Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Galerie plante

- - - - -
  • Please log in to reply
1528 replies to this topic

#19
mesterila

mesterila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 16.12.2005
florile mele, atatea cate mai am in urma mutarii ...
si daca tot sunt aici am si o intrebare. dracaena cand am cumparat-o erau toate in vasul ala mic, eu acuma stau si ma intreb, oare nu le trebuie unul mai mare? ca am obs ca cea mica s-a cam lasat ...

Attached Files



#20
bezz

bezz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.09.2006

 mesterila, on Jun 4 2007, 11:39, said:

si daca tot sunt aici am si o intrebare. dracaena cand am cumparat-o erau toate in vasul ala mic, eu acuma stau si ma intreb, oare nu le trebuie unul mai mare? ca am obs ca cea mica s-a cam lasat ...

i-ar face bine un ghiveci mai mare, a mea si-a dublat dimensiunile si "coronamentul"  B)

craciunica mea a inflorit de paste  ^_^  must be the "drugs"  :lol:

#21
zapacitu

zapacitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 23.09.2005
Buna. Eu sunt Anca, si folosesc ID-ul sotului meu pana se activeaza contul meu. Imi place galeria voastra si adaug si eu cateva din plantele mele.
Primele sunt abutiloni obtinuti din seminte, apoi hybiscus obtinuti din ce a tuns mama la ai ei, apoi niste petunii, pe care le-am obtinut tot din semnite. Mai este si o violeta roz, dintr-o frunzulita "furata". Am cateva bougainvillea care nu prea sunt acum inflorite, dar cum infloresc va aduc poze - am galbene, mov, roz deschis si cyclam.
Edit - m-am razgandit, am pus si bougaivillea - de obicei este plina de flori, acum nu are decat vreo 3-4, dar sunt frumoase.

Attached Files


Edited by zapacitu, 10 June 2007 - 17:02.


#22
crista-up

crista-up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.03.2007
postez si eu o parte din plantele mele...
http://s185.photobuc...mediafilter=all

#23
zapacitu

zapacitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 23.09.2005
Mi-a inflorit cactusul!
Anca

Attached Files



#24
mesterila

mesterila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 16.12.2005
ultima prospatura (sper sa reusesc s ao mentin cat mai mult asa) :

Attached Files



#25
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007
De cand nu am mai scris familia de plantute s-a inmultit cu noi membri dar si cu puiuti si bobocei.
Attached File  20.06.2007_102.jpg   239.29K   71 downloadsAttached File  20.06.2007_101.jpg   240.41K   52 downloads
Attached File  20.06.2007_103.jpg   237.47K   85 downloadsAttached File  20.06.2007_061.jpg   235.73K   69 downloads
Attached File  20.06.2007_058.jpg   238.34K   49 downloadsAttached File  20.06.2007_104.jpg   238.05K   122 downloads
Attached File  20.06.2007_100.jpg   236.64K   90 downloads



Gradina mea arata atfel acum:
Attached File  20.06.2007_059.jpg   240.42K   78 downloadsAttached File  20.06.2007_060.jpg   237.3K   48 downloads
Attached File  20.06.2007_066.jpg   238.4K   35 downloadsAttached File  20.06.2007_065.jpg   235.75K   45 downloads
Attached File  20.06.2007_067.jpg   237.8K   37 downloadsAttached File  20.06.2007_068.jpg   237.49K   33 downloads
Attached File  20.06.2007_069.jpg   238.6K   43 downloadsAttached File  20.06.2007_070.jpg   238.68K   35 downloads

Attached Files



#26
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007
Poze le urmatoare le-am postat in speranta ca ma puteti ajuta:
1. Attached File  20.06.2007_063.jpg   237.27K   93 downloads este o calathea crocata, din pacate astazi nu mai are deloc frunze s-au uscat. Au ramas niste ciotulete si ceva care seamana cu noi lastari. Attached File  20.06.2007_064.jpg   239.19K   54 downloads
Credeti ca mai are sanse de supravietuire sau trebuie sa-mi achiitionez alta?
2. Attached File  20.06.2007_062.jpg   242.08K   105 downloads Este ornithogalum dubium sau steaua din Bethleem. Stie cineva ce se intampla cu bulbul dupa ce dispar florile si frunzele? Am citit ca s-ar ingriji precum zambilele, dar eu nu stiu cum se ingrijesc zambilele :confuzzled: , ma puteti ajuta?
3. Attached File  20.06.2007_059.jpg   240.42K   123 downloads Am probleme cu cele 2 calanchoe : le cad frunzele bazale si nu as vrea sa le pierd, ce pot sa fac?

#27
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 Chiquitita, on Jun 20 2007, 18:29, said:

Poze le urmatoare le-am postat in speranta ca ma puteti ajuta:
1.  este o calathea crocata, din pacate astazi nu mai are deloc frunze s-au uscat. Au ramas niste ciotulete si ceva care seamana cu noi lastari. Credeti ca mai are sanse de supravietuire sau trebuie sa-mi achiitionez alta?
2. Este ornithogalum dubium sau steaua din Bethleem. Stie cineva ce se intampla cu bulbul dupa ce dispar florile si frunzele? Am citit ca s-ar ingriji precum zambilele, dar eu nu stiu cum se ingrijesc zambilele :confuzzled: , ma puteti ajuta?
3. Am probleme cu cele 2 calanchoe : le cad frunzele bazale si nu as vrea sa le pierd, ce pot sa fac?

Chiquitita, in primul rand felicitri pentru noile achizitii!  Sa te bucuri de ele!
Acum referitor la cele cu probleme, sa le luam pe rand :
1. Calathea adora umiditatea atmosferica iar lipsa ei duce la uscarea si pierderea frunzelor. Deci pulverizeaza frunzele cu apa in fiecare dimineatza (sau seara daca ai mai mult timp, dar neapara pe racoare nu cand atmosfera e incinsa, pentru ca vei risca sa patezi frunzele). Apoi tine cont ca e o planta setoasa, a carui compost trebuie udat foarte bine vara cam la 2-3 zile, dar dupa ce se usuca foarte putin la suprafata. Nu exagera, deci nu tine compostul/pamantul in permanenta ud sau mocirlos sa nu-i putrezesti radacinile... Daca respecti aceste conditii va da frunze noi. PS. Nu o tine in soare direct dar aseaz-o intr-o locatie luminoas.

2. Ornithogalum se ingrijeste ca majoritatea plantelor cu bulb. Dupa trecerea si uscarea florilor, se continua ingrijirea plantei asemenea celor decorative prin frunze... adica: udare normala spre redus, eventual aplicarea unei doze slabe de ingrasamant la o data 2-3 saptamani. Pe parcurs vei observa ca frunzele vor incepe pe rand sa se usuce. Din aces moment raresti udarea. In momentul in care frunzele s-au uscat de tot si compostul din ghiveci este uscat poti scoate bulbul din ghiveci (uscarea completa a plantei intervine cam dupa cca 2-3 luni de la fanarea florilor (epuizarea infloririi si uscarea lor).  Bulbul il infasori in ziare sau pungi de hartie si il tii la intuneric si racoare (pe cat posibil) pentru cca 2-3 luni. Dupa aceea il poti repune in vegetatie, adica il poti planta in ghiveci cu pamant proaspat si poti incepe udarea progresiv, putin cate putin la interval de cateva zile, pana va iesi tija florala, moment in care se poate spori udarea.

3. Din imaginea postata de tine se pare ca uzi cam prea mult acele kalanchoe. In astfel de cazuri, frunzele de baza incep sa se ingalbeneasca, se inmoaie si cad. Deci aereaza usor pamantul cu un betisor si uda-le cu atentie.
Permite-mi sa mai fac niste atentionari, ca tot am vazut in ultima ta poza cate ceva:
- kohleria aceea micuta si abutilonul la fel de micut sunt puse in ghivece mult prea mari pentru ele... Vor creste foarte incet... iti pot da senzatia ca nu cresc deloc (poate ca ai observat deja acest lucru ?? ;) ) ... Pot spune ca si rodiul putea fi pus in ceva mai mic.
Plantate in ghivece prea mari, florile isi canalizeaza toate resursele in formarea radacinilor pentru a umple spatiul din ghiveci, in detrimentul frunzisului si al florilor care intarzie astfel sa apar.
Permite-mi sa-ti dau un sfat: evita pe cat posibil sa folosesti ghivece patrate; astfel de ghivece au tendinta sa reitna apa la colturi si astfel pamantul poata sa retina prea multa apa... la unele plante apare astfel riscul putrezirii radacinilor.

Acestea fiind spuse, mult succes si reusita cu toate plantele din colectia !

Edited by Valentina30, 21 June 2007 - 16:10.


#28
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007
Mai dragilor eu m-am cam speriat de caldurile astea si am bagat plantutele de pe balcon in casa. Desi nu prea bate soarele ziua pe balcon, ghivecele plantutelor mele erau fierbinti, plantutele erau pleostite, iar trandafirului pitic au inceput sa i se usuce frunzele. Balconul este inchis cu cornier si este foarte cald, asa ca le-am adus in casa unde mai dam drumul la aer conditionat si e o temperatura cat decat acceptabila. Maine revin si cu poze. Sper ca pana atunci sa isi descida coroana Amorphophallus konjac, sa-l vedeti in toata splendoarea. :D

#29
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Ok crista, hai sa completam albumul cu denumirile plantelor .

Spathyphillum aici:  http://s185.photobuc...rent=Imag65.jpg  
Ficus elastica aici:  http://s185.photobuc...ent=Imag061.jpg
Hibiscus (sau trandafir chinezesc) aici:  http://s185.photobuc...ent=Imag059.jpg  
Clorophytum (sau voalul miresei) aici:  http://s185.photobuc...ent=Imag057.jpg  
Zamioculcas aici: http://s185.photobuc...rent=Imag55.jpg  
Sansevieria trifasciata aici:   http://s185.photobuc...ent=Imag055.jpg  
Philondendron pertusum sau Monstera deliciosa (sau filodendron de camera) aici:  http://s185.photobuc...ent=Imag054.jpg    

Dupa cum cred ca ti-ai dat deja seama, in paranteza sunt denumirile populare. :)
Unde ai imagini dublate (adica 2 imagini ale aceleiasi plante), le identifici tu dupa denumirile de mai sus. :)

Edited by Cela, 10 August 2007 - 21:11.


#30
crista-up

crista-up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.03.2007
multumesc mult de tot...imi va fii mult mai usor acum sa le gasesc..asta in cazul in care li se intampla ceva...le-am si schimbat sau la uneleam adugat denumirea... doua plantutze nu le cunosc..
http://s185.photobuc...ent=Imag053.jpg
http://s185.photobuc...ent=Imag072.jpg
ultima dintre ele este ciudata...a primit-o sotul meu si habar nam ce e cu ea..are frunzele carnoase..am vazut ca nu prea se impaca cu apa...iar pe marginea frunzei, face alte frunzulite micuti,sau floricele, care la randul lor fac radacini si apoi cad in ghiveci...unele se prind altele trebuie ajutate...
Multumesc mult inca o data

Edited by crista-up, 27 June 2007 - 13:05.


#31
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 crista-up, on Jun 27 2007, 14:04, said:

multumesc mult de tot...imi va fii mult mai usor acum sa le gasesc..asta in cazul in care li se intampla ceva...le-am si schimbat sau la uneleam adugat denumirea... doua plantutze nu le cunosc..
http://s185.photobuc...ent=Imag053.jpg
http://s185.photobuc...ent=Imag072.jpg
ultima dintre ele este ciudata...a primit-o sotul meu si habar nam ce e cu ea..are frunzele carnoase..am vazut ca nu prea se impaca cu apa...iar pe marginea frunzei, face alte frunzulite micuti,sau floricele, care la randul lor fac radacini si apoi cad in ghiveci...unele se prind altele trebuie ajutate...
Multumesc mult inca o data

Cu placere crista. :).
Planta din prima poza este un pui de palmier...  E foarte mic si din aceasta cauza e mai greu de deosebit dintre speciile de palmieri: poate fi Chamaedorea elegans sau  Chrysalidocarpus lutescens (numit si Areca), aspectul si forma frunzelor ma face sa inclin catre Chamaedorea.
Planta din a doua poza, dupa cum cred ca ti-ai dat seama este o suculenta, deci nu-i place surplusul de apa, tolereaza foarte bine lumina puternica si uscaciunea aerului. Mai precis este vorba de Bryophylum daigremontianum numita si Kalanchoe daigremotiana. In limbaj popular i se mai spune Closca cu pui (datorita desigur nenumaratilor pui mici pe care ii formeaza pe marginile frunzelor). Ingrijirea necesar este ca a oricarei Kalanchoe. :)
Sper ca aceste informatii sa te ajute sa le ingrijesti mai usor...
PS. Daca ai de dat un pui de kalanchoe daigremotiana, sunt amatoare :).

#32
crista-up

crista-up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.03.2007
Valentina30 iti multumesc pentru sfaturi...au sa imi fie de mare ajutor pe viitor pentru ingrijirea florilor...cat despre plantutza ...am de dat si mai multi puii..cu draga inima iti dau...numai sa imi spui cum sa procedez..eu sunt din Timisoara, nu am vazut de unde esti tu...astept sa ma contactezi....

#33
crista-up

crista-up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.03.2007
hehehe mi-au inflorit Sansevieria trifasciata...sau urechiusele de magarus cum le spun eu...dar si hibiscusul are bobocel :D

Attached Files


Edited by crista-up, 05 July 2007 - 19:23.


#34
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 crista-up, on Jul 5 2007, 20:21, said:

hehehe mi-au inflorit Sansevieria trifasciata...sau urechiusele de magarus cum le spun eu...dar si hibiscusul are bobocel :D
Superba sanseveria ta inflorita! Esti o norocoasa... sau mai bine spus o fericita. :) Putine sanseverii infloresc in conditii de apartament. Tocmai din cauza acestui neajuns, aceasta planta este considerata decorativa doar prin frunze.
Iar hibiscusul vad ca are 2 bobocei... sau cel putin asa vad eu in poza afisata de tine. :)
Ofera-i cat mai multa lumina, nu-l muta din loc, pulverizeaza-l pe funze (evita sa-i uzi bobocii) si te va bucura cu multe flori in vara aceasta .

Edited by Valentina30, 06 July 2007 - 06:58.


#35
crista-up

crista-up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.03.2007
multumesc pentru aprecieri...Sansevieria trifasciata a inflorit si anul trecut...infloreste mereu...anul acesta m-a surprins cu atatea flori...cat despre hibiscus...ce pot sa zic..are 2 bobocei..si mai are unu pe alta crenguta..e primul an in care v-a inflorii...lumina are din belsug..este asezat pe terasa..acoperita...dar care e orientata spre est..deci dimineata il incalzeste putin soarele...de pulverizat am incetatat sa il mai pulverizez si asta pentru ca am observat ca frunzele si-au schimbat culoarea...din verde inchis in verde deschis putin cam palid...si am zis ca poate nu i-a placut apa...astept sa vad ce va face in continuare..

#36
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
:proud: introducing Begonia:
Attached File  Foto_099.jpg   864.63K   115 downloads
Attached File  Foto_100.jpg   622.29K   52 downloads
Attached File  Foto_102.jpg   506.71K   42 downloads


(asa arata acum aproximativ o luna jumate. acum s-a cam trecut. mai are cateva flori...)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate