Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Ce parere aveti despre programele Work and Travel pt studenti?

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#19
dgizhas

dgizhas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.07.2006
totusi in anglia sau alte tari europene n-a mers nimeni ( evident ca cu programul work & travel)

#20
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006

 andib, on Nov 26 2006, 13:02, said:

Am fost vara trecuta. Am lucrat in fairgrounds..... plata 50usd/zi muncita de 12-14 ore

Dar cat primeai pe ora 4-5$ ? Din cate stiu exista salariu minim, care nu e mai mic de 6-7$/ora. Exista 4-5$/ora, dar la joburi de la restaurante, unde ai bacsis... Eu nu inteleg cum ai putut sa lucrezi acolo in conditiile alea... In locul tau taceam, mi-ar fi fost rusine sa spun la cineva prin ce am trecut.

 andib, on Nov 26 2006, 13:02, said:

Sa nu accepti job-uri in orase mici (pt ca nu ai cum sa pleci)...

Ba din contra, joburile in orasele mai mici sunt mai bune, pt. ca ai preturile la cazare mult mai mici (si camere mai mari), mancare mai ieftina si nu trebuie sa platesti transport public, metrou/autobuz, care este foarte scump in orasele mari. In caz ca totusi nu stai aproape de locul de munca, iti iei o bicicleta, dai 50$ pt. toata vara. In orasele mari nu ai optiunea asta.

#21
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006

 exosyphen, on Nov 25 2006, 20:04, said:

Acum castiga permanent cat colegii ei care au plecat in US, in timp ce aia alearga disperati cu salarii de 200-300 E, si chirii de la 80 E de persoana in sus (+ cheltuieli).

---------------------


in primul rand exprima-te in $ ca acolo nu sunt euro. in al doilea rand nu-mi zi mie ca aia castiga numai 300 "euro pe luna". astea sunt povesti ,castigi mai mult de atat ca au-pair si acolo ai casa si masa asigurate asa ca nu mai vorbiti prostii

Edited by kNp, 28 November 2006 - 09:53.


#22
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
@knp : ma refeream la salarii in Romania. W & T nu cred ca este o optiune pentru o cariera, sau ceva pe termen lung.

#23
simonique

simonique

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.12.2006
[b]Am fost si eu vara asta in State si sincer a fost experienta vietii mele...nu stiu cum de pana acuma nu s-a gasit nimeni din cei care au scris care sa fi trait o vara faina in State pentru ca eu cunosc o gramada.Daca vreti sa mergeti va recomand din tot sufletul sa incercati.Sunt si bani daca muncesti, poti sa-ti faci timp si de partea cu "travel" ...asta depinde ce-ti doresti tu.Pentru mine America a fost tara unde am reusit sa fiu complet independenta, unde am vazut care-mi sunt limitele, am vazut ca pot chefui toata noaptea si a doua zi sa lucrez 18 ore, m-am indragostit :heart: , m-am certat cu managerul cand nu mi-a convenit ceva, dormea maxim 6 ore pe noapte, am facut cumparaturi nebune...numa haine de firma...tot ce-si dorea sufletelu' meu  :D.Am cheltuit aprox 2000$ cu plecarea ( si daca esti descurcaret se poate mai putin) si am venit acasa cu 3000$....deci 1000 profit + 60 kg de haine,laptop, aparat foto, i-pod apple vreo 2000 de poze, si amintiri si prieteni de neuitat( asta fara sa pun in calcul ca 1000$ am dat pe chirie, si ce-am mai cheltuit pe mancare, cadouri si Washington si New-York si tot ce-am mai facut pe acolo).Poate am avut si noroc cu locul de munca, cazarea care a fost super, si avantajul ca eram vreo 60 studenti din Romania,Bulgaria, Polonia, Thailanda si normal America deci am avut parte si de o groaza de distractie asa ca la noi in Europa de Est :naughty: M-am trezit la 5 dimineata sa merg la munca, si-am lucrat pana la 1 noaptea cateodata da si banii erau pe masura si cand dadeam iama in magazine oboseala nu mai avea nici o importanta.Castigam 8 $ pe ora si tot ce depasea 40 ore pe sapt era platit cu 12$ si de obicei aveam cam 20-30 ore extra...In plus am vazut Washington-ul si New-York-ul, mi-am facut prieteni pe viata si anul viitor ma duc tot acolo cu un contract mult mai bun...munca mai putina si bani mai multi.Altceva ca sa-ti mai zis...mai intreaba-ma daca mai vrei detalii ca as putea povesti pe tema asta doi ani fara oprire...la cate am vazut si cate am trait.

Attached Files



#24
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
@simonique : si eu am facut asta. Doar ca nu am muncit o secunda. Vacante & stuff in afara :)

W&T mi se pare ok sa o faci odata, pe la 20-22 de ani.

Pe urma trebuie sa iei decizii si sa iti faci planuri long-term. Din W&T nu poti trai o viata. Am vazut si cazuri nefericite, care dupa ce s-a terminat "bonanza" cu W&T, aveau 30 de ani, si nimeni nu vroia sa ii angajeze in Romani (pe un salar decent), pentru ca nu aveau experienta, referinte, etc.

Ce descrii tu acolo, traiesc in fiecare zi. Aici in Romania. Si am luat-o de jos.

#25
simonique

simonique

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.12.2006
N-am afirmat nici o clipa ca ar fi o optiune pe termen lung...daca ar fi nu m-as fi intors sa-mi termin facultatea dar nu este nici un zero din punctul de vedere al experientei...Iar daca ai fost in vacanta in strainatate crede-ma ca nu are nici o legatura cu experienta de a munci, de a intra in sistem...Acolo sunt multi oameni care apreciaza munca, apreciaza efortul pe care-l depunem...de aceea multi iti ofera loc de munca daca mergi cu viza H2B la absolvire. Eu de exemplu studiez Management la facultate si angajatorii mei ofera posibilitatea sa te intorci la ei cand termini pentru posturi de asistent manager pe 18 luni...si crede-ma ca asta pentru mine chiar ar insemna ceva...pe langa bani, experienta intr-o companie imensa care chiar functioneaza aplicand reguli de management si marketing pe care le-am invatat in scoala...Eu am mai lucrat si aici da sincer lenea si pierderea de vreme mi-au provocat intotdeauna scarba.Oricum am de gand sa ma intorc ...dar asta dupa ce imi fac experienta adevarata...scoala vietii...stii cum ii zice...si bani ca sa pot fii independenta cu adevarat...

#26
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Deci parerile despre Work and Travel sunt transante aici pe forum.... :rolleyes: ...ma intereeaza si pe mine programul asta pentru ca am auzit pe multi ca au plecat in America si pe langa experienta unica d.p.d.v. turistic au venit si cu ceva malai.


Simonique,eu vrea sa te intreb cum e faza cu locurile de munca?Ai "sansa" ca firma sa te repartizeze intr-un loc naspa unde nu poti castiga cel putin banii ca sa-ti amortizezi investitia?Se munceste in regim de "sclav" cum spun unii sau este acceptabil si cand e nevoie  sa stai peste program stai dar cum ziceai si tu ca se plateste?....P.S.:Care-s joburile recomnadate de tine ca sa castigi bine(+eventual bacsis) sau din ce ai auzit si/sau vazut?...merci.

#27
donald

donald

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.12.2006
Buna,
eu am fost de 2 ori in state cu program work travel.
prima data a fost groaznic, din cauza ca am luat bani imprumut sa merg si cand am ajuns in statiunea in care trebuia sa lucrez erau locurile de munca ocupate(am avut probleme cu viza si nu am ajuns la inceputul verii), era plin de studenti. mi-a luat 2 saptamani sa imi gasesc de lucru, apoi 2 luni am muncit o gramada, dar mi-am scos banii imprumutati si am ramas si cu >2000 de dolari, bani pe care nu i-as fi facut acasa in romania.
a doua oara am fost in 2006 si a fost bine. nu m-am omorat cu lucrul, dar a fost bine cu banii. mi-am platit din nou datoriile, am calatorit putin si am ramas si cu ceva bani.
am vazut o alta lume, intr-un fel asemanatoare, in multe aspecte diferita de romania. nu a fost 'soc cultural' sau ceva de genul asta, a fost doar altfel in unele privinte. ca oriunde si rele si bune.  
depinde de noroc. depinde cu ce oameni lucrezi, depinde de multe.
si eu sunt curioasa cum ii la lucru in anglia.      
simonique, tu unde ai lucrat, in ce oras, stat ?

#28
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Știe cineva în ce condiții se acordă viza? Cam ce proporție din aplicanți nu reușesc s-o obțină? Pe site scrie că se acordă o importanță deosebită notelor, că o notă de 5 dă de gândit și poate conduce la refuzul vizei și altele asemenea... Dacă este așa, înseamnă că aproape nici un politehnist n-are șanse  :rolleyes:  .
Care sunt problemele majore care apar la plecare?

#29
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
simonique, de mai toate astea am eu parte. In ROMANIA!! Incredibil, dar adevarat! :w00t:

#30
ramzex

ramzex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.03.2006
2 prietene ale mele au plecat cu W&T in New York vara trecută
Bătaie de joc: sclavie prin KFC si alte fast-fooduri la spălat de vase și bude.
Din țară li se promisese cu totul altceva dar se pare că nu a fost deloc așa.

#31
nydaz

nydaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 05.04.2005
Experienta mea :

- M-am inscris la o companie de genul asta Work & Travel -- am intrat in biroul agentiei, era un perete plin ochi cu diplome (poate false :) ) de excelenta, de nu stiu ce ... de tra-la-la

- Am ajuns la ambasada ... Cei care pazeau ambasada, jandarmi sau ce erau se credeau cei mai tare din parcare ... faceau misto de toata lumea ... ca na, iti dai seama cine erau ei ...

- La ambasada pot sa iti spun ca pierzi juma' de zi doar stand in picioare  :deadtongue:  ... asta daca nu esti printre primii pe lista lui Schindler  :notangel:

- La interviu ... daca ai 1 restanta ... nu iti da viza (cel putin asa mi s-a intamplat mie) ... si pot sa spun ca stiu engleza chiar bine ...

Aaaa ... si am uitat sa iti spun inca un amanunt ... daca pici la Ghiseul 4 unde e o tanti mai blonda ... nu prea ai sanse ... ca tanti nu da viza decat la 10% ...

Daca vrei sa incercati, incercati ... ca n-are ce sa fie rau :)

#32
informix

informix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.01.2007
Eu va pot da link-urile preferate despre program (am fost anul trecut si acum nu se mai poate ca sunt prea batran):

- http://worktravel.asls.ro - Multe info utile despre program finantari, etc

- http://www.work-travel.ro - portal de Work&Travel

- http://www.job-studenti.ro - locuri de munca in America si Anglia prin mai multe agentii + inscriere online

- http://www.e-scoala....travel_usa.html - detalii despre program (vedeti ca este o intreaga sectiune aici)

Anul trecut a fost super (eu am fost in California) si RECOMAND din toata inima sa profitati de experienta si sa va duceti - merita fiecare ban si de castigat, vi se intoarce inzecit!
:coolspeak:  :coolspeak:  :coolspeak:  :coolspeak:  :coolspeak:  :coolspeak:  :coolspeak:

#33
kilgor

kilgor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2007
Eu am fost vara trecuta in California. Credeti-ma ca nu am cuvinte. Am avut si noroc mult e adevarat. Am avut niste angajatori foarte de treaba. Ei ne-au oferit o casa cu 4 camere pentru 10 oameni. Chiria era 2300$ pe luna dar casa era la vreo 15 km de Mexic si serviciu nostru la vreo 40 km nord :)
Inainte sa va mai zic ceva va recomand din tot sufletul sa nu mergeti singuri. Eu am fost impreuna cu  inca 4 prieteni foarte buni si inca 5 romani pe care i-am cunoscut acolo. Prietenii te scot dn orice stare negativista pana la urma si credeti-ma o sa aveti stari din-astea.
Oricum am avut greutati destul de mari pana ne-am mutat in oraselul unde lucram. Eram intr-o zona rezidentiala unde plateam 2205$ pe un apartament de 2 camere (nu va speriati nu e un apartament cu 2 camere ca la noi, e putin mai mare: ^_^ ). Totusi 10 oameni intr-unul e cam aglomerat si foarte ilegal (dupa legile din CA ai voie doar 5).  S-a compensat aglomeratia cu piscina, jacuzzi-ul si gym-ul  :lol:
Alta parere subiectiva: Mergeti in CA ! De ce ?? Vreme cum nu ati mai vazut: 3 luni jumate numai soare fara un strop de ploaie, cald noaptea, si oceanul langa  :lol:  .
Ar mai fi ceva: CA are cel mai mare salar minum din toata America (6,75$/h).
Eu am lucrat ca housekeeper (cred ca e cea mai grea meserie pe care ti-o poti alege) si dishwasher. A fost foarte greu pentru ca lucram cam 16 ore pe zi dar si plata a fost pe masura. Am si cheltuit o gramada (prin San Diego,Hollywood, Malibu, LA, Santa Monica etc) dar am vazut lucruri la care doar am visat.
Eu nu zic ca umbla cainii cu colaci in coada dar pentru mine 3 luni a fost si miere pe colaci :). Mai mult de 3 luni nu pot sa zic daca rezisti in ritmul acela. Habar n-am.
Plata se face asa dupa legile din CA: daca lucrezi 8 jumate ore te plateste cu salariul tau(in cazul meu 9$/h ca housekeeper desi ar trebui mai mult la cat muncesti). Daca lucrezi 12 ore jumate ai 4 ore platite 1.5*9$. Tot ce trece de 12 ore e platit dublu. NU cred ca se aplica daca ai angajatori diferiti.
As putea povestii zile intregi dar vad ca deja am scris cam mult si ar trebui sa inchei.
Merita experienta si numai sa va descoperiti pe voi in situatii extreme (spre exemplu cand ai de mancare paine si mustar  :lol: )

#34
kilgor

kilgor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2007
Gandind in perspectiva pentru voi va spun care e dezavantajul daca te duci in America si iti merge cum mi-a mers mie. O sa vi inapoi in Romania si vreo saptamana o sa fie destul de bine pentru ca esti din chef in chef. Poate nici nu dureaza o saptamana. Dupa cateva zile intri intr-o depresie care te poate tine foarte mult. Eu nici acum nu mi-am revenit complet si au trecut cateva luni. Totusi ma indoiesc ca ar putea sa va mearga la fel de bine cum mi-a mers mie  :P . Si nu exagerez :). Cu cat iti merge mai bine acolo cu atat iti pare mai rau ca ai venit inapoi (desi nu e prea indicat sa muncesti toata viata housekeeper - e super greu si poate sa o confirme oricine a lucrat asa ceva).
Am pus postul asta ca sa nu va entuziazmez prea tare.
Aaa...si daca mergeti in CA va va costa mai mult biletul de avion pentru ca e al naibii de departe :D

#35
kilgor

kilgor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2007

Quote

am fost anul trecut si acum nu se mai poate ca sunt prea batran
Informix vezi ca se poate de anul asta sa pleci si daca esti in an terminal. Tot ce iti trebuie e o adeverinta ca iti vei continua studiile. Acuma nu stiu care va fi impactul la ambasada :nonobad:

#36
mariuspa

mariuspa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.10.2005
W&T = munca de sclav pentru niste haine, un laptop si un ipod.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate