Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Ce parere aveti despre programele Work and Travel pt studenti?

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#1
x3m_ia

x3m_ia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.07.2006
salut.
    Vara trecuta a fost o mica perioada cand m-am saturat de stat si m-am gandit cum ar fi daca m-as inscrie la un program de genul work and travel.
  As vrea sa stiu cum a fost , e greu , se merita?

#2
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003
Unii au venit cu ceva bani in tara dar au muncit pe rupte de dimineata pana seara, inclusiv sambata, iar duminica daca nu aveau nimic de lucru mai vizitau ceva. Altii au venit aproape lefteri, cu haine noi, ceva electronice, niste amintiri, si cu munca la fel cum am zis inainte.

#3
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Sincer ... imi pare rau ca romanii au ajuns sclavii altora pentru bani de nimic.

Avem si noi o tara, niste resurse, etc ... ne-am putea descurca pe cont propriu si aici.

#4
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Te costa enorm sa pleci cu work and travel. Putini isi scot banii, dar e o experienta daca ai cu ce...

#5
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
personal nu am fost, insa cunosc 3 persoane care au fost in USA, toti, dar absolut toti au venit cu o imagine negativa a Americii, recompensa pt munca lor de acolo fiind minora ; Singurul castig a fost experienta, pe care imi spuneau ca nu ar mai dori s-o repete ...

#6
Sarkastiq

Sarkastiq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 04.01.2006
Merita sa incerci ! Banii in principiu se pot scoate - dar asta cu munca multa si nu tocmai lejera.  Trebuie sa stii bine de ce mergi ...sa faci bani, sa te plimbi...   amandoua greu le faci.

Edited by Sarkastiq, 19 November 2006 - 23:53.


#7
iepureleindungi

iepureleindungi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 29.03.2006
ca bine zice exosyphen, romanii nu ar trebui sa lucreze sclavi pentru straini, mai ales pentru americani, natia lor este cea mai rasista si mai impartiala din lume

#8
FelixTheCat

FelixTheCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.10.2006

View PostTabu, on Nov 19 2006, 10:57, said:

Te costa enorm sa pleci cu work and travel. Putini isi scot banii, dar e o experienta daca ai cu ce...

Corect. Numai biletul de avion care e cel putin 1000$. Ca sa nu mai spunem si de firmele care intermediaza plecarile astea. Atentie multa cand ajungeti in astfel de situatii. Discutati de la inceput conditiile, garantiile si toate alea.

#9
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
depinde de la caz la caz
eu unu nu am fost da cred ca o sa ma duc la vara :)
am prieten ce o fost in vara asta si o venit inapoi cu 8000$ ce-i drept avea 2 joburi in state

#10
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
si eu am o prietena ce a fost vara trecuta in anglia si s-a intors cu 1000 de lire. banii astia i-au ramas ei dupa ce a platit datoriile cauzate de plecare plus ca s-a mai plimbat prin Londra si imprejurimi si-a mai luat niste haine , un telefon. Deci e ok daca te ti de treaba. Despre America nu am auzit lucruri asa de bune dar si de acol o te intorci cu profit.

#11
dgizhas

dgizhas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.07.2006
Si pe mine ma bate un gand sa plec cu work & travel la vara. Vad ca toate firmele vorbesc numai de America. In Anglia sau alte tari europene cum poti ajunge? Din cei care ati fost, as fi bucuros sa spuneti mai multe despre cum a fost, cat e de munca, cati bani scoti, cat te costa plecarea, ce obstacole poti sa intampini ( pana la admiterea intr-un astfel de program) si ce firme recomanda (daca nu e voie aici, macar pe pm).

Edited by dgizhas, 25 November 2006 - 02:29.


#12
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Colegii lui sora-mea ii tot ziceau : "Ce esti tu fraiera sa lucrii la o firma din .ro pentru 4-5 mil pe luna? ... hai in US!"

Ea a stat, a lucrat si invatat cate ceva in .ro (lucra in domeniul ei).
Acum ca a terminat facultatea (cu note f. bune) decanul i-a cerut sa se inscrie la doctorat.

Are cazare la 180 de RON in camine ceva mai selecte (doi in camera, termopane, baie proprie in camera, usa frumoasa, mobilier misto, etc)
+ salar la firma, bursa de doctorand, plata cu ora (preda la studenti) + bonuri de masa.

Din prima s-a ales cu salar super, conditii ok, etc.

Eu consider ca i-am dat un sfat bun cand i-am spus sa stea in Romania, sa isi vada de scoala, si sa isi ia un job mai lejer peste vara, ca sa nu se plictiseasca.

Acum castiga permanent cat colegii ei care au plecat in US, in timp ce aia alearga disperati cu salarii de 200-300 E, si chirii de la 80 E de persoana in sus (+ cheltuieli).

---------------------
Am sa fac o afirmatie, si sper sa nu mi-o luati in nume de rau.

Atata timp, cat toti plecati din tara, si cand va reintoarceti, va asteptati sa gasiti o romanie frumoasa facuta pe munca celora care am stat aici si incercam sa facem ceva ... sa nu va aud gura ca ii naspa in .ro

Either here ... or there.

NICIODATA nu vom avea o tara decenta, daca noi cautam sa vindem tot, si pe urma mergem la cules/spalat pe jos dincolo.

#13
dgizhas

dgizhas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.07.2006

View Postexosyphen, on Nov 25 2006, 20:04, said:

Colegii lui sora-mea ii tot ziceau : "Ce esti tu fraiera sa lucrii la o firma din .ro pentru 4-5 mil pe luna? ... hai in US!"

Ea a stat, a lucrat si invatat cate ceva in .ro (lucra in domeniul ei).
Acum ca a terminat facultatea (cu note f. bune) decanul i-a cerut sa se inscrie la doctorat.

Are cazare la 180 de RON in camine ceva mai selecte (doi in camera, termopane, baie proprie in camera, usa frumoasa, mobilier misto, etc)
+ salar la firma, bursa de doctorand, plata cu ora (preda la studenti) + bonuri de masa.

Din prima s-a ales cu salar super, conditii ok, etc.

Eu consider ca i-am dat un sfat bun cand i-am spus sa stea in Romania, sa isi vada de scoala, si sa isi ia un job mai lejer peste vara, ca sa nu se plictiseasca.

Acum castiga permanent cat colegii ei care au plecat in US, in timp ce aia alearga disperati cu salarii de 200-300 E, si chirii de la 80 E de persoana in sus (+ cheltuieli).

---------------------
Am sa fac o afirmatie, si sper sa nu mi-o luati in nume de rau.

Atata timp, cat toti plecati din tara, si cand va reintoarceti, va asteptati sa gasiti o romanie frumoasa facuta pe munca celora care am stat aici si incercam sa facem ceva ... sa nu va aud gura ca ii naspa in .ro

Either here ... or there.

NICIODATA nu vom avea o tara decenta, daca noi cautam sa vindem tot, si pe urma mergem la cules/spalat pe jos dincolo.

Sunt perfect de acord cu tine. Dar nu am de gand sa fac asta toata viata. Vreau doar sa experimentez o vara sa vad cum e, si sa imi demonstrez ca nu umbla pe acolo cainii cu covrigi in coada, dar si sa incerc sa-mi influentez un pic soarta si sa ma intorc cu nish bani, pe langa cele vazute.

#14
Maple_mich

Maple_mich

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.07.2006
Am intilnit 2 romani care lucrau la un parc de distractii in Ohio acum vreo 4 ani, pe linga numerosi alti tineri din tot felul de tari.  Spuneau ca le oprea cam mult pentru cazare si ca nu prea aveau nici macar ocazia sa invete ceva engleza, caci trebuiau sa spuna mereu acelasi lucru.  In final au calculat ca se alegeau cam cu $2000 va sfirsitul verii, daca se multumeau numai cu work si fara "travel".  Unul din ei a spus insa ca prietena lui era in DC si cistiga mult mai bine, statea in conditii bune si ar fi strins mai multi bani.  Totul depinde de locul unde ajungi.  
Ai putea sa contactezi YMCA, poate costa mai ieftin.  Nu stiu citi "Designated Summer Work and Travel Organization" sunt in Romania, ca sa vezi cine are preturi mai mici.

Oricum, good luck!  Sunt de parere ca o astfel de experienta poate fi folositoare chiar daca nu cistigi mult la sfirsitul verii.  Daca iti place sa calatoresti, poti sa incerci sa iti alegi o zona mai turistica (California, Colorado, Florida - daca rezisti la caldura, NY etc) si macar sa te bucuri de peisajul exotic.

#15
dgizhas

dgizhas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.07.2006
Se pare ca totusi nu foarte multi romani au incercat programul asta. Sau poate cei care au fost nu intra pe softpedia...

#16
dgizhas

dgizhas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.07.2006
Se pare ca totusi nu foarte multi romani au incercat programul asta. Sau poate cei care au fost nu intra pe softpedia...

#17
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Hai sa gandim simplist.
Care are fi motivul, pentru care americanii s-ar scula intr-o dimineata si ar spune :

Hai mai sa ii aducem pe romani aici, sa le dam job-uri bine platite, si sa ii ajutam sa faca o gramada de bani?

---
Daca cineva chiar are un interes serios cu tine, vine si te cauta personal.

#18
andib

andib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.08.2005
Am fost vara trecuta. Am lucrat in fairgrounds (balciuri pe limba romana). Nu m-as mai duce nici sa imi dea un sac de bani. Conditii mizere de cazare (rulote, bude publice infecte), munca la greu (daca pui pe cineva sa munceasca atat in ro te scuipa intre ochi), plata 50usd/zi muncita de 12-14 ore (costurile plecarii au fost de cca 2000-2200USD). Se duceau bani multi pe mancare normala (care e scumpa) si multe altele. M-am intors dupa aproape doua luni cu 1200usd acasa :) .

Eu nu spun sa nu te duci, ci doar sa casti ochii bine la idiotii de recrutatori din Romania, care dupa ce iti iau banii te duc cu presul si te trimit la un job nesigur si infect (departe de ce ai vazut in oferta initiala). Sa nu accepti job-uri in orase mici (pt ca nu ai cum sa pleci), la firme obscure, in parcuri de distractii sau fairgrounds...

Pt mine a fost un sut in fund (si implicit un pas inainte) care acum m-a facut sa apreciez mai mult anumite lucruri.

PS: Daca esti descurcaret si ai pe cineva acolo care sa te ajute baga-ti picioarele in jobul din ro si cauta in alta parte, in 99% din cazuri vei gasi ceva MULT mai bun.

PPS: In general joburile prin W&T sunt necalificate, prost platite si nedorite de americani... Deci daca nu prea esti bun de nimic aici, sau ai nesansa de a avea o situatie mai precara aici e bine, dar daca aici duci o viata buna nu prea merita. Acum depinde f mult de la om la om...

Edited by andib, 26 November 2006 - 13:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate