Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Sfanta Treime

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9353 replies to this topic

#1351
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Scurt și concis, cum categorisești tu, dar într-o paradigmă de neînțeles, absurdă și contradictorie, asta ai din partea trinitarilor.

Credința mea e simplă. Ușor de înțeles. Un singur Dumnezeu peste toți, Efeseni 4:6, deci un singur Cap al tuturor, 1 Corinteni 11:3. Acesta este Dumnezeul din Vechiul testament, unic. El a trimis pe singurul său Fiu, ca să moară pentru păcatele noastre, și, după ce L-a făcut desăvîrșit prin suferința pe care i-a dat-o să o sufere, a devenit Mare Preot, Domn și Mântuitor al nostru. Prin El ne raportăm noi la Tatăl, fiindcă Tatăl a dat ca Numele Isus să fie singurul în care să avem mîntuire.

#1352
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
adica Duhul si Tatal desemneaza pe aceeasi persoana/fiinta/chestie. adica Duhul/Tatal e Dumnezeu.
iar Fiul, adica Isus, adica Cuvantul, nu e Dumnezeu. Fiul/Isus/Cuvantul nu e Dumnezeu.

am inteles bine ce zici?

Edited by criztu, 13 April 2018 - 18:28.


#1353
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,104
  • Înscris: 10.09.2008

1 Corinteni 8

5 Căci chiar dacă ar fi aşa numiţi „dumnezei” fie în cer, fie pe pământ (cum şi sunt în adevăr mulţi „dumnezei” şi mulţi „domni”),
6 totuşi pentru noi nu este decât un singur Dumnezeu: Tatăl, de la care vin toate lucrurile şi pentru care trăim şi noi, şi un singur Domn: Isus Hristos, prin care sunt toate lucrurile, şi prin El şi noi.


De ce este Isus Domn?

Faptele 2

36 Să ştie bine, dar, toată casa lui Israel, că Dumnezeu a făcut Domn şi Hristos pe acest Isus pe care L-aţi răstignit voi.”



#1354
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Postcriztu, on 13 aprilie 2018 - 18:28, said:

iar Fiul, adica Isus, adica Cuvantul, nu e Dumnezeu. Fiul/Isus/Cuvantul nu e Dumnezeu.
am inteles bine ce zici?
Nu este Dumnezeul tuturor, adică nu este Dumnezeu în sens absolut. Nu este Capul unic, nici Domn prin Sine însuși. Este pus acolo de Tatăl și puterea/autoritatea îi este dată, ca și ”viața în Sine”, adică nemurirea absolută. Prin puterea primită, Isus este Dumnezeu fiindcă Tatăl i-a dat această autoritate.
Deci Tatăl e Dumnezeul atotțiitor prin Sine însuși, Fiul Isus este Dumnezeu prin puterea primită de la Tatăl.
Nu este greu de înțeles. Trebuie să începi cu începutul: termenl Dumnezeu nu este numele unei ființe. Nu este nume ci titlu. Nu înțeleg cum de vă scapă aceste chestiuni atât de evidente vouă, unor persoane atât de inteligente și citite! Posted Image

Dacă vrei să accepți, Isus este ființa pecetluită de Tatăl, devenind Apostol și Mare Preot.(Ioan.6:27)

#1355
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postdark, on 13 aprilie 2018 - 19:35, said:

Nu este greu de înțeles. Trebuie să începi cu începutul: termenl Dumnezeu nu este numele unei ființe. Nu este nume ci titlu. Nu este nume ci titlu. Nu înțeleg cum de vă scapă aceste chestiuni atât de evidente vouă, unor persoane atât de inteligente și citite!

Chiar sunt curios unde in Biblie, se afirma ca Dumnezeu e un titlu, iar nu o fiinta.
Eu din cate pot sa-mi dau seama, din primul verset al Bibliei, Dumnezeu creeaza cerurile si pamantul, deci nu e vorba de un titlu, ci de cineva, o fiinta.

Edited by criztu, 13 April 2018 - 20:49.


#1356
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,104
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 13 aprilie 2018 - 19:35, said:

Nu este Dumnezeul tuturor, adică nu este Dumnezeu în sens absolut. Nu este Capul unic, nici Domn prin Sine însuși. Este pus acolo de Tatăl și puterea/autoritatea îi este dată, ca și ”viața în Sine”, adică nemurirea absolută. Prin puterea primită, Isus este Dumnezeu fiindcă Tatăl i-a dat această autoritate.
Deci Tatăl e Dumnezeul atotțiitor prin Sine însuși, Fiul Isus este Dumnezeu prin puterea primită de la Tatăl.
Nu este greu de înțeles. Trebuie să începi cu începutul: termenl Dumnezeu nu este numele unei ființe. Nu este nume ci titlu. Nu înțeleg cum de vă scapă aceste chestiuni atât de evidente vouă, unor persoane atât de inteligente și citite! Posted Image

Dacă vrei să accepți, Isus este ființa pecetluită de Tatăl, devenind Apostol și Mare Preot.(Ioan.6:27)

Eu cred că ar fi mai inteligibil și pentru trinitarieni să spui că Isus nu este Dumnezeu, ci Domn.
Este ”un singur Dumnezeu, Tatăl” (1 Cor. 8:6) În asta constă monoteismul.

#1357
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Postcriztu, on 13 aprilie 2018 - 20:46, said:

Chiar sunt curios unde in Biblie, se afirma ca Dumnezeu e un titlu, iar nu o fiinta.
Eu din cate pot sa-mi dau seama, din primul verset al Bibliei, Dumnezeu creeaza cerurile si pamantul, deci nu e vorba de un titlu, ci de cineva, o fiinta.

”Dumnezeu” este titlul ființei care îl poartă. Ce e așa de greu de priceput?
Dummnezeu vine din Domnul + Zeu.

Ca să zici că acest termen identifică doar o singură Ființă unică fiind numele speciei ei, ar însemna ca Biblia să nu mai folosească acest termen decât în acest context, totuși cunoști faptul că Biblia folosește termenul elohim/theos în contexte variate, la entități la care nu te-ai fi așteptat, spre exemplu, chiar la diavol !

View Postlogic1, on 13 aprilie 2018 - 21:02, said:


Eu cred că ar fi mai inteligibil și pentru trinitarieni să spui că Isus nu este Dumnezeu, ci Domn.
Este ”un singur Dumnezeu, Tatăl” (1 Cor. 8:6) În asta constă monoteismul.

Dacă exprimăm opțiunea la modul absolut, Isus nu este Dumnezeu fiindcă unul singur este Dumnezeu (repet, în înțeles absolut). Isus e Domnul.

View Postlogic1, on 13 aprilie 2018 - 21:02, said:

Este ”un singur Dumnezeu, Tatăl” (1 Cor. 8:6) În asta constă monoteismul.

Exprimarea biblică este fără echivoc: ”este un singur Dumnezeu al tuturor”, adică Tatăl. Iată monoteismul atât de dorit de unii!

#1358
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postdark, on 13 aprilie 2018 - 21:16, said:

”Dumnezeu” este titlul ființei care îl poartă. Ce e așa de greu de priceput?
Dummnezeu vine din Domnul + Zeu.

Dumnezeu il traduce pe Elohim. Elohim a creat cerurile si pamantul. Unde in Biblie se precizeaza ca Elohim e doar titlu. Ma interes


View Postdark, on 13 aprilie 2018 - 21:16, said:

Ca să zici că acest termen identifică doar o singură Ființă unică fiind numele speciei ei, ar însemna ca Biblia să nu mai folosească acest termen decât în acest context, totuși cunoști faptul că Biblia folosește termenul elohim/theos în contexte variate, la entități la care nu te-ai fi așteptat, spre exemplu, chiar la diavol !

Unde in Biblie e folosit termenul Elohim pentru diavol. Chiar sunt curios.

Edited by criztu, 13 April 2018 - 22:07.


#1359
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Postcriztu, on 13 aprilie 2018 - 22:07, said:

Unde in Biblie e folosit termenul Elohim pentru diavol. Chiar sunt curios.

2 Cor 4:4

te ajută să înțelegi semnificația termenului! Posted Image

#1360
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postdark, on 13 aprilie 2018 - 22:19, said:

2 Cor 4:4

te ajută să înțelegi semnificația termenului! Posted Image

Imi pare rau, in Corinteni nu exista cuvantul Elohim si nici vreo mentiune despre 'diavol'.
In opinia mea, si fii antena cum e posibil ca opinia sa fie nu o intelegere precisa si corecta, deci in opinia mea, 2Corinteni 4:4 se refera la Dumnezeu, iar nu la vreun diavol.
Dumnezeul acestei vieti (theos tou aionos), este Dumnezeu cel ce e intrupat, si traieste in materie, pana este eliberat din materie la moarte, si se naste in spirit.
De aceea exista a doua moarte, cea in care dupa moartea cea dintai, esti judecat, si daca nu esti gasit ca corespunzi standardului de calitate, HARSHT! moartea a doua.

Edited by criztu, 13 April 2018 - 22:49.


#1361
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Postcriztu, on 13 aprilie 2018 - 22:23, said:

Imi pare rau, in Corinteni nu exista cuvantul Elohim si nici vreo mentiune despre 'diavol'.

Nu comentez că e off topic, dar schimbăm exemplul, ai ”elohim” pentru Moise, om, la Exod 7:1.Posted Image

#1362
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postdark, on 14 aprilie 2018 - 09:47, said:

Nu comentez că e off topic, dar schimbăm exemplul, ai ”elohim” pentru Moise, om, la Exod 7:1.Posted Image

Iar imi pare rau, dar iar e problema de dualitate. Tu imi arati sensul profan, si ignori sensul sacru.
"Moshe, te-am facut Dumnezeu pentru Faraon, iar Aron va fi profetul tau".
In intelegerea mea, Dumnezeu efectiv se intruchipeaza in Moshe.
Dumnezeu efectiv actioneaza inauntrul creatiei, prin Moshe: desparte ape, transforma un toiag intr-o fiinta vie, magica, and shit.
Numai Dumnezeu poate face viu din neviu. Deci Dumnezeu se manifesta prin corpul de carne numit "Moshe".

"Te-am facut Dumnezeu" e la fel ca "Aron va fi profet":
"profet" nu e doar un titlu, iar Aron nu de fapt nu e profet, ci doar a primit un titlu, el fiind shofer de tir.
"Dumnezeu" nu e doar un titlu, iar Moshe e de fapt nu Dumnezeu, ci doar un patron de restaurant.

Toti de fapt suntem Dumnezeu, copii ale celui Cel Mai Inalt - psalm 82:6

Edited by criztu, 14 April 2018 - 10:44.


#1363
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Tu spui că Isus este învelișul de carne al lui Dumnezeu, Biblia arată că Isus este o entitate care are ca Dumnezeu, același Dumnezeu pe care îl avem și noi - Efeseni 1:17, Ioan 20:17.
Ce faci tu este...pură filozofie!
Isus s-a rugat cuiva, a implorat pe Cineva, a vorbit cu Cineva din Ceruri! El fiind...pe pământ. Și după Înviere, Biblia îl prezintă alături de Cineva pe care-L numește...tot Dumnezeul său - Apoc. 3:12.

#1364
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postdark, on 14 aprilie 2018 - 10:37, said:

Tu spui că Isus este învelișul de carne al lui Dumnezeu, Biblia arată că Isus este o entitate care are ca Dumnezeu, același Dumnezeu pe care îl avem și noi - Efeseni 1:17, Ioan 20:17.
Ce faci tu este...pură filozofie!
Isus s-a rugat cuiva, a implorat pe Cineva, a vorbit cu Cineva din Ceruri! El fiind...pe pământ. Și după Înviere, Biblia îl prezintă alături de Cineva pe care-L numește...tot Dumnezeul său - Apoc. 3:12.

Pardon. Cand Isus il invie pe Lazarus, nu se roaga, nu imploara, ci afirma:
– Eu sunt învierea şi viaţa. Cel ce crede în Mine va trăi chiar dacă moare. 26 Şi oricine trăieşte şi crede în Mine nu va muri niciodată. Crezi lucrul acesta? - Ioan 11:25

Isus este insusi Dumnezeu (spiritul), inauntrul creatiei (carnea).
Dificultatea deci, e in a intelege ca tu cand vorbesti cu mine, sau cu Isus, sau cu Moshe, tu vorbesti cu 3 chestii in acelasi timp: Spiritul, Carnea, Cuvantul.

Cred ca marele salt pe care il face doctrina crestina in VT si NT, e sa le explice la profani, ca omul nu e carnea si osul: i-ai dat un topor in cap, si puf! s-a terminat existenta.
Marele salt pe care il face doctrina crestina, e sa le explice la profani, ca spiritul e etern, si prins in carne doar inauntrul creatiei, in aceasta lume.
D'aia e bagat personajul Isus intr-o poveste, ca sa moara ca orice om, si apoi sa invie, si sa se arate getilor dupa 3 ani de stat ascuns in munte: exista viata dupa moarte!

Edited by criztu, 14 April 2018 - 10:57.


#1365
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Teoria ta e logică, bună, frumoasă, dar cu totul nebiblică.

Isus a luat din nou cuvantul si i-a zis: "Ferice de tine, Simone, fiul lui Iona; fiindca nu carnea si sangele ti-a descoperit lucrul acesta, ci Tatal Meu care este in ceruri. (Mat.16:17)

Unde era Dumnezeu Tatăl și unde...Isus, în același timp?

#1366
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postdark, on 14 aprilie 2018 - 10:57, said:

Teoria ta e logică, bună, frumoasă, dar cu totul nebiblică.
Isus a luat din nou cuvantul si i-a zis: "Ferice de tine, Simone, fiul lui Iona; fiindca nu carnea si sangele ti-a descoperit lucrul acesta, ci Tatal Meu care este in ceruri. (Mat.16:17)

Tot ce pot face e sa-ti repet la nesfarsit: spiritul imaterial supranatural (adica deasupra naturii, lumii, materiei, carnii) se creeaza pe sine insusi inauntrul naturii.
Isus incearca sa-ti explice ca el nu e carnea, ci spiritul, prins in carne. Deus ex machina.
Tu nu reusesti sa intelegi ca Isus e in Tatal si Tatal e in Isus. E un concept foarte greu, deci nu e usor.

Ti-am mai prezentat modelul visului:
Visul e creat de tine.
Tu te creezi inauntrul visului.
Inauntrul visului, "uiti" ca e un vis.
Tu - Creatorul visului, te inseli pe tine insuti, te "orbesti" la adevar: ca visul e iluzie.
Inauntrul visului, ai tot felul de experiente, de ex. cazi de undeva din inalt, sau ai cosmaruri, cu autobuze in flacari, sau tot felu de aratari care vor sa te manance.
Tu - creatorul visului, uitand ca e de fapt un vis, efectiv te ingrozesti ca o sa cazi si o sa te faci praf, sau ca o sa te arda flacari, sau ca o sa te manance aratari.

Si la un moment dat, POC! realizezi: stai frate ca eu de fapt visez.

Visul e ilogic:
Creatorul creeaza visul
Creatorul se creeaza pe sine inauntrul visului
Creatorul se orbeste pe sine la adevar - ca visul e iluzie, nu real.
Creatorul realizeaza dinauntrul visului, ca visul e iluzie
Creatorul poate visa lucid fiind, avand control asupra visului, care ramane la fel de real ca realitatea.

Visatul lucid, constient fiind ca visezi, e cea mai importanta chestie dupa parerea mea. Stii ca nu e real, si totusi e indistinctibil de realitate.

Edited by criztu, 14 April 2018 - 11:24.


#1367
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Postcriztu, on 14 aprilie 2018 - 11:09, said:

Tu nu reusesti sa intelegi ca Isus e in Tatal si Tatal e in Isus. E un concept foarte greu, deci nu e usor.


Isus explică ce a vrut să spună. Și tu și trinitarii scoateți din text alte idei, deși Isus a explicat foarte clar ce a vrut să spună.

Ioan 17:11. Eu nu mai sunt in lume, dar ei sunt in lume, si Eu vin la Tine. Sfinte Tata, pazeste, in Numele Tau, pe aceia pe care Mi i-ai dat, pentru ca ei sa fie una, cum suntem si Noi.

Galat 3:28. Nu mai este nici iudeu, nici grec; nu mai este nici rob, nici slobod; nu mai este nici parte barbateasca, nici parte femeiasca, fiindca toti sunteti una in Hristos Isus.

Isus nu spune că El este Tatăl, sau că El și Tatăl sunt același Eu, aceeași Ființă, după cum nici creștinii nu sunt aceeași ființă.

#1368
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postdark, on 14 aprilie 2018 - 11:40, said:

Isus explică ce a vrut să spună. Și tu și trinitarii scoateți din text alte idei, deși Isus a explicat foarte clar ce a vrut să spună.

Din pacate, tu eviti continuu cestiunea: Eu sunt in Tatal si Tatal e in mine.
O iei mereu pe tangente, ca asa faceti voi femeile. Eu si Tatal una suntem.
La inceput Dumnezeu a creat cerurile si pamantul.
La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu. El era la inceput cu Dumnezeu. Si Cuvantul s-a facut trup si s-a salasluit intre noi.

Edited by criztu, 14 April 2018 - 12:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate