Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#3745
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Multumesc mult tuturor - maine dim imi iau zborul. :) Virtual hugs all

#3746
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008

View PostLHR, on 10 noiembrie 2017 - 22:13, said:


Dariuscha, am o slabiciune pentru cafenelele independente Posted Image Eu beau flat white
si noi, tocmai d-aia ne-am si dus intinsi la monmouth sau mozzino. insa bem espresso.

castoras, daca-mi amintesc corect, cred ca abia pe 17 se da startul la winter wonderland.

#3747
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Da, pe 17 este deschiderea.

#3748
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
@zuv: Îmi plac pozele tale.

#3749
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Grant Museum of Zoology
Un muzeu mai aparte,aflat undeva la granita dintre muzeu de stiinte naturale,depozit al muzeului(foarte multe exponate dispuse intr-un spatiu mic,unele dintre ele in vitrine dispuse la vrreo 3m inaltime,deci nici o sansa de a le putea examina in amanunt...),sala de curs(in mijloc e amenajat un spatiu unde,la ora vizitei mele,o clasa de liceeni isi desfasura ora de zoologie) si expozitie de ciudatenii(vezi Borcanul cu cârtițe și nu numai,cei ce au vizitat muzeul probabil inteleg ce spun...).
Intrarea libera,asa ca,nu ezitati!

Attached Files


Edited by zuv, 13 November 2017 - 14:09.


#3750
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Trafalgar Square

Attached Files



#3751
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
Salut. Citesc, ma informez si totusi imi prind urechile. Daca se poate am cateva intrebari punctuale:
1. Intre Luton si Londra vad ca am 3 companii de autobuze. As fi preferat GreenLine, pret 17 Lire dus intors, dar nu m-am lamuri cu copiii. Pentru un baiat de 7 ani, platesc tarif intreg?Exista si un tarif "student", dar ajunge carnetul de note de la scoala, vizat, stampilat etc?
2. Pentru transportul in interiorul Londrei nu mi-e prea clara varianta contactless. Daca avem eu si sotia 2 carduri contactless, ne putem urca in bus/metrou si avem PIOS acolo? Inteleg ca trebuie "taxat" si la coborare? Sau cum se procedeaza?

Eu stau doar 4 zile joi-duminica, nu cred ca ne-ar avantaja cardul turistic Oyster de 7 zile

Va multumesc!

#3752
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
la greenline copii pana in 5 ani nu platesc. intre 5-15 au tarif de copil. de la 16 platesc bilet intreg (sau student, dupa caz). in cazul vostru cel mai bine e  family return, la 35.
da, la metrou trebuie scanat atat la urcare cat si la coborare, pt ca tariful e pe zone. la bus se scaneaza doar la urcare, tarif unic 1,5 indiferent cat mergi. vad ca esti bucurestean. ei, scanezi cardul contactless fix la fel cum il scanezi pe cel de autobuz. acelasi sistem e si la intrare la metrou, scanezi cardul la poarta de acces . atentie,sa fiti siguri ca l-ati scanat si la iesire, altfel va va ramane incasata suma maxima!

#3753
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
multumim frumos. Da am vazut si family return, pare cea mai buna optiune.Asa vazusem si eu pe filmuletul de prezentare al platii contactless, dar am zis totusi mai bine sa intreb

#3754
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postvirgil67, on 19 noiembrie 2017 - 17:05, said:

Salut. Citesc, ma informez si totusi imi prind urechile. Daca se poate am cateva intrebari punctuale:
1. Intre Luton si Londra vad ca am 3 companii de autobuze. As fi preferat GreenLine,
Arunca un ochi si la EasyBus.Eu am luat la ei bilete cu 1.99£,atat la dus cat si la intors.Copii platesc acelasi pret cu adultii.

Edited by zuv, 19 November 2017 - 22:38.


#3755
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
am incercat, Imi da 10 lire pentru fiecare loc pe 30.11, in schimb pentru duminica 3.12 scrie ca nu mai sunt locuri...La nicio cursa! Raman la site-ul Greenline, totusi
Multumesc!

#3756
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
The British Museum
Imens,fascinant,poti "pierde" si doua-trei zile aici,daca esti interesat de tipul asta de muzeu.
Ca sa fiti siguri ca nu ratati nimic,luati o harta a muzeului(sau descarcati-o de pe site).
Exista restaurant,pizzerie,cafenea,deci poti sta de dimineata pana seara in muzeu.Miercurea au program prelungit,pana la 20:30.Acces gratuit!

Attached Files


Edited by zuv, 21 November 2017 - 16:35.


#3757
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
zuv, eu stiu ca vinerea e prelungit programul. f frumoase fotografiile!
o harta chiar e utila, insa daca e luata de acolo trebuie sa platiti 1 lira. asta am obs ca e valabil in toate muzeele cu intrare gratuita.  
de retinut: f frumoase suveniruri la british!

#3758
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postdariuscha, on 21 noiembrie 2017 - 18:09, said:

zuv, eu stiu ca vinerea e prelungit programul.
Perfect adevarat!De altfel,chiar intr-o vineri l-am vizitat si eu,tocmai din acest considerent.Nu stiu la ce ma gandeam cand am scris mai sus...

View Postzuv, on 21 noiembrie 2017 - 16:07, said:

Miercurea au program prelungit,pana la 20:30.Acces gratuit!
Erata:VINEREA e program prelungit!

View Postdariuscha, on 21 noiembrie 2017 - 18:09, said:

o harta chiar e utila, insa daca e luata de acolo trebuie sa platiti 1 lira. asta am obs ca e valabil in toate muzeele cu intrare gratuita.  
Din fericire,mai toate au varianta ce poate fi descarcata de pe site.

View Postdariuscha, on 21 noiembrie 2017 - 18:09, said:

f frumoase fotografiile!
Thanks !
Apropo de fotografii...am avut o experienta ciudata aici,jumatate amuzanta(acum,cand imi aduc aminte),jumatate enervanta(la acel moment).La intrarea in muzeu am intrebat daca am voie sa utilizez blițul.Mi s-a spus ca e OK.La un moment dat,incercand sa gasesc un unghi potrivit pentru a fotografia un mozaic roman,o voce din spate imi spune ceva gen "No photos".Ma intorc,gandindu-ma ca poate sala in care ma aflam sau exponatul respectiv(desi nu era semnalizat ceva de genul) au un regim special,pregatindu-ma sa-mi cer scuze.Cand colo,dau cu ochii de un personaj fara nici un insemn ca ar apartine personalului muzeului,o doamna trecuta usor de 50 de ani,turist,ca si mine.O intreb daca e angajata muzeului,imi spune ca nu.Atunci,o invit sa-si vada de treaba si incerc sa ma intorc la activitatea mea.Femeia,nimic!Se baga intre mine si exponat!Imi spune ca ea e italianca si blițul meu dauneaza unui element din patrimoniul nației ei si ca ea nu-mi permite asta.Si situatia asta a continuat cateva minute bune,fara ca vreun angajat sa apara si sa ne ajute cumva sa rezolvam "dilema".S-au spus si ceva cuvinte neortodoxe...pana la urma,vazand ca mi se urca sangele la cap,a plecat boscorodind,sa se planga unui angajat.Care n-a schitat nici un gest de a-mi interzice fotografiatul.Da' situatia m-a scos putin de pe șine...

Edited by zuv, 21 November 2017 - 21:08.


#3759
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Azi am revenit din Londra.

Multumiri colegilor de forum pt ajutorul lor - a fost o plecare neprevazuta si pe fuga dar m-am bucurat de ea.

Pt trabsport am folosit Oyster card (nu vizitator) - se cumpara de la orice statie metrou si se alimenteaza cu suma dorita fie cu card fie cu bancnote/monede. Apoi atingi aparatul - ca la POS fie la urcare in autobuz fie la metrou intrare SI iesire. N-aveti cum sa uitati sunt agenti paza peste tot. Eu amm intalnit si control in autobuz deci nu riscati :)
Daca folositi doar autobuze intr-o zi platiti 4.4 GBP daca mergeti fie si cu un singur metrou suma sare la 6.5 GBP - morala dc ati taxat un metrou taxati in continuare ca oricum e baremul scump :) Pe un card Oyster poate merge doar 1 adult - celalat trebuie sa ia un alt card - cred.
Cardul se returneaza la Heathrow - in statia metrou de la terminale si un angajat va da cei 5GBP depozit pt card si suma ramasa in limita a 15GBP - am vazut scris, nu stiu dc acestia inludeau cei 5 ai cardului. Eu am tot incarcat cu sume mici cam in fiecare zi la 2 zile ca sa nu raman cu bani.
Am folosit mult autobuz 15 - merge de la Tragalgar Square, la St Pauls, Monument si Turnul Londrei - un fel de tur de seara cu 1.5 GBP numai :) si 24 pt cei care au hotel in zona Pimlico/Victoria.

Daca ajungeti devreme la Westminster Abbey sau British Museum nu e coada - altfel coada de verificare a rucsacului poate sa dureze destul de mult. La British exista si fila speciala fara coada la altele nu am vazut.
Iar f plin Natural History Museum - recomand din toata inima, mi-a placut f mult - mai ales dc aveti si copii. Au un Trex animatronic, deliciul celor mici, un simulator de cutremur - cam prea realist tinand cont de cate cutremure avem noi, tot felul de schelete, animale impaiate, interiorul corpului uman....
V&A - are cam tot ce vrei din orice - arta de ppe tot globul, nu era la fel de aglomerat ca celelalte si are zi de deschidere tarzie sambata dc nu gresesc pana al 10 - din pacate nu toate etajele sunt deschise atunci dar oricum e aproape gol.
Science Museum - nu m-a impresionat prea mult, dar daca aveti 2 ore ....

Langa ele mai este Royal Albert Hall - n-am ajuns si Albert memorial.... plus un parc sa va odihniti la final.

M-am bucurat ca un copil de veveritele gri din parcuri - am vazut una pana si pe o strada langa gara Victoria - sunt prietenoase, sau flamande, nu stiu exact - dar vin si unele chiar ti se catara pe picior sa vada daca nu ai ceva sa le oferi. Eu din pacate n-am avut dar poate dc aduceti ceva nuci.... :P

Toaletele costa cam peste tot 0.20 - 0.30GBP - am vazut o singura toaleta gratis in gara Victoria - insa puteti intra f scurt la un muzeu, toaleta si quick look si gata.

Cum eu ma plimbam seara dupa job - cumparaturile ajungeau la ore tarzii - au M&S food sau Tesco express deschise prin gari -sau alte locatii dar acolo tb verificat programul. Pret-a-manger ofera sandviciuri gustoase - aici e chestie de gusturi cum i se par fiecaruia - pt 4-5 GBP. O alternativa mai ieftina si poate un pic mai sanatoasa sunt salatele gata pregatite de la M&S food sau Sainsbury la vreo 2 GBP.

St Paul permite sa intrati fara taxa la 12pm pt slujba - nu veti putea vizita insa catedrala. Altfel taxa e de vreo 20 GBP - tineti cont ca este inchisa iesirea exterioara in cupola - nu puteti iesi afara, doar in galeria soaptelor care se afla in cupola interioara a bisericii. Nu se permite fotografiatul nici in Westminster Abbey nici in St Pauls.

Specific Craciun - Covent Garden - brad deja facut, decoratiuni, Regent Street - am avut norocul sa prind aprinderea luminitelor si strada devenita pietonala :) Bond Street... in principiu e cate un bradut mic cam peste tot dar nu la fel de impresionant.

Turnul Londrei - n-am mai ajuns, vreo 20 GBP taxa intrare dar fata de cum a fost in vara acum nu era nimeni la coada la bilete - atunci am stat 1-2 ore numai sa luam bilete.

Imbracati-va gros...primul hotel in care am stat efectiv nu avea calorifere doar AC, a fost extrem de frig in camere - in plus daca bati orasul toata ziua te intorci acasa inghetat :)

Intrebari ceva scrieti-mi - revin cu poze.

#3760
malvinat

malvinat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.05.2009
Buna ziua, as dori si eu o informatie utila: o recomandare de hotel. Am achizitionat de curand biletele de avion pt vacanta de Rusalii, cu sosire in Londra pe 27 mai. Vom fi 2 familii cu copii ( varste intre 7-13 ani). Acum suntem in cautarea unui hotel intr-o zona relativ centrala, insa si pretul este important. Nu suntem zgarciti, insa nici nu vrem sa facem risipa. Hotelul trebuie sa aiba si camere triple, mic dejunul inclus in pret si neaparat sa fie f aproape de o statie de metrou. Astept sugestii din partea voastra, mai ales a celor care au vizitat de curand minunata Londra.

#3761
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
As zice ca pt voi ar fi mai util un apartament - altfel va vor trebui 2 camere tip familie?/ triple si preturile mi se par f mari. Eu pt o singla la gara Victoria am platit 80 GBP.

#3762
malvinat

malvinat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.05.2009
Am primit cateva inf de la voi..in primul rand nu vrem apartament, vrem un hotel unde sa avem micul dejun asigurat! Legat de reteua Travelodge pe care mi-a recomandat-o Dariuscha, mentionez ca in 2010 fiind in UK pt un circuit Anglia-Scotia-Irlanda am stat in Londra la Travelodge cel de la st de DLR East India (Docklands) si am fost f incantati de tot. Singura probl a fost ca am nimerit chiar cand era greva la metrou si pana la Tower of London mergeam super OK cu DLR al carui program nu era influentat de greva, dar mai departe de acolo catre centru nu am mai putut inainta, s-au blocat pana si autobuzele ( am asistat chiar si la o scena memorabila, cand un f simpatic sofer de autobuz a "capitulat" in trafic, declarand ca el de acolo nu mai poate inainta, asta dupa ce a vb prin statie cu ceilalti colegi din breasca si a inceput sa restituie pana la ultimul banut calatorilor care erau nevoiti sa parareasca autobuzul condus de el).
La Travelodge am mai stat si la Glasgow si-n Edinburgh...totul a fost OK pret/calitate, insa atunci nu eram pe cont propriu, ca acum, ci plecasem intru-un circuit organizat de regretata firma Kara Travel, nu ne-am ocupat noi de rezevare etc..
Mi-am adus si eu aminte de Travelodge, am gasit unul chiar si mai central pe Central Road, insa pe booking deocamdata nu au valabilitatea pt luna mai. Am vazut ca au site-ul lor propriu, dar sincer mi-e cam teama.
Legat de sugestia de a incerca hotelurile care accepta copii gratuit, cum adica? Camera tripla e taxata ca o camera normala, dubla?
Preturile am vazut ca sunt diferite la dubla in comparatie cu tripla. Multumesc mult pt sfaturi, mai astept si detalii, daca se poate.

Edited by malvinat, 23 November 2017 - 11:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate