Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 

Bacnota de 1.000.000 de lei si... moneda de un 1 leu!

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
e bine ca seamana cu aia de 50,000. poate o vanzatoare batrana si chioara sa iti dea rest 1,000,000 in loc de 50,000 :)

#20
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Daca introduc leul greu înseamna ca guvernantii realizeaza ca nu vom pupa integrare si euro mai devreme de 2-3 cincinale. Ca doar pe doi ani (2005-2007) nimeni nu modifica moneda.

#21
kostyq

kostyq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 02.12.2003
BANCA NAÞIONALÃ A ROMÂNIEI (BNR) în calitate de bancã centralã a statului român, este unica instituþie autorizatã sã emitã însemne monetare, bancnote ºi monede metalice, ca mijloace legale de platã pe teritoriul României.

Moneda naþionalã este leul, iar subdiviziunea acesteia este banul.

Daca animalul oficial se ingrasa oare se ingrasa si banul? Oare vor exista si subdiviziuni?

_____________
ÃŽnfiinþatã în anul 1880, Banca Naþionalã ºi-a asumat ºi a îndeplinit cu competenþã, rãspundere ºi curaj rolul ºi atribuþiile care-i reveneau, dovedindu-se unul dintre pilonii de bazã ai statului român modern.  ;)

#22
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Mi_ nu subestima stupiditatea de care guvernantii romani pot da dovada...

am trait sa o vad si pe asta. banknota de 1 milion de lei, in circulatie curenta. iar daca te mai gandesti ca face... $25.... fratilor.. e groasa rau :)

ironic... caragiale... lol stimabile.. ia bankota asta si duo in strada sapientiei 12 bis.. sau pacientiei ??? hmmm ...

baiete... inca una mica...

(vine vine)

#23
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
De fiecare data cind anunta o bancnota mai mare spun ca e pentru mai buna manipulare a banilor in banci.

B U L L S H I T !!

E din cauza inflatiei oameni buni.

#24
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Mi_
Daca introduc leul greu înseamna ca guvernantii realizeaza ca nu vom pupa integrare si euro mai devreme de 2-3 cincinale. Ca doar pe doi ani (2005-2007) nimeni nu modifica moneda.


Glumesti cred... S-a anuntat CLAR ca trecerea la Euro se va face dar vor incepe discutiile serioase abia din 2010  !!!

Chiar daca in 2007 am adera TOT din 2010 va incepe procesul de inlocuire a monedei nationale si din cate stiu tre' sa se faca si referendum parca  ;)

#25
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

Quote

Originally posted by Cãtãlin
din 2010 va incepe procesul de inlocuire a monedei nationale si din cate stiu tre' sa se faca si referendum parca  ;)


Daca nu mai traiesc pana atunci, sa stiti ca eu votez pentru.
(asta, daca intereseaza pe cineva, nu?)  :)

Deja am inceput sa strang euro. Pun cate 100 de-o parte in fiecare luna. Sper ca atunci cand se va vota pentru euro in .ro, voi fi mai bogat.
Cu cat mai tarziu, cu atat mai bogat.  :drac:

enjoy,
Mtz

#26
BlackD

BlackD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 03.12.2002
Parerea mea - au facut manevra asta sa scoata bani pentru afise .
NU vi se pare suspect ca banca nationala revine pe furis chiar in anul ante electoral cu tiparirea de moneda noua?
Desi acum un an sau doi se renuntase la denominarea leului pe motiv ca nu se justifica cheltuielile pentru o moneda ce va circula doar cativa ani , acum apare subit si moneda de un milion, care va circula doar cateva luni....pana la denominare.
Va dati seama cati bani se cheltuie cu tiparirea de moneda noua, se pot strecura usor niste comisioane sub forma de afise. SI la fel de usor se pot introduce in tara in transporturile cu bancnote, pazite bine de sri , politie si alte "organe abilitate".
Asta e smecherie de facut bani electorali oameni buni. S-a mai intamplat si in 96.

#27
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Mdeah, e cam suspecta revenire lui Isarescu asupra denominarii leului. Si eu stiam ca s-a renuntat la idee dar uite ca s-au rasgandit. Si au prezentat deja si bancnotele care vor fi.

#28
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003
imi place ca e Caragiale (comediantul neamului) pe ea, asta e o aluzie subtila la faptul ca suntem de rasul lumii.....

#29
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003
Partea proaste e ca de cite ori creste moneda cresc si shpagile!Dixit! :drac:  :ciocan:  :yeah baby

#30
dondo

dondo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 24.04.2003
observatii
1.Vorbim inca de lei-tramvai si nu de leul greu
2. norocul nostru ca si bancnota asta e tot de plastic si putem da in continuare spaga si pe ploaie.
3. Putem paria si pe aparitia bancnotei de 5 milioane de lei-tramvai ?..sa zicem in septembrie 2004..ca deh e an electoral greu pentru totzi.. :drac:

#31
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Eu cred ca e ultima... asta de ''milionar''.
Sa vedeti voi cum face BNR-ul/PSD-ul (sau altul) milionul precum suta lui Ceasca...
Eu sper totusi sa mai prind ziua cand Euroii vor fi regii junglei...

#32
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003
Totul se poate traduce printr-o fraza dintr-un film...(ca tot ne plac atita, nu?):
"We are fucked!" :drac:

#33
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

Quote

Originally posted by rz
Eu cred ca e ultima... asta de ''milionar''.
Sa vedeti voi cum face BNR-ul/PSD-ul (sau altul) milionul precum suta lui Ceasca...
Eu sper totusi sa mai prind ziua cand Euroii vor fi regii junglei...

Personal prefer "Dolaurii", "Coco", "Para" ca sint toti la fel de mari si verzi si ma obisnuisem cu ei de atita vreme. :yeah baby . Ca Euroii sint uriti rau, de parca Isarescu i-a facut! :drac:  :ciocan:

#34
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 05.02.2002
Eu de-abia astept sa vad monedele EURO cu mihai viteazu si stefan cel mare pe spate . O sa fie super-cool ! :)

#35
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
byt...oare vor fi si cu ceausescu pe spate?

#36
dondo

dondo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 24.04.2003
daca aseara 3 dec v-ati uitat pe Tvr 1 la emisiunea "Masina de tocat".. a fost   " distinsu "  VC Tudor.. O gramada de dementi in cadrul poll-ului au prezis ca va fi next prezy (sau si-ar dori ei)
Asta inseamna ca pe Euroi in loc de unchiu' Ceasca ar fi posibil sa avem efigia cu sus-numitu...

haloeu muica...

PS 1.. Vi se pare fotogenic individu ?
PS 2.. Da' de bancnota de 10 milioane da lei-ce ziceti?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate