Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ceahlaul si statiunea Durau

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#1
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
am fost acum pe 8-9 noiembrie la durau si am urcat pana la cabana Fantanele...as fi vrut mai mult dar se pare ca mai mult de casada Duruitoarea nu am reusit...
daca stie cineva zona deajuns de bine si mai ales traseele va rog anuntati-ma vreau sa merg pana la Toaca sau pana la statia meteo
stiu ca traseul normal se face cam in vreo 5h
dar mai mult nu stiu

Attached Files



#2
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
nimanui nu ii place muntele sau zona asta asa de frumoasa?

#3
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Zona e absolut superba, dar din (ne)fericire destul de greu accesibila... Tocmai de aia cred ca sunt putini care stiu ce-i pe acolo...

#4
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Eu sunt un obisnuit al Ceahlaului si urc in fiecare an... daca ai intrebari treci pe la mine si te lamuresc :)
Indianu: Niciodata nu mi-ai spus ca te intereseaza muntele...

#5
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
doamne iris..ma int enrom dar nu am cu cine merge..asta e problema...nu credeam ca pe tine te-ar pasiona....pt ca nu am discutat niciodata despre asta...
voi trece azi pe la tine la o cafea la o tigara vedem noi....

#6
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
pt cei care zic ca zona e neaccesibila..nu e chiar asa...doar daca stai toata ziua in fata ecranului si nu ai antrenament..dar nu cred ca e o intrecere care urca primul pe munte...

#7
andrei_traznitu

andrei_traznitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 07.12.2001
e super zona si accesibila....eu am urcat de pe partea cealalta de la IZvorul Muntelui....

#8
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
da stiu pe unde dar am inteles ca acel traseu e de o zi..e adevarat?

#9
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002

Quote

Originally posted by Ares
Zona e absolut superba, dar din (ne)fericire destul de greu accesibila... Tocmai de aia cred ca sunt putini care stiu ce-i pe acolo...


Ares, zona nu mi se pare deloc greu accesibila. Exista tot felul de trasee, exista unele extrem de simple care duc chiar pana sus la cabana Dochia, sunt si altele pt. amatorii de trasee grele, sunt si altele care nu sunt recomandate decat alpinistilor...
Pt. cei interesati, as putea sa le dau un sfat: intrati pe http://www.neamt.ro/...hlau/index.html si aveti acolo destule informatii despre Masivul Ceahlau.

#10
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
iris merci pt site am cautatsi eu dar nu am gasit ceva asa de complet

#11
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Traseele in durau is frumose si usoare( cele marcate) De la Fantanele mai faci max 2 ore daca nu e zapada mare pana la Dochia. Poti urca si pe toaca ca e frumos da mai lungesti un pic. Oricum Toaca e aproape de Dochia si vezi cum stai cu timpul

#12
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
da asa e ..acum am aflat si eu..as vrea sa merg anul asta pe toaca..dar acu problema e alta nu am cu cine...nu se ofera nimeni?

#13
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
cabana fantanele....unde am fost si unde am dormit un week-end..chiar daca poza nu e chiar asa de recenta in mare parte asta e cabana

Attached Files



#14
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Cand am zis ca zona e mai greu accesibila nu m-am referit la trasee... Pentru cei care nu sunt din zona, este destul de incomod de ajuns...
Totusi sunt sute de km din Bucuresti de exemplu...

#15
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
da, dar se merita...
anul trecut mi-am facut prieten un tip din bucuresti care spunea ca este pt. prima data la Durau, a urcat de 7 ori pe Ceahlau in 7 zile si voia sa ceara o prelungire de concediu ca sa mai urce de cateva ori... :)

#16
dj_shark

dj_shark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.10.2003
lol...cred ca si eu as face la fel

#17
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
nu se ofera nimeni sa faca o iesire pana pe durau?ca sa nu merg singur?

#18
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004
zona ceahlau e super faina
eu fiind din bacau am fost de mai multe ori cu amicii mei si de fiecare data ne-am distrat
traseele sund accesibile  iar seara te poti distra in cabana cat vrei si pana la cat vrei toti cabanieriii sunt super de treaba!
cel mai usor accesul se face dinspre bicaz .
pana acolo se ajunge cu un tren personal care pleaca pe la 04.30 din bacau si ajunge pe la 06.50 dar in gasca nimeni nu se plictiseste!iar pentru cei din bucuresti pot lua acceleratul de pe la vreo22.00 spre vatra dornei bai si coboara in bacau! fratilor eu zic ca se merita si in plus conditiile de cazare sunt mult mai bune decat cele din alte locuri... de ex fosta cabana diham unde am crezut ca e iadul pe pamant...nu sunt eu cu pretentii dar totusi...
iarna e super si se poate urca chiar si pana la toaca(al doilea varf ca inaltime) dar trebuie olecutica de antrenament si echipament...
bafta! twister

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate