Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

DVD player care sa citeasca divx-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
1888 replies to this topic

#469
rixtap

rixtap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.09.2004

georgerc, on Jan 4 2005, 16:05, said:

Ti-ai luat DVD Playerul asta pana la urma, cum e firma care-l vinde? Da garantie la el?

<{POST_SNAPBACK}>

L-am luat ..shi de curand am facut update-le cu versiunea lui Mtz ...acu in sfarshit arata bine!!! - adica pune subtitrarea JOS!!! acolo unde ii e locu shi cu fonturi inteligibile...
Problemele care raman sunt :
-  uneori subtitrarea se pierde ...ma rog trebuie apasat slow sau ff shi revine...,
-  nu shtiu cum se face ca mananca tz-u ..pur shi simplu ...(m-am uitat shi in hexa pe fishierele .srt  shi codu de caracter ii care trebuie) ...inainte afisha "bp" care tot pe pozitzia 255 ii pus!!
- alinierea subtitrarii ....inca n-am reushit sa gasesc o regula ...am incercat cu directsub sa fac centrare da tot fara regula iasa

Personal daca ar fi sa-mi iau unu pentru filme divx ash cauta ceva cu dimensiunea verticala a zonei de subtitrare mai mare (aici zice Mtz ca-s 59pixeli ) deci pentru 2 randuri nu se pot face fonturi mai mari!...asha am intzeles ...cam max 20% mai mult ar fi perfect!!!

In legatura cu distribuitoru ...am dat meil cu adresa shi a doua zi o venit sculacu poshta rapida ...are un certif. de garantzie de 1 an - am intzeles ca-i tzinuta oricum dupa codu aparatului .

#470
georgerc

georgerc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 26.02.2004
@rixtap
Multumesc pentru detaliile despre DVD player-ul tau.

Stie cineva ceva despre Maxwell-ul ala care citeste DivX-uri pana in 3 milioane?

#471
mariusd

mariusd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.01.2005
Salutare tuturor!
Mi am luat din metro un silva schneider dvd divx.Am gasit pe un site german playerul pozat demontat si am vazut ca are procesor MT1389GE.Initial cand l am probat pe divx nu afisa deloc subtitrarile.L am upgradat cu medion 7457_1252 v5 mtz (multumiri mtz) si e ok cu o mica problema, randul al doilea de la subtitrare e trunchiat la ambele margini adica nu se vad toate caracterele nici la inceput nici la sfarsit.Se vad doar cateva cuvinte din centru.Are cineva vreo idee cum s ar putea rezolva problema?Poate merge mai bine un update de la alte modele de dvddivx playere care au acelasi chipset? Va multumesc. Orice parere e binevenita.Marius Diaconescu

#472
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Deocamdata te poti considera norocos. Faptul ca iti merge aparatul dupa ce ai facut upgrade cu un alt firmware decat cel creat pentru playerul tau.
Ai mai facut ceva modificari sau l-ai pus direct? De unde ti-a venit ideea sa faci un upgrade tocmai cu cel de Medion?
In legatura cu subtitrarea trunchiata, pune pauza la un asemenea subtitlu si numara cate caractere ai (inclusiv pauza dintre caractere).
Ce model exact de silva ai?

enjoy,
Mtz

#473
Cst

Cst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 18.10.2004
am o intrebare .. care are calitate mai buna ?
daca cuplez o mufa scart-scart la tv sau daca cuplez o mufa scart-rca ( o mufa pt video ; o mufa pt audio ) ? prin care se mai bine ? diferenta de calitate e mare ?

#474
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
@mariusd > chiar daca playerele au acelasi chipset, asta nu inseamna ca pot fi upgradate cu orice firmware de la un alt player cu chipset identic. Mai sunt si alte chestii in discutie.
Daca tot zici ca se potriveste la playerul tau, incearca te rog firmware-ul de  aici si spune-mi daca poti vedea subtitrarile.
Față de v5, am umblat numai la chestii legate de afisarea unei subtitrari mai mari.

enjoy,
Mtz

#475
stefan_t

stefan_t

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.12.2004

Cst, on Jan 5 2005, 10:20, said:

am o intrebare .. care are calitate mai buna ?
daca cuplez o mufa scart-scart la tv sau daca cuplez o mufa scart-rca ( o mufa pt video ; o mufa pt audio ) ? prin care se mai bine ? diferenta de calitate e mare ?

<{POST_SNAPBACK}>


Nu conteaza mufa daca este Scart sau RCA conteaza numai tipul de semnal (video) pe care il folosesti. In ordinea descrescatoare a calitatii sunt:
1. Component video -->3 conexiuni
2. Svideo                -->2 conexiuni
3. Video (complex)  -->1 conexiune

Despre partea de audio depinde de ce amplificator ai : mono, stereo sau 5.1

#476
sebyss

sebyss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 11.11.2004
Mtz, am vazut cum se face sa updatezi playerul prin cablu serial, dar sa scoti firmware-ul din el cum se face cu butonul "Backup"?

#477
mariusd

mariusd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.01.2005
Mtz multumesc mult pentru support. Eu raspund mai greu pt ca stau pe net la job si asta dupa program.Am citit  "post " ul tau azi si tot ce ti pot spune momentan este ca playerul e model dvd 404 divx.Nu am facut absolut nici o modificare la el doar am urmat procedura standard de update cu un cdrw.Todul a fost OK a detectat updade firmware,play, a scos trapa si s a resetat singur.Ideea mi a venit dupa  ce am stat mult pe net si am vazut unul pozat bine demontat de se vedeau piesele pe placi pe un site german.Acolo am vazut ce chipset are procesorul si singurul care avea acelasi procesor
si aveam certitudinea asta, e modelul de medion 7457.M am gandit ca daca are aceleasi placi merge si iata ca a mers.In ceea ce priveste subtitrarea, primul rand e afisat todeauna perfect iar din  randul al doilea pierde cam jumatate din cuvantul de la inceput si tot asa din cuvantul de la sfarsit.Nu am numarat inca cate caractere are in total insa cand ajung acasa o sa verific dupa cum mi ai scris. Mai e o problema la subtitrari in sensul ca nu accepta decat extensia "sub" altceva nu merge deloc "txt" sau 'srt" si de asemenea nu merg decat sub urile la care sunt declarate valorile de afisare intre paranteze acolade {}.Acum fac download si la v 6.4 si o s o incerc in seara asta.M am gandit sa nu umblu inca in player fiidca am garantie un an de la metro l am luat in ultima sapt. din 2004 cu 4,2 mil da nu m am gandit la ce s o intampla daca fereasca sfantu are ceva iar la garantie cand ii dau drumu apare pe ecran medion!!! .Oricum multumesc pt tot si o sa te tin la curent.
Cu stima salutari tuturor,
Marius

#478
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Chestia cu backgroundul se rezolva foarte simplu. Ti-l pot pune pe cel original.

enjoy,
Mtz

#479
mariusd

mariusd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.01.2005
Am verificat versiunea 6.4 si subtitrarea nu mai apare.Ea este activa deoarece daca apas butonul subtitles de pe telecomanda apare ca optiune.Intradevar cred ca fonturile sunt mult mai mari caci optiunile (sub off sau sub 01/01) apr scrise cu font mult mai mare.Se intampla acelasi lucru ca in vers. v2.In vers v4 si v5 se intampla acelasi lucru(intreruperi pe randul al doilea), apar suburile si ele arata cam asa (exemplu):
- Este pe galben. - Tu daca o ai pe
   ranj iti garantez un biro
iar pe PC:
- Este pe galben. - Tu daca o ai pe
   oranj iti garantez un birou ca asta
sau alt exemplu:
Uita-te la a mea: bun,
ine ,bine si apoi rau
iar pe PC:
Uita-te la a mea: bun,
bine ,bine si apoi rau
Am vazut ca nu e o regula in trunchierea randului al doilea,am vazut ca apare in moduri aleatorii.
In legatura cu  backgroundul  daca se poate rezolva cu cel original iti inchin o oda, cred ca as fi mai linistit...
Cu stima si mii de multumiri,
Marius

#480
ovidiugm

ovidiugm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 16.06.2003
Salutare tuturor (in special lui Mtz si lui mariusd :)))),

Am cumparat si eu un Silva Schneider DVD 404 DivX, pentru parintii mei. Ideea initiala (a lor) era sa le cumpar un simplu DVD Player, si chiar am fost tentat sa le iau un Elite care la 5.000.000 avea si boxe 5.1 (probabil jalnice). Nu m-am prea documentat pentru achizitie, si am mers prin magazine asa, mai mult la plesneala. Sigla DivX m-a inspirat pe moment, si brusc cercul candidatilor s-a restrins: Schneider-ul si un Philips ( nu mai stiu exact ce model, dar era la 6.000.000).

Oricum nu credeam ca filmele divx CHIAR o sa se vada. Adica...hai sa fim seriosi: atitea codec-uri, divx 3, 4, 5, ac3, xvid... cum sa le stie pe toate? Surprinzator a fost cind am ajuns acasa, l-am instalat si chiar a mers :)))  Si, bineinteles, a urmat fireasca intrebare: dar subtitrarile? Da-i cu srt, da-i cu sub, da-i cu txt, si da-i, si lupta...dar degeaba. Epuizat, am cautat o pagina, o adresa, un firmware (pana mea, trebuie sa fii o firma cu adevarat fantomatica pentru a avea un site ca www.silva-schneider.at), dar fara prea mult succes. Asa ca acum citeva zile imi pierdusem deja orice speranta

Ca de obicei, vad ca gasesc suport nu acolo unde ar trebui sa fie, ci in cele mai neasteptate locuri :)) Si noroc cu unii care au inspiratia sa-si riste noile achizitii punind firmware de la un alt device pe ele (adica, e ca si cum :death:). Si noroc si cu altii, care fac ceea ce nu reusesc ditamai firmele: sa ofere un pic de suport end-userilor.

Multumesc tuturor, o sa incerc update-ul de firmware cum ajung la ai mei, si o sa revin cu detalii despre operatiune.

Bafta!
Ovidiu.

#481
mariusd

mariusd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.01.2005
Salutari tuturor,
Ovidiu, fii atent ca mie nu mi au mers decat subtitrarile cu extensia .sub si din astea numai cele de forma:
{23492}{23568}E mai întelept. Nu poti scãpa.|Cel mai apropiat uscat e la...
{23573}{23628}...600 de mile, cãpitane?|- Nu, 800, domnule.
{23636}{23676}Conform acestui fax pe care l-am primit...
{23681}{23753}- Nu arãti prea bine în pozã.|- Lasã-mã sã vãd.
Orice altceva nu merge deloc asa ca folosesc un utilitar de conversie.Noroc ca am facut probele pe cdrw uri, ca stricam o gramada de cdr uri.
Succes,Marius.

#482
ovidiugm

ovidiugm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 16.06.2003
Multumesc, Marius.

Probabil ca o sa fac si eu probele cu niste cd-rw (si de-abia astept sa iau si DVD RW-ul la calc, ca sa inghesui pe niste dvd-uri multe, multe divx-uri, cu subtitrari cu tot):)

Edited by ovidiugm, 08 January 2005 - 12:44.


#483
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
mariusd, subtitrari cu extensia .srt de forma
1
00:01:32,940 --> 00:01:36,780
Vreme de 40 de ani,
această poveste a fost

2
00:01:36,980 --> 00:01:38,420
pentru cei cu sufletul tânăr,

3
00:01:38,620 --> 00:01:43,140
iar timpul
nu le-a umbrit filosofia.

nu iti merg?

In mod normal orice player care citeste suburi merge cu .srt-uri.

Te rog sa imi zici ce probleme (daca exista) sunt. Sa verifici si toate meniurile.

enjoy,
Mtz

#484
Aurex

Aurex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 03.01.2005
Sal all!
Am luat acum 2 zile Denver DVD-188 ! Ieri am pus firmware-ul lui Mtz!
Primele impresii:

Pozitiv: -arata binishor, design ok , display elegant
- pana in momentul asta am bagat cam 50 de Cd-uri si Dvd-uri in el si nu a fost niciunul pe care sa nu-l vada ( CD-rw , Cd cu divx, xvid , etc , cd multisesiune, cd mp3 , cd cu poze , cd lasat neinchis, DVD rw , dvd lasat deschis , dvd multisesiune , captura tv cu DVD-r stand alone , dvd mp3 , dvd jpeg , dvd cu mai multe divx-uri ) . Cam Tot!!
-derulare ff si frew superbeton
- conectica (f. important pt. mine) super completa
- vede subtitrari .srt

Negativ: - la unele filme cu .srt , subtitrarea dispare dupa vreo 15 min.
- NU VEDE .sub
- fontul la subtitrare nasol(dar asta e deja o chestiune discutata aici ) si , desi am pus firmware-ul lui Mtz , din cand in cand , subtitrarea se aliniaza la stanga ,si lipseste din ea

Multumiri lui Mtz pt. imbunatatirea adusa .
Pot spera ca acest DVD Player va vedea vreodata .Sub????Asta ma intereseaza cel mai mult !!!???

#485
virgilgili

virgilgili

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 24.05.2004
Vreau sa stiu daca merge cumva si pe seg DVX470?

#486
stefan_t

stefan_t

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.12.2004
Denver-188

De acord cu toate cele spuse de Aurex. As adauga in plus faptul ca se descurca bine si cu "bitstream packed" precum si cu NERO RECODE! Punctul slab ramane subtitrarea. Stie cineva daca s-ar putea modifica zona de subtitrare cu MTKsubXY astfel incat sa permita un set de caractere mai mari?
MULTUMESC..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate