
NavCity Turcia v.1.00
SCGRV (fosta Yugoslavie) v.1.6
SK_ROADS Slovacia v.5
NaviGuide Ungaria v.4.6

Astea sunt ultimele variante ?
Exista si altele mai detalitate ?...vreau sa le achizitionez pe toate :)
Nu am gasit inca nimic pt. Rep.Moldova... in afara de ce exista in Europe NT 2008

#148
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View Postnicuabc, on May 7 2008, 09:24, said:

Nu la nivel de pixel, trebuie sa trasezi drumurile, suprafetele, punctele cu tools-urile din soft dupa care exporti tot ce ai lucrat in format .img, tot deranjul nu merita decat daca esti pasionat sau daca nu gasesti harta pe zona respectiva si ai neaparata nevoie in zona respectiva.
Si eu lucrez la o harta a Romaniei si e de munca cat "mantia lui Mihai Viteazu".

Lucrezi la o harta "open source" sau comerciala ?

#149
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View PostIgnition, on May 13 2008, 14:35, said:

Am facut rost de hartile detaliate:
CarteBlache Ukraina v.3.20 - doar nu pleci cu masina in Ucraina!!!
NavCity Turcia v.1.00 - ultima versiune este din 01/2008. Precedenta 10/ 2007
SCGRV (fosta Yugoslavie) v.1.6 - Serbia si Muntenegru - OK
SK_ROADS Slovacia v.5 - OK
NaviGuide Ungaria v.4.6 - exista un 4.61
AdriaRoute v 2.0 - Slovenia, Bosnia&Hertgovina, FYROM (Macedonia)
GPMapa 2007.4 - Polonia (martie 2008)
Grecia - AutoDriveHellas 1.30 si Anavasi 3.50
Bulgaria - Bulgaria OFRM 4.50

Cele de mai sus costa vreo 850 EUR...in total bineinteles

Astea sunt ultimele variante ?
Exista si altele mai detalitate ?...vreau sa le achizitionez pe toate :)
Nu am gasit inca nimic pt. Rep.Moldova... in afara de ce exista in Europe NT 2008


#150
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Acum cateva saptamani cand am facut excursia in Moldova as fii vrut sa vizitez si Cernauti, la astea mi-ar fii utila Carteblache... oricum recunosc ca nu m-am interesat care este situatia vis-a-vis securitate pe acolo... dupa exprimarea ta, presupun ca trebuie sa ma dotez cu vesta anti-glont + casca + Kalasnikov :)
La NavCity scrie doar v.1.00 nu si la ce data a fost actualizat... unde pot vedea informatia asta in Mapsource ?
Nu am inca GPMapa pt. Polonia, o sa incerc sa fac rost.
Pentru Grecia cred ca sunt acoperit...

850E in total... numai atat ? :)

#151
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

View PostIgnition, on May 13 2008, 15:54, said:

Lucrezi la o harta "open source" sau comerciala ?

Comerciala.

#152
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Mi-am instalat Map Source, am deblocat Road 2006. Imi arata harta, toate bune si frumoase insa am zis sa o updatez. Problema e ca dupa ce am dowloadat .exe de pe Romania digitala si l-am instalat tot harta veche imi arata care NU are A2. Idei de la batrinii Garminului cum ar trebui  sa fac ca sa vad harta cu update-uri?

#153
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

View Postfilipxxx, on May 16 2008, 12:21, said:

Mi-am instalat Map Source, am deblocat Road 2006. Imi arata harta, toate bune si frumoase insa am zis sa o updatez. Problema e ca dupa ce am dowloadat .exe de pe Romania digitala si l-am instalat tot harta veche imi arata care NU are A2. Idei de la batrinii Garminului cum ar trebui  sa fac ca sa vad harta cu update-uri?

Ceva nu a mers bine la instalare, V2.16 are A2. Depinde si ce versiune ai avut anterior.

Edited by nicuabc, 16 May 2008 - 13:17.


#154
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Deja raman in pana de idei. Am instalat cea mai noua varianta de Map Source, o arhiva de RO.A.D. apoi executabilul cu ultimul update. cand deschid mapsource tot harta veche apare.

#155
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postfilipxxx, on May 16 2008, 15:28, said:

Deja raman in pana de idei. Am instalat cea mai noua varianta de Map Source, o arhiva de RO.A.D. apoi executabilul cu ultimul update. cand deschid mapsource tot harta veche apare.
Verifica la help/about/product info ce scrie acolo. O sa te lamuresti ce versiune ai in mapsource

#156
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005

View PostIgnition, on May 12 2008, 10:07, said:

Exista optiunea de prevenire (alarma sonora) pt. camere ? Daca da unde pot gasii POI pt. camere Europa ?

Intra AICI : www.poigps.com  ;)

#157
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Pana sa-mi scrii subarufan am tras cateva trasee pe PDA si imi includea si A2 :confuzzled: La versiune mi-o arata pe ultima dar daca deschid Mapsource nu imi apare decat A1. Apropo la Garmin exista o optiune asemanatoare cu cea de simulare traseu din IGO?

#158
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postfilipxxx, on May 16 2008, 16:19, said:

Pana sa-mi scrii subarufan am tras cateva trasee pe PDA si imi includea si A2 :confuzzled: La versiune mi-o arata pe ultima dar daca deschid Mapsource nu imi apare decat A1. Apropo la Garmin exista o optiune asemanatoare cu cea de simulare traseu din IGO?
De asta te-am intrebat...trebuie sa faci ceva zoom ca sa apara...sau detalii pe highest.
Da, exista...poti face in MapSource sau in Garmin Mobile PC...de fapt cam peste tot la Garmin

#159
ddg71

ddg71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.12.2005
Sal,

Am un Nokia 6110 Navigator si am instalat pe el Garmin Mobile XT ver. 4.10.80 cu harta Romaniei ( gmapsupp.img ) ,harta europei ( gmapsup2.img ) si harta gratuita de la Garmin (gmapbmap.img ).
Intrebare : cum instalez hartile free care le descarc de aici ? http://garminmapsearch.com/?l=ro  si ce denumire le dau la fisiere ???

Thanks !

#160
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postddg71, on May 18 2008, 09:53, said:

Sal,

Am un Nokia 6110 Navigator si am instalat pe el Garmin Mobile XT ver. 4.10.80 cu harta Romaniei ( gmapsupp.img ) ,harta europei ( gmapsup2.img ) si harta gratuita de la Garmin (gmapbmap.img ).
Intrebare : cum instalez hartile free care le descarc de aici ? http://garminmapsearch.com/?l=ro  si ce denumire le dau la fisiere ???

Thanks !
XT-ul mai recunoaste un singur fisier in afara de cele 3 mentionate: gmapprom.img.
Pe de alta parte poti combina 2 sau mai multe harti intr-un singur fisier (de exemplu poti avea Romania si Europa in acelasi fisier gmapsupp.img).
Site-ul mentionat contine intr-adevar harti free (si nu e singurul) dar calitatea lor este insa departe de cea a unei harti non-free. Cu toate astea le poti folosi, mai ales daca ai nevoie de o anumita zona neacoperita de hartile 'clasice' garmin

#161
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View PostAward, on May 16 2008, 16:04, said:

Intra AICI : www.poigps.com  ;)

Mersi pt. link, insa cum activez alarma sonora in Mobile XT pt. un anumit tip de POI ?
Sau se activeaza din Mapsource... ?

#162
ddg71

ddg71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.12.2005

View Postsubarufan, on May 18 2008, 23:35, said:

XT-ul mai recunoaste un singur fisier in afara de cele 3 mentionate: gmapprom.img.
Pe de alta parte poti combina 2 sau mai multe harti intr-un singur fisier (de exemplu poti avea Romania si Europa in acelasi fisier gmapsupp.img).
Site-ul mentionat contine intr-adevar harti free (si nu e singurul) dar calitatea lor este insa departe de cea a unei harti non-free. Cu toate astea le poti folosi, mai ales daca ai nevoie de o anumita zona neacoperita de hartile 'clasice' garmin
thanks !!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate