Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 

Cum faci o instalatie pe PPR (polipropilena), PE,PEX sau Cupru

- - - - -
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#487
georgegge

georgegge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.04.2015
Da ideea era sa nu ma trezesc peste ceva timp ca mi am inundat vecinul de sub mine si ca trebuie sa ma apuc sa sparg gresia sau sa scot parchetul si sa sparg sapa pt a remedia situatia datorita acelor imbinari...

#488
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,692
  • Înscris: 17.01.2008
Este unul din riscurile asumate in cazul montajului ingropat.
Chiar si montajul igropat in perete are acelasi risc.
Eu am ingropat, cu multi ani in urma, tevi de pexal, cu diverse raze de curbura. Am constata dupa ceva ani ca am gresit, trebuia sa pun coturi.

Nu e greu de dedus ce s-a intamplat in zona de curbura...

#489
georgegge

georgegge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.04.2015

 danutzu_1069, on 25 iunie 2015 - 18:44, said:

Este unul din riscurile asumate in cazul montajului ingropat.
Chiar si montajul igropat in perete are acelasi risc.
Eu am ingropat, cu multi ani in urma, tevi de pexal, cu diverse raze de curbura. Am constata dupa ceva ani ca am gresit, trebuia sa pun coturi.

Nu e greu de dedus ce s-a intamplat in zona de curbura...

Am inteles de la meserias ca rehau e la sigur...dar ti am spus mi e teama de acele imbinari din sapa..T uri si ce mai sunt...

#490
raduk

raduk

    Instalatorul de Iaºi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Posted Image Mãi frate! Nu conteazã DOAR ce marcã montezi, ci și CUM o montezi! Dacã sînt „blondã” la conducere auto, îmi „trece” dacã mã urc la volanul unui BMW sau Mercedes? Posted Image Eu am o vorbã: „cel mai bun sistem, este acela care este montat corect”. Posted Image

#491
georgegge

georgegge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.04.2015
Am inteles ca au folosit la imbinari un sistem care era inchiriat de la rehau cu 100 ron pe zi....banuiesc ca oricat de slab pregatit ai fi,te mai ajuta si aparatura...:)))

#492
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,176
  • Înscris: 05.09.2007

 georgegge, on 25 iunie 2015 - 20:05, said:

Am inteles ca au folosit la imbinari un sistem care era inchiriat de la rehau cu 100 ron pe zi....banuiesc ca oricat de slab pregatit ai fi,te mai ajuta si aparatura...Posted Image))

mie mi-au dat gratis trusa hidraulica de vreo 2 ori pana acum cu process verbal de primire/predare . sistemul in sine e foarte simplu, o mufa infipta in teava peste care vine tras un inel, presa se foloseste la tras inelul peste teava.

#493
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,692
  • Înscris: 17.01.2008
Nu te baza pe asta.
Reiterez mesajul lui Raduk cu blonda si beemveul Posted Image
Fix aceiasi situatie.

Anyway, daca instalatia este facuta si ingropata, nu inteleg de ce iti mai faci probleme. Asta e, traiesiti si vezi.

@csi1
Faza cu inelul... care poate sa cedeze din cauza ca nu are grosimea corespunzatoare imi aminteste de "Dezastre in aer" un episod vazut de curand in care un A380!!, deci ultimate in materie de avioane, si siguranta,, era sa "o ia in barba" din cauza unei tevi de la sistemul de ungere al unui motor, teava de 20cm lungime, si care s-a descoperit (dupa eveniment) ca avea defecte de fabricatie, in sensul ca grosimea peretelui nu era uniforma.

Ca fapt divers, sa nu, acea teava s-a rupt, uleiul a curs pe motorul incins, a luat foc, o piesa a rotorului s-a incins excesiv de mult si r-a rupt in bucati. Bucatile au perforat aripa si juma de avion a ramas fara comenzi,, electice, mecanice...

Edited by danutzu_1069, 25 June 2015 - 20:35.


#494
georgegge

georgegge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.04.2015
Deci sa inteleg ca mi au dat teapa cu inchiriatul..:))
Da...m am tot interesat pt ca maine imi vine o echipa sa mi toarne sapa...si vroiam sa ascult pareri ca sa stiu la ce riscuri ma supun...


#495
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,176
  • Înscris: 05.09.2007

 danutzu_1069, on 25 iunie 2015 - 20:28, said:

@csi1
Faza cu inelul...  imi aminteste de "Dezastre in aer" un episod vazut de curand in care un A380!!

am vazut si eu episodul cu A380 recent si m-a impresionat ca am zburat  cu avionul iar cu compania Rolce Royce am lucrat foarte mult in ultimii ani . inelul in sine e destul de gros, 3-4 mm , si e perfect simetric dar cunosc si eu chestia cu pioneza si ghinionul :)

#496
georgegge

georgegge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.04.2015
Un exemplu la ceea ce mi a fost facut

Attached File  image.jpg   230.82K   387 downloads

#497
jucatorulb

jucatorulb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.02.2011
Eu am facut instalatia cu tevi de polibutilena, care sunt mult mai fiabile decat cele din subiectul topicului (PPR, PE, pex sau cupru). Am facut un calcul privind investitia initiala raportata la durata de viata a instalatiei si am ales materialul asta.

#498
takof

takof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.03.2010

 Darkmaster, on 20 februarie 2007 - 12:16, said:

Sunt de acord cu bibicu5 si cu x-plane, daca tot esti student la facultatea de instalatii ar trebui sa stii ca o instalatie termica nu se face dupa auzite si dupa tutoriale de pe net, ci se face dupa un proiect si calcule de necesar de caldura, din tutorialul tau de unde stie omul de rand ce tip de calorifer trebuie sa puna intr-o camera, din cate stiu eu dimensionarea caloriferului se  face prin calcule in functie de necesarul de caldura al camerei. din tutorialul tau pare simplu luam materiale incalzim, indoim folosim reductii teuri olandezi, dar tu cati crezi ca au habar care e diferenta dintre o reductie si un olandez sau crezi ca un om care lucreaza intr-un domeniu total opus de instalatii, textile de exemplu chiar va face o instalatie termica, de durata ma refer.  Daca el va avea probleme odata la 2-3 saptamani cu instalatia cred ca ii va parea rau ca s-a apucat. Eu unul nu incurajez oameni sa incerce sa isi faca singuri o instalatie termica in case cu atat mai mult una de alimentare cu apa, doar daca sunt in domeniu (instalatori, ingineri/subingineri instalatori etc). De asemenea nu incurajez oameni sa cumpere materiale ieftine pt ca de cele mai multe ori acestea sunt de proasta calitate, ar fi bine sa urmeze niste sfaturi de la oameni care lucreaza in domeiu si sa incerce sa gaseasca cel mai bun raport calitate pret.
ceea ce spui e valabil pentru cei cu bugeturi mari,dar ce te faci cand omul e mai amarat.am vazut cazuri cand unii oameni,au avut probleme cu instalatia de apa si incalzire,facuta de meseriasi laudati,si a trebuit sa-si faca omul cu mana lui defectele,ca meseriasul nu mai era de gasit.daca nu pui mana sa faci nu ai sa fii in stare de nimic in viata,si daca instalatia e facuta de mana ta nu ai de ce sa-ti para rau,pentru ca doar asa ati poti testa aptitudinile.si eu mi-am facut singur instalatia,si nu mi-a parut rau cand,am gasit trei cuplari care aveau pori,atunci cand am facut proba la instalatie,inainte de exploatare.am remediat problemele,si totul e ok,chiar si in ziua de astazi,dupa cativa ani.

#499
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Intentionez  sa instalez o centrala termica  cu 5 calorifere si o eventuala extindere  in timp cu inca 6.
Instalatia curenta de apa e facuta cu ppr de 20 si observ ca se recomanda ca magistrala sa fie pe 25, in acest caz alimentarea cu apa rece a centralei va trebui trecuta tot pe 25? Teava de polietilena care intra cu apa rece nu cred ca e de 25.

Magistrala ramane de 25 iar caloriferele se leaga cu 20?

Edited by Zyx, 28 October 2015 - 01:52.


#500
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ce legatura are instalatia de apa cu instalatia de caldura ?

Teva de incalzire se dimensioneaza in functie de puterea radiatoarelor care vor fi legate de teava respectiva. (sa nu speri cumva ca-ti ajunge PPR de 25mm pentru 11 radiatoare, pentru ca nu are cum)

#501
takof

takof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.03.2010
se poate placa cu ppr de 32,apoi 25 si in final ppr de 20

#502
mirkea

mirkea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 23.07.2009
va deranjez si eu pentru un mic sfat
sunt la pasul de a pune o centrala cu 9 calorifere, iar echipa de montaj a hotarat sa faca 2 trasee
circuit1 calorifer de 400, legat de unul de 900 si apoi unul de 1600(toate de 22/60) dimensiune traseu 5m
circuit 2.  calorifer de 1600, legat de unul de 800, unul de 1600, unul de 600 si ultimul de 1600(inainte de primul calorifer de pe coloana pleaca dintr-un T un alt calorifer de 900) toate sunt de 22/600  dimensiune traseu 15m

echipa imi face coloana principala cu PPR de 25 iar la caloriferele capat de linie (cele marcate de mine cu rosu) cu PPR de 20
ma intreb oare este corect sau ar fi trebuit sa plece cu teava de 32 pe circuitul  de 6 calorifere?
maine vin lalucru, sper sa mai pot face ceva in caz de nu este bine
multumesc mult anticipat

Edited by mirkea, 14 January 2016 - 00:13.


#503
johnybravo11

johnybravo11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 13.02.2012
excelent ghid , multumesc initiatorului ,
facut instalatie ppr decembrie 2015 cu 8 calorifere , apa rece trasa pana la centrala si in alte 2 bai , apa calda trasa de la centrala la 2 bai si bucatarie,
2 amatori care nu am lucrat vreodata la un "santier" , nu a curs nici macar o picatura , nici o imbinare nici un robinet (cu exceptia unui racord de la lavoar care avea garnitura busita ) , am scutit cam 1000 ron manopera si am ramas si cu masina de lipit
pierderi , cateva coturi , cateva mufari extra ca deh , nu iese totu din prima
cel mai greu au fost de prins bridele in pereti ( probabil datorita ca am glet din 1980 pe ei.... ) si gaura pentru cosul de evacuare , in rest piece of cake , putin curaj , informare si youtube
timp de lucru , 3 zile (din care prima zi doar debarasat si dat gauri )

#504
qlaus01

qlaus01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.10.2014
Incep lucrarile la instalatia sanitara cu instalatia de apa calda si rece la o casa cu 3 bai + 1 bucatarie . Cu ce material ma sfatuiti sa merg PPR aquatherm sau PE xa tinand cont ca instalatia va fi ingropata in sapa sau sub tencuiala . Ca si instalatie termica o sa merg pe IPAT deci fac referire strict la instalatia de apa calda si rece pentru alimentarea obiectelor sanitare. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate