Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#3727
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
The View from The Shard
Se viziteaza etajele 69 si 72(244m inaltime).Cel din urma e asa-zis in aer liber...ma rog,de fapt e un fel de cusca de sticla,cu pereti inalti,fara a fi acoperita in partea de sus.Pozele tot prin geam trebuie sa le faci,incercand sa eviti reflexiile si eventualele portiuni murdare.
Pretul,destul de mare,mai ales daca nu cumperi biletul on-line,in avans(in cazul din urma insa,risti ca la ora vizitei sa prinzi vreme foarte urata.In anumite conditii,de vizibilitate extrem de proasta,poti reveni fara sa mai platesti alt bilet,insa asta inseamna bulversarea unui eventual plan facut in avans pentru zilele urmatoare...).
Pentru cei carora li se pare prea scump,exista o solutie oarecum comparabila,Sky Garden.Aici accesul e gratuit,pe baza unei programari facute on-line.

Attached Files


Edited by zuv, 09 November 2017 - 19:34.


#3728
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Ajung si eu in Londra 1 sapt cu munca - deci as fi libera abia dupa 7pm vreo 2 ore si mai stau apoi cateva zile - 3 pe cont propriu.
O sa fiu cazata pe langa Paddington.

1. Ce as putea vizita dupa 7 seara? Din ce am citit cam toate muzeele se inchid la 6, bisericile la fel - doar piete si strazi seara?

2. Transport - nu-mi e clar cum e cu Oyster. Am un card vechi de la ultima calatorie in Londra - de vreo 5 ani poate. Atasat. mai e valabil? Daca nu, ce solutie ar fi mai buna pt mine tinand cont ca de luni pana vineri am doar vreo 2 ore seara de mers cu autobuzul/metroul.

dar de sambata pana marti - zile libere pt mine? Imi iau full day card?

Multumesc mult.

#3729
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postcastoras, on 10 noiembrie 2017 - 09:15, said:

1. Din ce am citit cam toate muzeele se inchid la 6, bisericile la fel - doar piete si strazi seara?
Asa e!Doar British Museum are program prelungit vinerea seara,pana la 20:30.

View Postcastoras, on 10 noiembrie 2017 - 09:15, said:

1. Ce as putea vizita dupa 7 seara?  doar piete si strazi seara?
+ pubs Posted Image

View Postcastoras, on 10 noiembrie 2017 - 09:15, said:

2. Transport - nu-mi e clar cum e cu Oyster. Am un card vechi de la ultima calatorie in Londra - de vreo 5 ani poate. Atasat. mai e valabil? Daca nu, ce solutie ar fi mai buna pt mine tinand cont ca de luni pana vineri am doar vreo 2 ore seara de mers cu autobuzul/metroul.
Cred ca mai e valabil Oyster-ul.Daca nu,oricum poti lua altul,la plecare il restitui la un automat si iti recuperezi cele 5£ depozit(atentie,NU Visitor Oyster Card,la asta plasticul costa 3£ si nu se mai recupereaza ).In ce ma priveste,eu am avut un Oyster pe care am incarcat un 7 days Travelcard .

Edited by zuv, 10 November 2017 - 09:50.


#3730
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
Hi castoras,
Sunt cateva muzee care au deschs vinerea dupa ora 7:

British Museum  Friday: 10am-8:30pm
National Gallery Friday: 10am-9pm
National Portrait Gallery Thursday-Friday: 10am-9pm
Tate Modern  Friday–Saturday: 10am–10pm

Daca iti place sa mergi la teatru, incearca sa iti iei un day ticket. De cele mai multe ori sunt doar £10 dar se vand doar la casa de bilete a teatrului in ziua reprezentatiei (de dimineata).

Pentru transport poti folosi oyster-ul sau un card contactless.
Daca nu iti iei travelcard si platesti fiecare calatorie, e bine de stiut ca nu vei fi taxat mai mult de £4.5 pe zi cand folosesti doar autobuzele iar daca trebuie sa schimbi autobuzul platesti doar o calatorie atata timp cat nu ai depasit o ora de la prima validare a cardului.

#3731
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Multumesc mult LHR si Zuv.

Vinerea e ziua mea scurta - deci voi scapa sper pe la 3-4 si clar ajung la un muzeu, obiectiv. Ori British ori NG. Pentru celelalte zile insa, de luni pana joi cand as fi libera de pe la 7 puburi si plimbat pe strazi chiar nu e altceva?

Sunt cateva lumini de Craciun aprinse, restul se aprind in jur de 16 Nov - am gasit aici https://www.visitlon...HYRH5SV0Kax0.97 si http://metro.co.uk/2...tch-on-7035759/

care e diferenta dintre oyster-ul sau un card contactless?

Ok, deci pe zi pt autobuz 4.5 GBP dar dc iau si metrou?

In rest am in plan Westminster Abbey, V&A museum, Natural History, British, Trafalgar Square, St Paul - dc mai intra :)

Exterior: Buckingham palace, Tower, Tower Bridge, Trafalgar, Harrods - cred ca e deschis pana la 8 deci poate apuc sa arunc o privire inauntru :)

#3732
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postcastoras, on 10 noiembrie 2017 - 14:25, said:

care e diferenta dintre oyster-ul sau un card contactless?
Oyster v Contactless Cards - Summary of the differences
The fare structure of using a Contactless card is almost identical to using an Oyster Card. However, the contactless card has a 7-day cap running Monday to Sunday not available with Oyster as well as the daily cap.
Visitor Oyster Cards have a non-refundable activation fee of £5. Oyster Cards have a refundable deposit of £5. Contactless payment cards have no similar charges.
With Oyster you add credit to your Oyster before you travel and fares are deducted from your Oyster Card immediately. With contactless cards the total cost of all the journeys that you make in one day is calculated at the end of the day and a single charge is made to your contactless payment card account. If you are from overseas and have a credit/debit card that you use for contactless payments remember you may incur foreign exchange charges by your issuer like any other purchase in British pounds.
Unlike the Oyster Card the contactless facility has a 7 day cap as well as the Oyster daily cap used by Oyster. The price of this cap is exactly the same as a 7 day Travelcard. The only difference to a 7 day Travelcard is that a 7 day Travelcard can start any day of the week for 7 days, the contactless card 7 day cap runs from Monday to Sunday only.
Discount entitlements can't be added to a contactless payment card like an Oyster Card. So if you are eligible for free or discounted travel, you should continue using your existing Oyster card. This in effect rules out children using contactless payment methods.

#3733
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
Castoras, uite aici preturile pentru metrou, DLR si rail in Londra: http://content.tfl.g...adult-fares.pdf

#3734
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postcastoras, on 10 noiembrie 2017 - 14:25, said:

Ok, deci pe zi pt autobuz 4.5 GBP dar dc iau si metrou?
Creste plafonul la 6,6£(pentru zona 1).
The tables belowshow prices of caps and Travelcards for travel in zones 1 to 9, but do not include travel on Southeastern high speed or Gatwick Express services. Journeys made on buses and trams are included in the caps.

View Postcastoras, on 10 noiembrie 2017 - 14:25, said:

Harrods - cred ca e deschis pana la 8 deci poate apuc sa arunc o privire inauntru Posted Image
Harrods e deschis zilnic pana la 21:00,mai putin duminica,cand se inchide la 18:00.
Pentru week-end ia in calcul si Sky Garden,are program pana pe la 19:45 ultima intrare,parca.

Edited by zuv, 10 November 2017 - 15:10.


#3735
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
castoras, pe oxford sau regent magazinele sunt deschise pana la 21. doar duminica inchid pe la 18. in covent garden inchid pe la 20.
in hyde park anual se deschide winter wonderland si e deschis pana la 22 zilnic. in leicester square se amenajeaza iar targ de craciun, si asemenea mai sunt, doar sa cauti.
in sky garden poti urca iar seara la bar sau la restaurant.  Posted Image

#3736
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Eu iti sugerez sa ti rezervi un loc la Sky Garden (cu cel putin 10 zile inainte, fiindca se dau rapid)
https://skygarden.lo...plan-your-visit
si neaparat sa mergi la Fantoma de la Opera, la Her Majesty Theater.
https://uk.thephanto...jestys-theatre/
Eu am fost rezervat, nu sunt deloc meloman, dar m-a impresionat, e un spectacol exceptional - scenografie, costume , voci, muzica lui Llloyd Weber ! Bilete am avut la Grand Circle - cam piperat 54 lire, dar merita!Atentie sa nu iei un loc cu restricted view, ca nu vezi toata scena! Eu am devenit mare fan fantoma! Urmareste pe youtube secventele cu Sierra Bogges și Ramin Kamirloo.
Eventual poti intra seara si la The Shard
https://www.theviewf.../opening-times/
Pentru juma' de zi propun Greenwich, pentru vizita la obseravtorul astronomic, cu primul meridian, si cu o panorama superba (sa fie timp bun) asupra cartierului de zgarie nori Canary Wharf - poate nu ar strica sa opresti in statia de DRL Canary Wharf, sa te plimbi printre blocurile inalte.
Pentru Greenwich se ia DLR-ul (un fel de metrou de suprafata) de la statia Bank pana la statia Cutty Sark, sunt mai multe de vazut in zona! Te poti intoarce cu vaporul in centru, sa faci si o minicroaziera pe Tamisa!

Edited by nickro, 10 November 2017 - 18:27.


#3737
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postnickro, on 10 noiembrie 2017 - 17:58, said:

Pentru juma de zi propun Greenwich, pentru vizita la obseravtorul astronomic, cu primul meridian si cu o panorama superba (sa fie timp bun) asupra cartierului de zgarie nori Canary Wharf - poate nu ar strica sa opresti in statia de DRL Canary Wharf, sa te plimbi printre blocurile inalte.
Subscriu,doua idei bune!Panorama de langa observator e de exceptie.Iar o plimbare prin Canary Wharf merita cu prisosinta.Aici as remarca Crossrail Place.

#3738
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008

View Postnickro, on 10 noiembrie 2017 - 17:58, said:

Eun spectacol exceptional - scenografie, costume ,
[/font][/color]

create de o ... romanca. mai bine zis cu radacini romanesti.

#3739
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Merci, Dariuscha, pentru informatie! Nu stiam nimic despre Maria Bjornson
https://en.wikipedia...ria_BjĂśrnson
http://mariabjornson...bout_maria.html
https://www.google.r...iw=1920&bih=924

De vazut seara:
https://londonist.co...-can-get-up-toE

Edited by nickro, 10 November 2017 - 19:24.


#3740
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
nickro, si eu despre Maria am auzit/citit prima data in cartea -amintiri si povesti mai deocheate- a lui Neagu Djuvara (in ianuarie 2010, conform datei ). apoi am vazut intamplator o emisiune despre viata, creatiile si personalitatea ei. le recomand pe ambele, daca ai ocazia.

#3741
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
Sincer eu as evita sa intru in harrods. Vitrinele sunt deja aranjate pentru Craciun dar este extrem de aglomerat. Iti vei face o groaza de nervi. la fel si Selfridges. mai degraba as merge la Fortnum & Mason si Waterstones pe Piccadilly.
Nu rata Borough Market. Gasesti mancare foarte buna si la preturi OK, iar pe colt e Monmouth Coffee pentru cafea de vis si un German Deli daca ai pofta de covrigi buni.
Inca o piata de vizitat e Covent Garden Market. Recomand Venchi pentru ciocolata calda Posted Image

Alternativa la Shard si Sky Garden este Tate Modern. Atat in cladirea veche cat si in cea noua exista locuri de unde poti vedea Londra de sus si nu este nevoie de rezervare.
Daca urci un pic dupa ora 4, prinzi si un apus frumos.

Ca sa te descurci usor cu transportul in comun, descarca citymapper. Iti va spune cum sa ajungi din punctul A in punctul B cel mai usor.

Attached Files



#3742
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
LHR, am baut cafea la monmouth in covent garden si nu mi-a placut. chiar deloc. am incercat si la mozzino, in carnaby (alta zona ce nu ar trebui ratata!) . iute. in opinia mea cel mai cinstit raport pret/calitate ramane nero.
castoras, atentie, duminica e inchisa borough market! poti incerca insa camden.

#3743
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
London Eye
Aglomerat,desi nu era sezon de varf.Ma intreb cum o fi vara...
Aici,mi-am cam gresit calculele.Nu am luat bilet in avans pentru ca mi s-a parut riscant,tinand cont de anotimp.Mi-era ca prind vreo zi cu ploaie.M-am gandit ca daca-i vremea cat de cat OK merg,cumpar bilet,ma asez la coada(cat o fi ea de lunga) si gata.Socoteala de acasa nu prea s-a potrivit cu cea din targ.Primul slot de timp cu bilete disponibile era peste abia mai bine de o ora,ceea ce-mi cam bulversa programul.Asa ca am mers la casa Fast Track,unde am platit nici mai mult,nici mai putin de 36£.Daca-l luam on-line,in avans,era vreo 24£...Posted Image Chiar si cu bilet Fast Track tot am stat vreo 20 de minute la coada.Deci,atentie cum va faceti socotelile timp pierdut/pret !

Attached Files



#3744
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015

View Postdariuscha, on 10 noiembrie 2017 - 21:39, said:

LHR, am baut cafea la monmouth in covent garden si nu mi-a placut. chiar deloc. am incercat si la mozzino, in carnaby (alta zona ce nu ar trebui ratata!) . iute. in opinia mea cel mai cinstit raport pret/calitate ramane nero.

Dariuscha, am o slabiciune pentru cafenelele independente :) Eu beau flat white si mi-a placut la Monmouth. Prefer cafeaua de la Flat White si Milkbar in Soho, iar in Brixton unde stau am Federation Caffee, F Mondays si Brixton Blend.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate