Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Sfanta Treime

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9356 replies to this topic

#541
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Deuteronomul 6:4
Ascultă, Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este singurul Domn.

1=1

in trinitate ecutia satanica :1+1+1=1 :naughty:

#542
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010
Matei 12:36-37 - Vă spun că, în ziua judecății, oamenii vor da socoteală de orice cuvânt nefolositor, pe care-l vor fi rostit. Căci din cuvintele tale vei fi scos fără vină, și din cuvintele tale vei fi osândit.

Efeseni 4:6 - Este un singur Dumnezeu și Tată al tuturor, care este mai presus de toți, care lucrează prin toți și care este în toți.

Ioan 5:22 - Tatăl nici nu judecă pe nimeni, ci toată judecata a dat-o Fiului,

1 Ioan 2:1 - Copilașilor, vă scriu aceste lucruri, ca să nu păcătuiți. Dar dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor (Sau Avocat. Grecește: Paraclet, adică apărător, ajutor.), pe Isus Hristos, Cel neprihănit.


#543
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

Ioan 5:22 - Tatăl nici nu judecă pe nimeni, ci toată judecata a dat-o Fiului,

Ioan 12:47
Dacă aude cineva cuvintele Mele și nu le păzește, nu Eu îl judec; căci Eu n-am venit să judec lumea, ci să mântuiesc lumea.
Ioan 5.45; Ioan 8.15-26; Ioan 3.17;
Ioan 12:48
Pe cine Mă nesocotește și nu primește cuvintele Mele, are cine-l osândi: Cuvântul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osândi în ziua de apoi.

Ioan 13:13
Voi Mă numiți ,Învățătorul și Domnul', și bine ziceți, căci sunt.

Deuteronomul 6:4
Ascultă, Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este singurul Domn.

Și nimeni nu poate zice: "Isus este Domnul", decât prin Duhul Sfânt.



#544
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmizerabilu, on 4th April 2010, 21:38, said:

Ioan 12:47
Dacă aude cineva cuvintele Mele și nu le păzește, nu Eu îl judec; căci Eu n-am venit să judec lumea, ci să mântuiesc lumea.

Inca o proba ca nu stii sa citesti Biblia!
Este vorba de ziua judecatii si nu când Isus Hristos a venit pe pamânt sa se jertfeasca pentru noi!

Daniel 7:8 - El va rosti vorbe de hulă împotriva Celui Prea Înalt, va asupri pe sfinții Celui Prea Înalt, și se va încumeta să schimbe vremurile și legea; și sfinții vor fi dați în mâinile lui timp… de o vreme, două vremuri, și o jumătate de vreme.

#545
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

Inca o proba ca nu stii sa citesti Biblia!
Este vorba de ziua judecatii si nu când Isus Hristos a venit pe pamânt sa se jertfeasca pentru noi!

Inca o proba ca ai invatat Biblia pe orizontala ...adica de la oameni ...

Ioan 5:24
Adevărat, adevărat vă spun, că cine ascultă cuvintele Mele, și crede în Cel ce M-a trimis, are viața veșnică, și nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viață.

Seminariile teologice pot fi inchise ...ele doar va incurca .

#546
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmizerabilu, on 4th April 2010, 21:45, said:

Inca o proba ca ai invatat Biblia pe orizontala ...adica de la oameni ...

Ioan 5:24
Adevărat, adevărat vă spun, că cine ascultă cuvintele Mele, și crede în Cel ce M-a trimis, are viața veșnică, și nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viață.

Seminariile teologice pot fi inchise ...ele doar va incurca .

Dumneata contrazici Biblia!

Luca 11:52 - Vai de voi, învățători ai Legii! Pentru că voi ați pus mâna pe cheia cunoștinței: nici voi n-ați intrat, iar pe cei ce voiau să intre, i-ați împiedicat să intre.

Marcu 7:7,8 - Degeaba Mă cinstesc ei, dând învățături care nu sunt decât niște porunci omenești. Voi lăsați porunca lui Dumnezeu, și țineți datina așezată de oameni, precum: spălarea ulcioarelor și a paharelor, și faceți multe alte lucruri de acestea.

#547
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Isaia 33:22
Căci Dumnezeu este Judecătorul nostru, Dumnezeu este Legiuitorul nostru, Dumnezeu este Împăratul nostru: El ne mântuiește! :thumbup:

Ioan 5:46
Căci, dacă ați crede pe Moise, M-ați crede și pe Mine, pentru că el a scris despre Mine.

"Vă rătăciți! Pentru că nu cunoașteți nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu.


Aia cu invatatorii legii e contra teologilor si fariseilor ...sabatisti ... :naughty:

Stii care este taina sf treimi ?

Este ca ea nu exista ,e teapa care v-a tras-o Satan la Niceea !V-a reintrodus inapoi in paganism ,iar EGW inapoi la Lege ... :nonobad:

#548
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010
Isaia 59:1,2 - Nu, mâna Domnului nu este prea scurtă ca să mântuiască, nici urechea Lui prea tare ca să audă, ci nelegiuirile voastre pun un zid de despărțire între voi și Dumnezeul vostru; păcatele voastre vă ascund Fața Lui și-L împiedică să v-asculte!

Proverbe 28:26 - Cine se încrede în inima lui este un nebun, dar cine umblă în înțelepciune va fi mântuit.

Psalmi 111:7,8 - Lucrările mînilor Lui sînt credincioșie și dreptate; toate poruncile Lui sînt adevărate, întărite pentru vecinicie, făcute cu credincioșie și neprihănire.

Ioan 14:15 - Dacă Mă iubiți, veți păzi poruncile Mele.

Romani 10:17 - Astfel, credința vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvântul lui Hristos.

Ioan 17:3 - Și viața veșnică este aceasta: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat și pe Isus Hristos, pe care L-ai trimis Tu.

Edited by CMVD, 04 April 2010 - 21:07.


#549
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

Ioan 17:3 - Și viața veșnică este aceasta: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat și pe Isus Hristos, pe care L-ai trimis Tu.

1 Ioan 5:20
Știm că Fiul lui Dumnezeu a venit, și ne-a dat pricepere să cunoaștem pe Cel ce este adevărat. Și noi suntem în Cel ce este adevărat, adică în Isus Hristos, Fiul Lui. El este Dumnezeul adevărat și viața veșnică. :first:

:band:

#550
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010
1 Tesaloniceni 5:21 - Ci cercetați toate lucrurile, și păstrați ce este bun.

2 Tesaloniceni 2:10-12 - și cu toate amăgirile nelegiuirii pentru cei ce sunt pe calea pierzării, pentru că n-au primit dragostea adevărului ca să fie mântuiți. Din această pricină, Dumnezeu le trimite o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună: pentru ca toți cei ce n-au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osândiți.

#551
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Și nimeni nu poate zice: "Isus este Domnul", decât prin Duhul Sfânt.

Marturia voastra catolica ,o are si Satan!

Isus este Fiul lui Dumnezeu ...daca nu stii cine este de fapt ISUS ,marturia este incomplecta !
Oricine stie asta ...intreaba-i si pe atei si pe indieni ///

http://www.scribd.co...espre-Trinitate

Calvin Beisner, un autor evanghelic cunoscut, a scris în cartea sa intitulată Dumnezeu în trei persoane că în perioada apostolică nimeni n-a făcut vreo referire clară cu privire la vreo Trinitate, și că în timpul primelor două secole s-a susținut monoteismul. Scriitorii din vremea post-apostolică au susțint conceptul singularității lui Dumnezeu așa cum se găsea în Vehiul Testament.
Ca cineva să accepte doctrina Trinității, el trebuie mai întâi să creadă ceea ce Biserica Romano Catolică susține în privința Tradiției. Această doctrină declară că apostolii n-au avut tot adevărul lui Dumnezeu și că doctrinele pe care Biserica le-a formulat DUPĂ CE a fost scrisă Biblia trebuie să fie considerate la fel de importante ca adevărurile învățate în mod explicit în Biblie.

#552
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010
Conceptul trinitatii a aparut de la primii crestini care au vazut cum trei (3) persoane se intituleaza Dumnezeu si nu la o întrunire!

Ioan 8:29 - Cel ce M-a trimis, este cu Mine; Tatăl nu M-a lăsat singur, pentru că totdeauna fac ce-I este plăcut.

Evrei 10:7 - Atunci am zis: „Iată-Mă (în sulul cărții este scris despre Mine), vin să fac voia Ta, Dumnezeule!

Evrei 12:1,2 - Și noi, dar, fiindcă suntem înconjurați cu un nor așa de mare de martori, să dăm la o parte orice piedică, și păcatul care ne înfășoară așa de lesne, și să alergăm cu stăruință în alergarea care ne stă înainte. Să ne uităm țintă la Căpetenia și Desăvârșirea credinței noastre, adică la Isus, care, pentru bucuria care-I era pusă înainte, a suferit crucea, a disprețuit rușinea, și stă la dreapta scaunului de domnie al lui Dumnezeu.

Edited by CMVD, 04 April 2010 - 21:25.


#553
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
http://www.laodicea....es/Page1239.htm

Situl de sus ...scris de catre adventisti . :thumbup:

#554
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmizerabilu, on 4th April 2010, 22:26, said:

http://www.laodicea....es/Page1239.htm

Situl de sus ...scris de catre adventisti . :thumbup:

Eu citez Biblia, nu vin cu situri, etalonul meu este Biblia si doar ea!

Isaia 8:20 - La lege și la mărturie!” Căci dacă nu vor vorbi așa, nu vor mai răsări zorile pentru poporul acesta.

Ieremia 15:16 - Când am primit cuvintele Tale, le-am înghițit; cuvintele Tale au fost bucuria și veselia inimii mele, căci după Numele Tău sunt numit, Doamne, Dumnezeul oștirilor!

Apocalipsa 1:3 - Ei cântau cântarea lui Moise, robul lui Dumnezeu, și cântarea Mielului. Și ziceau: „Mari și minunate sunt lucrările tale, Doamne Dumnezeule, Atotputernice! Drepte și adevărate sunt căile Tale, Împărate al Neamurilor!

Edited by CMVD, 04 April 2010 - 21:30.


#555
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

Eu citez Biblia, nu vin cu situri, etalonul meu este Biblia si doar ea!

Curios ,pai teologii trinitari renumiti recunosc ca nu scrie despre trinitate in Biblie ,ci ea a fost un concept preluat de la filozofii greci si orientali .

Învățătorii bisericii care au venit din păgânitate, au rămas la temă, dar nu și la singurul adevăr mărturisit în întreaga Scriptură. Cu concepțiile lor babiloniene, egiptene și grecești despre zei, ei au produs o greșeală de neiertat, care nu a mai putut fi corectată niciodată și care a ajuns regulă de învățătură adoptată de aproape toate bisericile. Ei au stabilit teza paradoxală, dar total nebiblică, că Fiul a existat deja în cer ca persoană divină individuală și că Fiul preexistent a fost născut apoi pe pământ. Unde este scris acest lucru în Biblie?

De multe ori se argumentează cu trimiterea Fiului, fără să se înțeleagă că Fiul a fost înainte Cuvântul, Logosul. Nu este scris:La început era Fiul, ci: La început era Cuvântul  Sži Cuvântul s-a făcut trup.
În tot Vechiul Testament, Dumnezeu a trimis slujitorii și proorocii Săi. Moise a fost un bărbat trimis de Dumnezeu: DOMNUL Dumnezeul evreilor, m-a trimis la tine, să-ți spun: ,Lasă poporul Meu să plece&(Exod 7:16).

Ioan Botezătorul a fost trimis de Dumnezeu, după cum am amintit deja, ca premergător al DOMNULUI: Iată, trimit înaintea Ta pe solul Meu, care Îți va pregăti calea  (Mar. 1:2).
Sži cei doisprezece apostoli au fost trimiși (Mat. 10:5), la fel și cei șaptezeci (Luca 10:1); Pavel a fost trimis, așa cum i s-a spus:Du-te, căci te voi trimite departe la neamuri (Fap. 22:21).

DOMNUL însuși a spus: Adevărat, adevărat, vă spun că, cine primește pe acela pe care-l trimit Eu, pe Mine Mă primește; și cine Mă primește pe Mine, primește pe Cel ce M-a trimis pe Mine.(Ioan 13:20).
AȘA VORBEȘTE DOMNUL: Cum M-a trimis pe Mine Tatăl, așa vă trimit și Eu pe voi. (Ioan 20:21).
De aceea, iată, vă trimit prooroci, înțelepți și cărturari. (Mat. 23:34).
Ierusalime, Ierusalime, care omori pe prooroci și ucizi cu pietre pe cei trimiși la tine!(Mat. 23:37). Toți aceștia care au fost trimiși, au fost născuți aici, pe pământ, la fel ca Fiul lui Dumnezeu. Astfel a putut El să spună: Tatăl care M-a trimis, este cu Mine.(Ioan 8:16).


Permiteți-ne să mai cităm câteva lucrări istorice care se ocupă de această temă. Acestea vor ajuta pe fiecare să reflecteze puțin și poate îi va scoate pe mulți din siguranța de sine. În lucrarea istorică The paganism in our Christianity, este scrisă o afirmație demnă de amintit: Această noțiune trinitateîși are originea numai în păgânism.

În Encyclopaedia of Religion este scris:Teologii de astăzi sunt de acord că învățătura trinitară nu este de găsit în Biblia ebraică. Mai departe găsim mărturia: Teologii sunt de aceeași părere și anume, că nici Noul Testament nu conține o învățătură clară despre trinitate.
Iezuitul Fortmann scrie în cartea sa The Triune God:Scriitorii Noului Testament  nu ne spun nimic despre o învățătură trinitară formală sau formulată, despre o învățătură clară că într-un Dumnezeu sunt trei persoane divine la fel de mari. Nimic nu ne arată că vreun scriitor al Bibliei ar fi presupus o trinitate în dumnezeire.

În New Encyclopaedia Britannica se face observația:Nici cuvântultrinitate și nici învățătura despre aceasta nu este de găsit în Noul Testament.

În Encyclopaedia of Religion and Ethics este scris: La început, credința creștină nu a fost trinitară.  Nu a fost așa nici în timpul apostolilor și nici în perioada următoare lor, după cum rezultă din Noul Testament și din alte scrieri ale creștinilor de la început.

În New Catholic Encyclopaedia, citim:Formularea Un Dumnezeu în trei persoane s-a impus abia la sfârșitul sec. al-IV-lea, nefiind acceptată până atunci în viața și mărturia credinței creștine.

În Encyclopaedia Americana găsim această exprimare plină de miez: Învățătura trinitară a sec. al-IV-lea nu oglindește corect învățătura primilor creștini despre natura lui Dumnezeu; dimpotrivă, ea a deviat de la această învățătură.

Cu multe secole înainte de Hristos, a existat în Babilon și în Asiria triade sau treimi. Despre o astfel de triadă din regiunea Mesopotamiei ne relatează Encyclopaedia Larousse of Mythology: Universul a fost împărțit în trei părți, fiecare parte a devenit domeniul de stăpânire al unui Dumnezeu. Triada marilor dumnezei.

Istoricul Will Durand a făcut următoarea observație: Creștinismul nu a distrus păgânismul, ci l-a preluat în sine.  Închipuirile despre o trinitate divină provin de la egipteni.

În cartea The Symbolism of Hindhu Gods and Rituals, se spune despre o trinitate a hindușilor care a existat cu multe secole înainte de Hristos: Unul dintre dumnezeii trinității este Shiva; el este distrugătorul. Ceilalți doi dumnezei sunt Brahma, creatorul și Vishnu, susținătorul.

Lucrarea The Church of the First Three Centuries face un rezumat:Învățătura despre trinitate a apărut treptat și relativ târziu. Ea provine dintr-un izvor care le este complet străin scrierilor iudaice și creștine, luând forme succesive și fiind în final anexată creștinismului de către părinții bisericii, influențați de Platon.

New Schaff-Herzog Encyclopaedia of Religious Knowledge confirmă:  Istoricul Will Durand a făcut următoarea observație:Creștinismul nu a distrus păgânismul, ci l-a preluat în sine.  Închipuirile despre o trinitate divină provin de la egipteni.

Ce mărturie puternică din diferite surse! Fie ca aceste mărturii limpezi să-l aducă pe fiecare cititor să reflecteze.

#556
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmizerabilu, on 4th April 2010, 22:58, said:

Curios ,pai teologii trinitari renumiti recunosc ca nu scrie despre trinitate in Biblie ,ci ea a fost un concept preluat de la filozofii greci si orientali .

Repet: cine studiaza Biblia asa cum recomanda Dumnezeu, descopera trei (3) persoane care se intituleaza Dumnezeu!

Primii crestini, au gasit unica solutie în conceptul de trinitate. Înca trebuie sa studiezi Biblia în prezenta Sfântului Duh ca sa-ti dai seama în ce capcana esti.

Proverbe 16:25 - Multe căi i se par bune omului, dar la urmă duc la moarte.

1 Corinteni 2:13 - Și vorbim despre ele nu cu vorbiri învățate de la înțelepciunea omenească, ci cu vorbiri învățate de la Duhul Sfânt, întrebuințând o vorbire duhovnicească pentru lucrurile duhovnicești.

Edited by CMVD, 04 April 2010 - 22:08.


#557
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Sa inteleg ca Duhul Sfant omoara ereticii ?
Biserica de stat imperiala trinitara a omorat peste 23 milioane de oameni ,ptr ca nu au crezut in crestinismul trinitar !
Halal duh sfant .... :naughty:
Pana acum am reusit prin Harul lui Dumnezeu sa deschid mintea la sute de oameni ,chiar adventisti ,baptisti ,penti ,martori ...care mi-au multimit si inca imi mai multumesc si azi .Si azi se intreaba cum de s-au lasat inselati de o dogma pagana catolica ?

Istoricul Will Durand a făcut următoarea observație: Creștinismul nu a distrus păgânismul, ci l-a preluat în sine. :console:

#558
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmizerabilu, on 4th April 2010, 23:13, said:

Sa inteleg ca Duhul Sfant omoara ereticii ?
Biserica de stat imperiala trinitara a omorat peste 23 milioane de oameni ,ptr ca nu au crezut in crestinismul trinitar !
Halal duh sfant .... :naughty:
Pana acum am reusit prin Harul lui Dumnezeu sa deschid mintea la sute de oameni ,chiar adventisti ,baptisti ,penti ,martori ...care mi-au multimit si inca imi mai multumesc si azi .Si azi se intreaba cum de s-au lasat inselati de o dogma pagana catolica ?

Istoricul Will Durand a făcut următoarea observație: Creștinismul nu a distrus păgânismul, ci l-a preluat în sine. :console:

Care este explicatia ta la dovezile Biblice? Ai curaj sa te pronunti?

Edited by CMVD, 04 April 2010 - 22:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate