Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Martorii lui IEHOVA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4084 replies to this topic

#4051
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 27 ianuarie 2023 - 09:06, said:

Foarte grav!
Acel prigonitor se ducea în toate casele din lume, fără nicio problemă, să câștige noi adepți și săi treacă pe catastif.

Te înșeli.
Vizitele ulterioare se făceau doar cu acceptul locatarului, la ora și ziua indicate de el.

#4052
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,201
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 27 ianuarie 2023 - 09:04, said:

Eu am excomunicat atunci când a fost cazul, pe probe concludente.
O excludere nu se face așa, de azi pe mâine! Se cere, de obicei, și părerea fratelui Supraveghetor.
Ai fost parte activă a unui sistem care nenorocește vieți și ai fost printre cei care și-au dat votul în cazul lapidării fratelui nostru, Heartu.
Măcar mărturisește-te acum, în ultimul ceas!

#4053
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004
Treceai în formular: v.u.: data, ora. Aceste formulare au fost retrase, apoi înlocuite cu un carnețel personal.
Dar tu de unde să știi? Posted Image

 Sfantul Jakob, on 27 ianuarie 2023 - 09:10, said:

Ai fost parte activă a unui sistem care nenorocește vieți și ai fost printre cei care și-au dat votul în cazul lapidării fratelui nostru, Heartu.
Măcar mărturisește-te acum, în ultimul ceas!

Am fost și am ieșit de acolo, cu fruntea sus.Posted Image
În altă ordine de idei, eu nu am fost prezbiter în congregrația de care aparținea colegul Heartu, deci nu știu ce s-a întâmplat!

 Sfantul Jakob, on 27 ianuarie 2023 - 09:06, said:

Dar să-și rupă 30 de minute din timpul lui să viziteze și o oiță rănită precum colegul nostru, avea... o jenă!
E deprimant, Darkule!

Vizitarea oițelor face parte din datoria unui Prezbiter. Eu asta am spus, că prezbiterul nu vine peste tine, când tu poate nici nu ești acasă sau ești poate, ocupat. Se face o programare.

#4054
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,201
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 27 ianuarie 2023 - 08:51, said:

Un Prezbiter răutăcios, invidios, te lua la rost! Te certa!
Dacă era afurisit, își descărca nervii pe tine!
Păi și tu ce erai, găină?
Îi băgai calm un croșeu de stânga să-i dai borșu' pe nas și puteai observa cum îi trec nervii instant.

#4055
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://assetsnffrgf-a.akamaihd.net/assets/m/2015287/univ/art/2015287_univ_cnt_2_xl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Uite, Jake, aici sunt eu, împreună cu un frate Supraveghetor, pe nume Salvatore, din Napoli, cel cu ochelari. Discutăm amabil cu o soră de credință care a fost văzută de altă soră de credință, când se săruta, într-o scară de bloc, cu un băiat identificat ulterior ca fiind membru penticostal, coleg de școală cu ea, la liceu.
Nu putem tolera o așa atitudine. Dacă fata nu-și schimbă conduita și merge tot pe această linie ”lumească”, în cele din urmă, va fi exclusă.Posted Image

#4056
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,201
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 27 ianuarie 2023 - 09:16, said:

Vizitarea oițelor face parte din datoria unui Prezbiter. Eu asta am spus
Pe hârtie, ca la comuniști.
Uite aici realitatea cruntă din teren:

 heartu, on 26 ianuarie 2023 - 15:20, said:

Eu nu am fost vizitat niciodată de vreun bătrân de congregație în cei 7 ani petrecuți acolo (1992-1999)... nici măcar o dată,

 heartu, on 26 ianuarie 2023 - 20:41, said:

darkule, aveau de ce să mă viziteze, aveam probleme în familie... însă nu erau interesați de  situația mea, îi durea în cot... nu vreau să mai îmi aduc aminte

 heartu, on 26 ianuarie 2023 - 15:32, said:

vreun bătrân de congregație să mă viziteze vreodată... never ever...

 dark, on 27 ianuarie 2023 - 09:24, said:

Uite, Jake, aici sunt eu, împreună cu un frate Supraveghetor, pe nume Salvatore, din Napoli, cel cu ochelari. Discutăm amabil cu o soră de credință care a fost văzută de altă soră de credință, când se săruta, într-o scară de bloc, cu un băiat identificat ulterior ca fiind membru penticostal, coleg de școală cu ea, la liceu.

Văd că la surioare mai tinerele care se sărută cu bărbații prin scările de bloc puteți face vizite nenumărate.
De ce nu l-ați vizitat și pe fratele Heartu, mă rog? Posted Image

#4057
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 27 ianuarie 2023 - 09:32, said:

Văd că la surioare mai tinerele care se sărută cu bărbații prin scările de bloc puteți face vizite nenumărate.

Acea soră [încă] nu a fost adusă în fața unui comitet judiciar, ci se discută amabil. Noi nu permitem astfel de comportamente imorale, tolerate la penticostali, baptiști, adventiști! A fost o sesizare, făcută de o soră de credință. Lucrurile trebuiau verificate!

 Sfantul Jakob, on 27 ianuarie 2023 - 09:32, said:

De ce nu l-ați vizitat și pe fratele Heartu, mă rog? Posted Image

Nu cunosc cazul. Nu am reușit să aflu niciun detaliu. Atât că Heartu, întâlnindu-se pe drum cu un Prezbiter, a solicitat o scutire de armată, dar a fost respins, deși Heartu a promis că se va boteza în toamnă.
Prezbiterul acela nu poate da hârtia de la el, ci face cerere către filiala de la București, de unde vine cu ștampilă și semnătură. Prezbiterul nu poate merge pe ideea că... va fi... ci trebuie să solicite în baza unor date reale, înțelegi?
Nu știu în rest, colegul zice că nimeni într-o congregație care are cel puțin 100 de persoane, nu vorbea cu el. Nu știu ce să zic, dacă era așa, de ce era așa. Nu am informații clare, deci nu pot comenta mai mult!

Edited by dark, 27 January 2023 - 11:08.


#4058
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,201
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 27 ianuarie 2023 - 11:06, said:

Nu știu în rest, colegul zice că nimeni într-o congregație care are cel puțin 100 de persoane, nu vorbea cu el.
Colegul Heartu, pe care tu, un fost prezbiter de congregație iehovistă l-ai bălăcărit și l-ai opresat la maximum și l-ai pus și pe ignore, NU a spus că "nimeni într-o congregație care are cel puțin 100 de persoane, nu vorbea cu el". Nu mai trage minciuni gogonate pentru a scoate basma curată acei prezbiteri- lupi în blană de oaie care nu l-au vizitat nici măcar o dată în cei șapte ani în care a fost membru.

 dark, on 27 ianuarie 2023 - 11:06, said:

Nu știu ce să zic, dacă era așa
Nu, nu era așa, fă-l și mincinos pe bietul om!
Nu-i suficient cât l-au batjocorit prezbiterii JW. :no:

#4059
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 27 ianuarie 2023 - 11:33, said:

Nu, nu era așa, fă-l și mincinos pe bietul om!

Nu era așa, ...ce? Posted Image  Despre ce vorbești? Am spus: nu am date suficiente. Cu siguranță că unii prezbiteri erau infatuați și respingători. Dar nu toți. Nu cred că toți. De ce ar fi fost așa? Apoi, colegul a fost exclus. Nu am dosarul lui. Poate că a fost exclus pe nedrept. Nu știu. Se poate face recurs, să știi!
Eu nu am făcut mincinos pe nimeni! Singura speță în care mi-am dat cu părerea a fost aceasta: Dumitru Oul nu emite certificat, decât dacă te găsește în baza de date, cu CNP, pe vremea aceea. Acum nu mai este voie să se afle CNP-ul și nici formulare în care tu să treci date despre persoanele din ”teritoriu”, nu mai există, deci dacă dorești și mergi la ”risc”, fiindcă nici așa nu este legal, îți iei un carnețel în care notezi informații despre cei cu care ai vorbit, când ai bătut din ușă în ușă... așa, despre ce vorbeam? Deci, fără botez, nu putea obține scutire de armată. Eu m-am dus la regiment, cu documentul (ștampilat, semnat și cu antetul Organizației) și l-am dat colonelului, care a luat act și s-a conformat, deci am fost scutit de armată!
Mai mult, ce să-ți spun? Vrei documentul dar nu ești încă botezat la noi? Nu se poate... câți nu ar merge pe ”promisiuni” din astea, ca să scape de armată!Posted Image

 Sfantul Jakob, on 27 ianuarie 2023 - 11:33, said:

Nu mai trage minciuni gogonate pentru a scoate basma curată acei prezbiteri- lupi în blană de oaie care nu l-au vizitat nici măcar o dată în cei șapte ani în care a fost membru.
Cred că nu l-au vizitat. Ce am spus a fost altceva: colegul Heartu nu a putut vorbi cu un Prezbiter, nici măcar cu ocazia uneia din cele 5 întruniri săptămânale? Aveam așa: duminica, conferință și studiu Turn, joi, Școala de minister teocratic, miercuri, studiu de carte, și minim o ieșire în lucrarea de teren, la o grupă, după cum ai ales tu!

 Sfantul Jakob, on 27 ianuarie 2023 - 11:33, said:

Colegul Heartu, pe care tu, un fost prezbiter de congregație iehovistă l-ai bălăcărit și l-ai opresat la maximum și l-ai pus și pe ignore,
Și tu m-ai pus pe mine pe ignore, de 3 ori, deși nu aveai un topic de apărat!

#4060
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004
Ce nu pricepi tu, Jake! Eu, ca Prezbiter de congregație, trebuie să fiu obiectiv. Nu pot ”ține” cu unul sau cu celălalt. Eu urmăresc adevărul. În cazul de față, am spus cât se poate de clar: nu știu. Răspunsurile primite nu m-au edificat.
Răutatea, invidia, minciuna, violența verbală etc., toate acestea sunt păcate. Dacă acei prezbiteri din congregația colegului Heartu erau în așa hal, mă întreb cum erau membrii obișnuiți, regulari, căci din rândul acestora se selectează prezbiterii. Ca să fii numit prezbiter, trebuie să te recomande un Supraveghetor, care este de obicei, italian, și deci cât se poate de echidistant, nu favorizează pe unul sau pe altul! Ca să fii numit Prezbiter, trebuie să fii, în primul rând, activ în lucrarea de predicare, dar nu activ așa... căci toți membrii sunt activi, ci activ superactiv, pionier regular, cu promisiunea că vei petrece minim 3 ore (pe timpul acela), zilnic, din casă în casă.
Mai mult, ce să-ți spun? De ce nu faci o vizită într-una din congregațiile din orașul Constanța, unde locuiești? Și la noi au venit penticostali pastori, și i-am primit foarte bine. Au rămas uimiți, ei credeau altceva despre Martorii lui Iehova, însă venind și observând cum ne închinăm noi, au rămas surprinși, fiindcă au văzut că avem multe lucruri în plus, față de ei!

#4061
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,201
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 27 ianuarie 2023 - 11:59, said:

Cu siguranță că unii prezbiteri erau infatuați și respingători. Dar nu toți.
Înseamnă că la iehoviști e la fel ca la ortodocși unii popi sunt mai buni, alții mai respingători... :habarnam:

#4062
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 27 ianuarie 2023 - 18:31, said:

Înseamnă că la iehoviști e la fel ca la ortodocși unii popi sunt mai buni, alții mai respingători... Posted Image

Peste tot este așa, la fel erau și cei 12 apostoli, doar unul a fost discipolul iubit și doar unul a fost numit ”stânca”. De asemenea, în cazurile speciale, doar 3 erau luați de Isus la eveniment, eventual și Andrei, al 4-lea...

#4063
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,201
  • Înscris: 26.01.2007
OK, deci să subliniem că, atunci când vorbim de slujitori, la iehoviști e la fel ca la ortodocși.

Edited by Sfantul Jakob, 02 February 2023 - 08:11.


#4064
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004
Nu. E ca la ei.Posted Image

#4065
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,201
  • Înscris: 26.01.2007
Adică e totuna, am înțeles!

Pe vremuri iehoviștii se dădeau mai ciumeci ca ortodocșii.
Dar acum sunt și la ei unii prezbiteri mai infatuați și respingători.

#4066
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004
Abia acuma ai înțeles că dorința de putere corupe și Prezbiterii Martorilor lui Iehova pot fi infatuați și respingători? :huh: Păi nu-ți spusese colegul Heartu, de prima dată? Cum de ai înțeles abia acum? Sau nu l-ai crezut pe Heartu? Posted Image

#4067
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,201
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 03 februarie 2023 - 08:18, said:

Abia acuma ai înțeles că dorința de putere corupe și Prezbiterii Martorilor lui Iehova pot fi infatuați și respingători?
Da, abia acum, în urma discuțiilor dintre tine și Heartu. :habarnam:
Eu vă cred pe amândoi.

Înainte vreme credeam că la martori e ceva deosebit, nu ca la ortodocși...

#4068
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 03 februarie 2023 - 11:02, said:

Înainte vreme credeam că la martori e ceva deosebit, nu ca la ortodocși...

Păi este deosebit, eu așa am spus, cel care afirma că la Martori este rău de tot, că Prezbiterii sunt refractari, a fost colegul Heartu, iar tu ai fost de acord cu el.Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate