Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ceahlaul si statiunea Durau

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#19
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Am fost si eu acu cativa ani si e super fain. Numai ca am fost vara si era numai bine de dormit in corturi. Acu..... Am urcat de la Izvorul MUntelui spre cabana Dochia unde am campat si am stat cateva zile acolo (am fost pe Toaca si pe Ocolasu Mare) si dupa aia am coborat in Durau pe la Cascada Duruitoarea ..... a fost belea. Cat am stat in Durau am facut mai multe incursiuni printre care vreo 3 la cabana Fintinele..... a iesit cu chef mare de fiecare data. Ce vremuri.....  :yeah baby
Sper sa mai merg dar nu am cu cine si as vrea sa merg cu cortul dar nevasta e contra cortului ..... :( asa ca ..... poate la vara la o cabana.

#20
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004
e foarte fain si in plus e o statiune fara prea mari pretentii spre deosebire de cele din poiuana brasov unde cazarea costa enorm... accesul e simplu si distractia si peisaajul maxime!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
si eu sunt pt cort dar tre sa ai achipa asata pt siguranta ta impotriva animalelor cu 2 picioare:)
bafta! sunt mult mai multe trasee doar ca tre sa ai o harta bazata ... deci ceahlaul e mult mai mare decat mare... stia bogza ceva........

#21
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004
e foarte fain si in plus e o statiune fara prea mari pretentii spre deosebire de cele din poiuana brasov unde cazarea costa enorm... accesul e simplu si distractia si peisaajul maxime!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
si eu sunt pt cort dar tre sa ai echipa asta pt siguranta ta impotriva animalelor cu 2 picioare:)
bafta! sunt mult mai multe trasee doar ca tre sa ai o harta bazata ... deci ceahlaul e mult mai mare decat mare... stia bogza ceva........

#22
petra

petra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 07.12.2003
Cort nu cred ca te mai lasa sa pui!S-a dus vremea cand stateam o saptamana la 100 de metri de Dochia, in cort...Mancam conserve, ne spalam la un fir de apa de langa manastire.... si seara urlau boxele iar noi dansam in jurul focului.
Tot masivul e declarat rezervatie,basca ca jumate il revendica la tribunal calugarii din Durau.
Cred ca din cauza faptului ca nu exista o legatura cfr directa pana acolo, zona e vizitata doar de ce-i care au mai auzit cat de cat de ea!
N-ai sa vezi potop de lume, precum pe bulevardul Bucegi!  :))
Cu un strop de vointa ajungi din Bicaz, la Izvorul Muntelui si de acolo ajungi la Dochia pe cel putin trei trasee .... Fiecare frumos in felul sau.Indicatoarele dau ele duratele estimative, dar de cela mai multe ori la urcat mai adaugi o ora sau doua( in functie de ce rucsac ai in spate, sau de cate fite are iubita ta in cap..:))... iar la coborat scazi  un ceas..ca deh,la vale mergi mai repede!
Da ' numa' daca te  opresti sa tragi un pui de somn pe drum, faci o zi pana la Dochia!!!Nu-i nici un treseu mai lung de 7 ore!Pe la Lutu rosu am facut 5 ore!
Dinspre Durau la Dochia ajungi fie pe treseul care trece si pe la Fantanele,fie pe cel care duce si pe la Duruitoarea.
Partea ce-a mai spectaculoasa de traseu e de la Fantanele la deal!
Sigur ca nu e usor!Dupa ce un an intreg nu mergi decat cu masina, la serviciu si inapoi...in mod sigur n-are sa ti se para usor urcusul.Si ai sa injuri de mama focului, cand n-ai sa-ti mia poti misca picioarele ca ai facut febra musculara! :))
Ajunsi la Dochia nu va impiedica nimeni sa va stabiliti acolo cartierul general macar cateva zile,si sa plecati in drumetii de jur imprejur fara prea mare bagaj in spate.La inceputul lui septembrie pe Ocolasul Mare se coc afinele, si zau ca e pacat sa ajungi acolo si sa nu stai decat un ceas.
Preturile sunt mult mai mici decat pe valea Prahovei .Si la mancare, dar si la cazare.Agroturismul e in floare...

Vine vacanta de Paste..Asa ca, drumetii placute!

#23
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003
@petra:  Intr-adevar, sunt doar anumite spatii de campare si se se percepe taxa pt camping; dar sunt totusi spatii pt cort.
    BTW exista spatiu de campare chiar langa cabana Dochia.
    Hmm.. inca se mai judeca astia? Stiu ca vroiau acu' mai bine de 7 ani in urma sa ia cabana Dochia sa o faca loc de odihna pt vizitatorii schitului din apropiere..stiu ca ajunsese problema si la Bucuresti.. se facuse mult tam-tam.. mai stiu ca acu 2 ani detineau pista de schi tot ei si vara, cand am fost eu, pasteau vacile pe ea.. luasera si hotel cascada si il facusera "Pelerinul"..
    Dar din cate stiu olandezii au investit f multi bani in rezervatie si rezervatia in sine nu are nici o treaba cu "afacerile" bisericesti (si sa dea Dumnezeu sa ramana asa :) )
    Eu oricum o sa imi petrec multe vacante pe Ceahlau, indiferent de conditii sau de transport in comun.. Fac orice pentru ca merita.. priveliste minunata,rezervatie (adica nu urca toti cu familia pana sus cu masina se dau jos si fac mici si mizerie si zic ca au fost la munte)... sa zicem ca e "mai ferit" si aparte locul... nu degeaba era muntele sacru al dacilor (se crede.. si eu cred :) )
Si intr-adevar, agroturismul e in floare si conditiile sunt bune si pentru cei ce nu agreeaza cortul. Inafara de hoteluri si vile sunt si cabanute forte curate si fain amenajate cu apa calda non-stop, frigider etc pt. cei un pic mai pretentiosi.
Ce sa zic..daca te duci o singura data acolo, Muntele te "initiaza" si .. vei reveni an de an ;)

#24
FBOJI

FBOJI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.03.2004
De ce nu spune nimeni ca tre' sa platesti fiecare intrare in parcul national Ceahlau cate 50.000 lei/persoana/zi?
Pentru noi a fost o surpriza cam neplacuta.

#25
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Ultima data era 10.000 de lei acum vreo 2 ani.

#26
FBOJI

FBOJI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.03.2004
Alte impresii negative despre organizarea turismului pe Ceahlau:
- dupa ce am platit taxa de care vorbeam inainte le-am cerut celor de la Salvamont o harta( contra cost, bineinteles) mai noua( ale noastre sunt de vre-o douazeci de ani) din care sa stim si noi limitele parcului, modificari de trasee... Nu are NIMENI asa ceva. Ni s-a recomandat sa inregistram vizual harta de langa punctul de informare. La cei 50.000 puteau oferi ( gratis) si un mic fluturas cu ceva informatii, schite de trasee.
- la varful Toaca treptele sunt chiar mai distruse decat acum 10 ani. Si nu este nici un indicator la baza din care sa afli ceva amanunte despre locul respectiv.
Sa nu mai spun ca durata traseelor de pe putinele indicatoare este cam diminuata. Ca te intereseaza in cat timp le urci!
O exceptie fericita la aceste impresii : cabana Fantanele extrem de curata si cazarea&masa accesibile financiar. Data viitoare ne vom  caza aici si scapam si de taxa zilnica de urcus :P

#27
guerila

guerila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 28.04.2004
Da domnilor taxele sint mari, zona e inaccesibila si e greu a dracu.Nu e nici mare lucru de vazut.
Mai bine sa ramana asa decit sa ajunga ca valea prahovei ,suprapopulata si mizera.Chit ca deja gasesti gunoaie si pe ceahlau

#28
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
nu mi se pare o zona inaccesibila si sunt extrem de multe de vazut sus. nu descuraja lumea;

#29
FBOJI

FBOJI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.03.2004
O taxa de 1.000.000 lei ar indeparta mult mai bine pe oricine iar zona protejata ar scapa de problema turistilor. :drac:

Nu sunt contra taxelor mari daca banii sunt folositi bine.
Si daca tot vin de la Bucuresti pe CFR cu rucsacul in spinare( in loc sa merg in Bucegi cu telecabina pana la Babele) as dori in schimbul taxei putina grija pentru turistul civilizat.

#30
sp_attach_db

sp_attach_db

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.06.2004

andrei_traznitu, on Nov 12 2003, 18:00, said:

e super zona si accesibila....eu am urcat de pe partea cealalta de la IZvorul Muntelui....

<{POST_SNAPBACK}>


Iarna nu recomand traseul din Durau catre cabana Dochia pe la cascada Duruitoarea.

#31
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
e mai accesibil decat pe la izvorul muntelui zic eu...   si ca sa mergi de la Fantanele la duruitoarea si apoi la dochia inconjori mult.... mai degraba fantanele dochia, si mai faci dupa aia o excursie la duruitoarea

#32
traznitaa

traznitaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.12.2004
eu stau(hai sa zic) "aproape" de Ceahlau...sunt din Piatra Neamt...oricum zona e superba...dar sincera sa fiu niciodata nu am urcat.O prietena de`a mea s`a incumetat si...oricum a fost si vara si a prins timp k`lumea...dar e f obositor...cat despre traseu...cik de la Pelerinas...desi nuj` care e ala... :rolleyes:  :o  :huh:

#33
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002

sp_attach_db, on Jan 12 2005, 15:59, said:

Iarna nu recomand traseul din Durau catre cabana Dochia pe la cascada Duruitoarea.

<{POST_SNAPBACK}>

Nici eu nu va sfatuiesc traseul asta pe timp de iarna. De altfel e bine de evitat sa va aventurati pana la Dochia in perioada asta. Pana la Fantanele mai merge, mai sus e riscant.

#34
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Au urcat multi de rev pe la Lutu Roshu. E ok.

#35
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
la ce iarna a fost anul asta... cred si eu!

#36
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Ei da, anul asta e o exceptie (pana acum, sper). Vreau totusi sa vad ceva zapada. Si sa nu va aventurati.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate