Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Sfanta Treime

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9353 replies to this topic

#1333
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Criztu, dacă ți-ai dat seama că branhamismul este o afacere de milioane de dolari, de ce nu vii tu la Cristos și te încăpățânezi să promovezi aceleași învățături eronate ale profetului absurdului, Branham? Cum să fie Tatăl și Fiul aceeași persoană? Tu ești fiul tău?

#1334
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postdark, on 07 aprilie 2018 - 17:58, said:

Criztu, dacă ți-ai dat seama că branhamismul este o afacere de milioane de dolari, de ce nu vii tu la Cristos și te încăpățânezi să promovezi aceleași învățături eronate ale profetului absurdului, Branham? Cum să fie Tatăl și Fiul aceeași persoană? Tu ești fiul tău?

Daca eram bogat, mai stateam pe saracia asta de forum de discutii aiurea'n tramvai?
Daca eram bogat, acu eram bizi sa construiesc statia spatiala Elysium, n'aveam timp sa stau sa lamuresc dileme cu ca daca ce era tatal fiul sau sfantul duh, amin.
Uite-te-n sus. Baietii isi construiesc o cetate in ceruri, si pe noi o sa ne lase sa putrezim aicea pe pamant.


Edited by criztu, 07 April 2018 - 18:27.


#1335
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcriztu, on 07 aprilie 2018 - 18:25, said:

Uite-te-n sus. Baietii isi construiesc o cetate in ceruri, si pe noi o sa ne lase sa putrezim aicea pe pamant.

Attachment elizij.jpg
hehehe...imbraligatorule, se vede ca nu prea citesti BibliaPosted Image
uite ce scrie despre mascaricii care cred ca o sa ne lase acilea sa putrezim:
"Chiar daca Babilonul s-ar inalta pana la ceruri, chiar daca ar face cu neputinta de ajuns cetatuile lui cele inalte, tot voi trimite pe pustiitori impotriva lui, zice Domnul… Asa vorbeste Domnul ostirilor: "Zidurile cele largi ale Babilonului vor fi surpate, si portile lui cele inalte vor fi arse cu foc. Astfel popoarele muncesc degeaba, si neamurile se trudesc pentru foc!"(Ier.51:53, 58)"
:)

este, Dark? :)

#1336
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDude_2nd, on 07 aprilie 2018 - 18:49, said:

"Chiar daca Babilonul s-ar inalta pana la ceruri, chiar daca ar face cu neputinta de ajuns cetatuile lui cele inalte, tot voi trimite pe pustiitori impotriva lui, zice Domnul…

mai vorbim noi peste 200 de ani, sa vedem daca si atunci o sa mai fii tot asa de convins cum esti acum :)

#1337
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcriztu, on 07 aprilie 2018 - 19:02, said:


mai vorbim noi peste 200 de ani, sa vedem daca si atunci o sa mai fii tot asa de convins cum esti acum Posted Image
peste 200 de ani, nu va mai exista nici un stat suveran omenesc.
Imparatia Cerurilor va fi instaurata de drept in locul tuturor imparatiilor maswcaricilor actuali. :)

#1338
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Criztu, Branham a preluat învățătura unității de la un grup religios penticostal, Jesus only, deci nu el a găsit-o în Scripturi. Prin urmare, întreabă-te, dacă Branham a fost un profet fals, gruparea Jesus only este corectă? Nu, nu este. De ce spun asta? Fiindcă învățătura lor de bază este că fără vorbire în limbi nu intri în Cer.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8RulRX1n5f4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1339
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Ce cred ortodocșii.

Se mântuiesc cei care nu cred în Sfânta Treime ?

Nu se mântuiesc, pentru că toată temelia credinţei noastre este întemeiată pe Dumnezeu în trei feţe proslăvit: Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh.

http://www.popasduho...ks/par_inrs.htm

de când are Dumnezeu 3 fețe sau unde găsim o așa informație în scripturi? apostolii cum de nu au știut că Dumnezeu are trei fețe? nu trei fete, trei fețe. Eu am găsit numai o față.

Caci ochii Domnului sunt peste cei neprihaniti, si urechile Lui iau aminte la rugaciunile lor. Dar fata Domnului este impotriva celor ce fac raul." (1Pet.3:12)

adică dacă ortodocșii zic că Dumnezeu are 3 (trei) fețe, și dacă nu crezi așa, nu te poți mântui, atunci Dumnezeu are 6 ochi?

#1340
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 08 aprilie 2018 - 21:11, said:

Ce cred ortodocșii.

Se mântuiesc cei care nu cred în Sfânta Treime ?

Nu se mântuiesc, pentru că toată temelia credinţei noastre este întemeiată pe Dumnezeu în trei feţe proslăvit: Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh.

http://www.popasduho...ks/par_inrs.htm

de când are Dumnezeu 3 fețe sau unde găsim o așa informație în scripturi? apostolii cum de nu au știut că Dumnezeu are trei fețe? nu trei fete, trei fețe. Eu am găsit numai o față.

Caci ochii Domnului sunt peste cei neprihaniti, si urechile Lui iau aminte la rugaciunile lor. Dar fata Domnului este impotriva celor ce fac raul." (1Pet.3:12)

adică dacă ortodocșii zic că Dumnezeu are 3 (trei) fețe, și dacă nu crezi așa, nu te poți mântui, atunci Dumnezeu are 6 ochi?

Uite, aici scrie despre două fețe:

Psalmii 110:1 Domnul a zis Domnului meu: „Şezi la dreapta Mea până voi pune pe vrăjmaşii Tăi sub picioarele Tale.” –

Pentru că, după cum vezi, avem ”Domnul” și ”Domnul Domnului”. Când vei pricepe că sunt cel puțin două, îți voi arăta și pe a treia!


Cât despre faptul că doar ortodocșii vor ajunge în Împărăția Cerurilor (ceea ce nu înseamnă că domnia ta vei ajunge obligatoriu în iad, de vreme ce poți ajunge în ”sânul lui Avraam„) se deduce din următoarele:

Matei 7:21 Nu oricine-Mi zice: ‘Doamne, Doamne!’ va intra în Împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu, care este în ceruri.

Deci, ca să intri în Împărăția Cerurilor, trebuie să faci parte dintre cei care zic ”Doamne, Doamne”. Dar și dintre aceștia nu vor intra toți, ci doar cei care fac ”voia Tatălui Meu, care este în ceruri”. Dar care este voia Tatălui, începând de la Hristos încoace? Scrie aici:


Matei 16:19 Îţi voi da cheile Împărăţiei cerurilor, şi orice vei lega pe pământ va fi legat în ceruri şi orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat în ceruri.”

Matei 18:18 Adevărat vă spun că orice veţi lega pe pământ va fi legat în cer şi orice veţi dezlega pe pământ va fi dezlegat în cer.

După cum se vede, Hristos a dat putere Bisericii Sale ca tot ceea ce va fi legat pe pământ, să fie legat și în ceruri, iar ce va fi dezlegat pe pământ, să fie dezlegat și în ceruri. Cu alte cuvinte, Biserica are puterea de a lega și dezlega chiar și pe cele din ceruri. Adică voia Tatălui a fost dată lui Hristos,  iar Hristos a dat voia Sa Bisericii Sale. Deci, cine vrea să facă voia Tatălui, trebuie neapărat să facă voia Bisericii. Dar care Biserică? Cea întemeiată de însuși Hristos, la Cincizecime. Adică taman adunarea bisericilor primare și care s-au adunat, ulterior, în cinci mari patriarhii: Roma, Constantinopol, Alexandria, Antiohia și Ierusalimul. Deci, oricine nu ascultă de adunarea acestor biserici, de fapt nu ascultă de Dumnezeu Tatăl și de Fiul Său, Iisus Hristos și, neascultând, nu poate intra în Împărăția Cerurilor, chiar de ar striga necontenit și veșnic ”Doamne, Doamne”.

P.S. După cum vezi, am trecut și Biserica Romei, adică pe cea catolică, drept parte a Trupului lui Hristos. Dar, după cum ei înșiși afirmă, catolicii nu ajung direct în Împărăția lui Dumnezeu, ci trec mai întâi prin Purgatoriu.

Edited by Dorel666, 10 April 2018 - 12:02.


#1341
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Criztu, doctrina modalistă este greșită.
Citește numai câteva versete:

Ioan 8:54: „Isus a răspuns: „Dacă Mă slăvesc Eu însumi, slava Mea nu este nimic; Tatăl Meu Mă slăveşte, El, despre care voi ziceţi că este Dumnezeul vostru”.

Ioan 6:27: „Lucraţi nu pentru mâncarea pieritoare, ci pentru mâncarea, care rămâne pentru viaţa veşnică şi pe care v-o va da Fiul omului; căci Tatăl, adică, însuşi Dumnezeu, pe el L-a însemnat cu pecetea Lui.”

1Petru 1:2-3: „după ştiinţa mai dinainte a lui Dumnezeu Tatăl, prin sfinţirea lucrată de Duhul, spre ascultarea şi stropirea cu sângele lui Isus Hristos: Harul şi pacea să vă fie înmulţite! Binecuvântat să fie Dumnezeu, Tatăl Domnului nostru Isus Hristos!”

1Timotei 5:21: „Te rog fierbinte, înaintea lui Dumnezeu, înaintea lui Hristos Isus şi înaintea îngerilor aleşi, să păzeşti aceste lucruri, fără vreun gând mai dinainte şi să nu faci nimic cu părtinire.”

#1342
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postdark, on 12 aprilie 2018 - 23:05, said:

Criztu, doctrina modalistă este greșită.
Citește numai câteva versete:

Eu ti-am aratat versete in care e afirmat ca Cuvantul (Fiul) e Dumnezeu (Tatal), si ca Tatal e in Fiu si Fiul e in Tatal.
Versetele tale pe care le-ai pus aici, in intelegerea mea, fac doar distinctia intre Dumnezeu ca spirit, afara din creatie, si Dumnezeu ca materie, inauntrul creatiei.
Fiul fiind deci, in intelegerea mea, Dumnezeu intruchipat ca om, din carne, din materie, si care va muri ca orice om, si va suferi ca orice om.

Inca nu mi-am lamurit ce e cu Duhul in Biblie, o sa mai dureze pana m-oi indemna sa investighez.


ian ce zice google: "învăţătura principală despre Sfânta Treime este aceea că Dumnezeu este unic, unul singur ca esenţă divină, dar în acelaşi timp întreit ca persoane"

Edited by criztu, 13 April 2018 - 16:48.


#1343
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Postcriztu, on 13 aprilie 2018 - 16:41, said:

ian ce zice google: "învăţătura principală despre Sfânta Treime este aceea că Dumnezeu este unic, unul singur ca esenţă divină, dar în acelaşi timp întreit ca persoane"
Google greșește iar tu habar nu ai, nu e vorba de esență divină ci de ființa unică divină, unul Dumnezeu, în trei persoane. Asta este trinitatea.

View Postcriztu, on 13 aprilie 2018 - 16:41, said:

Eu ti-am aratat versete in care e afirmat ca Cuvantul (Fiul) e Dumnezeu (Tatal), si ca Tatal e in Fiu si Fiul e in Tatal.
Nu există astfel de versete. Tatăl și Fiul sunt entități diferite, cu voințe diferite și cu poziții diferite.

Isus nu este doar materie cum încerci tu să acreditezi o idee năstrușnică, Isus este și spirit fiindcă a fost înviat în spirit și s-a ridicat la Ceruri, stând la dreapta Tatălui. Isus nu este o haină de materie pentru Spiritul Sfânt, ci El are Spiritul Sfânt. E cu totul altceva.

#1344
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postdark, on 13 aprilie 2018 - 16:53, said:

Google greșește iar tu habar nu ai, nu e vorba de esență divină ci de ființa unică divină, unul Dumnezeu, în trei persoane. Asta este trinitatea.

da, fiinta, vad ca a bagat 'esenta' in loc de fiinta, am nimerit fix citatu cu eroare Posted Image

E, acuma explica cum adica e Una in Fiinta, si Trei in Persoane.
Eo unu nu sunt decat un shtudnte al lui Cel Ce E, nu am treaba cu biserici, dar cred ca sunt lucruri din vechime, pastrate in aceste biserici, deci investighez.

Edited by criztu, 13 April 2018 - 17:03.


#1345
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Postcriztu, on 13 aprilie 2018 - 16:57, said:

E, acuma explica cum adica e Una in Fiinta, si Trei in Persoane.
Eu nu am cum să explic ceva în care nu cred.
Dar ce pot să spun este că vorbim de concepte diferite, esența este natura sau tipul substanței din care este alcătuit un obiect, spre exemplu, noi oamenii vom dobândi natura/esența/substanța divină, dar ființa este o entitate unică și indivizibilă, care este vie.

Nu trebuie să ne mire, majoritatea nu cunosc de fapt doctrina trinității și folosesc termeni ambigui.

#1346
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postdark, on 13 aprilie 2018 - 17:09, said:

Eu nu am cum să explic ceva în care nu cred.

pai am vazut in ce crezi tu: Duhul si Tatal e 1 fiinta/persoana/chestie si Fiul e 1 fiinta/persoana/chestie. Deci tu crezi intr-o Treime care de fapt e o Doime.

#1347
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Care Doime? Tatăl și Fiul nu sunt unul Dumnezeu, ca să fie o Doime.

#1348
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postdark, on 13 aprilie 2018 - 17:21, said:

Care Doime? Tatăl și Fiul nu sunt unul Dumnezeu, ca să fie o Doime.

La tine, Duhul si Tatal sunt 1.
iar Fiul e 1.
1+1=2

Edited by criztu, 13 April 2018 - 17:23.


#1349
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Da, sunt 2 entități. Dar nu ”un Dumnezeu” împreună amândoi. Înțelegi cum vine?
Singurul Dumnezeu Suprem al tuturor, Capul tuturor e Tatăl. De aceea Deut. 6:4 zice că Dumnezeu e unul singur. E vorba de Tatăl. Ioan 17:3. El este și nu este altul ca El. O spune Însuși Isus. Cine este Isus? Fiul Dumnezeului unic și atotputernic. Apoc 3:12, Ioan 20:17.
Mă vei întreba, este Isus, Dumnezeu?
În sens absolut, NU, NU ESTE.

Edited by dark, 13 April 2018 - 17:35.


#1350
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postdark, on 13 aprilie 2018 - 17:25, said:

Da, sunt 2 entități. Dar nu ”un Dumnezeu”. Înțelegi cum vine?

Deci tu in ce crezi, exact, zi clar, ca ma imbarligi Posted Image
Deci ortodocsii zic pe google "Un singur Dumnezeu in fiinta, dar in trei persoane". Scurt si concis. E randu tau acum, da scurt si concis, nu ma imbarliga.

Edited by criztu, 13 April 2018 - 17:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate