Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 

diurna pt deplasari in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
pacatosu

pacatosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.04.2005
Stie cineva unde as putea sa gasesc o lista cu diurnele care se acorda in functie de tara in care pleci?
Mentionez ca pana acum am fost doar in europa si diurna era de 30euro/zi dar acum trebuie sa plec pe alt continent si nu am idee daca ar trebui sa primesc mai mult.

#2
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 pacatosu, on Nov 30 2006, 12:42, said:

Stie cineva unde as putea sa gasesc o lista cu diurnele care se acorda in functie de tara in care pleci?
Mentionez ca pana acum am fost doar in europa si diurna era de 30euro/zi dar acum trebuie sa plec pe alt continent si nu am idee daca ar trebui sa primesc mai mult.
nope... o sa primesti cam acceiasi suma...dar in usd

#3
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
depinde de firma la care lucrezi cat vrea sa iti dea diurna.

#4
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Parca 30 e suma minima.Daca firma e pe profit poate sa iti dea cat vrea .
Unde mergi mai exact? Asta asa ca sunt eu mai curios, nu strict legat de intrebarea ta.

#5
pacatosu

pacatosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.04.2005
O luna in Arabia Saudita.
Este mai putin important cat de profitabila este firma pt ca dupa cum bine stiti firmele in Romania sunt profitabile si datorita salariilor mici care le au angajatii, deci daca este o suma minima pt deplasari cu siguranta pe aia o sa mi-o dea.

#6
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Arabia Saudita. Interesant loc.Nu stiu daca te descurci doar cu diurna minima.Noroc ca nexam alcool si femei pe acolo, asa o sa strici banii doar pe mancare.
Cam asa e treaba cu firmele si salariile mici, dar eu ma refeream daca in acte are profit ( nu e pe minus ) atunci poate sa bage cat vrea diurna, si 1000 de euro pe zi daca este de unde.

#7
pacatosu

pacatosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.04.2005

 herlino, on Dec 1 2006, 12:21, said:

Cam asa e treaba cu firmele si salariile mici, dar eu ma refeream daca in acte are profit ( nu e pe minus ) atunci poate sa bage cat vrea diurna, si 1000 de euro pe zi daca este de unde.

Stai ca nu inteleg, pai asa as putea sa zic si despre salariu "daca tot este de unde de ce nu am 1000euro".
Banii pt diurna au un regim mai special?? se scad din impozitul pe profit?? nu stiu, nu ma pricep, nici nu stiu daca are logica ce am intrebat  :confuzzled:

#8
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai da, ca diurna, la fel si avionul si cazarea, intra la cheltuieli ale firmei.
Nu e ca salariul, stai linistit.

#9
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,563
  • Înscris: 02.09.2006
Diurnele sint specificate in legislatia in vigoare si sint neimpozabile. De aia si parlamentarii au diurne de sedinta  ! Firma poate sa va acorde o suma mai mare, dar este impozabila. Presupun ca o firma care isi permite sa trimita oameni prin tot mapamondul, are si un contabil care cunoaste chestiile astea foarte bine. Cu 30 de USD pe zi nu mori de foame in Arabia Saudita, maninci chiar suficient de bine si mai si poti chiar si economisi citiva dolari pentru a cumpara cite o atentie la sotie si copii. Problema va fi mai degraba adaptare la clima !

#10
adryyan

adryyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.03.2006
30 usd

#11
joctavian

joctavian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.01.2007
salutare la toata lumea,
ma poate ajuta si pe mine cineva ? am tot cautat care este plafonul minim pt diurna in SUA insa nu am gasit nimic.
Aveti idee cat este diurna minima pentru state.

multumesc anticipat

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,877
  • Înscris: 06.10.2003
La mine la firma e 50$, virati in totalitate in cont inainte de plecare.

#13
buzuki

buzuki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.10.2006
HG 518 /1994 cu completarile si modificarile ulterioare. Gasesti toate tarile cu plafoanele de diurna si cazare corespunzatoare.

#14
thecagero

thecagero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.06.2006
HG518/1995 se refera cumva doar la personalul angajat in institutiile publice?
Ideea e ca o anume firma a decis ca nu mai plateste nici un fel de diurna in avans, ci doar deconteaza cheltuielile de transport si mancare. Ma intereseaza daca au dreptul sa faca lucrul asta.
Multumesc pentru informatii!

LE: Hai ca am mai gasit ceva. Conform contractului colectiv de munca la nivel national, diurna minima este cea prevazuta in HG518/1995 - care se refera la angajatii institutiilor publice. Dar au voie sa nu plateasca diurna in avans?

Edited by thecagero, 23 March 2007 - 08:57.


#15
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Mie firma mi-a dat pt un drum in Ungaria , plecat luni seara si ajuns inapoi marti seara 200 EUR. la doua drumuri de genul asta am primit acceasi suma 200 EUR + banii pe mancare cheluiti acolo.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate