Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ceahlaul si statiunea Durau

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#181
Bucluc

Bucluc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 30.03.2006
Din poze am vazut ca privelistea de la vila Alpin e superba !  asa e?

#182
MrHaihui

MrHaihui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.08.2009
As vrea sa fac o rectificare, cu scuzele de rigoare... Pensiunea nu se cheama "Izvorul Muntelui", ci "Androna". Scuze inca o data, dar observatiile raman valabile.

#183
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
M-ar interesa sa stiu care e cel mai ok traseu de la Durau catre Cabana Dochia in perioada aceasta a anului (duminica plec).
Ce am gasit pe net: Staþiunea Durãu - Poiana Viezuri - Cascada Duruitoarea - Poiana Sãiuºului - cabana Dochia (Marcaj: cruce roºie)

#184
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Parerea mea este ca pe la Cabana Fantanele e cel mai usor si rapid traseu cu plecare din Durau

http://www.ceahlaupark.ro/trasee.html

#185
icvasilescu

icvasilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.05.2007
1. oameni buni, unde se poate sta cel mai bine cu cortul? Ajung anul acesta pentru prima data in Ceahlau si nu stiu zona chiar deloc. Cautam liniste si un loc de unde sa putem pleca pe cateva trasee cu intoarcere in aceeasi zi.
Pe internet am gasit cateva, camping Leon (care arata bine pe site) si camping Ursuletu (am gasit pareri si pro si contra). Dar pentru mine mai veritabile sunt parerile celor care stiu si au trecut prin asta, atat legat de acestea cat si de alte locuri bune de campat.

2. Si drumurile de acces. Am tot citit ca nu ar fi probleme si ca sunt ok. Asa este?

Multumesc

#186
icvasilescu

icvasilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.05.2007
am campat in Durau, la camping Leon. Este chiar langa celalalt camping de care auzisem in Durau, camping Ursulet, chiar un pic mai aproape de statiune. Este inainte de intrarea in statiune, 200-300 de metri, au ditamai bannerul si e un pod de lemn pe dreapta. Fiind inainte de statiune mai este destul de mers pana la intrarea in trasee, trebuie strabatuta statiunea (10-15min de panta pe asfalt). Conditiile sunt ok si am fost foarte multumit de camping: spatiu mare pentru corturi si suficient (am fost in timpul saptamanii pana vineri) + casute bune si mari fata de altele din campinguri, dusuri cu apa calda dupa ora 6 + toalete, masina de spalat, aragaz pentru cine are nevoie, o zona acoperita cu mese si un mic bar, in rest spatiu, la poalele dealului cu padure si liniste (ziceau ca nu accepta muzica dupa ora 22, si nici nu am auzit, chiar si in timpul zilei a fost fiecare cu muzica cat pentru zona lor). informatii si poze pe site-ul lor www.campingdurau.ro . Noi am ajuns noaptea dupa 11 si anuntat in prealabil la telefon, ne-a asteptat cineva la receptie treaz care ne-a si plimbat si ne-a aratat campingul.

Este destul loc acolo pentru 4 familii cu copii si conditii ok si fara sa deranjeze sau sa fie deranjati. Dar repet, noi nu am fost in weekend sa stiu cum e atunci. Cat timp am stat noi era si o mini tabara de copii 12-16 ani cu 4 corturi mari si vreo 15 persoane. Coada la dusuri nu am prins deloc, sunt 3 dusuri la barbati si 3 la femei (nu merg ele excelent, dar sunt acceptabile)

Cascada Duruitoarea: Pana la Duruitoarea am facut maxim 2 ore traseu direct, se urca ceva (a meritat) si ne-am intors pe la cabana Fantanele (bine ca nu am urcat mai intai la Fantanele ca e groaznica urcarea continua si destul de abrupta, parca mai bine la coborare).

De mancat am mancat la restaurantul pensiunii Cascada, la coborare chiar prima casa (invers luat, in capatul statiunii, ultima casa inainte de inceperea traseului spre fantanele) ok ca pret (ciorba 6-8 lei, mamaliga cu branza si smantana 10 lei, bere 5 lei) si bun, servire foarte buna, atmosfera placuta. Am mai mancat la un restaurant la intrarea in statiune dinspre camping, a 3-a sau a 4-a curte pe dreapta, dragut si frumos locul dar meniul este destul de mic si un picut mai scump, dar atmosfera a fost intima intrucat am fost singurii clienti la momentul respectiv.

#187
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Subscriu la ce a spus icvasilescu, referitor la Camping Leon
Recomand

#188
andr3y1987

andr3y1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 04.09.2009

View Postnikolas, on 6th April 2012, 21:49, said:

Parerea mea este ca pe la Cabana Fantanele e cel mai usor si rapid traseu cu plecare din Durau

http://www.ceahlaupark.ro/trasee.html

dar e mai frumos pe la Duruitoarea direct. si sa cobori pe la Fantanele. am facut traseul asa de vreo 6 ori.

#189
jim30

jim30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.09.2006
ne-am hotarat si noi sa mergem in Durau in acest concediu... la pensiunea Maria , a fost cineva ?
e f enervant sa nu poti citi  parerile turistilor decat pe facebook.... personal nu am si nici nu imi fac cont acolo...

deci, ceva, cineva ?

#190
andr3y1987

andr3y1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 04.09.2009

View Postjim30, on 9th August 2012, 19:26, said:

ne-am hotarat si noi sa mergem in Durau in acest concediu... la pensiunea Maria , a fost cineva ?
e f enervant sa nu poti citi  parerile turistilor decat pe facebook.... personal nu am si nici nu imi fac cont acolo...

deci, ceva, cineva ?

am vrut sa ne cazam acuma 2 ani la Maria. insa nu mai aveau locuri.
pensiunea e plasata intr'o zona foarte buna. ai o priveliste extraordinara de acolo.
cat am intrat inauntru era destul de bine amenajata. insa asta a fost doar jos la receptie.

iti recomand pensiunea Perla.e chiar langa Maria. nu poti sa ajungi la Maria decat trecand prin fata la Perla. am stat acuma cativa ani acolo. patroana e foarte de treaba. chiar ne oferise o mica reducere.
  ca plasament sunt cam la fel.
si vad ca au amandoua 3 margarete. deci nu cred ca e vreo diferenta prea mare de pret sau de lux.

#191
icvasilescu

icvasilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.05.2007

View Postjim30, on 9th August 2012, 19:26, said:

ne-am hotarat si noi sa mergem in Durau in acest concediu... la pensiunea Maria , a fost cineva ?
e f enervant sa nu poti citi  parerile turistilor decat pe facebook.... personal nu am si nici nu imi fac cont acolo...

deci, ceva, cineva ?

am cautat pe facebook sa te ajut cu parerile de care ziceai dar n-am gasit Pensiunea Maria. Da-mi un link pe privat daca vrei.
Am gasit in schimb niste pareri aici

#192
andr3y1987

andr3y1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 04.09.2009
stie careva daca drumul dintre Durau si Izvorul Muntelui e functionabil??
cand am fost ultima data pe acolo din cate stiu era inchis .

#193
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Da. E circulabil. In limitele bunului simt. Usurel, usurel, ajungi la destinatie.

#194
jim30

jim30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.09.2006
@icvasilescu
  multumiri pt  ajutorul oferit ; pana la urma, ne-ai convins, am renuntat la pensiunea Maria si ne-am cazat si noi la camping leon; a fost o experienta noua,fiind prima data cand am stat la camping;in general a fost ok,doar curatenia in zonele comune lasa de dorit( gazdele fac curat in fiecare dimineatza,insa daca gradul de ocupare e mare... ) curat in casuta,gazde ok, insa bine ca la sfatul unor prieteni am luat si sacii de dormit cu noi, noaptea era frig bine , am dormit cu fes in cap...
am stat 3 nopti acolo, cu drumetii pe munte de dimineatza pana seara in 2 zile ;  
  apoi am atat 2 nopti la cabana izvorul muntelui ( da , e practibil drumul direct cca 18 km,usurel,dar merge, am intalnit si masini care veneau pe aici la durau) am urcat la dochia si de pe partea asta a muntelui; noua ni s-a parut mai frumos ca in bucegi,desi e greu ( si nedrept ) sa clasifici frumusetea muntilor...

apoi am plecat spre slanic moldova, acolo am stat doar o noapte ( pensiunea donna byanca)  nu prea ai ce drumetii sa faci, e un singur traseu ( 300 scari)  plus izvoarele din oras...
   cum nu am mai gasit/ stiut zone de drumetii pe munte ( data viitoare imi fac temele cum trebuie )  am ales sa ne oprim in drum spre casa , la vulcanii noroiosi ( buzau) am stat acolo o noapte la pensinea cu acelasi nume...
per total, a fost frumos , concediu de cca 1265 km dus-intors , insa acum , ma gandesc ca ar fi fost mai bine sa ramanem in ceahlau mai multe zile...oameni primitori peste tot in drum, inclusiv in Tg secuiesc, am primit indicatii de la un taximetrist care era de etnie maghiara, insa atunci cand te adresezi politicos primesti raspuns pe masura....aaa, plus kurtos colaci in  drum, dna e mare amatoare....
    data viitoare sper sa plecam cu mai multi prieteni, e mult mai frumos decat in doi...

Edited by jim30, 21 August 2012 - 17:39.


#195
andr3y1987

andr3y1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 04.09.2009
discutam cu cineva despre posibilitatea unui drum pe Ceahlau, iarna viitoare si a venit la un moment dat cu intrebarea... animalele salbatice ce fac iarna?? nu apar pe trasee?? vreun urs, lup, ceva...
stie careva??
si ar mai fi... a facut cineva traseul dinspre Durau pana sus la Dochia, pe la Fantanele, iarna?? e practicabil pt amatori?? sau tre sa fii echipat serios?? stiu ca pe la Duruitoarea iarna era inchis.deci numai pe la Fantanele s'ar putea urca.

#196
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Pentru Durau va recomand Complex vanatorul. Am fost acolo in 2011 si a fost foarte ok.

#197
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Stie cineva care mai sunt conditiile la dochia? Si unde se poate lasa masina in siguranta in durau?

#198
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
stie cineva daca este sursa de apa pe traseele durau - cabana fantanele - cabana dochia, si retur, returul pe la cascada duruitoarea?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate