Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Garmin maps & MapSource

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4384 replies to this topic

#109
darkeyes_85

darkeyes_85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.04.2008

View Postsubarufan, on May 6 2008, 22:52, said:

New Technology - este noua tehnologie de compilare a hartilor Garmin. Cam tot ce apare acum de la Garmin este in format NT. totusi, mai exista si harti Non-NT, identice ca si continut/detalii.
Detalii mai multe vezi pe garmin.com la sectiunea maps

ms moolt...
dar mai am o alta intrebare : cum instalez Garmin MapSource City Navigator Europe v2008 NT(nu este imagine si imi mai apare un folder disk1 arhivat-1.4G+1.4G disk1 dezarhivat) sau Garmin City Navigator Europe 2008 non-NT(imagine-2G),care este mai bun si Garmin Romania RoAD2006(imagine-160kb) pe un garmin250

Edited by darkeyes_85, 06 May 2008 - 23:22.


#110
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postdarkeyes_85, on May 6 2008, 23:12, said:

ms moolt...
dar mai am o alta intrebare : cum instalez Garmin MapSource City Navigator Europe v2008 NT sau Garmin City Navigator Europe 2008 non-NT,care este imagine iar cealalta nuh si Garmin Romania RoAD2006,care la fel este imagine pe un garmin250....care este mai bun?
- Nuvi 250 'stie' NT...deci CNE 2008 non NT poti 'sa-l arunci'
- Nuvi 250 are deja CNE 2008 NT preinstalat...de ce vrei sa-l mai instalezi
- Nu l-ai luat din Romania ca aveai si Road-ul...pui img-ul cu harta Romaniei pe un card

#111
darkeyes_85

darkeyes_85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.04.2008

View Postsubarufan, on May 6 2008, 23:21, said:

- Nuvi 250 'stie' NT...deci CNE 2008 non NT poti 'sa-l arunci'
- Nuvi 250 are deja CNE 2008 NT preinstalat...de ce vrei sa-l mai instalezi
- Nu l-ai luat din Romania ca aveai si Road-ul...pui img-ul cu harta Romaniei pe un card

nuvi 250 l-am luat la o comb q un tel ...mi-a dat la el suportul de parbriz,incarcator si un card de 2G pe care zicea k are instal toata europa, inclusiv romania dar ma gandeam k poate are o varianta mai veche...cum pot sa verific ce are pe el?

#112
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postdarkeyes_85, on May 7 2008, 00:32, said:

nuvi 250 l-am luat la o comb q un tel ...mi-a dat la el suportul de parbriz,incarcator si un card de 2G pe care zicea k are instal toata europa, inclusiv romania dar ma gandeam k poate are o varianta mai veche...cum pot sa verific ce are pe el?
Setari/Harta/Info Harta - vezi ce scrie acolo. Asa cum am spus, in mod normal, in Europa, NUVI 250 se vinde cu City Navigator Europe NT full.
Deaemenea...la conectarea la PC...o sa vezi atat nuvi-ul cat si cardul din el (daca exista) ca usb mass storage. Vezi ce fisiere de forma gmapxxxx.img ai, atata pe card cat si pe nuvi si eventual marimea lor.
NU UMBLA LA ALTCEVA IN NUVI!!!!

#113
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

View Postedri, on May 6 2008, 18:44, said:

Ce inseamna clic cu clic, la nivel de pixel?
In cazul asta chiar nu merita.

Nu la nivel de pixel, trebuie sa trasezi drumurile, suprafetele, punctele cu tools-urile din soft dupa care exporti tot ce ai lucrat in format .img, tot deranjul nu merita decat daca esti pasionat sau daca nu gasesti harta pe zona respectiva si ai neaparata nevoie in zona respectiva.
Si eu lucrez la o harta a Romaniei si e de munca cat "mantia lui Mihai Viteazu".

Edited by nicuabc, 07 May 2008 - 09:24.


#114
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Pana la urma am facut downgrade la auto drive hellas de la v1.30 la v.1.20 si acum merge sa transfer harta in Mobile XT...
Cateva intrebari...
1. managmentul POI
In Mapsource am vazut ca la fiecare POI poti selecta un imagine reprezentativa, se poate selecta si o imagine customizata ?
Exista o comunitate unde sunt centralizate sau unde se face schimb de POI adunate in format GPX ?

#115
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

View PostIgnition, on May 6 2008, 09:58, said:

La mine AutoDrive Hellas v.1.30 are 31,7MB. (inclusiv rute), insa prezinta eroarea specificata, inainte de a incepe transferarea pe card...
Ce marime are la tine ?
Treaba cu stersul "gmapsupp.img" am incercat-o deja... insa se comporta la fel. Celelalte harti se transfera fara probleme.


S-ar putea sa fie cardul defect desi putin probabil, incearca sa iei ultima versiune de MapSource de garmin.com/suport/... poate e o problema din MapSource si asa o rezolvi.

#116
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Am instalat deja ultima versiune....insa fara nici un efect...vizibil.
Din ce am vazut pana acum exista harti rutabile si altele fara rutare. Daca pentru aceiasi tara combini 2 harti, una rutabila si una fara rutare, dupa ce le-ai tranferat in device mai sunt functionale ? si daca da, cum ?
Se pastreaza rutarea de la o harta si practic se adauga numai POI de la cealalta....sau cum ?
Ca exemplu avem 2 harti pt. Bulgaria si tot 2 pt. Grecia...

#117
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

View PostIgnition, on May 7 2008, 13:20, said:

Am instalat deja ultima versiune....insa fara nici un efect...vizibil.
Din ce am vazut pana acum exista harti rutabile si altele fara rutare. Daca pentru aceiasi tara combini 2 harti, una rutabila si una fara rutare, dupa ce le-ai tranferat in device mai sunt functionale ? si daca da, cum ?
Se pastreaza rutarea de la o harta si practic se adauga numai POI de la cealalta....sau cum ?
Ca exemplu avem 2 harti pt. Bulgaria si tot 2 pt. Grecia...


Nuvi 200/250/250W nu recunoaste harti nerutabile. Hartile se selecteaza din setari/harti/info harta/ bifezi harta care o doresti, dar nu vei putea incarca harti nerutabile.

Edited by nicuabc, 07 May 2008 - 14:03.


#118
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View PostIgnition, on May 7 2008, 13:20, said:

Am instalat deja ultima versiune....insa fara nici un efect...vizibil.
Din ce am vazut pana acum exista harti rutabile si altele fara rutare. Daca pentru aceiasi tara combini 2 harti, una rutabila si una fara rutare, dupa ce le-ai tranferat in device mai sunt functionale ? si daca da, cum ?
Se pastreaza rutarea de la o harta si practic se adauga numai POI de la cealalta....sau cum ?
Ca exemplu avem 2 harti pt. Bulgaria si tot 2 pt. Grecia...
- Solutia 1 - Ai posibilitatea sa incerci pe un alt card? Sau, si mai simplu, pe un Memory Stick. Ii spui lui Mapsource sa transfere harta/setul de harti pe memory stick si apoi copy/paste pe cardul de memorie.
- Solutia 2 - Instaleaza Garmin Mobile PC. Apoi fa transfer din Mapsource in Mobile PC. Este aceeasi procedura. O sa obtii pe PC un fisier gmapsupp.img in folderul Garmin Mobile PC. Apoi copy/paste fisierul respectiv din folderul Garmin Mobile PC pe cardul de memorie.
- Daca nu te urci pe munti nu prea stiu de ce ai vrea o harta nerutabila. Este adevarta ca exista si harti nerutabile dar in general sunt facute de firme micute, cu un scop anume (o anumita zona, vreun traseu montan, harta de baza, etc). Harta de baza de pe site-ul garmin (cea free) este nerutabila.
- Pentru Grecia parerea mea este sa folosesti AutoDrive Hellas 1.30 iar pentru Bulgaria OFRM 4.50. Ambele rutabile. Asta pentru ca ma indoiesc ca te vei duce in vreuna din aceste tari sa faci off-road sau sa 'calaresti' muntii (nu ca nu ai putea sa o faci, doar mi se pare improbabil)

#119
darkeyes_85

darkeyes_85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.04.2008

View Postsubarufan, on May 7 2008, 08:34, said:

Setari/Harta/Info Harta - vezi ce scrie acolo. Asa cum am spus, in mod normal, in Europa, NUVI 250 se vinde cu City Navigator Europe NT full.
Deaemenea...la conectarea la PC...o sa vezi atat nuvi-ul cat si cardul din el (daca exista) ca usb mass storage. Vezi ce fisiere de forma gmapxxxx.img ai, atata pe card cat si pe nuvi si eventual marimea lor.
NU UMBLA LA ALTCEVA IN NUVI!!!!

mie nu mi s-a dat nici un cd q softul pt garmin 250 si as vrea sa-mi mai iau un card si sa-mi bag ce va mai aparea nou, cum procedez? de unde fac rost de acel soft  care era pe cd...k am inteles k fara el nu-mi vede alt card inafara de acela care-l am acum...

#120
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
@subarufan

Stiu cum se pot combina hartile din Mapsource...tot de aici am invatat asta....probabil nu a fost suficent de clara intrebarea mea.
Nu intentionez sa fac off-road (nu-mi permite masina) sau calatorii fara masina (mai ales in Bulgaria !). Scopul combinarii hartii auto drive hellas cu alta harta nerutabila ar fii utilizarea POI din harta nerutabila... m-am uitat pe ADH si nu are multe POI, m-am gandit ca prin adaugarea inca unei harti (nerutabile) as putea folosii POI care exista in aceasta harta....chiar daca nu este rutabila.
Ideea este de a obtine o harta si mai detaliata...macar vis-a-vis de POI, daca nu merge la rutare.... este posibil asa ceva ?

#121
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
Ai incercat sa downloadezi POI separat de pe poiplaza.com ?

#122
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View PostIgnition, on May 7 2008, 13:46, said:

Pana la urma am facut downgrade la auto drive hellas de la v1.30 la v.1.20 si acum merge sa transfer harta in Mobile XT...
Cateva intrebari...
1. managmentul POI
In Mapsource am vazut ca la fiecare POI poti selecta un imagine reprezentativa, se poate selecta si o imagine customizata ?
Exista o comunitate unde sunt centralizate sau unde se face schimb de POI adunate in format GPX ?
Da, se poate. Poti de exemplu pune sigla Petrom la toate benzinariile lor (exista asa in RoAD la MOL de exemplu, sau la FLANCO). E destul de simplu...dar trebuie sa stii sa lucrezi cu ele. In principiu, salvezi sigla ca petrom.bmp (exemplu) si o atasezi tuturor co-ordonatelor care determina pozitii de benzinarii Petrom. Totusi, trebuie sa mai citesti...sigla trebuie sa aiba o anumita dimensiune, poi-urile trebuie salvate intr-un singur loc, etc

#123
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.09.2007
Merge instalat garmin + road pe un Stairway OV1-110 ?

#124
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005

View Postcosmineus, on May 7 2008, 23:12, said:

Merge instalat garmin + road pe un Stairway OV1-110 ?

nu.

Edited by mirceacra, 09 May 2008 - 05:51.


#125
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006

View PostIgnition, on May 7 2008, 13:46, said:

Pana la urma am facut downgrade la auto drive hellas de la v1.30 la v.1.20 si acum merge sa transfer harta in Mobile XT...
...

Toate variantele de AutoDriveHellas 1.30 pe cate le-am intalnit au fost in format device (gmapsupp.img), versiunile Mapsource fiind, de fapt, conversii efectuate cu diverse variante ale cgpsmapper. Este posibil ca in procesul de conversie sa apara erori care ar putea duce la problema intalnita de tine. Eu zic sa cauti ADH 1.30 in format device, eventual mai pui langa el o alta harta ca Anavasi sau o combinatie Anavasi + NT2008 sau, si mai bine, Anavasi + Bulgaria (OFRM) pentru cazul ca mergi cu masina.

#126
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View PostAdrian P., on May 9 2008, 09:12, said:

Toate variantele de AutoDriveHellas 1.30 pe cate le-am intalnit au fost in format device (gmapsupp.img), versiunile Mapsource fiind, de fapt, conversii efectuate cu diverse variante ale cgpsmapper. Este posibil ca in procesul de conversie sa apara erori care ar putea duce la problema intalnita de tine. Eu zic sa cauti ADH 1.30 in format device, eventual mai pui langa el o alta harta ca Anavasi sau o combinatie Anavasi + NT2008 sau, si mai bine, Anavasi + Bulgaria (OFRM) pentru cazul ca mergi cu masina.
Un forumist a fost in Grecia de Paste...a folosit ADH 1.30 + Bulgaria OFRM si a fost foarte multumit. Daca cineva a folosit Anavasi+ Bulgaria OFRM ne-ar interesa parerile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate