Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Galerie plante

- - - - -
  • Please log in to reply
1528 replies to this topic

#37
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007
2. Ornithogalum se ingrijeste ca majoritatea plantelor cu bulb. Dupa trecerea si uscarea florilor, se continua ingrijirea plantei asemenea celor decorative prin frunze... adica: udare normala spre redus, eventual aplicarea unei doze slabe de ingrasamant la o data 2-3 saptamani. Pe parcurs vei observa ca frunzele vor incepe pe rand sa se usuce. Din aces moment raresti udarea. In momentul in care frunzele s-au uscat de tot si compostul din ghiveci este uscat poti scoate bulbul din ghiveci (uscarea completa a plantei intervine cam dupa cca 2-3 luni de la fanarea florilor (epuizarea infloririi si uscarea lor).  Bulbul il infasori in ziare sau pungi de hartie si il tii la intuneric si racoare (pe cat posibil) pentru cca 2-3 luni. Dupa aceea il poti repune in vegetatie, adica il poti planta in ghiveci cu pamant proaspat si poti incepe udarea progresiv, putin cate putin la interval de cateva zile, pana va iesi tija florala, moment in care se poate spori udarea.
  

Buna! Am revenit dupa concediu si va sa lut pe toti!

@Valentina
Ref. la ce mi-ai spus despre ornithogalum: am respectat instructiunile dar cand a venit vremea sa scot bulbul spre surprinderea mea nu am gasit decat niste bobite umplute cu lichid raspandite in tot pamantul din ghiveci :w00t: Sincer nu stiu ce sa fac. Cred ca in toamna o sa incep sa ud din nou si o sa vedem ceo sa iasa.

#38
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View PostChiquitita, on Aug 4 2007, 14:50, said:

...
Buna! Am revenit dupa concediu si va sa lut pe toti!

@Valentina
Ref. la ce mi-ai spus despre ornithogalum: am respectat instructiunile dar cand a venit vremea sa scot bulbul spre surprinderea mea nu am gasit decat niste bobite umplute cu lichid raspandite in tot pamantul din ghiveci :w00t: Sincer nu stiu ce sa fac. Cred ca in toamna o sa incep sa ud din nou si o sa vedem ceo sa iasa.
Bine ai revenit, Chiquitita!
Exact asa am patit si eu cu ceva timp in urma. Am cumparat de la Auchan, o gloxinie superba cu flori batute. Si , dupa respectarea perioadei de acomodare, necesare oricarei plante proaspat achzitionate, am procedat la schimbarea substratului si a ghiveciului. Spre surpinderea mea, am constatat ca gloxinica mea nu avea bulb, ci doar niste radacini firave. Acest fapt ma face sa cred ca nu a fost plantata corect din bulb, ci din lastari prelevati de la plante mature florifere si fortati sa creasca si sa infloreasca rapid cu diversi stimulatori de inflorire. :) ... asa ca a trebuit sa pun frunze in apa la prins, pentru a ma asigura ca voi avea gloxinie batuta si la anu' . :)

#39
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007

View PostValentina30, on Aug 4 2007, 21:22, said:

Bine ai revenit, Chiquitita!
Exact asa am patit si eu cu ceva timp in urma. Am cumparat de la Auchan, o gloxinie superba cu flori batute. Si , dupa respectarea perioadei de acomodare, necesare oricarei plante proaspat achzitionate, am procedat la schimbarea substratului si a ghiveciului. Spre surpinderea mea, am constatat ca gloxinica mea nu avea bulb, ci doar niste radacini firave. Acest fapt ma face sa cred ca nu a fost plantata corect din bulb, ci din lastari prelevati de la plante mature florifere si fortati sa creasca si sa infloreasca rapid cu diversi stimulatori de inflorire. :) ... asa ca a trebuit sa pun frunze in apa la prins, pentru a ma asigura ca voi avea gloxinie batuta si la anu' . :)

Din pacate eu nu am mai avut frunze sa pun la prins. Deci se pare ca am pierdut-o :samui: .Vanzatorii astia sunt niste.... :cursing:

#40
aleca88

aleca88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.07.2007

View Postzapacitu, on Jun 17 2007, 11:57, said:

Mi-a inflorit cactusul!
Anca


sunt mai mult decat superbi! :worthy:

#41
aleca88

aleca88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.07.2007
prima e o floare de gardenie(km neclara),apoi o "urechelnita"-denumirea populara,pe cealalta nu o stiu,bujori roz,un trandafir,... ,alta poza neclara-mimosa pudica si 2 petunii

Attached Files



#42
crista-up

crista-up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.03.2007
bine vam regasit...dupa vacanta binemeritata, zic eu, m-am inors si nu asa pur si simplu, ci si cu cateva plante noi adunate de prin locurile colindate...
prima este un athrium, celelalte 2 sunt 2 cycas revoluta, una mai mare, alta mai mica, urmatoarea este copacelul butelie, ficus Benjamina, un mandarin, o Tillandsi cyanea, Pachira Aquatica, Ficus Banjamina natasja, Ficus Microcarpa sau Ginseng, Lavanda frantuzeasca, lavanda Croata, Rozmarin, si plantute la care nu am denumire...

Attached Files



#43
crista-up

crista-up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.03.2007
am uitat de ea..sie si primita de la sot:)

Attached Files



#44
vilutza

vilutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.08.2007

View PostCela, on Dec 5 2006, 02:03, said:

Steaua ªerifului
E o floare deosebita!! Doar ca miroase urat! <_<

#45
vilutza

vilutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.08.2007

View Postcrista-up, on Aug 20 2007, 16:50, said:

Ce frumoase floriiiiiiiiiiiiii!! Esti de laudat ca ai grija de ele!!

#46
sini4910

sini4910

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 08.07.2007
cine ma ajuta sa pun si eu poze cu florile mele aici?(mentionez ca nu stiu engleza)

#47
crista-up

crista-up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.03.2007

View Postsini4910, on Aug 21 2007, 11:31, said:

cine ma ajuta sa pun si eu poze cu florile mele aici?(mentionez ca nu stiu engleza)
sini4910 am incercat sa iti fiu de ajutor...acum asteptam sa ne arati si tu pozele tale...sper sa te descurci
vilutza..mersi mult pentru aprecieri...si cand ma gandesc ca poate la anu o sa ma si gradina...o sa vad atunci daca mai pot ingriji si mai multe flori...eu zic ca da...o sa vedem:)

#48
sini4910

sini4910

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 08.07.2007

View Postsini4910, on Aug 21 2007, 11:31, said:

cine ma ajuta sa pun si eu poze cu florile mele aici?(mentionez ca nu stiu engleza)

Multumesc,fetelor. Am reusit.De fapt nu a fost greu ,dar nu stiam despre ce e vorba.

Attached Files


Edited by Cela, 22 August 2007 - 09:12.


#49
sini4910

sini4910

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 08.07.2007

View Postsini4910, on Aug 21 2007, 18:51, said:

Multumesc,fetelor. Am reusit.De fapt nu a fost greu ,dar nu stiam despre ce e vorba.

Attached Files



#50
crista-up

crista-up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.03.2007
draga mea ma bucur ca ai reusit sa atasezi pozele cu plantele tale...ai niste plante minunate...sa iti traiasca si sa te bucuri de ele..

#51
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Pun si eu poze cu florile mele mult iubite  :rolleyes:

Attached Files



#52
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Si inca...

Attached Files



#53
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
si ultimele, dar nu cele din urma  :P

Attached Files



#54
sini4910

sini4910

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 08.07.2007
Frumoase flori ai anna's. Te invidiez atat pentru ele cat si pentru locul unde stai.Totusi am o nedumerire referitoare la pozele 1 si 4 (cactusii):cum pot creste asa flori in asa ghivece?

rectific:8si 9 in loc de 4

Edited by Cela, 05 September 2007 - 11:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate