Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Cum au pierdut cei care au mizat pe dolar in ultimii 5 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Cum au pierdut cei care au mizat pe dolar in ultimii 5 ani

Quote

Attachment attachment
Attachment attachment

Exportatorii si cei care au economii in dolari resimt din plin socul aprecierii leului cu 14% fata de dolar, numai de la inceputul anului.  Dolarul a coborat la Bucuresti la cel mai scazut nivel fata de leu inregistrat din februarie 2001, pe fondul tulburarilor de pe pietele internationale.

BNR a calculat vineri un curs de 2,6674 lei pentru un dolar, cu aproape 14% mai putin decat in prima zi a anului.

Vestea scaderii dolarului fata de leu este buna pentru cei care au de rambursat datorii in moneda americana, sarcina lor devenind acum mult mai usoara. In schimb, pentru exportatorii care au incasari in dolari, vestea este proasta, ei vazandu-si veniturile in lei diminuate. Circa o treime din exporturile romanesti (care totalizeaza 26,1 miliarde de euro) sunt decontate in dolari, in conditiile in care grosul schimburilor se deruleaza cu Uniunea Europeana.  

Dolarul a cazut in dizgratie la creditare in ultimii ani, majoritatea clientilor preferand euro sau, mai nou, lei. Ponderea sa in totalul creditelor acordate de banci a coborat de la 43% in anul 2001 la 21% in 2004. Potrivit ultimelor date ale BNR, creditele in valuta reprezentau doar 8% din totalul imprumuturilor acordate de banci la sfarsitul lui septembrie curent. Si pentru cei care au pariat pe dolar la economisire, momentul este nefast.

In vara lui 2004, dolarul era inca la un nivel ridicat fata de leu, cursul depasind 3,4 lei pentru un dolar. Cine a cumparat atunci dolari vede acum, la mai bine de doi ani, o pierdere de aproximativ 21%. In plus, in acest rastimp, dobanzile platite de banci la depozitele in lei au fost (cu o scurta exceptie in vara lui 2005) mai bune decat cele la dolar.

De altfel, nici acum, cand dolarul este jos, analistii nu recomanda plasamentele in moneda americana.

"Cursul leu/dolar va inregistra o tendinta de scadere pe termen lung, insa cu unele corectii", considera Florian Libocor, analist financiar la BRD-SocGen. In opinia lui, dobanzile la dolar sunt acum la un nivel maxim (la 5,75% pe an), iar in viitorul apropiat ar putea sa apara primele scaderi. Astfel, plasamentele in lei, la care dobanda depaseste in general 8% pe an, raman momentan mult mai atractive, spune el.

Scaderea dramatica a dolarului fata de leu survine pe fondul deprecierii monedei americane pe pietele internationale in fata euro, la care s-au adaugat si fluctuatiile de pe piata valutara de la Bucuresti. Incepand din martie 2004, BNR calculeaza cursul leu/dolar indirect, in functie de cotatia leu/euro pe piata de la Bucuresti si de cotatiile euro/dolar de pe pietele internationale.

Acum, scaderea dolarului in fata euro s-a suprapus cu o miscare de intarire a leului fata de euro la Bucuresti. "Ma astept ca dolarul sa se deprecieze in continuare in fata euro", spune Ionut Dumitru, seful departamentului de analiza la Raiffeisen Bank.

Pe pietele internationale, moneda europeana a urcat la sfarsitul saptamanii trecute pana la 1,31 dolari, cel mai ridicat nivel din ultimele cinci luni si jumatate. Ionut Dumitru se asteapta ca pana la sfarsitul anului cotatiile sa mai urce, spre 1,32 dolari pentru un euro.

De altfel, majoritatea analistilor asteptau o depreciere a dolarului, in conditiile in care diferentialul de dobanda, care a sustinut in ultimii ani cursul, incepe sa se ingusteze.

In timp ce Banca Centrala a Statelor Unite (Fed) mentine din iunie dobanda la dolar la 5,75% pe an, pe fondul incetinirii cresterii economice si al inflatiei, Banca Centrala Europeana (BCE) vede motive sa isi intareasca politica monetara. Dobanda la euro a urcat in octombrie la 3,25% pe an, de la 2% in toamna lui 2005, iar oficialii BCE au dat recent semnale ca vor urma noi majorari.

Insa principalul factor care lucreaza impotriva dolarului il constituie deficitele externe importante inregistrate de Statele Unite in ultimii ani. In plus, in ultimele zile au aparut discutii privind diversificarea rezervelor internationale detinute de bancile centrale din mai multe state, care investeau pana acum preponderent in active denominate in dolari. Intre acestea se numara si banca centrala a Chinei, care detine rezerve importante.

De data aceasta, scaderea monedei americane de pe pietele internationale a gasit leul apreciat fata de euro. Cursul oficial a fost vineri de 3,4904 lei pentru un euro. Moneda locala s-a apreciat in fata euro pe fondul unei miscari regionale, jucatorii speculatori investind in ultimele doua luni pe pietele din regiune.

Astfel, in timp ce majoritatea analistilor se asteptau ca cererea mai mare de valuta din partea importatorilor sa impinga cursul spre 3,6 lei pentru un euro in ultimele saptamani ale anului, piata merge in jos. Vineri, cotatiile au oscilat intre 3,485 si 3,49 lei pentru un euro.

Desi cererea de valuta a clientilor comerciali pune presiune pe cresterea cotatiilor, toti dealerii se uita la miscarile puternicilor jucatori speculatori, care dicteaza directia pietei. De altfel, aceeasi situatie se regaseste si pe pietele din Polonia sau Ungaria.

Sursa: ZF

Attached Files

  • Attached File  doalr.jpg   31.47K   74 downloads
  • Attached File  2.png   4.28K   11 downloads


#2
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
mda, e cu dus intors. ideea e ca au existat variatii pe anumite perioade de 2-3 % , ma ales cu razboaiele americanilor si criza petrolului. s-au scos bani buni.  atunci. in doua trei zile sunt sigur ca dolarul va creste iarasi 2-3% ceea ce inseamna bani pentru cine cumpara acum pe piata financiara. sunt sigur ca bnrul o sa o faca....

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Nu vorbim de speculatori !

Personal sunt ff. ofticat (ca si alti "exportatori") pt ca am contracte cu SUA si aia platesc in USD - $ !

La ei 1000 $ e la cel de puternica de la zi la zi.
La mine 1000$ inseamna 764 EURO ~  2500 RON si scade !!!!!!

#4
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Ce sa zic...au pierdut mult si multi...

Pot sa zic ca am facut o treaba buna cand am vandut 2500$ la 34000lei/$...in 2004.

Dar in acelasi timp sa ma consider un idiot ca am cumparat euro imediat dupa cu 40300lei/€.

Nu mai conteaza asta acum. Ideea este ca si daca ai avut bani in euro, tot ai pierdut.

Dupa mine a tine economiile in euro e o mare greseala...multi oameni au multe economii in euro...

Raman bani de cheltuit in strainatate, pt ca a-i schimba la case de schimb ar insemna sa maresc pierderea.

#5
Swordfish

Swordfish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2005

Quote

Personal sunt ff. ofticat (ca si alti "exportatori") pt ca am contracte cu SUA si aia platesc in USD - $ !

La ei 1000 $ e la cel de puternica de la zi la zi.
La mine 1000$ inseamna 764 EURO ~ 2500 RON si scade

E un risc pe care fiecare exportator din lume il intampina. Ce zici de usd/yen cand era la 360.00 si acum e 116.00? Dar pentru asta exista contracte forward, futures. Nu ai ce face altceva decat sa te protejezi, fluctuatiile valutare sunt un risc permanent.

#6
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003

View PostSwordfish, on Nov 27 2006, 13:53, said:

E un risc pe care fiecare exportator din lume il intampina. Ce zici de usd/yen cand era la 360.00 si acum e 116.00? Dar pentru asta exista contracte forward, futures. Nu ai ce face altceva decat sa te protejezi, fluctuatiile valutare sunt un risc permanent.

exact. poti licita pe piata financiara, face heddging si sa acoperi riscurile, eventual sa si castigi pe asemenea trenduri.

#7
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
La mine pe jumate' de masina, scrie "specula valutara" :)
Am vandut USD la 34.000 => depozit in ROL => cumparat euro si masina.

Ca si Courage, eu am veniturile in USD (98%) ... dar ce am observat eu :
1 Eur = 1.10 USD => 90% clienti din US, 10% clienti din EU/etc
si cum tot scadea USD, tot crestea numarul de clienti din alte tari decat US (obtineau o ieftinire artificiala).

In timp, asta chiar a compesat scaderea dolarului, plus un mic "plus".

-------------
Plus, mai am si o finantare externa pe care trebuie sa o rambursez.
Am primit-o in USD, vandut la 31.000, investit in RON.
Toate veniturile stau in RON, in depozite in contul firmei.
USD tot o scazut, dobanzile in RON tot o urcat.

In afaceri, totul se rezuma la : CAND si UNDE :)
Orice variatie poate lucra in favoarea ta.

#8
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
exact man, surfing with the winners

#9
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005

View Postexosyphen, on Nov 29 2006, 01:33, said:

La mine pe jumate' de masina, scrie "specula valutara" :)
Am vandut USD la 34.000 => depozit in ROL => cumparat euro si masina.

Ca si Courage, eu am veniturile in USD (98%) ... dar ce am observat eu :
1 Eur = 1.10 USD => 90% clienti din US, 10% clienti din EU/etc
si cum tot scadea USD, tot crestea numarul de clienti din alte tari decat US (obtineau o ieftinire artificiala).

In timp, asta chiar a compesat scaderea dolarului, plus un mic "plus".

-------------
Plus, mai am si o finantare externa pe care trebuie sa o rambursez.
Am primit-o in USD, vandut la 31.000, investit in RON.
Toate veniturile stau in RON, in depozite in contul firmei.
USD tot o scazut, dobanzile in RON tot o urcat.

In afaceri, totul se rezuma la : CAND si UNDE :)
Orice variatie poate lucra in favoarea ta.

vezi ca 1 eur = 1.31 usd, azi 29 noimbrie

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Unii nu isi permit sa se joace cu depozitele pt ca investesc si au rulaje mari.
Desigur, exista depozite overnight pentru conturile ce au peste 15000 euro (sau echivalent), dar e cam placebo dobanda...

#11
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma... si cum randament 100% nu e ...per total  -_-

oricum, dolarul se va deprecia spre deosebire de euro... eu estimez ca din ce in ce mai rapid pana in momentul in care aderam, iar pe urma va urma o oarece redresare... ramane de vazut

multa bafta :peacefingers:

#12
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
@bogdanan : Paritatea EUR/USD nu are absolut nici o legatura cu aderarea Romaniei la UE.
RON se va deprecia/aprecia fata de cele doua, in aceiasi proportie, indiferent de aderare.

@Courage : Iti recomand sa studiezi putin pietele monetare. A fost un subiect care nu m-a interesat pe vremea cand lucrurile mergeau "bine".
In conditiile in care lucram pe o piata globala, trebuie sa invatam sa managementul financiar este un apect important al unei afaceri. Sa inveti sa gestionezi valutele, lichiditatile, etc.
Contextul defavorabil pe care l-ai expus tu, nu este unul de conjunctura. Este ceva normal in viata de zi cu zi. Mereu va fi o valuta, dobanda, paritate, etc ... care va lucra in defavoarea ta, atata timp cat ai afaceri in mai multe devize.
Nu exista un panaceu universal, dar efectele negative se pot atenua usor.

Gandeste-te ca sunt piete, unde daca un om are de castigat de pe urma deprecierii, iar altul de pierdut, dar se afla pe pozitii opuse, se poate balansa :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate