Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
pai si nu ne dai si noua niste poze actualizate ? :) promit sa pun si eu cand merg. www.londonpass.com , m-am gandit sa mi-l comand inainte sa plec cu 2 saptamani. pare o treaba super si m-ar salva de o gramada de bani la intrari. ce ziceti ?

#20
dzs

dzs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.04.2006
Restrictiile "in plus" pentru Anglia, pe langa cele normale cu "obiecte ascutite si altele", sunt urmatoarele:

- fara lichide in bagaje
- fara sprayuri in bagaje, sau creme (aici puteti avea sau nu noroc, depinde daca sunt sigilate sau nu)

Aparat foto aveti voie in bagaje, chiar si cu baterii in el (la vama la romani mai comenteaza daca ai baterii in aparat, si te pun sa le scoti)

Locuri de shopping in Londra ... Ho-hoooo... Multe! Recomand Oxford Street si Regent Street. Stiu ca e buluceala si aglomeratie, insa zona Oxford Circus si Piccadilly Circus sunt cele mai tari de shopping.

Ce mai trebuie sa aveti in vedere, e sa aveti minim 6 luni de zile pe pasaport, de la data intoarcerii in Romania, pana la data expirarii pasaportului, altfel nu va lasa sa intrati (dar cred ca asta e valabil in orice tara din UE, parca)

Eu stau in Londra, si nu mi se mai pare asa de palpitant... Insa, sustin ca Londra e bine de vizitat in iulie-august, si daca vreti obiective si tips and tricks-uri va pot da. Unui prieten i-am aratat Londra intr-o zi, fara sa iau Sightseeing buses, si am vazut inclusiv Greenwich. In total am cheltuit cu el 3.50 lire (pretul unui abonament pe o zi pe bus), si a doua zi era indragostit de Londra.

A vizita Windsor Castle si Madame Tussauds daca ai doar 3 zile in Londra, mi se pare neinspirat. Sa pui Madame Tussauds inaintea lui Greenwich, e ca si cum ai pune Muzeul Antipa inaintea Castelului Bran. Sa mergi in Londra fara sa vezi Covent Garden, Soho, Regent Parc (vara) ... fara sa te amesteci in multimea de gura casca de pe Oxford Street ... fara sa vezi Canary Wharf din bus ... fara sa mergi cu un bus normal (nu alea turistice) la etaj, si sa auzi acolo toate limbile pamantului ...

Farmecul Londrei consta in multe... si nu e in peretii muzeelor. Si nici in regina Angliei sau proprietatile ei imobiliare.

Edited by dzs, 28 December 2006 - 13:05.


#21
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
multumesc de recomandari eljefe si dzs!!! :)
imi dau seama ca in doua trei zile nu o sa pot vedea cu adevarat Londra, o sa merg apoi spre Essex o saptamana cu treaba. in timpul petrecut in londra ma gandesc sa fac niste cumparaturi si sa vad la modul relaxat ceva frumos. depinde mult si unde o sa ma cazez, se pare ca pana la urma o sa stam la niste prieteni..
sa verific valabilitate pasapoartelor :huh:
cum va fi vremea estimativ in februarie? mai multa ploaie, ger ca pe la noi?...

#22
dzs

dzs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.04.2006
Nu e frig, dar ploua. Asa e iarna pe aici. Astia spun acum ca vor fi chiar si -12 grade, insa eu nu cred. Uite spre exemplu acum ploua, insa nu ca in Romania cu bulbuci, ci mocaneste, ca sa-ti intre incet incet in oase. In plus bate si vantul.

Avand in vedere ca anul trecut in februarie a fost frig si a batut vantul, plus ceva ploaie, cred asa va fi si anul asta. Iarna in UK.

Cand vii aici, trebuie sa cunosti urmatoarele:

- englezilor le place fotbalul si berea, nu te lua in discutii contradictorii referitoare la aceste doua subiecte. Le place si cricketul si curlingul.
- femeile mai shuncoase si cu sani mari au mare cautare
- pe autostrada, banda pe care nu esti intotdeauna merge mai repede
- pub-ul fara berea casei nu e pub
- autobuzul intarzie mereu atunci cand vrei sa ajungi la ora fixa
- nu te lua dupa aparentze, sunt multi negri/indieni/chinezi nascutzi aici, care vorbesc perfect engleza. Daca ai nevoie de informatii, du-te si intreaba fara jena pe oricine.
- popcorn-ul este intotdeauna dulce, iar cel sarat este exceptia.
- ceaiul sau cafeaua se beau cu lapte, si nu exista limita de timp si nr. de cafele/ceauri/zi
- carnatzii lor sunt oribili, la fel si prajiturile cu frisca.
- in autobuz se urca prin fatza
- cand traversezi strada te uitzi in dreapta. Pietonii nu au prioritate decat la trecerile semnalizate (sau cu lumina galbena)
- vremea de afara e schimbatoare, nu te baza ca e senin, poate ploua tot din senin. Esti pe o insula.
- aici notziunea de restaurant este diferita de cea din Romania. Cand mergi cu un englez la restaurant asteapta-te la ceva modest, care costa mult, si unde dai 2% bacsis. Pentru multi tineri, "hai sa mancam ceva in oras" inseamna sa mearga sa manance la Mc Donalds.
- chipsurile cu otzet au mare cautare. Atentie la culoarea verde/albastra de pe pungi. Astia pun otzet in orice, inclusiv pe cartofii prajitzi.
- sambata e zi normala de shopping pana la 19.00, duminica cam toata lumea inchide la 16.00
- tzi se da restul exact, nu te chinui sa-l numeri. Asteapta sa-ti dea restul si bonul de casa, daca intarzie nu inseamna ca nu ti le da, inseamna doar ca respectivul casier e mocait.
- cozile englezesti sunt printre cele mai 'organizate' din lume, asteapta-ti frumos randul in sharpe, si nu te baga in fatza, ca e dovada de grosolanie profunda.
- autobuzele au camere video, la fel si metroul. Ai grija unde lipesti guma aia de mestecat. Fa cu mana la autobuz, daca vrei sa opreasca. Apasa pe buton daca cobori in statie, insa la double deckere, daca esti la etaj, ai mare grija cum cobori.
- sanvishurile gata facute, de cumparat, sunt mai ieftine dupa amiaza (asta daca mai prinzi sanvisuri). La 'Boots', daca mai prinzi, un sanvis cu 2.50 devine 0.98 dupa-amiaza. Alea facute de Shapers sunt naspa. Totul e sa mai gasesti, sa fii pe faza.
- asteapta-te sa fie frig in casa unui britanic, sunt zgarciti cand vine vorba de caldura. 18-19 grade e suficient. De asemenea spala vasele multi dintre ei in stilul vechi de spalat vase britanic: umplu chiuveta cu apa calda, pun vasele la "inmuiat", dupa o perioada de cateva ore, le scot afara si le sterg cu o carpa. Voila! Bine, multi au dish-washing machine, dar consuma apa, detergent, curent. E mai practica metoda batraneasca.
- cum te prinzi ca o tipa negricioasa e indianca? Se imbraca nashpa, isi pune cizme cu tocuri si incearca sa para femeia fatala. Seamana cu niste magarusi cu copite, pe doua picioare (exagerez un pic)
- cum te prinzi ca un tip e gay? are inel argintiu pe mana stanga, acolo unde se tzine verigheta.
- daca vrei sa traiesti din plin experientza traficului englez, suie-te la etaj in double-decker, si aseaza-te in primul rand (daca prinzi loc)
- cafeaua de la Starbucks intotdeauna curge pe langa capac, aia de la Costa nu (dar e mai scumpicica)
- cum te prinzi ca un individ e british? Foloseste in mod obligatoriu urmatoarele expresii/onomatopee: "cheers mate", "you know", "aaaaammmmmm", "bollocks", "I toldya", "hi mate, you're rite?", "hello chaps", "he was like ahmmm immmmmm, and I was like ahmmm iiiiihhhh, ya' know ...". Din lipsa de vocabular, folosesc la greu onomatopee ca sa descrie o stare, o senzatie pe care au avut-o.
- nu toti oamenii care vorbesc singuri pe strada sunt nebuni, unii au bluetooth in ureche. Nu e ceva special aici sa ai telefon bengos si bluetooth, am vazut si oameni prost imbracatzi, care vorbeau de mama focului 'singuri', cu device-ul in ureche.
- fereste-te de baietii cu gluga pe cap, sau hoodies. Sunt golanii de cartier de pe la noi, gata oricand sa se ia de tine, chiar daca au 14-15 ani. Hoodies cand sunt in gasca, fete sau baietzi, sunt destul de periculosi.
- Cola e mai scumpa decat Pepsi, motorina mai scumpa decat benzina, si in general aparatura electronica mai ieftina decat in Romania. Multe sunt mai ieftine aici, sau comparabile ca pretz cu ce e in tzara.
- in restaurant in general te opresti in usa si astepti sa vina cineva sa te conduca la masa, sau sa-ti spuna la ce ora sa revii.
- Costcutter si Offlicense sunt echivalente cu chioscurile din romania, insa astea sunt patronate de indieni. Marfa de la ei este in general mai scumpa decat in supermarchet, dar daca nu ai supermarchet in zona, e buna si aia.
- daca mergi cu autobuzul, e mai ieftin sa-ti iei abonament pe o zi.
- daca vrei sa platesti cu cardul, nu-l folosi peste tot. in special in magazine 'dubioase', unde chiar daca au cititor de carduri, nu esti safe, si-ti pot clona cardul fara sa te prinzi.
- furtul de identitate in tzarile care folosesc cardul ca metoda de plata in mod frecvent nu e ceva nou. In general trebuie sa distrugi hartiile/chitantzele/facturile de care nu mai ai nevoie, si pe care este scrisa adresa ta/numele tau. Ai grija ce arunci in gunoi.
- reciclatul menajer e impamantenit aici. Gunoiul se pune in pungi negre si se arunca in containerele negre. Containerele verzi sunt pentru materiale reciclate: sticle, cutii de carton, plastic. In principiu nu se arunca gunoi fara punga.

#23
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...daca vreau sa imi iau o camera , platesc tva-ul sau il pot recupera si de unde anume? sau facand acum parte din ue trebuie sa il platesc acolo?...

este periculos sa circuli seara dupa 10?

ce abonament sa imi iau ptr transport?...

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
periculos e dupa seara oriunde in lumea asta nu ? nu stii niciodata peste cine dai. abonamentele pe o zi sunt de obicei cele mai bune.

#25
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Nicanor

Nu se mai recupereaza nici un tva acuma ca am intrat in UE.Odata ce l-ai platit intr-o tara din UE, nu mai ai ce sa recuperezi,sau sa mai platesti la noi la vama + TVA.
Pana acuma il plateai la magazin, luai de acolo un formular si factura si recuperai la iesirea din UE.Acuma l-ai platit la magazin si ala e pretul final, batut in cuie.

#26
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
multam! :)
cum este acvariu, este fainutz? si ce va placut in mod deosebit?...

edit :  am inteles ca este un fel de luna-park, oare functioneaza iarna si merita?

Edited by Nicanor, 09 January 2007 - 17:41.


#27
Quebec

Quebec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 17.03.2006
ce optiuni de transport am intre paris si londra, in condiitiile in care nu vreau sa calatoresc cu avionul sau cu trenul eurostar?

Edited by Quebec, 10 June 2007 - 11:36.


#28
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostQuebec, on Jun 10 2007, 12:36, said:

ce optiuni de transport am intre paris si londra, in condiitiile in care nu vreau sa calatoresc cu avionul sau cu trenul eurostar?

Autobuzul / trenul pana la Calais, apoi ferry-ul pana la Dover si mai departe cu tren / autobuz. Cred ca exista autobuze directe (Eurolines), dar trebuie verificat daca nu o ia si el prin tunel, dar banuiesc ca nu. Un dus costa 34 euro sau 31 euro daca ai peste 60 ani sau sub 26 ani.

#29
danat

danat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 31.05.2007

View PostQuebec, on Jun 10 2007, 12:36, said:

ce optiuni de transport am intre paris si londra, in condiitiile in care nu vreau sa calatoresc cu avionul sau cu trenul eurostar?

Ti-e frica de teroristi?  :naughty:

#30
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdanat, on Jun 13 2007, 16:25, said:

Ti-e frica de teroristi?  :naughty:

O fi omul claustrofob

#31
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 29.04.2006
Sau poate vrea sa vada si el ceva pe "fereastra"...  :rolleyes:

#32
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostZygoth, on Jun 14 2007, 16:00, said:

Sau poate vrea sa vada si el ceva pe "fereastra"...  :rolleyes:

Ai de ales intre albastrul inchis al marii si negrul absolut al tunelului.

#33
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Am niste intrebari conexe: Pot sa merg cu masina la Londra? Adica ma lasa englezii sa intru la ei in tara cu volanul pe stanga?
Cat ar putea sa coste bacul?

#34
dzs

dzs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.04.2006

View PostJJOne, on Jun 26 2007, 16:02, said:

Am niste intrebari conexe: Pot sa merg cu masina la Londra? Adica ma lasa englezii sa intru la ei in tara cu volanul pe stanga?
Cat ar putea sa coste bacul?

Poti sa mergi fara pb. cu volanul pe ce parte vrei tu. insa sa mergi cu masina la Londra, si sa parchezi in Londra te usuca, vezi http://www.cclondon.com/ asta daca vrei zona 1. Daca-ti faci plan sa parchezi la supermarcheturi ar trebui sa iti muti masina cam din 3 in 3 ore, unele dintre ele au camere de supraveghere si iti dau amenda daca te vad ca stationezi in parcare mai mult de trei ore.

Pregateste-te sufleteste si trupeste pentru o experientza de neuitat, si la buget, si la adrenalina. Londra nu e Anglia... Londra e Londra, aici se conduce un pic altfel.

Pretul benzinei e in jur de 0.96p/litru, motorina nitzel mai scumpa 0.97p/litru.

Sfatul meu este sa vii cu masina .... Wizzair sau EasyJet (cat de curand)

Cheers.

Edited by dzs, 27 June 2007 - 00:42.


#35
dance4life

dance4life

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.06.2007

View Postanaradu, on Jan 19 2006, 17:08, said:

Plec pentru doua saptamani in sudul Angliei - Bournemouth. Ce am de vazut pe acolo, in afara de Stonhenge, Oxford si Londra? Intentionez o vizita de week-end in Scotia.Ce program imi sugerati?

O sa plec pe 7 iulie in Londra pentru 10 zile. Inca nu mi'am facut un program, sunt in faza in care adun informatii. Ce puteti sa imi recomandati? Ce locuri sunt de vizitat, ce atractii? Si...cum e vremea in iulie? Sa imi iau umbrela?

#36
babyblu

babyblu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.01.2006
Salut, nu am vazut nici un topic cu Londra si m-am gandit sa deschid eu unul. :D
Ma bate gandul sa vizitez si eu frumoasa Londra insa nu am o idee clara despre ce anume se viziteaza, cum sunt preturile, care este atmosfera etc.

Ii rog pe cei care au fost sa impartaseasca din experienta lor, cateva lucruri. Mersi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate