Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Se poate modifica un executabil ? ATOMIX de ex ..

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
ryady

ryady

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 30.09.2003
Ma intreb daca se paote modifica un program care ese deja executabil ...se mai poate compila..dar cum nu am idee ..m-ar interesa daca s-ar putea pune inca vreo 2 obtiuni care sunt necesare acolo ...sunt amatori pentru aceasta treaba ? ;o) sper ca Da ;o)~

#2
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 16.08.2002
Operatia se numeste reverse engineering si in principiu raspunsul e nu. RE se poate face in anumite conditii, si in nici un caz nu poti obtine prin aceasta sursa programului, pentru a-l recompila.

#3
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
in princiu se poate face orice. ce vrei tu sa faci e ilegal. amatori gasesti cati vrei in ro, unde ilegalitatea este... sfanta!

#4
andySF

andySF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 03.05.2002
zice cineva ca nu poti obbtzine codul sursa al unui exe? poate nu cel original...adika sigur nu cel original....dar crede-ma ca poti obtzine unn cod de recompilare pentru orice exe...in orice limbaj vrei...chiar shi cod mashina :D

#5
bcata

bcata

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 04.06.2002
Yeap, la fel cum poti reconstrui o vaca din chiftele de hamburger... Procesul e asemanator.

#6
CBogdan

CBogdan

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.11.2001
Subscriu la ce a scris bcata !  :oK:

#7
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003
Salutare,

Dupa cum spuneam si eu, nu poti adauga la un program ceva oricat de mic. Si dupa aceea sa il si compilezi, ca sa fie ca si cel de dinainte. Poti eventual modifica cate ceva dar nu prin partile esentiale. Si asta cu f.f.f.f. multa munca si numai daca merita.

#8
andySF

andySF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 03.05.2002
hai sa va explic o chestie...ca "virtual code make up" nu va zbanaie in urechi.... hai sa luam exemplu' cu vaca ca vad ca avetzi o slabiciune...sa zicem ca vine un ozn pe terra shi ciordeste un hamburger facut din vaca lu nea gogu' shi acolo la bordul navei prin analizarea nenorocitului de adn iese o alta vaca....o copie...shi ai putea sa faci vaca oaie shi oaia capra...sau om...de..femeie..ce vrei....gluma gluma...da chiar exista oznu' asta care ruleaza bine shi pe PC dumneavoastra domnilor ironici de prima clasa , mari programatori shi consumatori de coke si hamburgeri....
Chiar nu credeti ca prin analizarea virtuala cu ajutorul IA a unui program se poate da ca rezultat un cod sursa pentru ORICE?
O zi Bunicica ...

#9
Nis

Nis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 17.03.2003
andySF: eu chiar nu cred! Sunt mai sceptic de felul meu... :hmm:

Quote

crede-ma ca poti obtzine unn cod de recompilare pentru orice exe...in orice limbaj vrei...chiar shi cod mashina
Nu zau... chiar si cod masina?!? Dar daca iti trimit un executabil imi poti scoare un "cod de recompilare" in Java?... Sa vad pe unde am pus ntoskrnl.exe ala...  :oK:  :drac:

#10
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
asa cum exista compilare... poate exista decompilare. nimeni nu zice ca sursa rezultata trebuie sa fie identica cu cea originala... insa la o compilare, sa rezulte un program similar.

#11
andySF

andySF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 03.05.2002
you got the point arty...e ca shi cum sa-r uita un om la un prg shi ar incepe sa-l scrie singur din nou... ah...shi Nis...nu stiu cum sa-ti spun...dar nu tot ce zboara se manaca shi sa sti ca limitele existente in fizica se aplica draq si in informatica (nu o lua motamo)..so...don't be so smart....you'r gonna drawn.... totusi tre sa fie shi o compatibilitate...asha ca nu ma lua cu ntoskrnl.exe in java...totushi...credeam ca atzi inteles ceva....dar ma rog , nu ce sceptici fac lumea sa se invarta....nu? e nevoie de visuri shi imaginatzie....shi eventual un Enstein...

#12
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
andySF, nu e acelasi lucru.... decompilarea este un proces care inceraca sa refaca ce a facut compilatorul. si daca stim cu ce a fost compilat un program, cunoscand indeamanunt acel comilator putem reface sursa... chiar daca nu identica ... putem avea o sursa identica dpdv al functionalitatii.

andySF, nu te entuziasma prea tare insa... ce am spus eu este un proces EXTREM de complicat si nici nu cred ca cineva l'a pus in practica in detaliu... decat, cine stie... organizatii care au alte interesa sa zicem....

#13
ryady

ryady

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 30.09.2003
Poi si se paote gasi pe undeva pe la vreo adresa un decompilator pe undeva? .....sa decompileze ceva mai simplu si mik..nu neaparat un program super imens...

#14
andySF

andySF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 03.05.2002
arty, eu am zis ca SE POATE...nu e imposibil.....ce draq nu intelegeti ?....whatever...out and over...

#15
ryady

ryady

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 30.09.2003
exista decopilatoare ? ...eu am cautat dar fara rezultat ;o(~

#16
Ceapistu

Ceapistu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.11.2001
Se poate transforma un executabil in limbaj de asamblare.

#17
ryady

ryady

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 30.09.2003
adik ... ?
...shiu doar putin visual basic ;o(~ pot sa decopilez acolo ceva ? ...sau exista alt fel de programe...ce fel de nume au macar ;o)~ ...daca nu sunt pe undeva pe net ;o(~

#18
Nis

Nis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 17.03.2003
andySF: Mea culpa! N-am stiut ca se discuta filozofie aici.  :eek: Intr-adevar, in teorie, orice este posibil!
Dar de aici si pana la "dar crede-ma ca poti obtzine unn cod de recompilare pentru orice exe"... hmm...
Afirmi lucrul asta cu prea multa certitudine, ceea ce ma face sa ma intreb daca nu cumva ai reusit asa ceva.

Quote

e ca shi cum sa-r uita un om la un prg shi ar incepe sa-l scrie singur din nou
Doua chestii total diferite! Omul are... intuitie :D.
Bine-nteles poate tu te referi la un AI care va exista peste 2 secole, dar tot asa pot si eu postula ca undeva in viitor vom putea survola suprafata soarelui (pe la 2-3 kilometri) facand looping printre exploziile solare (un episod din "Andromeda" :P), deoareca atunci vom avea aliaje care suporta temperaturile de acolo.
Suntem totusi in prezent, iar un decompilator (a NU se citi dezasamblor) nu exista!

Quote

zice cineva ca nu poti obbtzine codul sursa al unui exe?
Da, eu zic! Atentie: problema este pusa la timpul prezent, fara nici un conditional. Ca "s-ar putea obtine daca"... e alta mancare de peste.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate