Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#37
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Pana sa posteze cineva din exper. proprie, este bine sa ne pregatim.
Adica sa cumparam un ghid:

http://www.litera.ro...ctie.php?idc=11
http://www.litera.ro..._10_Londra_0416

Face toti banii, mereu iau la mine cate unul, daca gasesc pentru locatia respectiva. Are o dimensiune ideala, nici prea mare, nici prea mica - exista de toate felurile, dar cele mari mi se par prea mari iar cele mici...prea mici.

Daca nu imi iese o calatorie mai indepartata, la anul nu ratez Londra. Am luat si o carte cu UK si o sa cumpar si ghidul de mai sus.

Pe langa astea ( info. de tot felul ) trebuie sa mai avem la noi.....bani....multi.
Nu e de loc de joaca cu Londra.

Ma scuzati, eu acum plec.....sa caut....money.

#38
saphyr

saphyr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.08.2007

View Postbabyblu, on Sep 6 2007, 12:18, said:

Salut, nu am vazut nici un topic cu Londra si m-am gandit sa deschid eu unul. :D
Ma bate gandul sa vizitez si eu frumoasa Londra insa nu am o idee clara despre ce anume se viziteaza, cum sunt preturile, care este atmosfera etc.

Ii rog pe cei care au fost sa impartaseasca din experienta lor, cateva lucruri. Mersi


Salut,
Am fost la Londra acum 2 ani.Mi s-a parut un oras fascinant, incarcat de multa istorie. Intradevar este un oras foarte scump, eu am fost in ianuarie si am prins reduceri. Londra are multe de vazut, n-am reusit sa le vad pe toate dar ce a fost mai important am vazut.
Cea mai frumoasa catedrala pe care am putut eu s-o vad este St.Paul'Cathedral. Este monumetala!! Am urcat cele 300 de trepte(parca!- nu mai stiu exact) pana in cupola. Panorama de aici este splendida! Cuprinde intrega metropola mai ales daca este senin!
Apoi mi s-a parut fascinant The Tower Of London, unde am vazut bijuteriile coroanei, sala torturilor, sala armurilor!!! Chiar merita vazut!
A urmat Westminster Abbey cu mormintele regilor Angliei. Interesant!
Am  fost extraordinar de incintata ca am reusit sa prind schimbarea garzii la palat!! Este in permanenta aglomerat nu te poti apropia de gardul palatului decat daca vii dis de dimineata . Au un anumit program, trebuie sa ai noroc sa prinzi schimbarea garzii.
Am vazut si British Museum .. nu prea mi-a mai ajuns timpul sa-l cuprind pe tot. Este imens si este foarte obositor. M-am axat mai mult pe parte egipteana si pe cea greaca... Ti-ar trebui citeva zile bune sa stai sa vezi totul mai ales daca te pasioneaza istoria!!
Nu in ultimul rand iti recomand  Madame Tussad-muzeul figurilor de ceara... Este interesant daca nu ai vazut un alt muzeu de acest gen. Pretul este cam piperat.. eu am dat 18 lire intrarea.
Intrare la muzee e destul de mare, variaza intre 8-18 lire, mai putin la British Museum unde intrarea e libera.
Magazinele de pe Oxford Street sunt deja celebre, daca ai sansa sa prinzi reduci e super!!
Londra m-a zapacit la inceput , pana sa ma obisnuiesc cu mersul invers fata de al nostru...Vreau sa-ti spun ca ma blocasem , chiar nu mai stiam sa ma leg doua cuvinte..Mi-am revenit destul de repede. Oamenii sunt foarte amabili chiar daca  se spune de britanici ca sunt reci si scortosi.
M-am plimbat si pe langa Down street no.10, pe langa Big Ben si House of Parliament, dar n-am apucat sa vad National gallery, Natural History Museum.
Sper sa-ti fie de folos reperele mele!!

#39
adelaide

adelaide

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.04.2007

View Postbabyblu, on Sep 6 2007, 12:18, said:

Salut, nu am vazut nici un topic cu Londra si m-am gandit sa deschid eu unul. :D
Ma bate gandul sa vizitez si eu frumoasa Londra insa nu am o idee clara despre ce anume se viziteaza, cum sunt preturile, care este atmosfera etc.

Ii rog pe cei care au fost sa impartaseasca din experienta lor, cateva lucruri. Mersi

Servus!

Ahh...Londra... :rolleyes:  Am fost si eu acum 2 ani, cand am fost au pair in Anglia. Sunt foarte multe locuri de vizitat. Cele mai importante le-a enumerat deja Saphyr. Nu stiu cate zile vrei sa stai. Oricum zona Westminster (cu Westminster abbey, House of Parliament, Big Ben) si City-ul poti sa-l parcurgi si pe jos daca iti place sa te plimbi. Sunt destul de aproape si gasesti indicatoare pentru turisti peste tot. Eu am fost singura singurica pentru prima oara si crede-ma m-am descurcat de minune. Englezii sunt foarte saritori si te ajuta oricand cu informatii. Sa nu uiti de Trafalgar Squarre, Tower Bridge, London Eye (este destul de scump, dar merita), Harrods (magazinul de delicatese este criminal!!!!), In ceea ce priveste muzeele, vezi ca la unele intrarea este gratuita. Eu am fost in National Gallery, Victoria and Albert Museum, National History Museum (toate free). Aaaaa, si neaparat sa intri intr-un pub englezesc, atmosfera SUPER!!!!.

#40
adelaide

adelaide

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.04.2007
http://www.visitbritain.co.uk/ Uite un site foarte folositor, de unde am aflat si eu multe informatii interesante. In Londra cel mai bine este sa calatoresti cu Underground-ul (metrou) si vezi ca exista un fel de abonament, London Pass se numeste parca... cu care beneficiezi de reduceri atat la transport, cat si la intrarea in Tower, Madame Toussaud's,etc. Uf...sunt multe de povestit despre Londra... Cand vrei sa te duci? Si eu am planificat sa ma intorc ori la Londra ori la Dublin anul viitor... :rolleyes:

#41
adelaide

adelaide

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.04.2007
Nnna ca m-am entuziasmat de tot de acest subiect  :D . http://www.librarie....ling-Kindersley Eu am folosit acest ghid turistic si ti-l recomand din toata inima, este foarte fain, iti arata exact pe unde sa mergi, traseele cele mai scurte, recomandari bune. Banuiesc ca vrei sa mergi pe cont propriu si nu prin agentie, nu?

#42
babyblu

babyblu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.01.2006
In primul rand multumesc pentru raspunsuri tuturor.

View Postadelaide, on Sep 6 2007, 15:52, said:

Cand vrei sa te duci? Si eu am planificat sa ma intorc ori la Londra ori la Dublin anul viitor... :rolleyes:

Pai la anul ma gandeam sa merg.  :P
Insa habar nu am in cat timp poti vizita Londra si cat este de scumpa. Am auzit foarte multa lume spunand ca toate sunt scumpe in Londra, insa nimeni nu m-a lamurit ce inseamna scump.... De cati bani ai nevoie ca sa stai 7 zile sa spunem (hotel, mancare si bilete la obiective)?

#43
adelaide

adelaide

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.04.2007

View Postbabyblu, on Sep 6 2007, 16:12, said:

In primul rand multumesc pentru raspunsuri tuturor.
Pai la anul ma gandeam sa merg.  :P
Insa habar nu am in cat timp poti vizita Londra si cat este de scumpa. Am auzit foarte multa lume spunand ca toate sunt scumpe in Londra, insa nimeni nu m-a lamurit ce inseamna scump.... De cati bani ai nevoie ca sa stai 7 zile sa spunem (hotel, mancare si bilete la obiective)?

Mai adevarul este ca niciodata nu am stat 7 zile la rand. Am stat intotdeuna cate 2 zile. Tinand cont de faptul ca un bilet de avion dus-intors la Londra costa pana in 400euro, eu m-am gandit cam la 1000 de euro. Acum depinde si de cat de pretentioasa esti. Hostelurile si bed & breakfasturile sunt mai ieftine. Eu acum doi ani mi-am gasit camera cu 20 de lire/noapte destul de aproape de zona centrala. Pe site-ul acela pe care ti l-am dat la sectiunea de "Acommodation" poti sa vezi care sunt preturile la diferitele categorii de cazare. Sau poate obtii vreo oferta buna la o agentie pentru cazare. Cu mancarea daca vrei sa iesi mai ieftin, sa cumperi de la supermarket sau fast food-uri. Dar dupa cum ti-am zis, depinde cat esti de pretentioasa. ;)

#44
babyblu

babyblu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.01.2006

View Postadelaide, on Sep 6 2007, 17:05, said:

Mai adevarul este ca niciodata nu am stat 7 zile la rand. Am stat intotdeuna cate 2 zile. Tinand cont de faptul ca un bilet de avion dus-intors la Londra costa pana in 400euro, eu m-am gandit cam la 1000 de euro. Acum depinde si de cat de pretentioasa esti. Hostelurile si bed & breakfasturile sunt mai ieftine. Eu acum doi ani mi-am gasit camera cu 20 de lire/noapte destul de aproape de zona centrala. Pe site-ul acela pe care ti l-am dat la sectiunea de "Acommodation" poti sa vezi care sunt preturile la diferitele categorii de cazare. Sau poate obtii vreo oferta buna la o agentie pentru cazare. Cu mancarea daca vrei sa iesi mai ieftin, sa cumperi de la supermarket sau fast food-uri. Dar dupa cum ti-am zis, depinde cat esti de pretentioasa. ;)

Nu sunt deloc pretentioasa, o masa pe zi oricum pe unde am fost o luam la fast-food-uri insa vreau musai sa am camera de la hotel curata.
Dupa parerea ta, in cat timp crezi ca poti vedea obiectivele importante ale Londrei?

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu sunt adeptul acestor ghiduri din librarii , prefer sa imi iau informatiile in mare de pe siteurile guvernamentale de turism + harti si atractii locale de la primul birou de turism din tara lor :) gratis si up to date

Sper si eu sa vad Londra next year

#46
adelaide

adelaide

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.04.2007

View PostMembruAnonim, on Sep 6 2007, 22:14, said:

Eu nu sunt adeptul acestor ghiduri din librarii , prefer sa imi iau informatiile in mare de pe siteurile guvernamentale de turism + harti si atractii locale de la primul birou de turism din tara lor :) gratis si up to date

Sper si eu sa vad Londra next year

Ai dreptate, gasesti multe informatii si pe site-uri si in birourile turistice, care sunt peste tot.
Babyblu iti trebuie minim o saptamana, dar daca poti, stai 10 zile sa simti si sa intri in ritmul orasului. ;)

#47
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006
Am apucat sa vizitez si eu pentru 2 zile Londra si .... cu tot regretul, dar comparativ cu Parisul, din punct de vedere strict al unui turist as zice ca a fost o mare dezamagire. :(

In primul rind ce m-a iritat e programul lor de femei gravide la muzee si locuri de-astea : desi aveam cumparat de dimineata un bilet la 3 obiective turistice nu am mai apucat sa vizitez Turnul Londrei pentru ca ... se inchidea la ora 6 si la 5 lasa inauntru ultimii vizitatori :( ... si asta in buna masura pentru ca am pierdut o ora jumate la coada la "Ochiul Londrei" ( care e drept - merita pe deplin ).

De asemenea - ca parere personala - nu as recomanda autobuzele alea descoperite pentru turul orasului. Sunt totusi scumpe ( 19-22 de lire in functie de firma ) si sunt suficient de lente ca sa pierzi mult timp ajungind de la un obiectiv turistic la altul, dar suficient de rapide ca sa nu savurezi cite o cladire ceva pe linga care treci ( soferii pierd mult la intersectii si stopuri si probabil pentru ca sa compenseze accelereaza si ei pe unde pot - probabil am avut eu ghinion, dar asta s-a intimplat exact in fata catedralei Sf. Paul s.a.m.d. )

Deocamdata atit. Daca mai intereseaza pe cineva revin cu impresii.

#48
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View Postadelaide, on Sep 6 2007, 15:05, said:

Tinand cont de faptul ca un bilet de avion dus-intors la Londra costa pana in 400euro, eu m-am gandit cam la 1000 de euro.

400 de euro dus-intors?! Poate cu Taromul sau cu British... Dar avem si low-cost mai nou, daca nu stiati: EasyJet, BlueAir, WizzAir. Toate zboara de la Bucuresti la Londra. Cu EasyJet, de exemplu, tur pe 27 decembrie 2007, retur pe 4 ianuarie, ar costa 140 de euro cu toate taxele incluse. Iar in februarie 2008 ar fi la jumate, numai 73 de euro dus-intors. Deci Londra e mai aproape ca oricand... :rolleyes:

#49
cniku

cniku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.02.2004
Daca ai timp, merita o croaziera pana la Greenwich, sa stai cu un picior intr-o emisfera si cu un picior in cealalta :).

Edited by cniku, 21 September 2007 - 00:54.


#50
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View PostIoan76, on Sep 20 2007, 15:53, said:

Am apucat sa vizitez si eu pentru 2 zile Londra si .... cu tot regretul, dar comparativ cu Parisul, din punct de vedere strict al unui turist as zice ca a fost o mare dezamagire. :(

In primul rind ce m-a iritat e programul lor de femei gravide la muzee si locuri de-astea : desi aveam cumparat de dimineata un bilet la 3 obiective turistice nu am mai apucat sa vizitez Turnul Londrei pentru ca ... se inchidea la ora 6 si la 5 lasa inauntru ultimii vizitatori :( ... si asta in buna masura pentru ca am pierdut o ora jumate la coada la "Ochiul Londrei" ( care e drept - merita pe deplin ).

De asemenea - ca parere personala - nu as recomanda autobuzele alea descoperite pentru turul orasului. Sunt totusi scumpe ( 19-22 de lire in functie de firma ) si sunt suficient de lente ca sa pierzi mult timp ajungind de la un obiectiv turistic la altul, dar suficient de rapide ca sa nu savurezi cite o cladire ceva pe linga care treci ( soferii pierd mult la intersectii si stopuri si probabil pentru ca sa compenseze accelereaza si ei pe unde pot - probabil am avut eu ghinion, dar asta s-a intimplat exact in fata catedralei Sf. Paul s.a.m.d. )

In topul oraselor mele preferate, Londra se afla la concurenta cu Parisul, din multe puncte de vedere consider ca cele doua metropole seamana (ambele au "segmente" istorice, moderne, artistice, originale, farmec boem etc.), dar parca Londra este mai cosmopolita, mai.... sic!  

Programul "de femei gravide" este deosebit de enervant, intr-adevar, dar din nefericire l-am intalnit in ambele orase (la Paris, doar la Luvru puteai sta o data pe saptamana - miercuri - pana la ora 21) plus ca multe sunt inchise luni/marti, a trebuit sa facem fel de fel de exhibitii ca sa folosim totusi eficient acel Museum Pass pe 2 zile, avand in vedere distantele dintre obiective si cozile aferente.

Autobuzele turistice sunt, dupa parerea mea, bune doar pentru "pensionari" sau cazurile nefericite in care nu te mai tin picioarele si/sau nu ai timp sa ajungi la toate obiectivele. In Paris, recomand ca mijloc de transport metroul (autobuzele au o frecventa aleatoare si sunt putine, in schimb metroul te lipseste de perspectiva, dar cel putin ajungi rapid unde vrei). In Londra, excelente sunt autobuzele obisnuite (double deckers), poti face o multime de trasee cocotat la etaj, mai ales noaptea, sunt extrem de dese si multe, iar traseele sunt afisate in absolut fiecare statie.

#51
bestiuta1

bestiuta1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.08.2007
mie mi-a placut londra desi nu as pune pe primele locuri.daca iti cumperi de acum bilet pt la anul cu low cost ar fi bine,cauti cazare la un hostel daca nu esti pretentios asta daca ai pana in 26 ani daca nu oricum o sa gasesti tu ceva.in afara de obictivele principale nu prea am vazut asa multe desi am stat destul:(.

#52
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View Postbabyblu, on Sep 6 2007, 12:18, said:

Salut, nu am vazut nici un topic cu Londra si m-am gandit sa deschid eu unul. :D
Ma bate gandul sa vizitez si eu frumoasa Londra insa nu am o idee clara despre ce anume se viziteaza, cum sunt preturile, care este atmosfera etc.

Ii rog pe cei care au fost sa impartaseasca din experienta lor, cateva lucruri. Mersi

Te-ai gindit foarte bine.

Iti sugerez sa postezi un top al numarului de pagini dedicate unei tari. Sigur vei avea o surpriza dintr-o astfel de "masurare" a interesului acordat unei zone sau alteia.

Poate ca topul ar trebui sa fie invers, dar ce-i normal?! Cu cit ajung mai greu (nu stiu ce cuvint sa folosesc, m-am gindit intii la "romanii", dar nu este edificator) turistii la Londra, Paris decit alte locuri, cu atit ar trebui sa fie mai detaliate discutiile, sa poata ajuta in folosirea fiecarui minut. Fiecarui banut.

#53
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Posto_dor, on Sep 22 2007, 11:30, said:

Iti sugerez sa postezi un top al numarului de pagini dedicate unei tari. Sigur vei avea o surpriza dintr-o astfel de "masurare" a interesului acordat unei zone sau alteia.

Intr-adevar.... Exista turism de mai multe modele: cultural, (de dragul de a vizita diferite obiective sa le spunem intr-un cuvant culturale), de relaxare (stil plaja exotica), de serviciu (cand te trimite seful in delegatie si, printre picaturi, mai fugi colo-colo), shopping (asta nu vi-l mai explic pentru ca il stie toata lumea).

Dupa 1989, datorita faptului ca cei mai multi romani nu statea prea roz cu finantele, turism faceau doar..... cei cu dare de mana si engrosistii. In ultima vreme, in special fiindca au aparut si la noi zboruri low cost, romanul mediu a realizat ca este mai ieftin sa calatoreasca in strainatate decat sa-si ia un banal si enervant sejur pe plaiurile mioritice. Cei mai multi dintre noi economisim luni, ani de zile, ne punem pielea in saramura la banci, ca sa putem fugi 2-3 zile intr-un oras european si, pentru ca banii nu ajung sa vizitam relaxat obiectivele cele mai semnificative, trebuie sa ne facem planuri amanuntite inca de acasa, sa optimizam trasee, astfel incat fiecare minut si fiecare banut sa se justifice de n ori. Cu exceptia cazurilor celor cu dare de mana, excursiile noastre sunt inca unele chinuite, alergam din zori si pana noaptea tarziu de nu ne mai simtim picioarele, mancam doar pe strada si in fast-food, de multe ori nu avem timp sa bem o cafea la o terasa sau sa stam pur si simplu pe o banca ori sa ne amestecam in multime ca sa simtim pulsul orasului.....

Pentru un oras cum este Londra, ai avea nevoie probabil de o saptamana, dar, in stilul pompieristic de care vorbeam, iti ajung si 3 zile daca esti o fiinta extrem de activa si te misti rapid. Noi ne-am dus pregatiti cu orarul aproape la minut, cazarea am rezolvat-o pe net la un hotel de doua stele (70 de lire pe noapte camera dubla, in apropierea statiei de metrou si garii Kings Cross), locatie din care, cu autobuzul sau metroul, ajungeai in cateva minute oriunde (centrul era la 4 statii). Programul a fost cam asa:

Day 1:

• Big Ben, Houses of Parliament, Thames
• Hyde Park (Speaker’s Corner, Diana’s Memorial Fountain)
• Wellington Arch
• Buckingham Palace (Changing of the Guard)
• Thorpe Amusement Park (Staines)

Day 2:

• Tower of London
• Tower Bridge
• St Paul’s Cathedral
• The Monument
• National Gallery (Trafalgar Square)

Day 3:

• Westminster Abbey
• Thames Cruise
• Greenwich Royal Observatory
• London Eye
• Piccadilly Circus, Oxford Street, Soho

Ne-au ramas "nerezolvate" British Museum, Madame Tussaud, Sherlock Holmes Museum, Dickens Museum si o plimbare ghidata pe urmele lui Jack the Ripper, daca am fi renuntat la parcul de distractii (care este la 25 km de oras) am mai fi apucat sa vizitam cate ceva, dar am tinut sa vedem cum arata zapacelile de acolo....

Extrem de util este abonamentul cel putin de o zi pe autobuze, in martie costa 3,5 lire/zi (o calatorie este 1 lira) si te descurci ff bine fara metrou, mai ales ca autobuzele de noapte sunt si ele o multime si chiar vin! In plus, cand faci programul, trebuie sa tii cont de faptul ca distantele, in special prin parcuri, sunt destul de mari, de exemplu Hyde Park si parcul din jurul Observatorului de la Greenwich seamana mai degraba cu o campie, careia cu greu ii vezi marginea.... chiar daca nu ai timp de plimbare, tot trebuie sa o traversezi....

Inca ceva: nu va puneti toata nadejdea in ghidurile-carte; ca sa nu aveti surprize, consultati site-urile fiecarui obiectiv pentru a va actualiza informatiile cu privire la orarul de vizitare! Scria cineva aici ca a avut noroc sa prinda schimbarea garzii la palatul Buckingham...., pai exista un site al lor unde sunt afisate zilele si orele la care se "intampla" evenimentul, cu exceptia verii, garda se schimba la 2 zile, dar mai sunt si zile in care "se sare", noi am stat 3 zile si intr-una singura a fost! Oricum, nu merita sa te duci acolo cu noaptea in cap ca sa prinzi loc la cativa metri de gard, se vede bine din orice punct al pietei, este suficient sa ajungi acolo cu 10-15 minute inainte. Nu rata City.... pentru atmosfera..., in special la ora pranzului.... toti acei business-men in costum, iesind din firme, pentru lunch.... dau un farmec aparte peisajului.... (este in zona St Paul's Cathedral si Tower of London).

La Harrod's, daca nu esti "in bani", intri doar ca sa-ti faci o impresie despre felul cum arata un magazin de lux, noi am petrecut cam 10 minute acolo.... am devenit imuni la preturile socante (o pereche de pantaloni scurti din material jeans era 400 de lire, so..... judecati voi!)

Daca mananci modest (in stilul fast-food) si nu te arunci la cumparaturi de firma, nu cheltuiesti in Londra mai mult decat in alt oras vest-european, socoteala de acasa se potriveste destul de bine cu cea din targ. Fata de alte orase, Londra are avantajul ca mai poseda obiective culturale la care nu se plateste taxa de intrare!

#54
cristina_pop

cristina_pop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.10.2007
Sunt curioasa cum ati vizitat Big Ben (Houses of Parliament), noua ni s-a spus ca nu se viziteaza decat de rezidenti si asta cu cerere dinainte.

Parerea mea de rau e ca nu am apucat sa vad Gradina Botanica de acolo, mi-ar fi placut si un tur al televiziunii BBC si poate o croaziera...

Intrarile sunt foarte scumpe, indiferent ce vrei sa vizitezi! Ceea ce e gratis de vizitat nu e tare interesant (cu mici exceptii).
Nu mi se pare un oras super, exceptie centrul unde sunt majoritatea atractiilor turistice. In celelalte zone e ca in zonele marginase din Bucuresti, murdar, galagie, plin de dughene... Trebuie sa adaug traficul infernal, si metroul care, cand ti-e lumea mai draga, nu circula intre anumite statii. Plus ca pe anumite rute e cumplit sa circuli cu el, e aglomerat si constructiile ft vechi, fara aerisiri si locul e atat de mic incat zici ca te afli in galerii subterane. Iar biletul cu care circuli trebuie tot timpul sa il cauti prin buzunare si la intrarea in metrou dar si la iesire ca sa il poti valida, altfel nu iesi de acolo. Cu bus-urile nici atat nu poti circula decat daca iti permiti sa pierzi timpul blocat in trafic!!!

Chiar daca iti faci planul ce si cum sa vizitezi oricum nu te prea ti de el, iti trebuie la inceput ceva timp sa te dumiresti de ceea ce e in jurul tau, te poti pierde ft repede printre cele 8 (sau cate sunt) linii de metrou, apoi programul de vizitat e scurt si e cam plin peste tot.

Am cheltuit cam 800 de euro pentru 4 zile, fara biletele de avion dar cu cazarea inclusa (200 euro) care a fost cea mai proasta alegere posibila desi pe internet arata super bine locul. Am mancat la restaurant in fiecare seara si unele cumaparaturi peste zi le faceam de la Tesco (un supermarket ft raspandit acolo care ne-a placut mult, era deschis non stop indiferent de zi...La restaurant (cel putin in locurile unde am mancat noi) pe nota de plata ti se adauga la consumatie si  bacsisul si faptul ca servesti mancarea la masa acolo si nu o iei la pachet. Deci te uiti in meniu, calculezi cat costa insa nota de plata va fi oricum mai mare...
E valabil si la micile baruri sau cofetarii, daca iei ceva pt acasa e mai ieftin decat daca ai manca acolo.

Daca mai vreti si alte detalii intrebati, nu prea imi mai trece nimic prin cap de adaugat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate