Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

lentila de ochelari zgariata

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
katerink

katerink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.04.2006
Acum cateva saptamani mi-am schimbat rama la ochelari si mi-am schimbat si lentilele totodata. Problema e ca pe lentila dreapta am descoperit o foarte mica zgarietura aproape ca un fir de praf . Intrebarea mea este daca aceata zgarietura imi poate afecta negativ vederea .... ?

#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
depinde si unde e localizata zgarietura, si cat de mult se focalizeaza privirea pe ea. in principiu, daca e atat de mica pe cat o descrii si situata lateral, nu. fireste, ar fi de preferat ca o lentila sa fie intacta. dar nu-mi dau seama ce raspuns speri sa obtii aici. tot tu decizi daca o inlocuiesti sau nu.

#3
katerink

katerink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.04.2006

View Postmianna, on Nov 13 2006, 01:44, said:

depinde si unde e localizata zgarietura, si cat de mult se focalizeaza privirea pe ea. in principiu, daca e atat de mica pe cat o descrii si situata lateral, nu. fireste, ar fi de preferat ca o lentila sa fie intacta. dar nu-mi dau seama ce raspuns speri sa obtii aici. tot tu decizi daca o inlocuiesti sau nu.

Eu nu prea am chef sa imi schimb din nou lentilele si nici nu cred ca are chiar asa de mare importanta o zgarietura mai ales de dimensiuni mici . Port de 12 ani ochelari si stiu ca este imposibil de mentinut o lentila curat mai mult de 1 zi. Mereu apar fire de praf , scame , stropi de apa etc. Deci ce ar mai conta o mica zgarietura? Eu ma intrebam daca din punct de vedere optic ar putea exista deficiente care sa-mi afecteze vederea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate