Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Martorii lui IEHOVA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4084 replies to this topic

#4015
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdark, on 29 ianuarie 2019 - 19:17, said:

Parcă tu ai zis că aparțineai de districtul Cluj (și că stăteai undeva Ă®ntr-un bloc, la Ă®nălțime, fiind totodată atacat de un duh necurat)

Nu există filiale la martorii lui iehova, ci congregații, care formează circumscripții, care formează districte.

La martori, clasificarea este așa:

Om rău - Ă®mpotrivitor al veștii bune
Om de bine, care deschide ușa  
Persoană interesată, care studiază și vine la Sală
Vestitor nebotezat
Vestitor botezat
Pionier auxiliar
Pionier regular
Pionier special
Slujitor auxiliar (adică diacon)
Bătrân de congregație (adică prezbiter)
Supraveghetor de circumscripție (adică episcop)
Supraveghetor de district (adică arhiepiscop)
Supraveghetor de zonă (adică mitropolit)

Eu mă refeream la filiala românească a Watch Tower! Unde este sediul filialei din Romanica, nu în București, ce tot o aburești tu cu Clujul și duhurile necurate?!

Eu nu am pomenit de Cluj, ci am zis, un oraș din vestul țării, nu mai ți minte ce ai citit?

Cum să nu existe filiale, darkule, te-ai prostit la cap?!
Filiala se referă la o țară! Capisci?

Edited by heart_of_ice, 29 January 2019 - 19:45.


#4016
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,570
  • Înscris: 16.03.2004
Reținusem acest mesaj al tău:

View Postheart_of_ice, on 18 noiembrie 2018 - 18:09, said:

Nu cred! M-am botezat la ei anul următor, la celebrele congrese de la Brașov și Cluj, eu am fost la Cluj! Iulie 1996! Cred că prin 20 sau 22, nu mai țin minte exact!
Oricum a fost super, mi-a plăcut! :)
Acuma... legat de atacurile respective... sunt mai multe opțiuni:
1. Atac demonic!
2. O formă de afecțiune cerebrală!
3. Atac psihotronic (parte a unor experiențe pe cobai umani)!
4. Atacul unor extratereștrii care se hrănesc cu ceva din noi!
5. Alte cauze necunoscute!


#4017
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdark, on 30 ianuarie 2019 - 08:23, said:

Reținusem acest mesaj al tău:

Ce legătură vezi tu între acest mesaj al meu, și ce am zis eu despre martori mai sus?

#4018
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postheart_of_ice, on 30 ianuarie 2019 - 15:34, said:

Ce legătură vezi tu între acest mesaj al meu, și ce am zis eu despre martori mai sus?
te pui cu Buha? :lol:  asta are o memorie de calculator...:D

#4019
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,570
  • Înscris: 16.03.2004

View PostMizu, on 29 ianuarie 2019 - 09:01, said:

In mod similar si Martorul incearca sa te atraga la religia lui dintr-o oarecare obligatie si pentru ca vrea sa ajunga in Rai, personal nu da doi bani pe tine. Exista si exceptii, desigur.

Chiar nu este o ”oarecare” obligație, ci mai degrabă expresia unei psihoze profesionist implementate de către conducătorii cultului, așa încât fiecare martor se simte vinovat dacă nu merge să propovăduiască regatul lui Iehova. Asta în cel mai bun caz, fiindcă o mare parte sunt atrași de titlurile și funcțiile primite în cult. Nu poți accede ierarhic în cadrul acestei religii, dacă nu excelezi la capitolul ”lucrare din casă în casă”. De aceea, martorii lui iehova desfășoară o lucrare de propovăduire, de fapt, prozelitism, din motive nebiblice și chiar necreștine. Sunt interesați numai de avantajele pe care le au ori sunt terorizați, depinde de psihicul fiecăruia.

Dacă nu li s-ar cere rapoarte lunare de activitate, dacă nu li s-ar oferi titluri și funcții, adică dacă spiritualitatea nu s-ar măsura în ore de propovăduire, atunci martorii nu ar mai face prozelitism decât în mică măsură, precum penticostalii sau baptiștii.

#4020
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,228
  • Înscris: 26.01.2007
O, da, să ne mai amintim un pic opiniile celor doi ex-iehoviști care acum cântă ode organizației din care au fost excluși și care acum îi privește ca pe niște paria :)

Da, puteți citi și postarea de mai sus!
Dar și altele:

View Postdark, on 06 iunie 2016 - 19:31, said:

1. Martorii lui iehova sunt niste indivizi creduli si labili mintal
2. La martorii lui iehova totul e putred.
3. In mijlocul lor daca vei fi, ca membru, nu ca vizitator

a. te vei simti foarte rau,

b. vei avea dureri de cap și de ochi,

c. respiratia sacadata

d. stomacul iti va face figuri.


Aia de la punctul 2 poți să ți-o pui la avatar, Darkule!  :lol:

★ The Sheriff ★
★La martorii lui Iehova totul e putred

#4021
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,570
  • Înscris: 16.03.2004
Da, am prezentat această religie cu bune și cu rele...:ermm:, care-i problema?
Dacă Martorii lui Iehova ar fi fost o religie perfectă, eu astăzi eram Martor, nu? :ermm:

#4022
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View PostSfantul Jakob, on 25 ianuarie 2023 - 09:41, said:

să ne mai amintim un pic opiniile celor doi ex-iehoviști care acum cântă ode organizației din care au fost excluși și care acum îi privește ca pe niște paria

În primul rând noi nu cântăm ode Organizației, ci prezentăm lucrările ei bune (au sau au avut și rele), în al doilea rând Organizația nu ne privește ca pe niște paria, asta ai scos-o de la tine din burtă din motive de răutate și răzbunare, halal creștin, dar dacă stau bine să mă gândesc, așa sunteți toți penticostalii, răi, răzbunători, ignoranți și încrezuți (dar de o ignoranță cruntă)... tu dacă ai fi dat afară mâine de la penticostali, ai intra aici și i-ai face albie de porci... nu asta o să vezi la noi, penticostale! :nonobad:

#4023
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,228
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 25 ianuarie 2023 - 10:32, said:

Dacă Martorii lui Iehova ar fi fost o religie perfectă, eu astăzi eram Martor, nu? Posted Image
Nu. :nonobad:

#4024
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,570
  • Înscris: 16.03.2004

View Postheartu, on 25 ianuarie 2023 - 16:21, said:

în al doilea rând Organizația nu ne privește ca pe niște paria, asta ai scos-o de la tine din burtă din motive de răutate și răzbunare,

Organizația ne consideră pe noi, ca foști membri, fiind morți, căci am cunoscut Adevărul dar l-am respins, în cele din urmă.Posted Image  Doar dacă ne vom întoarce în cadrul Organizației, vom putea fi mântuiți. Altfel, nu. Reîntoarcerea este posibilă, însă numai după o perioadă de penitență, cam un an, minim, depinde și de gravitatea păcatului comis, cele mai grave fiind: apostazie, curvie. Pentru păcate mai ușoare, perioada este mai scurtă.
La toate religiile este așa, însă Martorii au această particularitate, că membrii botezați nu au voie să vorbească cu cei care au fost excluși sau care s-au dezasociat. Dacă ruda ta a fost Martor, poți vorbi, însă nu pe probleme spirituale. Un Martor exclus poate fi vizitat ulterior excluderii, doar de către Prezbiteri, pentru ca aceștia să observe dacă nu cumva fostul Martor dă semne că ar vrea să revină în Organizație.

#4025
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,228
  • Înscris: 26.01.2007

View Postheartu, on 25 ianuarie 2023 - 16:21, said:

Organizația nu ne privește ca pe niște paria, asta ai scos-o de la tine din burtă din motive de răutate și răzbunare, halal creștin

I-auzi ce zice Prezbiterul mai sus ^    Posted Image

Nu vă consideră niște paria ci niște... morți!
Eu nu am vrut s-o spun chiar așa

#4026
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,570
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 23 ianuarie 2023 - 16:48, said:

Cunoști tu vreun iehovicel predicator mai de soi, care să coboare aici pe forum, să discute de la egal la egal cu toată plebea?
Eu nu văd niciunul. Doar d'ăaștia exclușii, ca voi, niște paria.

catalinman

dar este mai timid

#4027
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View Postdark, on 26 ianuarie 2023 - 12:12, said:

Organizația ne consideră pe noi, ca foști membri, fiind morți, căci am cunoscut Adevărul dar l-am respins, în cele din urmă.Posted Image  Doar dacă ne vom întoarce în cadrul Organizației, vom putea fi mântuiți. Altfel, nu. Reîntoarcerea este posibilă, însă numai după o perioadă de penitență, cam un an, minim, depinde și de gravitatea păcatului comis, cele mai grave fiind: apostazie, curvie. Pentru păcate mai ușoare, perioada este mai scurtă.
La toate religiile este așa, însă Martorii au această particularitate, că membrii botezați nu au voie să vorbească cu cei care au fost excluși sau care s-au dezasociat. Dacă ruda ta a fost Martor, poți vorbi, însă nu pe probleme spirituale. Un Martor exclus poate fi vizitat ulterior excluderii, doar de către Prezbiteri, pentru ca aceștia să observe dacă nu cumva fostul Martor dă semne că ar vrea să revină în Organizație.

Eu nu am fost vizitat niciodată de vreun bătrân de congregație în cei 7 ani petrecuți acolo (1992-1999)... nici măcar o dată, nici când studiam, nici când eram botezat, nici când am fost exclus, nici când am fost reprimit, niciodată... halal bătrâni, niște securiști șmecheri care mi-au distrus viața spirituală! Ăsta e adevărul! :(

Unu' avea la mașină (nouă bineînțeles, cine-și permitea mașină străină nouă pe vremea aia) numărul SIR, cică de la Sir titlul nobiliar britanic, care înseamnă domn... dar în Biblie e Lord sau God, nu Sir, Sir e titlu nobiliar pe care casa regală britanică o acordă unor oameni care au un merit, care au facut ceva pentru Anglia, nicio legătură cu Biblia sau cu Dumnezeu, da' noi proști pe vremea aia, de unde să ne dăm seama... SIR era de la Serviciu de Informații Român, că nu putea să-și pună SRI, că era prea bătător la ochi... vai ș'amar, ne-au făcut ăștia pe față, ca pe niște gâște! :facepalm:

Edited by heartu, 26 January 2023 - 15:34.


#4028
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,570
  • Înscris: 16.03.2004

View Postheartu, on 26 ianuarie 2023 - 15:20, said:

Eu nu am fost vizitat niciodată de vreun bătrân de congregație în cei 7 ani petrecuți acolo (1992-1999)... nici măcar o dată, nici când eram interesat, nici când eram botezat, nici când eram exclus, nici când eram reprimit, niciodată...

Ca persoană interesată, erai vizitat de cel care ținea studiu cu tine. Ca persoană botezată, purtai discuții cu Pezbiterii, la Sala regatului. În momentul în care ai fost exclus, s-a întrunit un comitet de Bătrâni. Nu puteai fi exclus altfel.
Iar eu m-am referit la cazul în care un fost Martor al lui Iehova, este vizitat de Bătrâni, pentru ca aceștia să observe vreo schimbare în sens pozitiv (că vrea să se reintegreze). Asta este regula, dar nu este obligatoriu. Nici pe mine nu m-a mai contactat absolut nimeni.

#4029
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View Postdark, on 26 ianuarie 2023 - 15:23, said:

Ca persoană interesată, erai vizitat de cel care ținea studiu cu tine. Ca persoană botezată, purtai discuții cu Pezbiterii, la Sala regatului. În momentul în care ai fost exclus, s-a întrunit un comitet de Bătrâni. Nu puteai fi exclus altfel.
Iar eu m-am referit la cazul în care un fost Martor al lui Iehova, este vizitat de Bătrâni, pentru ca aceștia să observe vreo schimbare în sens pozitiv (că vrea să se reintegreze). Asta este regula, dar nu este obligatoriu. Nici pe mine nu m-a mai contactat absolut nimeni.

La mine nu s-a ținut niciun studiu, nu erau condiții, studiul îl țineam la un frate care m-a luat sub aripa lui... însă vreun bătrân de congregație să mă viziteze vreodată... never ever...

#4030
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,228
  • Înscris: 26.01.2007

View Postheartu, on 26 ianuarie 2023 - 15:20, said:

Eu nu am fost vizitat niciodată de vreun bătrân de congregație în cei 7 ani petrecuți acolo, nici măcar o dată, nici când studiam, nici când eram botezat, nici când am fost exclus, nici când am fost reprimit, niciodată...

View Postdark, on 26 ianuarie 2023 - 15:23, said:

Nici pe mine nu m-a mai contactat absolut nimeni.

View Postheartu, on 26 ianuarie 2023 - 15:32, said:

însă vreun bătrân de congregație să mă viziteze vreodată... never ever...


Pfoai de capul meu!
Înseamnă că șarlatanii ăia sunt în stare să-ți intre pe ușă și pe fereastră până pun gabja pe tine.
După aia nu mai dau nici doi bani, măsea stricată îți este numele!   Posted Image  

Eu, în locul vostru, dacă-mi puneam nume d'astea englezite nu aș fi ales nici dark nici heart. Ci "decayed teeth".

D'asta ați ajuns voi bah niște eretici derutați și decalibrați: niciodată nu ați simțit dragostea lui Hristos manifestată prin Biserica Sa.
Voi doar ați fost membri într-o organizație și ați plătit cotizație.

Ca la Ceapeu! Posted Image

View Postheartu, on 26 ianuarie 2023 - 15:20, said:

Vai ș'amar, ne-au făcut ăștia pe față, ca pe niște gâște! Posted Image
Asta numai și numai pentru că ați fost la o Organizație Religioasă și nu la Biserica Lui Dumnezeu Apostolică din România.

Edited by Sfantul Jakob, 26 January 2023 - 15:57.


#4031
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,570
  • Înscris: 16.03.2004

View Postheartu, on 26 ianuarie 2023 - 15:32, said:

La mine nu s-a ținut niciun studiu, nu erau condiții, studiul îl țineam la un frate care m-a luat sub aripa lui... însă vreun bătrân de congregație să mă viziteze vreodată... never ever...

Cu siguranță, ai fost prezentat Bătrânilor de congregație, când ai mers la Sală!

View PostSfantul Jakob, on 26 ianuarie 2023 - 16:03, said:



Voi doar ați fost membri într-o organizație și ați plătit cotizație.


Nu, nu plătești nimic, absolut nimic. Doar dacă vrei să dai tu, benevol, ceva bani în cutia donațiilor aflată spre ieșirea din Sala regatului.

#4032
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View PostSfantul Jakob, on 26 ianuarie 2023 - 16:03, said:

Asta numai și numai pentru că ați fost la o Organizație Religioasă și nu la Biserica Lui Dumnezeu Apostolică din România.

Ai tu vreo surioară penti pentru suflețu' lu' băiatu' ca să mă pun și eu odată la casa mea ca omu'... să nu mai rătăcesc ca un bezmetic printre ideologiile satanice ale acestei lumi?! 🤔

Ce zici?! 🤔

View Postdark, on 26 ianuarie 2023 - 16:34, said:

a. Cu siguranță, ai fost prezentat Bătrânilor de congregație, când ai mers la Sală!

b. Nu, nu plătești nimic, absolut nimic. Doar dacă vrei să dai tu, benevol, ceva bani în cutia donațiilor aflată spre ieșirea din Sala regatului.

a. Păi nu despre asta vorbim, ci despre faptul că eu personal nu am fost vizitat vreodată de vreun bătrân oarecare de congregație... never ever...

b. Da, în unele Săli e o cutie în altele sunt două... ideea e că sunt mai multe fonduri, pentru sala regatului, pentru construcția de săli ale regatului, pentru fondul congregației, pentru lucrarea de predicare, pentru diferite fonduri de care nu mai îmi aduc aminte... deci, chiar dacă era o cutie de donație sau două, martorii erau îndemnați să doneze pentru toate fondurile existente...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate