Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Idee de afacere

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Cum am eu o gramada de timp liber, imi vin multe idei in minte.

Dupa ce am citit ziarele pe net azi dimineata, si am vazut ca incepe sa se ceara forta de munca din China pt anumite firme si sectoare de productie din tara noastra, m-am gandit ca o afacere cel putin interesanta ar fi o agentie de recrutare si plasare a muncitorilor chinezi in Romania.

Daca stiti careva, spuneti-mi si mie cu ce se mananca o asemenea intreprindere, ce autorizatii ar trebui, cum ar trebui sa se procedeze cu angajatorii/angajatii, ce comisioane ar trebui practicate,etc.
Nu cer sa-mi ziceti pas cu pas, normal, dar macar unele detalii despre asa o treaba ar fi interesante.

Eu am afaceri cu multi chinezi, am destule relatii acolo, si din ce am vorbit cu prietenii mei de acolo si le-am spus de salariile primite aici de textilistele chinezoaice din Vaslui sau unde, au zis ca se castiga super bine si ar fi aprox. 1 MILIARD de amatori in China  pt asa munci si salarii  :w00t: ( In Romania, un cetatean strain castiga minim salariul mediu pe economie ~ 300 Euro )

Ce ziceti: s-ar castiga bine din asa un proiect?Ar avea sanse de reusita?

Edited by herlino, 13 November 2006 - 20:35.


#2
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006

View Postherlino, on Nov 13 2006, 20:34, said:

Eu am afaceri cu multi chinezi, am destule relatii acolo, si din ce am vorbit cu prietenii mei de acolo si le-am spus de salariile primite aici de textilistele chinezoaice din Vaslui sau unde, au zis ca se castiga super bine si ar fi aprox. 1 MILIARD de amatori in China  pt asa munci si salarii  :w00t: ( In Romania, un cetatean strain castiga minim salariul mediu pe economie ~ 300 Euro )

Ce ziceti: s-ar castiga bine din asa un proiect?Ar avea sanse de reusita?
Normal ca s-ar castiga, toata lumea se buluceste pe china, piata fortei de munca este ieftina acolo si cantitatea nu mai vorbim

View Postherlino, on Nov 13 2006, 20:34, said:

1 MILIARD de amatori in China
Salariile in industria textila insa nu cred ca sunt de minim 300 euroi cum zici tu :nonobad:
Succes in intrepridere si nu te arunca la comisioane mari ca aici castigi din cantitatea de chinezi doritori

Edited by laurentcauia, 14 November 2006 - 10:08.


#3
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai salariul in orice industrie in Romania pentru un cetatean strain nu poate fi mai mic decat salariul mediu pe economie in Romania ~ 230-250 de euro,cat mai e acum.
Am vorbit mai inainte cu un chinez si mi-a zis ca nu depaseste 70 de euro salariul in orice domeniu in China pt oameni fara studii superioare.

Edited by herlino, 14 November 2006 - 11:23.


#4
iepureleindungi

iepureleindungi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 29.03.2006
vis-a-vis de chinezi, o companie chineza vindea un utilaj pe care vroiam sa il achizitionez si zicea clar in descriere cum iti poti recupera banii cu muncitorii:
20 $ pe zi, 8 chinezi timp de 10 ore. cheap work,

#5
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

View Postherlino, on Nov 14 2006, 11:22, said:

Pai salariul in orice industrie in Romania pentru un cetatean strain nu poate fi mai mic decat salariul mediu pe economie in Romania ~ 230-250 de euro,cat mai e acum.
Am vorbit mai inainte cu un chinez si mi-a zis ca nu depaseste 70 de euro salariul in orice domeniu in China pt oameni fara studii superioare.

Ai dreptate in ceea ce zici, dar uiti faptul ca in china mananci cu 1 USD o masa  :cursing: .
Degeaba sunt aia 300EUR bani multi pt chinezi, daca ei stau sa munceasca pentru banii aia in Romania.(300EUR sunt bani putini sa iti platesti o chirie, si sa mananci...)

Edited by MATRIXU, 14 November 2006 - 14:59.


#6
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai angajatorul asta care i-a adus primul la noi ii cazeaza in dormitoare comune,iar cu mancarea sa fim seriosi :maxim 2 euro/zi sa coste de persoana,la ce mananca aia......
Sa le tragi 100 de euro din 300 pt cazare si mancare/luna si tot fac de 3 ori mai mult ca la ei acasa.
Oricum,e interesanta ideea,si mai astept pareri,ca doar se incropeste ceva.:)

Edited by herlino, 14 November 2006 - 16:20.


#7
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Daca le oferi tu cazare situatia se schimba! Spor la bani :)

#8
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006
Sincer si pe mine ma intereseaza o asfel de afacere, mai ales ca s-au ivit unele oportunitati pe care as putea sa le exploatez printr-o asfel de agentie, dar as dorii opiniile unor persoane avizate care sa ne poata furniza anumite informatii obiective care sa-mi formeze o parere de ansamblu asupra afacerii in sine (cam ce investitie necesita, in ce ar consta, ceva elemente de legislatie, autorizatii necesare si de unde, angajati, etc)

Edited by alegros, 13 December 2006 - 17:38.


#9
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003
Salutare,
Mai stie cineva care sunt pasii pentru infiintarea unei agentii de recrutare si plasare a fortei de munca intr-o anumita tara ? Cum ar fi autorizatii necesare, legislatie, piedici, dificultati, avantaje, dezavantaje...
Multumesc anticipat.

#10
reludd

reludd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 22.11.2003
eu am nevoie de chinezoaice care sa stie si ceva limba romana. daca ai da-mi de stire sau suna-ma la 0788 37 08 08

#11
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postherlino, on Nov 14 2006, 12:22, said:

Pai salariul in orice industrie in Romania pentru un cetatean strain nu poate fi mai mic decat salariul mediu pe economie in Romania ~ 230-250 de euro,cat mai e acum.
Am vorbit mai inainte cu un chinez si mi-a zis ca nu depaseste 70 de euro salariul in orice domeniu in China pt oameni fara studii superioare.


Eu dau 400 USD unor chinezi lunar, pt ca stiu engleza... nu au decat 20 de ani in medie, deci abia au liceul. Daca il au... ca nu i-am intrebat. Deci zvonurile nu sunt adevarate.

Un muncitor chinez intr-un oras mare ia 200 USD.

Aici un textilist care lucreaza pt nemti, in lohn, ia maxim 300 USD, cu care nu e multumit.

Unde e afacerea? Chinezul ia 200 USD ACASA, unde are locuintza, mancare ieftina, nevasta/mama/soacra care ii gateste, si nu cheltuie mai nimic, poate sa puna 100-150 USD deoparte sau sa cumpere MARFA IEFTINA din China.

Aici, cu 300 USD moare de foame. Ii trebuie cazare si masa. Sa nu mai vb de circa 1000 USD biletul de avion.

Iar patronul roman care vrea chinezi, daca le asigura cazare si masa fie si la nivel minim, cu 6 in camera si toaleta la capat de coridor, cheltuie cu ei mai mult decat cu romanii, care pt 300-400 USD muncesc 10-12 ore pe zi.

Un sfat: chinezoaicele sunt moarte dupa europeni, fa o agentie matrimoniala combinata cu agentia de plasare a fortei de munca, si dai lovitura. Nu tu hartii, nu tu viza, nu tu cazare si masa.

Edited by Dani Mois, 01 May 2007 - 13:20.


#12
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postreludd, on May 1 2007, 02:40, said:

eu am nevoie de chinezoaice care sa stie si ceva limba romana. daca ai da-mi de stire sau suna-ma la 0788 37 08 08

E greu sa gasesti chinezoaice care sa stie cat de cat engleza, darmite romana. In schimb, daca vrei romance care stiu chineza te pot ajuta.

#13
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003
Si totusi nu stie nimeni ce autorizatii si de unde, sau ce trebuie facut pentru a infiinta o agentie de plasare a fortei de munca ?

#14
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View PostPsYcloNe, on May 2 2007, 00:43, said:

Si totusi nu stie nimeni ce autorizatii si de unde, sau ce trebuie facut pentru a infiinta o agentie de plasare a fortei de munca ?

Si la ce ti-ar folosi? Chinezoaicele nu vn in ro, si romancele sunt deja la cules capsuni, nu mai au nevoie de tine. Pana trebuia vize, era OK, mergea afacerea. Acum, cine vrea munca dincolo pleaca pur si simplu cu prima cursa, la vecinu', la varu etc. Deja 10% din romani sunt plecati.

Iar de adus chinezi sa nici nu te gandesti. In primul rand nu te lasa partidul lor comunist sa ii aduci. Apoi ai nostri nu au nevoie de impact social: cereri de locuintza, de geamantane mai multe etc.

#15
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003

View PostDani Mois, on May 2 2007, 23:22, said:

Si la ce ti-ar folosi? Chinezoaicele nu vn in ro, si romancele sunt deja la cules capsuni, nu mai au nevoie de tine. Pana trebuia vize, era OK, mergea afacerea. Acum, cine vrea munca dincolo pleaca pur si simplu cu prima cursa, la vecinu', la varu etc. Deja 10% din romani sunt plecati.

Iar de adus chinezi sa nici nu te gandesti. In primul rand nu te lasa partidul lor comunist sa ii aduci. Apoi ai nostri nu au nevoie de impact social: cereri de locuintza, de geamantane mai multe etc.
Nu am in plan sa aduc nici un chinez in Romania, ci sa duc romani peste hotare. Daca merge afacerea e alta problema, deci revin la intrebarea mea...

Edited by PsYcloNe, 03 May 2007 - 03:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate