Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dj incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#19
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Pentru ca pe aia buna faci tot mixul iar pe a doua o folosesti numai ca sa asculti piesa urmatoare .

#20
anyidulike

anyidulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 21.06.2005
Pana la urma mi-am luat o placa audio USB speciala pt casti.

#21
Aris4DM

Aris4DM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 16.08.2005
eu foloseam doua placi de sunet si un mixer, pe mixer aveam functia de a opri sunetul din boxe pe unul din canale, ascultandul in acelasi timp in casti
dupa ce pregateam piesa ii puteam da drumul in boze
puteam sa selectez ce canal sa aud in casti

#22
nutumdp

nutumdp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.08.2006

View PostLyvyoo, on Feb 5 2007, 13:54, said:

Sa fie vreo cinci ani de cand sunt in aceasta bransa, la modul profesionist vorbind... Ce cred eu:
Desi sfatul de mai sus cu neutilizarea calculatorului la inceputul "carierei" de DJ poate parea pertinent vom constata ca majoritatea celor care sunt acum DJ la un nivel mai inalt sau macar mediu, au pus muzica inainte de toate pe calculator - acasa, la party-urile prietenilor, la banchet etc. , din pasiune sau curiozitate! Cine are peste 23..24 ani si este experimentat in domeniu, in copilaria de dj folosea casetofonul si derula de nu mai putea... Slava Domnului au trecut vremurile!
Sfatul meu este urmatorul: Daca vrei sa te numesti DJ pt ca ai un radio pirat sau pe net sau pentru ca ai mai facut nush ce nimicuri, mai mult pentru sonoritatea cuvantului "DJ", e o chestiune, iar faptul de a face aceasta meserie profesionist e o cu totul alta chestiune!
Primul lucru este sa cunosti muzica si asta nu se poate realiza decat stand cu nasul in calculator, ascultand diferite genuri, sortand piesele etc. , totul cu un simt critic  deosebit!
Al doilea lucru important - daca vrei sa devii profesionist, s ainveti mixatul pe scule profi, trebuie cumva sa ajungi "ucenic" printr-un club, fara salariu si sa nu ai repulsie la gandul ca vei pierde multe nopti! Daca te vei duce de doua trei ori pe saptamana in trei luni cred ca inveti sa mixezi beat pe beat destul de bine! Totul tine de exercitiu si de urechea ta muzicala dar si sfaturile dj-ului la care esti "ucenic".  Daca in trei..patru luni nu se lipeste nimic de tine lasa-te de meserie pt ca pierzi vremea!
Cand mai am timp scriu si episodul doi!

Bine zis!, cine stie cunoate!

View Postanyidulike, on Feb 5 2007, 14:04, said:

Asa..deci despre ce vorbeam ...

Amice, te "certi" cu cine nu trebuie.

Deci pe mine ma intereseaza cum am preascultare cu o singura placa audio.

Adica sa mixez cu un program de mixaj dar sa pot selecta oricand ca unul din deck-uri sa fie preascultare in casti.

Get it ?

Maestre lasa Virtual DJ ca ala iti face tot, cand ai sa treci pe achipament ai sa zici ca habar nu ai ce este ala mixat, iti garantez.

Ca sa devii un DJ in primul rand tre sa ai ceva cunostinte muzicale, daca te apuci acum si te tii cu adevarat de treaba intrun an doi o sa se vada rezultatul, sa nu crezi ca ai sa devii DJ peste noapte, sau crezi ca daca ai pus o melodie la un banchet gata esti DJ? Niciodata!

#23
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View PostCarapicho, on Nov 20 2006, 10:35, said:

Doresc sa stiu cat mai multe despre ce scule folositi voi si ce fel de muzica puneti la diferite evenimente si in diferite locuti (disco,club sau restaurant)

Sa trecem cu vederea agramatismul si sa ne concentram pe continut... Citeste ce am ingrosat. Daca iti vine sa  :puke: e bine. Apoi citeste ceea ce e subliniat, si daca iti vine sa :puke: din nou, iar e bine.

Stii ca e o vorba: "meseria nu se invata, se fura". E valabila si in cazul domeniului asta.

Ca sfat, hmmm... Incepe prin a pune mana pe o carte de romana, dupa care treci la una/mai multe de muzica, si abia pe urma incepi sa iti pui intrebari de genul celor pe care ti le pui tu acum.

PS: cati ani ai?

#24
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View Poste_X_tas_Y_, on Feb 21 2007, 16:14, said:

Sa trecem cu vederea agramatismul si sa ne concentram pe continut... Citeste ce am ingrosat. Daca iti vine sa  :puke: e bine. Apoi citeste ceea ce e subliniat, si daca iti vine sa :puke: din nou, iar e bine.

Stii ca e o vorba: "meseria nu se invata, se fura". E valabila si in cazul domeniului asta.

Ca sfat, hmmm... Incepe prin a pune mana pe o carte de romana, dupa care treci la una/mai multe de muzica, si abia pe urma incepi sa iti pui intrebari de genul celor pe care ti le pui tu acum.

PS: cati ani ai?

In primul rand am scriis acest text la repezeala.Ma f.... a seful la cap.in al doilea rand esti off topic.Lectiile de gramatica sunt la alta categorie.

Mare atentie la ce o sa scriu mai jos.Pe tine te reprezinta bancul.Dar nu numai.Sunt multi aici care habar nau (da stiu ca se scrie N-au) cu ce se mananca subiectul dar  fac corectii.Make yourself a fucking teacher.


De cati forumisti este nevoie pentru a se schimba/inlocui un bec?

-1 pentru a schimba becul
-1 pentru a posta si anunta ca becul a fost schimbat
-14 pentru a impartasi experiente similare si a arata noi modalitati de schimbare a bcului
-7 pentru a avertiza asupra pericolelor ce apar la schimbarea becurilor
-27 pentru a corecta greseli gramaticale aparute in posturile despre schimbarea becurilor
-53 pentru a lua la misto pe cei ce au corectat greselile gramaticale
-2 profesionisti in domeniu care sa atraga atentia ca termenul corect este ?lampa?
-15 care sa pretinda ca au lucrat in domeniu si termenul ?bec? este la fel de corect
-109 care spun ca forumul nu este despre becuri si discutia trebuie mutata pe un forum despre becuri

Pentru 'e_X_tas_Y_:GFYS
PS:rog adminul sa nu mai stearga post-urile si in special contul.Daca iti mai aduci aminte de contul PARAKIOSU2.

Edited by Carapicho, 04 March 2007 - 01:08.


#25
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View Poste_X_tas_Y_, on Feb 21 2007, 16:14, said:

Sa trecem cu vederea agramatismul si sa ne concentram pe continut... Citeste ce am ingrosat. Daca iti vine sa  :puke: e bine. Apoi citeste ceea ce e subliniat, si daca iti vine sa :puke: din nou, iar e bine.

Stii ca e o vorba: "meseria nu se invata, se fura". E valabila si in cazul domeniului asta.

Ca sfat, hmmm... Incepe prin a pune mana pe o carte de romana, dupa care treci la una/mai multe de muzica, si abia pe urma incepi sa iti pui intrebari de genul celor pe care ti le pui tu acum.

PS: cati ani ai?


Adevarul ca si tu esti dj.Cu creativ cu tot.Eu mi-am luat o placa no name.Cica Roland ii zice.Si cica costa 2400 ron.Vorbe
Vorbeste lumea.Eu nu cred.Dar nici tu sa nu mai faci.



La ce scule ai poti pune muzica maxim la un botez.Si asta sincer iti zic si fara sa te superi.



Eu deschisesem aista topic ca sa vad ce scule(scule de JD varule-le mai zice si DJ tools) aveti si ce parere aveti de meseria de dj.dar vad ca nu poti avea o discutie seriosa fara sa te jigneasca unu.



Extasy:pune vere poze sa vedem si noi sculele tale.Poate ne vine si noua sa vomitam

#26
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

View Poste_X_tas_Y_, on Feb 21 2007, 16:14, said:

Sa trecem cu vederea agramatismul si sa ne concentram pe continut... Citeste ce am ingrosat. Daca iti vine sa  :puke: e bine. Apoi citeste ceea ce e subliniat, si daca iti vine sa :puke: din nou, iar e bine.

Stii ca e o vorba: "meseria nu se invata, se fura". E valabila si in cazul domeniului asta.

Ca sfat, hmmm... Incepe prin a pune mana pe o carte de romana, dupa care treci la una/mai multe de muzica, si abia pe urma incepi sa iti pui intrebari de genul celor pe care ti le pui tu acum.

PS: cati ani ai?
    hello trezeste-te.... baiatul vrea sa invete.....nu trebuie sa ''ii tai tu bass-ul'' din prima.....banuiesc k si tu ai fost la fel cand erai ciutan ... vroiai sa ai un mixer o statie o pereche de boxe....in domeniul asta tre sa iti placa arta butonatului....sau mai exact ...k sa devii artist....tre sa ai acasa nishjte scule (mixer , platane)si sa le butonezi un an sau 2 pana te saturi. Dupa 2 ani de butonat pe sculele tale(mixare si alte balarii) te duci in cea mai varza discoteca si pui muzica pt 300 de mii pe seara , TE CHINUI UN PIC PIERZI VREMEA CU INCULTII CARE ASCULTA NUMAI MANELE....si asa ajungi mare.....insa adevarata lansare a se face la un post de radio...stii tu... mai intai dj de discoteca dupa aia dj de radio mai tarziu dj de club....si pe la vreo 20-23 de ani devii dj comercial....:D :D :D  

            DACA FACI TOT CE SCRIE AICI O SA FII MAI TARE DECAT ORICE DJ.... CREDETI-MA.......

te pup ai grija de tine!!!

#27
anyidulike

anyidulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 21.06.2005

View Postnutumdp, on Feb 21 2007, 15:44, said:

Bine zis!, cine stie cunoate!
Maestre lasa Virtual DJ ca ala iti face tot, cand ai sa treci pe achipament ai sa zici ca habar nu ai ce este ala mixat, iti garantez.

Ca sa devii un DJ in primul rand tre sa ai ceva cunostinte muzicale, daca te apuci acum si te tii cu adevarat de treaba intrun an doi o sa se vada rezultatul, sa nu crezi ca ai sa devii DJ peste noapte, sau crezi ca daca ai pus o melodie la un banchet gata esti DJ? Niciodata!

Deci tu nu te poti opri ?

Am zis eu ca am pretentia ca devin DJ peste noapte ? Ma interesa doar un aspect TEHNIC.

Vad ca ai impresia ca noi acum ne-am nascut si ca tu trebuie sa ne arati tuturor the rules of life.

" sa nu crezi ca ai sa devii DJ peste noapte, sau crezi ca daca ai pus o melodie la un banchet gata esti DJ? Niciodata!" :))))) Niciodata ! :))))))

#28
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007
Am zis eu ca am pretentia ca devin DJ peste noapte ? Ma interesa doar un aspect TEHNIC.

Vad ca ai impresia ca noi acum ne-am nascut si ca tu trebuie sa ne arati tuturor the rules of life.

" sa nu crezi ca ai sa devii DJ peste noapte, sau crezi ca daca ai pus o melodie la un banchet gata esti DJ? Niciodata!" :))))) Niciodata ! :))))))
[/quote]
   EL CREDE CA NOI ASTIA MICII AVEM BANI DE TURNTABLE-URI SAU DE VINILURI SI MIXERe!!!!!!  E DE O MIE DE ORI MAI IEFTIN SA INCERCI  PE VDJ (SI SA ITI DAI SEAMA K ITI PLACE MESERIA) DECAT SA INCERCI PE NISTE SCULE ADEVARATE (DE 1000 DE EURO PE CARE POTI SA LE ARUNCI DACA TU NU STII NIMIC) ....M-AM REFERIT LA MODUL GENERAL .....SO: UN INCEPATOR SE DESCURCA MAI BINE PE VDJ DEKT PE TURNTABLE

#29
nutumdp

nutumdp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.08.2006

Quote

EL CREDE CA NOI ASTIA MICII AVEM BANI DE TURNTABLE-URI SAU DE VINILURI SI MIXERe!!!!!!  E DE O MIE DE ORI MAI IEFTIN SA INCERCI  PE VDJ (SI SA ITI DAI SEAMA K ITI PLACE MESERIA) DECAT SA INCERCI PE NISTE SCULE ADEVARATE (DE 1000 DE EURO PE CARE POTI SA LE ARUNCI DACA TU NU STII NIMIC) ....M-AM REFERIT LA MODUL GENERAL .....SO: UN INCEPATOR SE DESCURCA MAI BINE PE VDJ DEKT PE TURNTABLE

Da man nimic de zis in privinta banilor, dar in momentul in care te inveti pe VDJ si treci pe aparatura ce faci???????, iti garantez ca este o diferenta foarte mare, iar pe afaratura faci lucruri mult mai interesante decat pe VDJ!!!!, plus ca eu n-ul numesc DJ pe acela care mixeaza pe VDJ, pe VDJ poate mixa si un pusti.... si ce vrei sa inteleg din asta, ca toata lumea care mixeaza pe VDJ este DJ, niciodata!!!!!!!

#30
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

View Postnutumdp, on Mar 8 2007, 13:12, said:

Da man nimic de zis in privinta banilor, dar in momentul in care te inveti pe VDJ si treci pe aparatura ce faci???????, iti garantez ca este o diferenta foarte mare, iar pe afaratura faci lucruri mult mai interesante decat pe VDJ!!!!, plus ca eu n-ul numesc DJ pe acela care mixeaza pe VDJ, pe VDJ poate mixa si un pusti.... si ce vrei sa inteleg din asta, ca toata lumea care mixeaza pe VDJ este DJ, niciodata!!!!!!!


    TU CREZI CA EU APELEZ LA FUNCTIA SYNC???!?! NU APELEZ!! APELEZ LA VDJ PT K ESTE ASEMANATOR CU UN CDJ SAU CU UN VINIL>! INTELEGI? AM PE CE PUNE MANA (PE viNiluriLE DIN VDJ)  :console:  :console:  ... AM CU SA AJUSTEZ BPM , AM UN MIXER(IN VIRTUAL) SI MAI MULTE KESTII PE CARE NU LE-AS AVEA DACA NU AS FOLOSI CALCULATORUL!  DACA AS FI AVUT 2 TURNTABLE-URI SI UN MIXER NU MAI FI PUS MANA PE VDJ , DAR SINCER SA FIU , NU AM MAI FOLOSIT VDJ DE VREO 2 LUNI(PT K NU IL MAI AM). SPUNE-MI TU DOMNULDE DJ PROFESIONIST CE AR TREBUI SA FAC ??? SA IMI FAC TURNTABLE DIN :?? SI SA IMI FAC MIXER DIN??? TU CE AI FI FACUT DACA AI FI AVUT ANII MEI SI CE AM EU!>>>>?? SUNT SIGUR CA TU CAND ERAI CA MINE  NU AVEAI NICI MACAR JUMATATE SAU UN SFERT DIN CE AM EU!!!(UN CALCULATOR , NISTE SCULE TECHNICS(STATIE , DECK CU CASETA , DECK cd ) UN EQ JVC , 2 BOXE DE 12'' KM DE 200 W SI O PEREKE DE CASTI PIONEER!!!!) . CE AI FACE TU CU SCULELE MELE???? CE PRODUCTII DE SUPER DJ AI SCOATE????

#31
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View PostCarapicho, on Mar 4 2007, 01:18, said:

Adevarul ca si tu esti dj.Cu creativ cu tot.Eu mi-am luat o placa no name.Cica Roland ii zice.Si cica costa 2400 ron.Vorbe
Vorbeste lumea.Eu nu cred.Dar nici tu sa nu mai faci.
La ce scule ai poti pune muzica maxim la un botez.Si asta sincer iti zic si fara sa te superi.
Eu deschisesem aista topic ca sa vad ce scule(scule de JD varule-le mai zice si DJ tools) aveti si ce parere aveti de meseria de dj.dar vad ca nu poti avea o discutie seriosa fara sa te jigneasca unu.
Extasy:pune vere poze sa vedem si noi sculele tale.Poate ne vine si noua sa vomitam

Pustiu', sculele le are clubul. Poze cu "scule" iti trimit pe privat, daca insisti. :death:

#32
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005
Dragii mei DJ incepatori de pe forum, faceti-va DJ's de muzica clasica. Poate va angajeaza la un grajd sa mixati pentru vaci, sunt un public inca "virgin". :deadtongue:

#33
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001
Baiatul care vrea sa fie Dj - ai ureche muzicala?
Adica pot sa reproduci o fraza muzicala cat de cat? Poti sa tii minte un ritm?
Ca daca esti 7 (adica te trezesti pe timpul 7 in loc de 8) - pierzi vreme si bani.

#34
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005
@Carapicho  & the others: bafta baieti!

PS: Sincer.

#35
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Faptul ca ai experienta nu te face un dj bun...stai linistit...nu te mai flata singur! Stiu ca poate la disco galati si in maxx e la moda hausu' dar la ce muzica pui (ca sa nu mai vorbesc de nume) mi-ar fi rusine sa vorbesc cu atata superioritate !

#36
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

View Postvacea, on Mar 8 2007, 16:44, said:

TU CREZI CA EU APELEZ LA FUNCTIA SYNC???!?! NU APELEZ!! APELEZ LA VDJ PT K ESTE ASEMANATOR CU UN CDJ SAU CU UN VINIL>! INTELEGI? AM PE CE PUNE MANA (PE viNiluriLE DIN VDJ)  :console:  :console:  ... AM CU SA AJUSTEZ BPM , AM UN MIXER(IN VIRTUAL) SI MAI MULTE KESTII PE CARE NU LE-AS AVEA DACA NU AS FOLOSI CALCULATORUL!  DACA AS FI AVUT 2 TURNTABLE-URI SI UN MIXER NU MAI FI PUS MANA PE VDJ , DAR SINCER SA FIU , NU AM MAI FOLOSIT VDJ DE VREO 2 LUNI(PT K NU IL MAI AM). SPUNE-MI TU DOMNULDE DJ PROFESIONIST CE AR TREBUI SA FAC ??? SA IMI FAC TURNTABLE DIN :?? SI SA IMI FAC MIXER DIN??? TU CE AI FI FACUT DACA AI FI AVUT ANII MEI SI CE AM EU!>>>>?? SUNT SIGUR CA TU CAND ERAI CA MINE  NU AVEAI NICI MACAR JUMATATE SAU UN SFERT DIN CE AM EU!!!(UN CALCULATOR , NISTE SCULE TECHNICS(STATIE , DECK CU CASETA , DECK cd ) UN EQ JVC , 2 BOXE DE 12'' KM DE 200 W SI O PEREKE DE CASTI PIONEER!!!!) . CE AI FACE TU CU SCULELE MELE???? CE PRODUCTII DE SUPER DJ AI SCOATE????
   va mai zic ink odata ..... am mai putin de 18 ani si stiu mai multe decat stiati voi knd erati k mine!!!!!! intelegeti????? nu intelegeti , imi pare rau!!!!!!!!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate