Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce parere aveti despre programele Work and Travel pt studenti?

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
si un tricou abercrombie ;)

#38
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Frate-miu a fost doi ani la rand, primul an mai nasol la un campus de copii. A venit cu destui bani sa acopere chelutielile de plecare si sa ramana cu ceva.
In al doilea an a prin 2 joburi alese de el si s-a intors cu destui bani ca sa nu aiba job un an intreg. Chirie, mancare, cheltuieli. Nu stiu cat exact ca e discret :).
A fost prin Student Travel prima firma care s-a ocupat de chestiunea asta (cel putin in BV) si cred ca sunt si cei mai buni

#39
ane_ane75

ane_ane75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.01.2007
@mariuspa ce intelegi prin munca de sclav? ai fost in USA si ai fost tratat ca un sclav? sau vobesti din auzite? aici se cer experiente personale, nu povesti

#40
mariuspa

mariuspa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.10.2005

 ane_ane75, on Feb 2 2007, 00:34, said:

@mariuspa ce intelegi prin munca de sclav? ai fost in USA si ai fost tratat ca un sclav? sau vobesti din auzite? aici se cer experiente personale, nu povesti

Mi s-a povestit... la prima mana. Din fericire n-am experiente personale de genul asta :)
Sa auzim experientele tale!

#41
ane_ane75

ane_ane75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.01.2007
din auzite, stiu si eu de persoane care s-au intors cu mai multi sau mai putini bani in functie de zona in care au fost, de cat au lucrat si de cat au cheltuit. dar formularea de "munca de sclav" mi se pare total exagerata. cei care spun asa ceva, ar trebui sa mai citeasca istoria antica, sa afle cu adevarat ce insemna sa fie sclav.
eu personal am muncit in germania pe perioada verii, in primul rand pt ca ma atrage mai mult decat america, si in al doilea rand pt ca e mai aproape

#42
mariuspa

mariuspa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.10.2005

 ane_ane75, on Feb 2 2007, 01:01, said:

din auzite, stiu si eu de persoane care s-au intors cu mai multi sau mai putini bani in functie de zona in care au fost, de cat au lucrat si de cat au cheltuit. dar formularea de "munca de sclav" mi se pare total exagerata. cei care spun asa ceva, ar trebui sa mai citeasca istoria antica, sa afle cu adevarat ce insemna sa fie sclav.
eu personal am muncit in germania pe perioada verii, in primul rand pt ca ma atrage mai mult decat america, si in al doilea rand pt ca e mai aproape

Si cam ce anume ai auzit ca se munceste prin State?

#43
ane_ane75

ane_ane75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.01.2007
housekeeper, pool attendant,  uite-te si tu pe site-ul unei firme de w&t

#44
kilgor

kilgor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2007

 mariuspa, on Jan 31 2007, 19:21, said:

W&T = munca de sclav pentru niste haine, un laptop si un ipod.
Ceea ce ai spus tu e o mare prostie. Scuza-ma ca iti spun asta dar daca nu ai fost nu vorbi asa pentru ca induci in eroare pe cei care citesc.
Intradevar nu e munca de birou, dar e o experienta din care poti invata foarte multe. Mai ales daca nu te-ai prea descurcat singur in viata (cum a fost cazul meu). Crede-ma ca incepi sa vezi lucrurile altfel si poti acumula experienta cat nu ai acumula aici in 2 ani. Si stiu ce vorbesc.
Incearca, student fiind, sa lucrezi aici pe vara si sa-ti iei un laptop niste haine si un Ipod. Poate daca lucrezi la firma parintilor :)
Si as mai vrea sa adaug ceva: poate in Romania unele joburi care le poti avea acolo ar fi tratate foarte rau de catre ceilalti si te-ai simti ca un sclav. Dar acolo am dus gunoiul si am spalat pe jos si pentru asta managerul general m-a felicitat si m-a rasplatit. Se poarta foarte frumos cu tine si nu o sa fi jignit cum poate se intampla pe aici.
E adevarat ca poti prinde si un job la care sa fi tratat rau dar asta depinde de oamenii cu care lucrez. Eu inca nu am auzit pe nimeni sa zica ca si-au batut joc de el acolo.

#45
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
:coolspeak:  kilgor, iti dau intru totul dreptate

#46
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
Ajutati-ma si pe mine cu ceva lamuriri.

1.Ce sunt job-festurile si cine le organizeaza ?

2.Cine "se ocupa" de toata trimiterea ta in SUA sau alta tara. Ma gandesc la niste firme sau agentii. Cam cate sunt in Romania si care sunt cele mai bune ? Ce sunt job-festurile si cine le organizeaza ? Ce trebuie sa i-au in considerare cand imi aleg agentia ?

#47
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
cauta si tu pe google la pagini in limba romana "work travel"
vei gasi o gramada de site`uri de la firmele de profil
nu dau aici adrese sa nu se considere reclama

#48
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
Ms, dar vroiam sa stiu si cum sa imi aleg firma. La ce trebuie sa ma gandesc cand aleg, ca sa nu o patesc sa ma trimita la o slujba prost platita sau cinditii proaste.

O lista cu recomandari pentru mai multe astfel de firme nu gasesc ? Nu de alta, dar nu vreau sa dau search si sa aleg prima care apare in lista ca doar am auzit cu totii de SEO.

#49
rarescraciu

rarescraciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.02.2007
salutare
am fost si eu anul acesta in state si vreau sa ii asigur pe cei care vor sa plece ca MERITA.Chiar daca nu faci foarte muti bani(insa poti fi sigur ca iti scoti cheltuiala) merita experienta.e o lume foarte diferita. Trebuie insa sa fii foarte atent la anumite lucruri, care pot sa iti faca vacanta mai putin placuta. In momentul in care veti merge la o firma sa semnati contractul, sa nu va jenati sa-i bombardati cu intrebari despre toate detaliile jobului, asigurare medicala, cazare.Asta pentru ca se intampla de multe ori sa ai surprize neplacute dupa ce ajungi acolo.Spre exemplu (cazul meu), daca mergi intr-o statiune foarte cautata (gen Ocean City), si ajungi dupa data de 15 iunie, sunt sanse reale sa nu mai gasesti de lucru pt.  ca deja sunt foarte multi studenti acolo.Bine... problema se rezolva. Suni la reprezentantii firmei in state  si te redirectioneaza. Dar nu vreti asta.
In cazul in care mergeti singuri, feritiva de joburi in orase mici si zone izolate unde nu-s foarte multi studenti(plictiseala, 2nd job ceva mai greu de gasit). La ocean e cel mai fain, din catea am inteles.E si normal.
De asemenea , trebuie sa vedeti in ce conditii va ofera asigurare medicala.
Mno, oricum, sa analizati atent oferta si sa nu va feriti sa puneti intrebari despre orice nelamurire , ca nu degeaba platiti vreo 800$ comision.
Daca mai aveti intrebari...

#50
mikiduta

mikiduta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 23.10.2005
am fost, 5 luni
nu mai sunt caini cu covrigi in coada
s-au terminat
chiriile sunt scumpe, banii putini
dar daca ai de lucru unde se fac bacsisuri te-ai scos, iti scoti banii.
eu am fost in program de training J1, si am avut munca de birou, nu am castigat mult. dar nici nu am pierdut, decat 5 luni departe de familie.
e o experienta care merita, iti faci o parere despre tara tuturor posibilitatilor...bleah
repet, nu mai sunt caini cu covrigi in coada

#51
patry_baby

patry_baby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.02.2007
buna! sunt si eu studenta in anul 1 si m-am inscis deja pentru work and travel usa, am fost si la bucuresti la interviu cu angajatorul..totate bune si frumoase...pana AZI!!! cand am afat k am o restanta la psihologie educationala9adica modulul pedagogic) care cica la noi la fac. ii obligaotiu si apare in fisa matricola. rata aII-a nu am dat-o inca desi ar cam trebui sa o dau sapt asta... si as cam avea nevoie de recomandari de la persoane CARE AU TRECUT PRIN ASA CEVA ,NU CARE AU AUZIT ,cateva sfaturi sau pareri. sunt intr-adevar anul 1 am medie mare dar am 1 restanta. cat de mare poate fi piedica la ambasata?? am sanse destul de mari sa nu imi iau visa,nu?work and travel  usa

#52
chistinik

chistinik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.03.2007
Ati citit contractul semnat cu Student Travel, mai ales ultima fraza? Am fost plecata si anul trecut si incerc si vara asta, dar... surpriza! In cazul in care nu ai media peste 8.50 pe fiecare SEMESTRU, taxa de 460 de dolari, sau cat o fi in functie de ce program alegi, NU ITI VA FI RESTITUITA in cazul unui refuz de visa! Revin cu detalii...

#53
rarescraciu

rarescraciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.02.2007
http://www.wtusa.ro
aici puteti gasi informatii utile

#54
myli

myli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.12.2006

 mariuspa, on Jan 31 2007, 19:21, said:

W&T = munca de sclav pentru niste haine, un laptop si un ipod.
Romania=munca de sclav pentru NIMIC. Nu stiu ce ai auzit sau de la cine dar sunt avantaje bilaterale....in unele cazuri...in Romania nu faci banii pe care ii faci acolo in 3 luni. Si e de munca pentru k acolo DA! SE MUNCESTE pentru ca banul are o putere de cumparare mai mare ca aici. Si pentru cei care au venit nemultumiti...ei nu s-au uitat unde merg, la ce merg? Din cate stiu din experienta personala este un contract care se incheie inainte sa pleci in care se precizeaza locul unde mergi, salariul oferit, uneori pozitia in care o sa lucrezi (daca nu esti angajat de o corporatie si atunci se stabileste acolo ce o sa faci), cheltuieli legate de cazare, transport...s.a....Nu mergi la nimereala...dai bani pentru toata aventura asta si alegi sa te intorci doar cu experienta pentru ca nu ai facut un bilant intre cat castigi si cat cheltui!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate