Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Cumpara produse fara TVA

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
alext

alext

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 22.06.2002
Salut! Acum citiva ani auzisem un lucru: daca cumperi produse pe firma, pe produsul respectiv plateai un pret care nu avea TVA.
Cit de adevarat acest lucru?
Ma intereseza daca mai este valabil si in ce conditii se aplica aceasta scutire de TVA. :confused:

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,700
  • Înscris: 26.11.2001
Aste e un mit din popor :)

Toata lume cumpara cu TVA, dar firmele, in anumite conditii il pot deduce.

Daca ar fi asa, toata lumea isi facea firma ca sa scape de tva...

#3
alfaromeo

alfaromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 01.09.2003
da.....cumperi produsul pe firma cu tot cu tva si mi se pare ca finantele ti-l deduc,ti-l scad cred din taxe.ceva de genul,nu ma pricep prea bine.oricum stiu sigur ca produsul trebuie sa fie sub 5 milioane.asa era acum 1 an si ceva.dar sunt locuri de unde poti cumpara produse fara tva.cam la jumate de pret fata de preturile normale.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,700
  • Înscris: 26.11.2001
Chestia este mai complicata.

Nu stiu sa existe un plafon de cumparaturi.

Voi incerca sa explic.

Firma X

- cumpara intr-o luna aprovizionari de Y$ (cu Y1 tva)
- vinde produse de Z$ (cu Z1 tva)

Daca Z este mai mare ca Y atunci firma plateste la stat (Z1 - Y1), ceea ce reprezinta cota tva

Daca Y este mai lare ca Z, atunci z1 - Y1 ese un nr. negativ, deci diferenta este data inapoi de catre stat !
In aceasta situatie inseamna ca ai avut mai multe cheltuieli, investitii etc.

P.S. Credeti-ma ca statul va fura de peste tot si intr-un final singura solutie devine ca sa trisezi :(
In vechea traditie comunista, va fi din ce in ce mai mare impozitarea totala :@

#5
tiberiuc

tiberiuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.07.2003
Courage are dreptate, in plus recuperarea de TVA inseamna urmatoarele.

In urma revinderii unor produse , din cauza maririi pretului la acesta exista un tva de plata ( acel Z1-Y1) de care vorbea courage. pentru firmele de productie tva -ul se calculeaza la valoarea de productie.

La sfarsitul fiecarei luni pana pe data de 25 trebuie depusa o declaratie de TVA, dar de ex luna asta am de plata ca si firma 10 mil lei dar am cumparat un calculator de 12 mil lei din care aprox 1.9 mil lei a fost TVA, luna asta nu se scade nimic, dar luna viitoare daca voi avea de plata 10 mil lei TVA la stat din suma respectiva se va scadea cei 1.9 mil lei din luna anterioara. Practic asta inseamna recuperare de TVA , sau unii o mai numesc nelata de tva pt ca tu oricum trebuie sa dai niste bani statului, asa ca e convenabil sacumperi un produs pe firma pt ca practic nu platesti tva-ul .. dor ca platesti in avans statului suma respectiva ( tva-ul produsului cumparat ). Atentie, daca spre ex luna anterioara am cumparat un produs de 12 mil lei si am avut de plata 10 mil lei eu platesc 10 mil lei, acum in luna curenta daca am de plata doar 1 mil lei nu o sa imi dea statul inapoi 900 mii lei si se  raporteaza pt lunile viitoare. Exceptie de la aceasta regula o fac firmele care fac LOAN adica prelucreaza intern cu materie prima externa iar produsele se duc inapoi in tara de origine a materiei prime. Aceste firme din cauza ca acumuleaza sume imense de tva de recuperat de la stat iar din cauza ca nu vand niic pe piata romaneasca, statul le inapoiaza tva-ul care l-au platit. Astfel aceste firme trebuie sa scoata din buzunar tva-ul aferente produselor care le manufactureaza si apoi sa le recupereze de la stat peste un animit timp .. chiar daca suna o tampenie asta e... practic statul imprumuta pe termen scurt niste bani de la firme .. si asta fara dobanda :)

si acum mai pe scurt .. recuperarea de TVA are sens doar atat timp cat tu platesti TVA statului .. adica produci ceva .. de aia nu toti oamenii pot sa isi faca firme pt a nu plati TVA .. statul nu da bani inapoi la nimeni ( cu exceptia de care vorbeam -> LOAN ) . Adica tu pl;atesti TVA-ul ...si din ce platesti tu ti se scade ce ai platit deja. Daca nu ai ce sa platesti nu are ce sa se scada :) .
Si acum un mic exemple de calcul .. pt a recupera TVA-ul de la suma X .. tu trebuie sa produci acea suma X.. in cazut comercializarii de produse inseamna ca adaosul tau sa fie egal su suma pe care o platesti.

Poate ca nu m-am exprimat cum trebuie ... adevarul e ca nu prea le am cu explicatul .. dar daca mai ai nelamuriri intreaba si te voi ajuta .

#6
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 21.08.2003
da,e bine cum zice Courage...tva este platit de tot lantul de firme care plimba un produs...acest tva este RECUPERAT in momentul (re)vanzarii mai departe...daca incasarile sunt mai mari decat vanzarile firma plateste tva,daca nu,are de recuperat tva (stiti si voi din ziare...sute de miliarde lei)
deducerea de tva o au imm-urile si numai in anumite cazuri :investitii sau cheltuieli (consumabile,rate leasing,etc)..atunci firma respectiva este scutita numai de tva-ul  datorat cheltuielii respective...nu TOATA cheltuiala

#7
alext

alext

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 22.06.2002
in concluzie tva-ul ca firma il platesti si nu prea poti face nimic in sensul: sa nu il platesti direct la cumpararea produsului.

Quote:
"dar sunt locuri de unde poti cumpara produse fara tva.cam la jumate de pret fata de preturile normale."


Alfa unde se gasesc aceste minunate preturi?

#8
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 21.08.2003
intr-o economie normala si functionala (nu ca la noi) tva-ul s-ar recupera in orice situatie....aici il recuperezi la anu si multi bani (ptr guvern) ex: o firma duce la magazin o pereche de pantofi,plata la termen 14zile...atunci isi recupereaza tva-ul....magazinul de pantofi ii poate vinde si peste 4 luni ,ATUNCI isi va recupera tva-ul pe care a si uitat cand l-a platit...cam asta e ideea

#9
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
daca eu cumpar din din US marfa din RO, practic ar trebuii sa platesc fara TVA, correct?

so, pe mine faza cu "recuperarea TVA" dupa.. ma cam lasa rece, rezolutzia este... nu cumpar din RO, correct ?

#10
tiberiuc

tiberiuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.07.2003

Quote

Originally posted by arty
daca eu cumpar din din US marfa din RO, practic ar trebuii sa platesc fara TVA, correct?

so, pe mine faza cu "recuperarea TVA" dupa.. ma cam lasa rece, rezolutzia este... nu cumpar din RO, correct ?


din cate stiu eu pt produsele care parasesc tara este in felul urmator: cand cumperi produsul platesti TVA .. si la iesirea din tara, pe baza facturii si a unei chitante de schimb valutar ( nu stiu daca mai este in vigoare chestia asta ) la vaza ti se returneaza tva-ul ( dar nu intreg ), daca vrei sa il recuperezi integral tva-ul se poate doar la o revenire ulterioara in tara .. dar nu ma intreba procedura

#11
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
romania.. ca de obicei...
in US schema este reglata in felul urmator... declari pe proprie raspundere ca exporti  si nu ai de ce sa platesti taxe...

eu daca cumpar produse care pleaca in ro, nu platesc taxe...

aberant de intzeles pt romania anului 2003, nu ? :)

#12
tiberiuc

tiberiuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.07.2003
eh .. nu e chiar asa de aberant de inteles .. unii dintre noi mai inteleg, dar am o intrebare .. chestia cu declaratia tine si pt cumparare de produse ca persoana fizica ? .. pt ca ce iti spuneam eu era pt persoane fizice .. pt juridice si aici e alta procedura .. exista niste declaratii vamale .. iti trebuie niste aprobari .. si recuperarea nu stiu cum se face

#13
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
da, exact, indiferent daca cumpara o firma sau o persoana.

Legislatia economica americana e foarte simpla... nu nebunia din ro si europa in general.

#14
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003

Quote

Originally posted by arty
eu daca cumpar produse care pleaca in ro, nu platesc taxe...

Sistemele de taxare din EU/Romania si US sunt fundamental diferite. Ceea ce nu platesti tu la produsele care le trimiti in Rom. este sales tax, care este cu totul altceva decat TVA. Guvernul american pierde mult mai putin daca tu trisezi si nu platesti sales tax. La urma urmei, taxarea comertului interstatal in US este interzisa prin constitutie, deci nu e mare lucru sa renunte la sales tax. Alte taxe sunt deja incorporate in preturi.
Pe de alta parte, taxa pe valoare adaugata este principala taxa pe care o ia guvernul european din comercializarea unui produs, si paguba e mai mare.

#15
fdisk

fdisk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.11.2003
Am citit toate posturile din acest thread si vazand ca s-a discutat ceva di despre TVA vreau sa va intreb si eu un lucru.
Toate aceste lucruri cu Y si Z sunt valabile in cazul unei firme platitoare de TVA, insa in cazul in care firma este inregistrata ca neplatitoare de TVA???
Normal ar fi ca statul sa returneze TVA-ul deja platit pentru produsele cumparate, nu credeti ?
Insa in realitate aceste sume (TVA platit) sunt inregistrate drept cheltuieli ale firmei, prin urmare nerecuperabile.
Daca exista o logica in acest sistem va rog sa mi-o explicati si mie!
:)
Toate cele bune!

#16
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 21.08.2003
@fdisk: niciodata dar absolut NICIODATA sa nu incerci sa intelegi logica legilor din romania...in special in sistemul finaciar!!!

#17
alext

alext

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 22.06.2002
ca inebunesti :)

#18
orinoco

orinoco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.11.2003
arty, cum sa-mi fac si si eu loc in US?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate