Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

DVD player care sa citeasca divx-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
1888 replies to this topic

#433
voinea

voinea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 27.12.2003

Quote

daca nu le place domeniul in care lucreaza ... poate sa le dea si 1000 de euro pe luna ca tot asa raman. 

asta asa e  <_<

#434
ionut77

ionut77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.12.2004
Salut!

Tocmai mi-am luat un DVD SEG DVX 470 si sunt relativ multumit. Problema e ca nu stie diacriticile romanesti.... si e un pic suparator. Are cineva idee daca exista un firmware pentru el ca, desi am cautat o gramada, nu am gasit nimic...

Multumesc!

#435
sebyss

sebyss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 11.11.2004
Ionut77 bine ai venit in clubul celor care au SEG si nu sunt bagati in seama...
Eu caut de vreo luna un update pt. SEG dvx 438 si nimeni nu reactioneaza in vreun fel... macar daca m-ar fi injurat careva stiam ca s-a citit ce am scris... :)
Poate intr-o buna zi vom gasi, cine stie...

#436
rixtap

rixtap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.09.2004
Eu am achizitzionat de curand un Denver DV-188 mpeg4 ..ala de la http://www.dvdplayer.home.ro/

Pana acu am bagat in el toate cd-urile/dvd-urile cu filme ce le am ...(dvd-uri cu cate 4-5 filme divx,xvid).......la nici unu n-o facut figuri. Sunt foarte multzumit, deshi DAc-u e 10b/27Mhz ...da se vede super (am S-video input la TV) . Procesorul ii Mediatek ..ala cu GE

Oricum la pretzul la care l-am luat ...de ma tzine un an is super-multzumit..
Faza clasica cu subtitrarile ...fara sh shi tz ....da in prealabil fac un replace cu s shi t la ele din "notepad" in fishierele srt.

#437
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Tu chiar ai playerul asta, ca eu nu prea cred? Ai dat si tu un copy-paste de pe acea pagina de unde faci reclama probabil.
Sa trecem peste chestiile astea minore. Din cate inteleg eu, subtitrarea este centrata. Este si alba cu outline negru? Nu te intreb degeaba ci numai ca sa iti pot face firmwarele cat mai bun, pentru ca chestia cu diacriticele e simpla si mi se pare o mare tampenie sa stai sa scoti diacriticele dintr-o subtitrare in care ala saracul s-a chinuit sa le puna ca sa faca pe placul majoritatii.
Oricum am mai vazut firmarele asta o data si ce am retinut la el, este ca are cel mai urat font pentru meniu pe care l-am vazut vreodata. Parca mai avea tot asa urat unul bulgaresc, ceva cu Elite era numele.

Oricum cine l-a importat, putea sa ma contacteze, ca sa il facem sa arate mai bine, ca nu am cerut niciodata nimic de la nimeni pentru munca depusa. Dar nici ei nu au dat.  :naughty:

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 19 December 2004 - 16:18.


#438
rixtap

rixtap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.09.2004
Referitor la Denver DV 188
NO futui!...Chiar nu am vrut sa sune a reclama ....l-am comandat fiindca voiam unu ACUM!...in magazine am dat de tot felu, cu nume ciudate (nu dintre alea scumpe) ce nu le-am gasit niciunde pe net...ca sa nu mai zic ca totzi comerciantzii vor cu tot dinadinsul sa-shi vanda cele simple fara mpeg-4; macar asta are site cu ceva suport...
Ii fabricat prin Portugalia parca  ( sau pe vapor in drum spre...) pe forumurile din Frantza mai ales, is cam 50% parerile despre el ...multzi il declama ...cred ca ii vorba de noroc la astea. Undeva am gasit ca ii cu chipsetu Mediatek  GE ..adica varianta ieftina shi care se incalzeshte tare......telecomanda nu-i mai "evoluata" ca aia de la TV tuner, in plus unghiu de 60 grade de care se pomeneshte in manual,cred ca-i cel complementar.
DVD-uri originale n-am incercat ca n-am (pentru mine unu ii mai scump decat un pachet de Pampers mare)
Subtitrarea arata cam cu 2 randuri mai sus de unde ar trebui sa fie, aliniata stanga, shi cam 1/2..2/3 ii marimea fatza de aia  de la tv....fontu ii alb simplu fara fundal ..etc - un fel de Arial da putzin cam cracanat.

Mtz, ..referitor la ce zisashi  ..cu altruismu tau ...parerea mea ii ca atata timp cat DVD-playerele is in categoria "Electrocasnice "...ale caror comerciantzi is setatzi sa dea "tunu" ..probabil ca nici mersi nu o sa-tzi spuna ....asta e specific la noi ...dupa ce sa faca "suportul" clientzilor ...le vand shi la revedere ...peste un an poate firma nici nu mai exista! ---cashtigul cat mai mare shi rapid...

By the way, ..cred ca dupa ce intram in UE la noi o sa fie "Evul Mediu Digital"

#439
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
DENVER DVD-188

Eh, macar asa am scos ceva informatii de la tine. Am cautat ca fraierul pe net firma producatoare pentru Denver DV-188 pana mi-am dat seama ca este vorba de Denver DVD-188 firmware pe care il aveam deja in versiunea oficiala.
Daca tu ai acest player ar fi trebuit sa stii cum se numeste. De 2 ori ai scris denumirea lui dar fara litera D. De aici si concluzia. Eronata se pare.
Eu cred ca playerul este facut prin Danemarca, dar asta conteaza mai putin.

Ce vei gasi in atasament se scrie cu Nero asa cum zice aici.

Ce am facut si sper sa fi multumit:
- schimbare font OSD (aici mi-a luat enorm de mult timp deoarece sunt 412 caractere ceea ce nu am mai intalnit la alte playere). Nu stiu de ce au pus atatea, deoarece limbile care sunt folosite in meniu aveau nevoie de maxim 256.
- schimbare font file browser
- schimbare font subtitrare. Datorita spatiului alocat subtitrarii care este de numai 59 pixeli pe verticala a trebuit sa folosesc un font cu inaltimea de 30 de pixeli ceea ce inseamna ca vei avea subtitrare pe maxim 2 randuri. Acest font foloseste la maximum posibil cei 30 de pixeli si este foarte ingust pentru a permite cat mai multe caracrtere pe o linie de subtitrare. Cred ca or sa iti intre si 45 caractere/linie.
- am mai coborat subtitrarea dar nu foarte mult deoarece unii vor neaparat ca sa aiba in stanga jos afisat Vol, Mute, Mute Off. Eu personal prefer fara acestea mai ales ca aceste comenzi nu le execut niciodata din telecomanda playerului datorita unghiului mic de actiune. O folosesc numai pe cea de la televizor iar subtitrarea mi-am pozitionat-o la baza televizorului.
- subtitrarea ar trebui sa fie acum alba, cu outline negru si centrata.
- alte backgrounduri. ;)

enjoy,
Mtz

Attached Files


Edited by Mtz, 20 December 2004 - 07:17.


#440
rixtap

rixtap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.09.2004
Denver dvd 188
Cu scuzele de rigoare MTz, pentru confuzia iscata ...eram setat pe un model LG DV 8700h ce apare la Domo shi-i in lista de Divx certified, eram gata sa-l cumpar dar ca de obicei una au pe site shi altceva in magazin ....

Recitind totushi tot tread-u asta am ajuns la concluzia ca orice ash cumpara ar fi bine sa fie cu chip Mediatek!!  - asta ii ca la computere cumperi "second" de marca sau no-name-u actual...

Ash fi dorit un Yamada 6700 ..pe asta facusem fixatzie ...da n-am mai auzit sa apara pe la noi....

La Denver pe site ii dat un program de aranjat subtitrari "DirectSub" care are in "prepare mediatek subtitle" la  "firmware options"  cateva din Firmware-urile modificate de tine de Yamada si Elta ...asha ca vrei nu vrei apari "OFICIAL"   :D

Incerc sa pun firmware-u shi sa-tzi dau feedbacku ...deshi am o mica strangere de inima ( pana shi placa de baza am luat-o cu dual-bios) cand tra a fac astea pentru mine ...faza cu ghinionu...asha ca cred ca am sa incerc mai intai la vreo doi prieteni ce tocmai ishi comandara... :P ..

Multzam fain,
Petrica

#441
mariusbsv

mariusbsv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.12.2004
Ma poate ajuta cineva cu informatii legate de subtitrarile la filmele DivX pe un DVD Home Cinema Silva Schneider 735? Are sau nu suport pentru subtitrari? Am incercat cu tot felul de formate de subtitrare si nimic...
M-ar interesa si daca exista un update de firmware. Nu stiu nimic de chipset sau procesor, nu gasesc astfel de informatii pe net...

#442
YAMADA

YAMADA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 13.10.2004

mariusbsv, on Dec 20 2004, 14:44, said:

Ma poate ajuta cineva cu informatii legate de subtitrarile la filmele DivX pe un DVD Home Cinema Silva Schneider 735? Are sau nu suport pentru subtitrari? Am incercat cu tot felul de formate de subtitrare si nimic...
M-ar interesa si daca exista un update de firmware. Nu stiu nimic de chipset sau procesor, nu gasesc astfel de informatii pe net...

<{POST_SNAPBACK}>


Am colaborat cu cei de la Silva-Schneider si vroiam o distributie nationala a acestor aparate. Ptr faptul ca nu asigurau update de firmware am renuntat. Din ce stiu eu aceste playere nu au suport pentru subtitrare, asa ca incerci degeaba. Stiu ca primele modele 404, 504 aveau ca chipset MT1389 GE

#443
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Stie cineva ce chip are Philips-ul LX3900?

#444
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Mtz: Stiam ca exista subtitrare modificata de tine (am si facut update de firmware pt ca cea "din fabrica" era varza. LX3900 e o scula f. bune pt ca citeste absolut tot ce am pus pe el (chiar si DVD-uri pe care intrau 5-6 filme XviD). La unele dintre filmele de pe aceste DVD-uri imaginea era sacadata! Ai idee din ce cauza ar putea fi ? Daca pun aces DVD intr-o unitate DVD Rom pot vedea oricare film XviD de pe el cursiv. Poate fi de la viteza cu care s-a scris acel DVD sau de la calitatea blankului folosit ?

Merci

P.S. Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si sa ai parte numai de bucurii pt. firmwareul modificat!  :notangel:

#445
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Sa-ti "traiasca"! Buna scula.
Despre Xvid si diferite probleme legate de el si majoritatea playerelor documenteaza-te despre packed bistream. Poti cauta chiar pe aria video. bladhaund a mai dat niste raspunsuri.
Pentru palyerul tau, incearca sa arzi DVD-urile si CD-urile la viteze mai mici.

enjoy,
Mtz

#446
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Merci dar din pacate nu e "scula" mea ci a unui prieten  :confuzzled: . O sa caut in forum. DVD-urile au fost scrise la 4X.

Sarabatori Fericite

#447
stefan_t

stefan_t

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.12.2004
Este incredibil cat de neglijent sunt facute fw  de producar pentru subtitrarile pe divx. Am facut update-ul pentru DENVER DVD-188  facut de MTZ. Este o imbunatatire semnificativa! dar totusi mai am cateva manifestari ciudate. Sunt unele filme la care subtitrarea se "pierde" dupa 10min, centrarea sa face dupa niste reguli pe care nu am putut sa le stabilesc (uneori subtitrarea se centreaza, alteori se aliniaza la stanga.) Si ultima si cea mai suspecta: tz ul nu apare deloc; nici spatiu nu ramane, pur si simplu e ignorat!?

#448
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

Cst, on Dec 22 2004, 16:19, said:

playerul acesta pare interesant .. DVD-DivX Player SYD DVD-667A ( http://www.digitalwo...php?idprod=2275 ) .. Mtz tu ce parere ai despre el ?

Uite ce parere am eu: sucks.
La banii astia, cred ca se gasesc playere pe Mediatek mai performante.
In afara de chipset ESS (care numai de ultima generatie nu e, desi pe site asa dezinformeaza), playerul nu are decodare DTS. Pai daca te duci la cetatenii de etnie si achizitionezi un DVD cu "discount", are mari sanse sa aiba numai coloana DTS. Si daca nu ai decodor extern?

Si daca ar fi sa ma iau dupa prezentarea lor neprofesionista (care amesteca formate MPEG de compresie cu formate ISO de scriere a discurilor si cu tipuri de rasini folosite la fabricare - la ei DivX e in aceeasi categorie cu CD-R), nu citeste decat DVD+R. Adica nici macar DVD-Video. Dar, daca ma uit la poza cu sertarul discului, cititorul este unul care cred ca citeste si +/-R si +/-RW.

Am si eu un umil sfat catre importatori/comercianti: nu mai dezinformati consumatorul si faceti prezentari ceva mai profesioniste ale produselor.

Si sfat pentru cumparatori:
Daca totusi v-ati decis sa cumparati, vedeti ca pe cutie panoul frontal e cu butoanele de volum pentru Karaoke (o alta chestie inutila) dar revin revin: butoanele de volum sunt pe fata panoului frontal, iar in pozele cu aparatul sunt mai discrete, dedesubt. Varianta 2 e cea de preferat, dar cum pe site scrie ca va fi in stoc peste cateva zile, vedeti sa nu vina aparate cu butoanele in fata; arata cam urat.

Edited by bladhaund, 23 December 2004 - 23:30.


#449
stefan_t

stefan_t

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.12.2004
DENVER-188
Stie cineva daca exista o problema comuna ca un film in format mpeg2 (extensie .mpg) sa nu suporte subtitrari deloc?

#450
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
In fisier extern, nu cred ca suporta. Testat pe diverse playere MTx...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate