Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#3691
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
Pana cand se termina circul cu Brexit-ul, Marea Britanie este in UE si trebuie sa se supuna regulilor acesteia. In concuzie, buletinul e sufcient pentru o vizita in Decembrie. Pe de alta parte, daca ai pasaport biometric nu mai trebuie sa faci frumos la ofiterul de la controlul pasapoartelor pt ca vei folosi portile automate de scanare a pasaportului. Acum e decizia ta, dar eu de cate ori trec frontiera am pasaportul cu mine :)
Btw, sa nu vii in Londra fix de Craciun pt ca vor fi deschise  doua mc-uri si un starbucks, transportul in comun e suspendat iar taxiurile te costa dublu fata de o zi normala.

#3692
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Intentionez un city break in septembrie la Londra, dupa 15, cum este vremea in acea perioada in Londra? stiu ca ploua mult dar este si foarte frig?

#3693
FunkyL

FunkyL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 07.02.2011

View PostLHR, on 24 aprilie 2017 - 23:08, said:

Pana cand se termina circul cu Brexit-ul, Marea Britanie este in UE si trebuie sa se supuna regulilor acesteia. In concuzie, buletinul e sufcient pentru o vizita in Decembrie. Pe de alta parte, daca ai pasaport biometric nu mai trebuie sa faci frumos la ofiterul de la controlul pasapoartelor pt ca vei folosi portile automate de scanare a pasaportului. Acum e decizia ta, dar eu de cate ori trec frontiera am pasaportul cu mine Posted Image
Btw, sa nu vii in Londra fix de Craciun pt ca vor fi deschise  doua mc-uri si un starbucks, transportul in comun e suspendat iar taxiurile te costa dublu fata de o zi normala.

Nu, nu fix de Craciun, pe 18 ma intorc. Cum am spus si anterior, pana acum m-am bazat fix pe buletin si as vrea sa procedez la fel si in continuare, dar mi-e sa nu am probleme. Pasaportul biometric este cel care se regaseste sub titulatura de pasaport simplu electronic? Ca vad ca oricum doar asta ti se elibereaza la noi.

View Postscoty, on 25 aprilie 2017 - 09:03, said:

Intentionez un city break in septembrie la Londra, dupa 15, cum este vremea in acea perioada in Londra? stiu ca ploua mult dar este si foarte frig?

Vremea tine de noroc. Eu am fost in aprilie si in 5 zile am prins o data ploaie si aia spre seara si putina, in rest mega soare de erau britanicele imbracate la pantaloni scurti si maieute.

#3694
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
Cum am spus, teoretic buletinul e suficient. Dar voi face un experiment in Iunie cand vin acasa. Voi folosi buletinul la intrarea in UK si iti spun ce se va intampla :)

In septembrie e cald daca nu ploua sau e innorat. Nu stiu sa iti zic cate grade vor fi dar o jacheta care sa te apere de vant e suficienta.

#3695
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010
Bună!

Mi-am cumpărat bilete de tren (Stansted Express) ca să ajung de la aeroport în Londra. Biletul e dus-întors și returul poate fi făcut în termen de o lună de la data sosirii. Oare în această perioadă pot beneficia de oferta 2 în 1 dacă prezint biletele + voucerul? Problema e că pe bilete e trecută doar data sosirii și nu scrie niciunde că e valabil 30 zile, asta scrie doar pe site-ul de unde le-am cumpărat.

#3696
arthuraxeit

arthuraxeit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 22.03.2010
beneficiezi
.exact asa am procedat si eu.prezentam voucherul printat ceream 2 bilete si-mi cereau biletul de tren,(e bine sa ai mai multe copii si dupa biletul de tren printat).

#3697
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010
Mulțumesc frumos pentru raspuns și informații!
P.S. scuze pentru raspunsul meu întârziat, dar am fost plecat din țara cateva zile

#3698
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Recomand Tara Galilor pentru peisaje și castele de vizitat, mai ales în mai, când vremea e destul de acceptabilă și totul e in floare.

#3699
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010
Pentru că cineva se întreba mai sus dacă se mai poate intra în Anglia doar cu buletinul, pot să confirm că răspunsul este DA. Am aterizat la Stanstead și acolo ofițerul ne-a primit buletinele și le-a verificat cu lupa! la propriu! Dar, nu am avut niciun fel de probleme, nu ne-a cerut niciun alt act.

#3700
Rolland09

Rolland09

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 29.01.2015
Salutare tuturor.
Imi cer scuze daca s-a mai pus aceasta intrebare .

Astazi mi-am cumparat bilet catre Anglia ( plecare 8 august ,sosire 11 septembrie ) de pe Wizz Air .
Nu pot sa fac Check in online inca fiindca trebuie sa fie maxim 30 de zile distanta intre check in si plecare.
Zborul e de la Iasi.
E posibil sa imi ceara pasaport? Fiindca nu am iar pe Vola.ro cand am incercat sa imi cumpar,imi cerea,insa pe Wizz Air nu mi-a cerut nici pasaport nici buletin pana acum,sper doar sa nu trebuiasca la Check in si sa ma blochez fiindca biletele sunt deja cumparate.
Multumesc anticipat.

Buletinul l-am schimbat anul acesta in Mai.

Edited by Rolland09, 22 June 2017 - 18:41.


#3701
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
la check-in iti trebuie fie pasaportul, fie CI (carte de identitate), tu selectezi cu ce act te legitimezi. deci nu e obligatoriu sa ai pasaport.

#3702
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
Cand veniti la Londra cu BA, luati-va locul de la geam pe partea dreapta (locul F) chiar daca trebuie sa-l platiti

Attached Files

  • Attached File  LON.jpg   219.61K   73 downloads


#3703
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
Stie cineva daca Visa electron contactless de la Banca Transilvania functioneaza la transportul local in Londra? Tx.

#3704
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Westminster Cathedral
Se poate urca in turn,la 64m,cu lift,contra unei taxe de 6 pounds.

Attached Files


Edited by zuv, 18 October 2017 - 20:50.


#3705
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postcipx2, on 29 iulie 2017 - 22:06, said:

Stie cineva daca Visa electron contactless de la Banca Transilvania functioneaza la transportul local in Londra? Tx.

Da, functioneaza .

#3706
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Churchill War Rooms

Attached Files



#3707
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Imperial War Museum
Muzeu ce prezinta implicarea Marii Britanii in conflicte armate incepand cu Primul Razboi Mondial.
Intrarea libera!

Attached Files



#3708
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
Vedere de la etajul 27 al hotelului HI Kensington Forum.
Din pacate e nevoie de cheia camerei pentru accesul cu liftul Posted Image
Eu am avut noroc sa nimeresc in lift cu cineva care mergea la etajul 20 Posted Image

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate